2019 ajandanızı seçtiniz mi?

Kırtasiye sektöründe Kasım ayı, “ajanda sezonu”nun başlangıcı olarak kabul edilir. Yeni yılın ajandaları her yıl Kasım ayından itibaren kırtasiye dükkanlarının vitrinlerini ve e-ticaret sitelerinin anasayfalarını süslemeye başlar. Online ofis marketiniz Ofix.com‘da biz de 2019 ajandalarını satışa açmaya başladık. Sitemizde Ajanda ve Takvimler kategorimizde günlük ve haftalık ajandalarda ciltli veya spiralli ve farklı renk alternatiflerine sahip birçok ajandayı kullanıcılarımızın beğenisine sunuyoruz. Her ihtiyaca uygun birbirinden güzel 2019 ajandaları içinde karar vermekte zorlanabilirsiniz. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, ajanda seçimlerinize ışık tutacak faydalı bilgiler paylaşacağız.

Ajanda nedir?

Kısaca ifade etmek gerekirse ajanda, gerekli notların unutulmaması için yazıldığı takvimli defter şeklinde tanımlanabilir. Fransızca agenda sözcüğünden dilimize giren ajanda sözcüğünün Türkçe karşılığı olarak kimi zaman andaç sözcüğü kullanılmakta. Fakat andaç sözcüğü günlük hayatta pek kullanılmadığı için dilimize yerleşmişe benzemiyor. Agenda sözcüğü ise Batı dillerinde takvimli defter anlamının yanı sıra gündem veya görüşülecek konular gibi anlamlara da sahip. Türkçede ise takvimli defterin yanı sıra, şık defter anlamında da kullanılabiliyor. Aslında ajanda olmasa bile görüntüsü hoşumuza giden defterler için de ajanda sözcüğünü kullanabiliyoruz. 

İş hayatında ajandalar daha çok iş planı ve işler arasında öncelik sıralaması yapmak için kullanılmakta. Bunun yanı sıra toplantı notları, doğum günü ve diğer özel günleri, tatil planlarını not etmek için de ajandalar tercih edilebilmekte. Hatta ajandalara kimi zaman yemek tariflerinin, püf noktaları ve diğer faydalı bilgilerin not edildiğini de görüyoruz. Özel birtakım ihtiyaçları karşılayacak şekilde ajandalar, farklı türlere ayrılmakta. Örneğin kasa ajandaları, ticari ajandalar, rezervasyon ajandaları gibi ajandalar, kullanıcısının ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamaya dönük işlevsel özelliklere sahiptir. Ajanda modelleri içinde çizgili ve sert kapaklı ajandalar daha fazla tercih edilmekte. 

Ajandaların yanı sıra haftalık ve aylık organizerler de eğitim ve iş hayatında sıklıkla kullanılmakta. Özellikle de üzerinde hayvan figürü veya eğlenceli motifler olan organizerler, öğrenciler tarafından daha fazla tercih ediliyor. Bu organizerlerde, çocukların not almalarını ve hatırlamalarını kolaylaştıran özel bölümler en önemli tercih nedenleri arasında. Ve tabii, öğrencilerin organizer tercihlerinde sevdikleri dizi, çizgi film veya sinema karakterlerinin görselleri de etkin olmakta. İş yerlerinde kullanılan organizerlerin ise renk veya motiflerinden ziyade işlevsellikleri daha fazla ön plana çıkıyor. Ancak bazı kullanıcılar, organizerleri üzerinde bazı düşünür veya filozoflardan ilham alabilecekleri düşünce ve sözlerin olmasını da tercih edebiliyor.

Beyaz Yakalılar ve Ajandalar

Ajandalar aslında her yaş ve meslek grubundan kullanıcıya hitap etmekte. Fakat ajanda kullanıcıları içinde beyaz yakalıların daha yoğun olduğunu söyleyebiliriz. Hem iş, hem de özel hayatlarını yoğun bir koşuşturmaca içinde geçirmek zorunda kalan beyaz yakalılar için ajandalar, hayatın düzenli akışı ve kontrolü açısından en önemli araçların başında geliyor. Zaman sınırlı, yapılması veya takip edilmesi gereken işler yoğun olduğu için zamanlarını en iyi şekilde planlamak durumunda olan beyaz yakalılar, ajandalarını sürekli yanlarında taşımayı ihmal etmiyor. Kişinin kendisini daha özel hissetmesini sağlayan isme özel ajandalar da yine en çok beyaz yakalılar tarafından tercih ediliyor.

Aslına bakarsanız, ilerleyen teknolojiyle birlikte zaman planlaması için cep telefonu, tablet veya bilgisayarlardan erişilebilen pek çok uygulamadan yararlanmak mümkün. Fakat ajandalar, farklı bir yazı deneyimi sunduğu için ve mobil uygulamalar ile diğer dijital çözümlere göre daha güvenli geldiği için daha fazla tercih edilmekte. Aynı şekilde, öğrencilerden çeşitli meslek gruplarından kullanıcılara kadar organizerler için de bu durum geçerli. Yapılacak işleri dijital bir ekrandan görmek yerine yazılı bir metinden görmek pek çok kullanıcıya daha güvenli gelebiliyor. Önem veya öncelik bakımından sıralama yapmak içinse renkli kalemler tercih edilebiliyor.

Yeni Yıl Ajandaları

Her yıl Kasım ayından itibaren yeni yılın ajandalarını kırtasiye dükkanlarında ve internet sitelerinde görmeye başlıyoruz. Yeni yıl ajandaları hem bir yılı daha geride bırakmakta olduğumuzu hatırlatıyor, hem de yaklaşan yeni yılın heyecanını hissettiriyor. Üstelik, yeni yıl hediyesi denildiğinde akla gelen ürünler arasında ilk sıralarda çoğu zaman yeni yıl ajandaları yer alıyor. Yeni yıl için beyaz ve tertemiz bir sayfa açma mesajı veren bu ajandaları iş arkadaşlarınıza veya müşterilerinize hediye ederek yeni yıl için umutları tazeleyebilirsiniz.

Yeni yıl ajandaları promosyon ürünler konusunda firmaların ilk tercihleri arasında yer almakta. Firmaların kendi kurumsal renklerine uygun günlük ve haftalık ajanda tercihleri arasında kaliteli hamur kağıttan üretilen ve sert kapaklı ajandalar öne çıkıyor. Ayrıca termo deri ajandalar ve isme özel ajandalar da firmaların promosyon ürünler listesinde yer almakta. Bu ajandalarda isim, adres ve telefon numaraları, önemli telefon numaraları, uluslararası ülke kodları ve şehirler arası telefon kodlarının yer alması tercih ediliyor.

Ajandaların faydaları nelerdir?

Ajandaların en önemli faydası hem iş, hem de özel hayatımızı planlı bir şekilde sürdürmemize katkı sağlamasıdır. Gün içinde birçok toplantıya katılıyor, birçok kişiyle görüşüyor ve birçok işi takip ediyorsanız yalnızca günlük değil, haftalık veya aylık programınızı bile önceden belirlemeniz gerekebilir. Bu planlamaları yapmak için kullanabileceğiniz en uygun araçlardan biri olan ajandalar ve organizerler, iş programınızı düzenlemenizi ve zamanınızı verimli bir şekilde kullanmanızı sağlar.

Zamanı iyi planlayarak işlerinizi daha kısa sürede bitirebilir, diğer işlerinize ve ailenize daha fazla zaman ayırabilirsiniz. 2019 yılında günlük ajanda tercihlerinizi yaparken de iş akışınızı dikkate almalısınız. Günlük iş programınız fazla yoğun değilse ve aldığınız notları yanınızda taşımanız gerekmiyorsa, masaüstü organizer veya masa takvimi kullanarak planlama ve not alma ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Yoğun bir iş programınız varsa ve notlarınızı yanınızda taşımanız gerekiyorsa, ajandalar sizin için daha doğru bir tercih olacaktır. 2019 haftalık ajandaları ile yeni yılınızı haftalık olarak en iyi şekilde planlayabilirsiniz.

Ajandaların faydaları içinde planlamanın yanı sıra hızlı not alma ihtiyaçlarına sunduğu pratik çözümlerin de payı büyük. Eğer teknolojik ürünlere karşı fazla aşinalığınız yoksa ve teknolojik araçlarla yazı yazmakta zorluk çekiyorsanız, ajandanızı hızlı not almak için kolayca kullanabilirsiniz. Ajandanızda farklı kalem türleri kullanarak keyifli bir yazı deneyimi yaşayabilirsiniz. Ajandanızı eğer günlük, haftalık veya aylık programınız için değil de sırf not almak için kullanacaksanız, tarihli ajandalar yerine tarihsiz ajandaları da tercih edebilirsiniz. 

Ajandaların bir diğer faydası da diğer defterlere oranla daha farklı ve işlevsel tasarımlara sahip olmaları nedeniyle kendinizi özel hissetmenizi sağlamasıdır. Birbirinden güzel ajanda ve organizer çeşitleri içinde kendi ihtiyaçlarınıza ve zevkinize en uygun ürünleri seçerek kendinizi daha özel hissedebilirsiniz. Ajanda ve organizerleri daha verimli bir şekilde kullanmak içinse üzerlerindeki yönlendirmelere dikkat etmeniz yeterli. 

Ajanda alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Piyasada farklı tür ve konseptlerde pek çok ajanda bulmak mümkün. Eskiden ajandaların türü de konseptleri de oldukça sınırlıydı. Fakat günümüzde örneğin akademik yıl ajandası, mutlu anlar ajandası, diyet ve egzersiz ajandası, rüya ajandası gibi pek çok türde ajanda bulmak mümkün. Ajanda alırken dikkat etmeniz gereken ilk konu, ajandanızı kullanım amacınızdır. Nitekim, kullanım amacınıza uygun olmayan bir ajandayı uzun süre ve keyifle kullanamazsınız.

Ajandanızı kullanım amacınızı belirledikten sonra, bu amaca en uygun işlevsel özellikleri belirlemeli ve ajandanızın estetik niteliklerine karar vermelisiniz. Örneğin yoğun bir iş temponuz varsa ve bir toplantıdan çıkıp diğerine giriyorsanız, seçeceğiniz ajandanın boyutunun ve not alma kısımlarının geniş olması daha faydalı olacaktır. Çok yoğun bir temponuz yoksa veya günün büyük bir bölümünü hareket halinde geçiriyorsanız, daha küçük bir boyutta bir ajanda, yani bir cep ajandası daha faydalı olacaktır. Renk ve kağıt türü olarak koyu renkli ve çizgili kağıda sahip ajandaların daha fazla beğenildiğini söyleyebiliriz. Eğer hesaplamaya dayalı bir iş yapıyorsanız, hesap makineli organizer ajanda modelleri doğru bir seçim olabilir.

Diğer taraftan, ajandalar aynı zamanda da ofisimizde şık ve ciddi bir görüntü oluşturur. Özellikle de geniş boyutlu masalar için tamamlayıcı bir araç olan büyük boy ajandalar, ofisimize gelen kişilerin dikkatini çeker. Ve bizimle ilgili olumlu bir kanaat oluşturmalarına katkı sağlar. Fakat, küçük bir ofis masanız varsa, büyük boy bir ajanda çok da şık durmayacaktır. Ayrıca, masanızda farklı şirketlerin eşantiyon ajanlarını bulundurmamaya da dikkat etmelisiniz. Kullanacağınız ajanda, sizi ve şirketinizi en güzel şekilde yansıtabilmeli. Ve tabii, pratik bir kullanıma ve işlevselliğe sahip olmalı, uzun süreli kullanımlar için dayanıklı olmalı.

2019 ajandaları Ofix.com’da!

Online ofis marketiniz Ofix.com, Kasım ayının gelişiyle birlikte 2019 ajandaları için satışa başladı. Pratik kullanımı ve birbirinden güzel tasarımlarıyla dikkat çeken 2019 ajandaları ofis masa ve çekmeceleriniz ile çantanıza renk katacak, yeni yıl için umutlarınızı canlandıracaktır. Sitemizde satışı devam eden 2019 ajanda çeşitleri ile tüm yılınızı planlayabilir, zamanınızı verimli ve en güzel şekilde geçirebilirsiniz. Yazımızın bu kısmında, kullanıcılarımız için seçtiğimiz 3 ajandayı kısaca tanıtacağız.

Bayındır Günlük 2019 Ajandaları

Sitemizde satışını yapmakta olduğumuz Bayındır 2019 ajandaları günlük ve haftalık olmak üzere 2 gruba ayrılmakta. Bayındır 2019 ajandaları ebat olarak 14 x 20 cm, 14 x 21 cm, 17 x 24 cm ve 20 x 28 cm ölçüsünde. Bunlar içinde örneğin 14 x 20 cm ebatında ve lacivert renkli Bayındır günlük 2019 ajandaları ofis kullanımı için iyi bir tercih olabilir. Bu ürünlerin ayrıca bordo ve siyah renkleri de mevcut. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Bayındır Haftalık 2019 Ajandaları

Bayındır haftalık 2019 ajandaları içinde 20 x 28 cm spiralli 2019 ajandaları iyi bir seçim olabilir. Kapak rengi siyah olan bu ürünlerin lacivert kapaklısı da mevcut. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Ece Ticari 2019 Ajandaları

Sitemizde satışını yaptığımız Ece 2019 ajandaları, Ticari Anadolu serisi ve Ticari Asya serisi olmak üzere ikiye ayrılmakta. Ticari Anadolu serisi 2019 ajandaları 17 x 25 cm ölçüsünde, Ticari Asya serisi ise 17 x 33 cm ölçüsünde. Ece klasiği olan bu ürünlerin üzerinde gofre ve yaldız baskılı kapak mevcut. Ece ticari ajandaları içinde Anadolu serisi 2019 ajandalarında aylık gelir-gider çizelge bölümü, özel şeffaf kartvizitlik ve ekonomiyle ilgili faydalı bilgiler bulabilirsiniz. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir