2020’nin En Güzel Hip Hop Şarkıları

2020 yılı hip hop açısından oldukça verimli bir yıldı. Pandemi koşullarına rağmen dünyanın farklı coğrafyalarında hip hop türünde birbirinden güzel albümlere imza atıldı, yeni stiller geliştirildi. Başta Eminem‘in Music To Be Murdered By albümü ile Lil Wayne‘in Funeral albümü olmak üzere hip hop müzikte ses getiren çok önemli albümler müzik severlerin beğenisine sunuldu. Peace of Mind albümüyle Jay Whiss ise 2020’nin bence en önemli çıkışlarından birini gerçekleştirdi. Don Toliver‘dan K Camp‘a, Mozzy‘den Tee Grizzley‘e kadar pek çok isim, 2020’yi hip hop açısından oldukça verimli bir yıl haline getirdi. 2020’nin en güzel hip hop şarkıları için aşağıdaki liste değerlendirilebilir. 

Godzilla

Eminem‘in Music To Be Murdered By albümünün çıkış şarkısı Godzilla, bence geçen yılın en iyi hip hop şarkısıydı. 1972 yılında Missouri’de dünyaya gelen Eminem, müzik dünyasında sesini ilk olarak 1999 yılında çıkarttığı The Slim Shady LP albümüyle duyurmuştu. Aradan geçen 20 yıldan uzun sürede çok sayıda albüm çıkaran Eminem, hemen her albümüyle müzik listelerinde üst sıralarda yer buldu. Eminem‘in 2020 yılında çıkarttığı Music To Be Murdered By albümünün ilham kaynağı Alfred Hitchcock‘tu. Hitchcock‘un 40. ölüm yıl dönümünde çıkarttığı bu albümde Eminem, Hitchcock‘un ses kayıtlarını da şarkılarında kullandı. Juice Wrld featuringli Godzilla şarkısı ise Eminem‘in müzik kariyerinde en başarılı performanslarından biri olarak değerlendirilebilir. Şarkının özellikle son 30 saniyesindeki performansı hip hop severler tarafından büyük ilgi gördü. 

Not Me

Lil Wayne‘in Funeral albümü, 2020 yılının en başarılı hip hop albümlerinden biriydi. 1982 yılında New Orleans’ta dünyaya gelen Lil Wayne, rap ve hip hop türünde bugüne kadar en fazla ödül kazanan ve albümleriyle en yüksek satış başarısını yakalayan isimlerden biri konumunda. Albümlerinin 1 hafta içinde 1 milyondan fazla satması, Lil Wayne isminin hip hop müzikteki önemini gösteriyor. Şarkılarında mutsuz aile yaşantısı, küçük yaşta baba olması, ten rengi nedeniyle maruz kaldığı ayrımcılık ve bunun gibi pek çok konuya yer veriyor. Not Me şarkısıyla Lil Wayne, hip hop müzikteki güçlü konumunu bir kez daha gösterdi. 2015 yılında çıkarttığı stüdyo albümü Free Weezy Album‘den sonra Funeral‘la yeniden sevenleriyle buluşan Lil Wayne, Not Me şarkısında post-truth döneminin temel değerlerini eleştiriyor. Not Me‘nin yanı sıra albümdeki diğer 23 şarkı da birbirinden güzel. Adam Levine ile Big Sean‘la yaptığı featuringler de ayrıca başarılı. 

Dark Cloud

Jay Whiss‘in Peace of Mind albümü hip hop türünde bence 2020’nin en iyi çıkışlarından biriydi. Albümün en başarılı çalışmalarından biri olan Dark Cloud, Jay Whiss‘in müzik serüveninde kazandığı başarıları güzel bir şekilde yansıtıyor. 1992 yılında Toronto’da dünyaya gelen Jay Whiss, 2015 yılında çıkarttığı Watch This isimli single çalışmasıyla hip hop severlerin ilgisini çekmişti. 2018 yılında Kanadalı hip hop grubu Prime Boys ile birlikte çıkarttıkları Koba World albümü, Jay Whiss‘in müzikal serüveninde yükselişini hızlandırdı. Peace of Mind albümüyle Jay Whiss, hip hop türünde geleceği parlak bir isim olduğunu gösterdi. Dark Cloud şarkısında, ten renginden dolayı uygulanan ayrımcılık başta olmak üzere pek çok konuda eleştirilerini ifade ediyor. Şarkı ilk başta biraz karamsar gelebilir. Fakat bu sorunları yaşayan milyonlarca insana yalnız olmadıkları mesajı vermesi bakımından güzel bir şarkı. 

Wasted

Don Toliver‘ın Heaven Or Hell albümünde yer alan Wasted şarkısı da 2020’nin en güzel hip hop şarkıları arasında değerlendirilebilir. 1994 yılında Houston’da dünyaya gelen Don Toliver, profesyonel müzik kariyerine 2017 yılında başladı. Travis Scott ile birlikte katıldığı turnelerde sahne aldı, ismini duyurmaya çalıştı. Rap türünde seslendirdiği şarkıların yanı sıra yaptığı remixler ve çektiği video klipleriyle de adını duyurmayı başardı. Wasted şarkısında Don Toliver, hayatı dolu dolu yaşamak, sahte mutluluklardan uzak durmak, insanlara değer vermek gibi konulara temas ediyor. Şarkının slow ritmine eşlik eden güçlü sesi, şarkıya farklı bir güzellik katmakta. Şarkıda ayrıca, doğup büyüdüğü Amerikan toplumunun anlamdan yoksun gündelik hayatına ilişkin pek çok gönderme var. 

Fall In Line

K Camp‘ın Kiss Five albümünde yer alan Fall In Line şarkısı geçen yılın en güzel hip hop şarkılarından biriydi. 1990 yılında Wisconsin’de dünyaya gelen Kristopher Thomas Campbell, ilk albümü Only Way Is Up‘ı 2015 yılında hip hop severlerin beğenisine sunmuştu. 2018 yılında Rare, 2019 yılında Wayy 2 Kritical albümleriyle hip hop türünde çok güzel çalışmalara imza attı. 2020’nin en güzel hip hop şarkıları içinde değerlendirilebilecek Fall In Line şarkısı, K Camp‘ın müzik serüveninde en başarılı performanslarından biri. Şarkıda, getto yaşamının zorluklarından ayrımcılığa kadar pek çok konuda modern toplumun eleştirisi yapılıyor. İnsan bedeninin metalaştırılması, hayatın anlamını kaybetmesi ve benzeri pek çok konuda K Camp, diğer albümlerinde kullandığı aynı sert üslupla göndermeler yapıyor. 

I Ain’t Perfect

Mozzy‘nin Beyond Bulletproof albümünün en başarılı çalışmalarından biri olan I Ain’t Perfect, aradan geçen 1 yılın ardından hit şarkılardan biri haline geldi. 1987 yılında Sacramento’da dünyaya gelen Timothy Cornell Patterson, müzik kariyerine 16 yaşında rap müzikle başladı. Mozzy ismini kullanan Patterson, ilk albümü Izizzel Izzy Izie Izim‘i 2011 yılında kendi imkanlarıyla çıkarttı. Sonraki süreçte neredeyse yılda 2 albüm çıkaran Mozzy, hip hop müziğin en üretken isimlerinden biri haline geldi. Bunun en önemli nedenlerinden biri, doğup büyüdüğü Sacramento’da yaşadığı sorunlu ilişkiler ve bozuk toplumsal düzen olabilir. Mozzy‘nin hemen tüm şarkılarında olduğu gibi I Ain’t Perfect şarkısında da toplumsal düzene yönelik eleştiriler yer almakta. Aynı zamanda devlet kurumlarının ve sosyal devlet anlayışının iflası da bu eleştirilerde geniş bir yer tutuyor. 

I Apologize

Tee Grizzley‘in The Smartest albümünde yer alan I Apologize de 2020’nin en güzel hip hop şarkıları içinde değerlendirilebilir. 1994 yılında Michigan’da dünyaya gelen Tee Grizzley, hip hop şarkıcıları arasında dijital kanalları en etkin şekilde kullanan isimlerden biri olma özelliğine sahip. Şarkıları dijital kanallarda sıkça dinleniyor ve indiriliyor. Müzik listelerinde de hip hop türünde üst sıralarda yer bulabiliyor. 2016 yılında First Day Out ile geniş kitlelerin dikkatini çekmeyi başaran Tee Grizzley, geçen yıl I Apologize şarkısıyla bir kez daha dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Kendisi ayrıca ülkemizde de çok seviliyor ve şarkıları en fazla indirilen hip hop şarkıcılarından biri konumunda. I Apologize şarkısında Tee Grizzley, modern bireyin hissettiği yabancılaşma ve değer yitimi duygusunu ele alıyor. İnsanı hiçleştiren kurumlara ve ilişki tarzlarına tepkisini ifade ediyor. 

Skate Depot

I Can’t Go Outside albümünde yer alan Skate Depot şarkısıyla Channel Tres, hip hop severlere geçen yıl güzel bir müzik deneyimi yaşattı. 1991 yılında California’da dünyaya gelen Channel Tres, 2018’den bu yana hip hop türünde dünya müzik listelerinde üst sıralarda yer buluyor. Şarkılarında yer verdiği konularda ise diğer isimlerden farklı olarak dinsel temalar daha ön planda. 2019 yılında çıkarttığı Black Moses albümü bu yönüyle Channel Tres‘ın en başarılı çalışmalarından biriydi. Küçük yaşlardan itibaren kilise korosunda yer alması ve kilise müziğini iyi bilmesi, şarkılarında tema seçimine yansıyor. I Can’t Go Outside albümü Black Moses kadar ilgi çekmese de içinde güzel şarkılar yer almakta. Başta Skate Depot olmak üzere bu albümdeki bazı şarkılar hip hop severlerin büyük beğenisini kazanabilir. 

Star

Jessi‘nin Nuna albümü, hip hop türünde 2020’nin en başarılı çalışmalarından biri olarak değerlendirilebilir. 1988 yılında New York’ta dünyaya gelen Jessica Ho, ya da bilinen adıyla Jessi, hip hop türünde alışılmış ritm ve kalıpların dışında farklı soundlara yer veriyor. Güney Kore kökenli olmasının da etkisiyle şarkılarında tema bakımından büyük bir çeşitlilik var. Nuna albümüyle Jessi, geçen yıl güzel bir çıkış yakaladı. Albümde özellikle Star şarkısı hem ritmi, hem de sözleriyle öne çıkmayı başardı. Star şarkısında Jessi, sıradan insanların hayatlarının da bir yıldız gibi güzel ve değerli olabileceğine işaret ediyor. Şu şartla ki, tıpkı şöhreti yakalayan yıldızlar gibi mücadele etmekten vazgeçilmemeli. Şarkının özünde, yıldızları değerli ve ulaşılmaz kılan şeyin sahip oldukları konuma yükselmek için gösterdikleri mücadele olduğu mesajı veriliyor. 

Workin’ On It

Treat Myself albümüyle Meghan Trainor, geçen yıl hip hop müzik türünde farklı bir çalışmaya imza attı. Hip hop müzik ile pop temalarını birleştiren Treat Myself albümünde özellikle Workin’ On It şarkısı, bu bileşimi en açık şekilde yansıtıyor. 1993 yılında Massachusetts’te dünyaya gelen Meghan Trainor, 2014 yılında Epic Records ile çalışmaya başladı. Bu sayede şarkılarını dünya genelinde milyonlarca müzik severe ulaştırma fırsatı yakaladı. Aynı zamanda da sinema ve televizyon dünyasında kendisine önemli bir yer edinmeyi başardı. Workin’ On It şarkısında Meghan Trainor, kendi hayatına atıfla sıkı çalışmanın öneminden bahsediyor. Şarkıda, başarıya ancak çok çalışmayla ulaşılabileceği mesajı veriliyor. Bu şarkı pop hip hop severler için geçen yılın en güzel şarkılarından biri olarak değerlendirilebilir. 

Herkese müzik dolu günler dilerim.

Mavi Kulaklık…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir