USB bellek alırken nelere dikkat etmek gerekir?

İçinde yaşadığımız teknoloji çağı, bizi bazı şeylere zorluyor efendim. Bunlardan ilki hızlı olmak, ikincisi ise yaptığımız işleri yedeklemek. USB bellekler bu iki ihtiyacımıza cevap veren en önemli araçlar arasında. Peki, USB bellek alırken nelere dikkat etmek gerekir? Online alışveriş rehberiniz Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda bu konuyu ele alacağız ve USB bellek alışverişlerinize ışık tutacak faydalı bilgiler paylaşacağız.

USB bellek nedir?

USB bellek, kolay sökülüp takılabilen, küçük ve hafif bir veri depolama aracıdır. Bu ürünler arayüzle entegre edilmiş olarak üretilir ve farklı depolama miktarlarına sahiptir. Piyasada en çok 2, 4, 16 ve 32 GB’lık USB bellekler ilgi görse de kapasitesi 1 TB’a ulaşabilen türleri de mevcuttur. Daha çok veri saklamak ve taşımak için kullanılan bu ürünler, “flaş bellek” veya “flaş sürücü” olarak da adlandırılabilmekte.

USB bellekler, harici bir güç kaynağı veya pile ihtiyaç duymaz ve bilgisayarınızın USB girişine takıldıklarında çalışmaya başlar. Diğer sürücülere oranla hızları daha yüksektir. Kullanım pratikliği ise çok yüksektir. Bilgisayar ortamında yaptığımız işleri yedeklemek veya önemli dosyaları yanımızda taşımak için USB bellekler hep ilk tercihlerimiz arasında yer alır. 

USB bellekler ayrıca, hızlı erişim için bazı uygulamaları kopyalamada da kullanılmakta. Böylelikle, sıkça kullandığımız yazılımlara dilediğimiz ortamda ulaşmamız kolaylaşıyor. Eğer Dropbox veya Skydrive gibi bulut depolama alanlarını kullanmıyorsanız, yanınızda en az bir tane USB bellek bulundurmalısınız. Ve tabii, işletim sistemlerimizi hızlandırmak için de bu ürünlerden yararlanabilirsiniz.

USB bellekler için kapasite çok önemli.

USB bellek alırken dikkat etmeniz gereken konulardan ilki, ne kadar kapasiteye sahip bir USB belleğe ihtiyacınız olduğudur. USB belleklerin kapasitesi, 1 GB’tan 1 TB’a kadar değişebilmekte. Ve tabii, buna bağlı olarak fiyatları da değişebilmekte. Gereğinden çok ya da az bir kapasiteye sahip bir USB bellek alırsanız, para ve emek kaybına uğramanız kaçınılmaz olur.

Kapasite konusunda tercihlerinizi oluştururken, USB bellekler içinde hangi tip dosyalar bulundurmak istediğinizi netleştirmelisiniz. Eğer sadece Word ya da PDF türü dokümanlar için kullanacaksanız, aslında yüksek bir kapasiteye ihtiyacınız yok demektir. Fakat, dosya türleriniz arasında fotoğraf ve müzik dosyaları olacaksa, yüksek kapasiteli USB belleklere yönelmelisiniz.

Eğer işletim sisteminizi hızlandırmak için birtakım yazılım ve programları saklamak istiyorsanız, daha yüksek kapasiteli USB belleklere yönelebilirsiniz. USB belleğinizi bir tür hard disk olarak kullanacaksanız, kapasitesi 128 veya 256 GB arasında olabilir. Oyun veya büyük boyutlu filmler için 64 GB’lık kapasitenin altına inmemelisiniz. Sırf belge taşımak için kullanacaksanız, maksimum 16 GB’lık bir USB bellek uygun bir seçim olacaktır. 

USB bellekler sizi yavaşlatmamalı.

Almak istediğiniz USB belleğin kapasitesine karar verdikten sonra, hızı konusuna da karar vermeniz gerekir. Seçtiğiniz ürünün kapasitesi ne olursa olsun, hızı sizi yavaşlatmamalı. Kullanım amacınıza göre düşük hızda bir ürün seçerseniz, hem zaman kaybeder, hem de sabırsızlanmaya başlar ve enerjinizi düşürürsünüz.

USB belleklerin hızı konusunda iki şeye dikkat etmelisiniz. Bunlardan ilki, belleğe dosya kopyalamak için geçerli yazma hızı, diğeri ise bellekten veri okumada geçerli okuma hızı. Seçtiğiniz kapasite ne olursa olsun, markadan markaya bu hızlarda bazı değişimler olabilmekte. 

Piyasada en yaygın kullanılan hız birimleri USB 2.0 ve USB 3.0‘dır. USB 2.0’lı belleklerin yazma hızları saniyede 5-10 MB aralığında, okuma hızları ise 15-20 MB aralığında olabilmekte. USB 3.0’lı belleklerde ise bu hızlar oldukça yüksektir. Bu belleklerde yazma hızları saniyede 160 MB, okuma hızları ise 240 MB’a ulaşabilmekte.

Hız konusunda ayrıca, bilgisayarınızın USB desteği de önemli bir nokta. Bilgisayarınız eğer USB 3.0’lı bellekleri desteklemiyorsa, böyle bir ürünü ancak USB 2.0’lı belleklerin hızında çalıştırabilirsiniz. Eğer bilgisayarınızda USB 3.0 için gerekli özellikler varsa ve multimedya dosyalarını sıkça kullanıyorsanız, USB 3.0’lı bellekler doğru seçim olacaktır. Ve tabii, USB belleğinizi Windows işletim sisteminizi hızlandırmak için kullanacaksanız, Ready Boost özelliğine sahip olması gerektiğini de belirtelim.

USB bellekler için “markacı” olabilirsiniz.

Hayatta bazen “markacı” olmamız gereken durumlar vardır. USB bellek alışverişlerimiz de bu durumlardan biri. Seçeceğiniz belleğin kapasite ve hızı kadar önemli bir diğer konu da markasıdır. Çünkü bazı markalarda, güçlü birtakım şifreleme algoritmalarıyla çalışan özel güvenlik sistemleri mevcut. Bu sistemlerle çalışan USB bellekler, virüsler karşısında ve istenmeyen kopyalamalar konusunda daha güçlü olanaklara sahip. Marka seçimi konusunda tercihlerinizi eğer güvenilir markalardan yana kullanırsanız, istenmeyen durumlarla karşılaşma riskiniz oldukça düşecektir.

USB belleklerin tasarımları da önemlidir.

USB belleğinizin kapasitesine, hızına ve markasına karar verdikten sonra, tasarımına da karar vermelisiniz. Elektronik cihazlarda her ne kadar işlevsel özellikler öne çıksa da hemen her gün yanınızda taşıyacağınız bir aracın sizden izler taşıması da önemli bir konudur. Ve tabii, her baktığınızda sizi etkilemeli ve motive edebilmeli. Günümüzde bu ürünlerin birbirinden güzel renk ve konseptler içinde üretimi yapıldığı için, kendi zevk ve beğenilerinize en uygun modelini seçebilirsiniz. Ancak yine de fazla abartıya kaçmamanızı tavsiye ederiz. 

Diğer taraftan, seçtiğiniz modelin kapak yapısına dikkat etmelisiniz. Eğer kızaklı bir USB bellek seçecekseniz, kızağın dayanıklı malzemeden üretilmiş olması çok önemli. Sık kullanacağımız bu ürünlerde kızağın bozulması bize para ve emek kaybettirir. Kapaklı bir USB bellek seçecekseniz, kapağın sağlam ve gövdeye iyi oturduğundan emin olmalısınız. Bu sayede USB belleğinizi suya, toza ve dış etkenlere karşı daha iyi bir şekilde koruyabilirsiniz.

İhtiyaç duyduğunuz USB bellekler Ofix.com’da!

Online alışveriş sitemiz Ofix.com ihtiyaç duyduğunuz USB belleklere uygun fiyat avantajlarıyla ulaşmanızı sağlıyor efendim. Sitemizde en sık sattığımız ürünlerden biri olan Sandisk Cruzer Blade SDCZ50-016G-B35, ofis dosya ve belgelerinizi saklamak için en uygun ürünlerden biridir. Özel koruyucu yazılıma ve şifrelemeye sahip bu ürünler, Windows ve Mac işletim sistemlerinde sorunsuz bir şekilde çalışmakta. 

Bilgisayarınız eğer USB 3.0 özelliğine sahipse, 16 GB’lık Sandisk USB belleklerinden Cruzer Glide 3.0 SDCZ600-016G-G35 doğru bir seçim olabilir. 

Marka tercihiniz eğer Kingston ise DTIG4/16GB USB belleği önerebiliriz. 16 GB kapasiteye ve USB 3.0 bağlantı şekline sahip bu ürünler de yine, ofis dosya ve belgelerinize hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlar.

Ofix.com‘da satışını yaptığımız diğer USB bellekleri buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza hızlı ve bol kazançlı bir iş hayatı diliyoruz…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir