2020 ajandanızı seçtiniz mi?

Yeni yılın yaklaşmakta olduğunun alametifarikalarından biri olan ajandalar, yılın bu zamanlarında kırtasiye dükkanlarının vitrinlerini ve e-ticaret sitelerinin anasayfalarını süslemeye başlıyor. Kırtasiye sektöründe “ajanda sezonu” olarak ifade edilen bu zaman diliminde üretici firmalar, yeni yıl ajandalarını kullanıcıların beğenisine sunuyor, reklam ve tanıtım çalışmalarına başlıyor. Teknolojinin hızla ilerlediği günümüzde önemli notları tutmak ve hatırlatmak için çeşitli uygulamalar mevcut olsa da kırtasiye ürünlerine alışkın kullanıcılar ajandalardan vazgeçmiyor. Yeni yıla girmeye daha uzun bir süre varken 2020 ajandaları Ofix.com kullanıcılarının alışveriş sepetlerinde yerini almaya başladı. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, ajanda alışverişlerinize ışık tutacak faydalı bilgiler paylaşacağız ve sitemizde satışına başladığımız 2020 ajandaları hakkında bazı noktaların altını çizeceğiz. 

Ajanda nedir?

Önce biraz ajandalardan bahsedelim. Dilimize Fransızca agenda sözcüğünden giren ajanda, en naif biçimde, gerekli notların unutulmaması için yazıldığı takvimli defter şeklinde tanımlanabilir. Ajanda sözcüğünün Türkçe karşılığı olarak bazı sözlüklerde andaç sözcüğü kullanılmakta. Ne var ki, andaç sözcüğünün günlük dile yerleştiğini söylememiz güç. Oysa ajanda sözcüğünün hemen her yaş ve kullanıcı kitlesi tarafından kabul gördüğünü söyleyebiliriz. Batı dillerinde agenda sözcüğü, bildiğimiz ajandaların yanı sıra gündem veya görüşülecek konular gibi anlamlara gelebiliyor. Dilimizde de ajanda sözcüğünü bazen şık defter veya ciltli defter anlamında kullanabiliyoruz. Aslında ajanda olmasa bile görüntüsü hoşa giden defterlere ajanda denilebiliyor.

Yeni yıl ajandaları, her yıl Kasım ayından itibaren piyasaya çıkmaya başlıyor. Yeni yıl ajandalarını vitrinlerde veya internet sitelerinde gördüğümüzde, hem bir yılı daha geride bırakmakta olduğumuzu hatırlıyor, hem de yaklaşan yeni yılın heyecanını hissetmeye başlıyoruz. Yeni yıl ajandaları, aynı zamanda da yeni yıl hediyesi denildiğinde akla gelen ilk ürünlerden biridir. Yeni yıl için beyaz ve tertemiz bir sayfa açmak mesajı veren yeni yıl ajandaları, iş arkadaşlarımız ve müşterilerimiz için olduğu kadar kendimiz için de iyi bir yeni yıl hediyesidir.

Ajandalar ne işe yarar?

Ajandaların hem günlük hayatta, hem de iş hayatında farklı birçok amaçla kullanıldığını görmekteyiz. Daha çok iş planı oluşturmak ve yapılması ya da takip edilmesi gereken işler arasında önem veya öncelik bakımından sıralama yapmak için kullanılan ajandalar, başka birçok amaçla da kullanılabilmekte. Örneğin toplantı notu tutmak, doğum günü ve diğer özel günleri kaydetmek, tatil planları yapmak için de ajandalar tercih edilebilmekte. Kimi zaman yemek tarifleri, püf noktaları ve diğer birtakım faydalı bilgiler de ajandalarda yer bulabilmekte.

Ajandalar aslında her yaş ve meslek grubundan kullanıcıya hitap etmekte. Fakat ajanda kullanıcıları içinde beyaz yakalıların daha yoğun olduğunu söyleyebiliriz. Hem iş, hem de özel hayatlarını yoğun bir koşuşturmaca içinde geçirmek zorunda kalan beyaz yakalılar için ajandalar, hayatın düzenli akışı ve kontrolü açısından en önemli araçların başında geliyor. Zaman sınırlı, yapılması veya takip edilmesi gereken işler yoğun olduğu için zamanlarını en iyi şekilde planlamak durumunda olan beyaz yakalılar, ajandalarını sürekli yanlarında taşımayı ihmal etmiyorlar.

Ajandalar kaç çeşittir?

Piyasada farklı ihtiyaçları karşılamak için üretilen değişik tür ve konseptlerde pek çok ajanda bulmak mümkün. Eskiden ajandaların türü de konseptleri de oldukça sınırlıydı. Fakat günümüzde örneğin akademik yıl ajandası, mutlu anlar ajandası, diyet ve egzersiz ajandası, rüya ajandası gibi pek çok türde ajanda bulmak mümkün. İş hayatında en çok kullanılan ajanda türlerinin ise günlük ve haftalık ajandaların yanı sıra kasa ajandaları, ticari ajandalar ve rezervasyon ajandaları olduğunu söyleyebiliriz.

Bu ajandaların temel özelliği, kullanıcısının ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamaya dönük işlevsel özelliklere sahip olmalarıdır. Termo deri ajandalar ve isme özel ajandalar ise firmaların promosyon ürünler listesinde üst sıralarda yer almakta. Bu ajandalarda isim, adres ve telefon numaraları, önemli telefon numaraları, uluslararası ülke kodları ve şehirler arası telefon kodlarının yer alması daha fazla tercih ediliyor. Ajanda modelleri içinde ise kareli, çizgili, spiralli ve sert kapaklı ajandalara ilginin daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

Ajanda kullanmanın faydaları nelerdir?

İlerleyen teknolojiyle birlikte zaman ve iş planlaması için cep telefonu, tablet veya bilgisayarlardan erişilebilen pek çok uygulamadan yararlanmak mümkün. Fakat ajandalar, farklı bir yazı deneyimi sunuyor ve birçok kullanıcı için mobil uygulamalar ve diğer dijital çözümlere oranla daha güvenli gelebiliyor. Yapacakları işleri dijital bir ekrandan görmek yerine yazılı bir metinden görmeyi tercih eden kullanıcılar, ajandalarına renkli kalemler ile aldıkları notlar arasında önem veya öncelik bakımından sıralama yapabiliyor.

Ajandaların en önemli faydası hem iş, hem de özel hayatımızı planlı bir şekilde sürdürmemize katkı sağlamasıdır. Gün içinde birçok toplantıya katılıyor, birçok kişiyle görüşüyor ve birçok işi takip ediyorsanız bazen günlük değil, haftalık veya aylık programınızı bile önceden belirlemeniz gerekebilir. Bu planlamaları yapmak için kullanabileceğiniz en uygun araçlardan biri olan ajandalar, iş programınızı düzenlemenizi ve zamanınızı verimli bir şekilde kullanmanızı sağlar. Ajandanızı daha verimli bir şekilde kullanmak için üzerindeki yönlendirmelere dikkat etmelisiniz. Bu yönlendirmeler sayesinde, ihtiyaç duyduğunuz bilgilere daha kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Ajandaların faydaları içinde planlamanın yanı sıra hızlı not alma ihtiyaçlarına sunduğu pratik çözümlerin de payı büyük. Ajandanızı eğer günlük, haftalık veya aylık programınız için değil de sırf not almak için kullanacaksanız, tarihli ajandalar yerine tarihsiz ajandaları tercih edebilirsiniz. Ajandaların bir diğer faydası da kendinizi özel hissetmenizi sağlamasıdır. Birbirinden güzel ajanda ve organizer çeşitleri içinde kendi ihtiyaçlarınıza ve zevkinize en uygun ürünleri seçerek kendinizi daha özel hissedebilirsiniz.

Ajanda alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Ajanda alırken dikkat etmeniz gereken ilk konu, ajandanızı kullanım amacınızdır. Nitekim, kullanım amacınıza uygun olmayan bir ajandayı uzun süre ve keyifle kullanamazsınız. İhtiyaçlarınıza uygun bir ajanda kullanırsanız zamanınızı en iyi şekilde planlayabilir, işlerinizi daha kısa sürede bitirip diğer işlerinize veya ailenize zaman ayırabilirsiniz.

2020 günlük ajanda tercihinizi yaparken, günlük iş akışınızı dikkate almalısınız. Yoğun bir iş akışınız yoksa ve aldığınız notları yanınızda taşımanız gerekmiyorsa, belki ajanda almanıza gerek yoktur. İyi bir masaüstü organizer veya masa takvimi kullanarak da planlama ve not alma ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Fakat yoğun bir iş akışınız varsa ve notlarınızı yanınızda taşımanız gerekiyorsa, 2020 günlük ajandaları için tercihte bulunabilir, 2020 haftalık ajandaları ile yeni yılınızı haftalık olarak en iyi şekilde planlayabilirsiniz.

Ajandanızı kullanım amacınızı belirledikten sonra, bu amaca en uygun işlevsel özellikleri belirlemeli ve ajandanızın estetik niteliklerine karar vermelisiniz. Örneğin yoğun bir iş temponuz varsa ve bir toplantıdan çıkıp diğerine giriyorsanız, seçeceğiniz ajandanın boyutunun ve not alma kısımlarının geniş olması daha faydalı olacaktır. Çok yoğun bir temponuz yoksa veya günün büyük bir bölümünü hareket halinde geçiriyorsanız, daha küçük bir boyutta bir ajanda, yani bir cep ajandası daha faydalı olacaktır. Renk ve kağıt türü olarak koyu renkli ve çizgili kağıda sahip ajandaların daha fazla beğenildiğini söyleyebiliriz. Eğer hesaplamaya dayalı bir iş yapıyorsanız, hesap makineli organizer ajanda modelleri doğru bir seçim olabilir.

Diğer taraftan, ajandanız ofisinizde şık ve ciddi bir görüntü oluşturmalı, ofisinize gelen kişiler üzerinde olumlu bir imaj yaratmalı. Örneğin küçük bir ofis masanız varsa, büyük boy ajanda kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Büyük masalarda ise küçük boy ajandalar şık durmamakta. Masanızda farklı şirketlerin eşantiyon ajanlarını bulundurmamalısınız. Kullanacağınız ajanda, sizi ve şirketinizi en güzel şekilde yansıtabilmeli, pratik bir kullanıma ve işlevselliğe sahip olmalı, uzun süreli kullanımlar için dayanıklı olmalı.

2020 ajandaları Ofix.com’da!

Online ofis marketiniz Ofix.com, ajanda sezonunun gelişiyle birlikte 2020 ajandaları için satışa başladı. Pratik kullanımı ve birbirinden güzel tasarımlarıyla dikkat çeken 2020 ajandaları ofis masa ve çekmeceleriniz ile çantanıza renk katacak, yeni yıl için umutlarınızı canlandıracaktır. Sitemizde satışı devam eden 2020 ajanda çeşitleri ile tüm yılınızı planlayabilir, zamanınızı verimli ve en güzel şekilde geçirebilirsiniz. Yazımızın bu kısmında, kullanıcılarımız için seçtiğimiz 3 ajandayı kısaca tanıtacağız.

Bayındır Günlük 2020 Ajandaları

Sitemizde satışını yapmakta olduğumuz Bayındır 2020 ajandaları günlük ve haftalık olmak üzere 2 gruba ayrılmakta. Bayındır 2020 ajandaları ebat olarak 14 x 20 cm, 17 x 24 cm, 17 x 33 cm, 20 x 28 cm ölçüsünde. Bunlar içinde örneğin 14 x 20 cm ebatında ve lacivert renkli Bayındır günlük 2020 ajandaları ofis kullanımı için iyi bir tercih olabilir. Sipariş için burayı tıklayabilirsiniz.

Bayındır Haftalık 2020 Ajandaları

Bayındır haftalık 2020 ajandaları içinde 20 x 28 cm spiralli 2020 ajandaları iyi bir seçim olabilir. Kapak rengi bordo olan bu ürünler 144 sayfa olup 1. kalite hamur kağıttan üretilmekte. Sipariş için burayı tıklayabilirsiniz.

Ece Ticari 2020 Ajandaları

Sitemizde satışını yaptığımız Ece 2020 ajandaları, Ticari Anadolu serisi ve Ticari Asya serisi olmak üzere ikiye ayrılmakta. Ticari Anadolu serisi 2020 ajandaları 17 x 25 cm ölçüsünde, Ticari Asya serisi ise 17 x 33 cm ölçüsünde. Türkiye’nin ilk ajanda markası Ece kalitesine sahip bu ürünlerin üzerinde gofre ve yaldız baskılı kapak mevcut. Ece ticari ajandaları içinde Anadolu serisi 2020 ajandaları içinde aylık gelir-gider çizelge bölümü, özel şeffaf kartvizitlik ve ekonomiyle ilgili faydalı bilgiler bulabilirsiniz. Sipariş için burayı tıklayabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer ajandaları buradan inceleyebilir, kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

  1. İnternet sitelerinde, teknolojide bir çok yerde ux tasarımlar insanları mutlu etmeye başladı, ama gel gelelim ajandalarda nedense bir türlü değişiklik olmuyor. 50 sene önceki baskı tasarımları aynen devam ediyor. Hiç mi bu konuda inovasyon yok… Biraz tasarımı değiştirin…

  2. Dediği gibi gerçekten tasarımlar hiç yaratıcı değil, daha iyi tasarımlı ajandalar bekliyoruz. İşini sanat gibi yapanlar için. 🙂

  3. Eski Ece ajandaları gerçekten çok kaliteli ve uzun ömürlü iş yapıyorlardı. Ece ajandaları kapanında dışarıya bıraktılar bu işleri ama yinede gerçekten kaliteli ürünler çıkarıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir