2021’in Yazlık Giyim Trendleri

Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da koronavirüs salgınının gölgesinde bir yaz geçiriyoruz. Salgınla birlikte hayatımızın hemen her alanında çok önemli değişimler yaşadık, birçok şeyden mahrum kaldık. Sokağa çıkarken, toplu taşıma araçlarını kullanırken, alışveriş yaparken hep tedirgin olduk. Halihazırda salgınla mücadele iniş çıkışlarla devam ederken hayatımızı yeni normallere göre sürdürmeye çalışıyoruz. Her alanda olduğu gibi moda alanında da koronavirüs salgınının pek çok etkisi görüldü. Ama buna rağmen geçen yıla oranla 2021’in moda sektöründe daha iyi geçmekte olduğunu, birbirinden güzel ve yaratıcı tasarımların kreasyonlarda yerlerini aldığını görmekteyiz. Dünyaca ünlü modaevlerinin tasarımlarıyla şekillenen 2021’in yazlık giyim trendleri bir taraftan sektörde canlanmaya katkı sağlarken, bir taraftan da giyimine özen gösterenlerin kıyafet tercihlerinin şekillenmesine yardımcı oluyor. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, 2021’in yazlık giyim trendleri hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Alberta Ferretti – Geceliğe Benzeyen Elbiseler

Koronavirüs salgınının yarattığı en önemli sonuçlardan biri şüphesiz ki evde geçirilen sürenin artmasıdır. Uzaktan çalışma sistemine geçişle birlikte çalışanların önemli bir kısmının işlerini evden sürdürmeye başlaması, moda sektörünü de doğal olarak etkiledi. Her yıl yeni trendlerin oluşmasını sağlayan moda sektörü, geçen yılı özellikle ofis giyimi alanında yeni trendlerden uzak şekilde geçirdi. Fakat 2021’de hayatın yavaş yavaş normale dönmesi, işyerlerine dönüşün başlaması ve sosyal hayatın canlanması, yeni trendlerin oluşmasını sağladı. Ve tabii, bu trendlerin oluşumunda da koronavirüs salgınının etkilerini görebiliriz. Evde daha çok zaman geçiren, işlerini evden sürdüren beyaz yakalıların evde giymeyi tercih ettiği kıyafetlerden ilham alan bu yılki tasarımlar içinde Alberta Ferretti‘nin tasarımlarında, geceliğe benzeyen elbiseler ön plana çıkıyor. 

Alberta Ferretti bu yılki yaz kreasyonunda pastel tonlarına ağırlık verdi. Romantik stilini güçlendiren bu seçim, sıcak yaz günlerinde insana farklı bir dinginlik kazandırıyor. Kıyafetlerin geniş kesimli olması ve dökümlü durması, evde sahip olunan rahatlığı sokak ve ofis stiline kazandırıyor. Aynı zamanda da hareket kabiliyetini arttırıyor, kullanıcıya ferahlık sağlıyor. Pastel tonların yarattığı en önemli imaj, nezaket ve yumuşaklıktır. Stilinizde bu konuları öne çıkarmak isterseniz pastel tonları tercih edebilirsiniz. Pastel tonlu geniş kesim kıyafetler sizi çevrenizle uyumlu, hoşgörülü, nazik ve saygılı bir insan gibi gösterir. 2021’in yazlık giyim trendleri içinde Alberta Ferretti‘nin kreasyonunda ayrıca brode işlemeler ve makrome dantel kaplamalar dikkat çekiyor. Kıyafetinize daha feminen bir görünüm kazandırmak için bu gibi detayları tercih edebilirsiniz. Şıklık dozunuzu arttırmak için pastel tonlu şal desenli ceket ile zayıf ve minimal tasarımlı bir ayakkabı iyi bir seçim olabilir.

Brandon Maxwell – Desensiz Yalın Seçenekler

Koronavirüs salgınının moda sektöründe yarattığı en önemli değişimlerden biri de günlük hayatta tercih edilen desensiz yalın seçeneklerin ön plana çıkmasıdır. Bu durumu Brandon Maxwell‘in 2021 yaz kreasyonunda net bir şekilde görmek mümkün. Koronavirüs salgınının yarattığı kolektif mutsuzluk hali, daha önce keyif veren birçok şeyin monotonlaşmasına yol açtı. İster sokak stili olsun, isterse ofis giyimi, kıyafet seçimlerinde gösterişten uzak ve minimal tasarımlar ağırlık kazandı. Bu durum her yıl görmeye alıştığımız yaz mevsiminin dinamizmiyle tezat bir durum teşkil etse de sezonun stil kodlarının oluşmasında etkili oldu. Brandon Maxwell tarafından kullanılan desensiz yalın seçenekler, renkleri adeta üzerinizde bir üniforma gibi taşımanızı sağlıyor. Renklerin yaratabileceği monotonluğu aşmak içinse asimetrik kesimler tercih edilmiş. Hafif kumaşlarla birleşen feminen ve konforlu kesimler, tek omuzlu minimal tasarımlara ayrı bir hava katıyor. 

Brandon Maxwell tasarımları içinde kumaşla temas eden hayatlar ve insanlar görebilirsiniz. Desensiz yalın seçeneklerin en önemli özelliği, güçlü bir kişilik mesajı vermesidir. Dikkatin kıyafetten çok kişiliğe odaklanmasını sağlayan bu seçenekler, özellikle yönetici konumunda bulunan beyaz yakalılar tarafından daha fazla tercih edilir. 2021’in yazlık giyim trendleri içinde desensiz yalın seçenekleri tercih ederken, aynı zamanda kontrast renkler kullanabilirsiniz. Bu renkler de yine, algıyı güçlendirici etkide bulunur ve güçlü kişilik imajınızı pekiştirir. Stilinize rahatlık ve zarafet kazandırmak için de bu seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Stilinize iyimserlik ve umut duygusu aşılamak içinse canlı renkleri tercih edebilirsiniz. Korona sonrası dönemde iyimserlik ve umut, en çok ihtiyaç duyulan konular haline geldi. Canlı renklerle bu mesajı verebilirsiniz. 2021’in yazlık giyim trendleri içinde Brandon Maxwell kreasyonunda ayrıca nervürlü örgü süslemeler ve bungee büzme ipli sportif ayrıntılar dikkat çekiyor.

Burberry – Kanvas Üzerine Baskı

Yazlık giyimin olmazsa olmazlarından biri şüphesiz ki kanvas kumaşlardır. Gevşek dokuda olmaları, keten-pamuk karışımı içermeleri ve oldukça dayanıklı olmaları, bu kumaşların en önemli tercih nedenleri arasında. Kanvas kumaşlar aslında her mevsim giyilebilir. Fakat ülkemizde daha çok yaz döneminde tercih ediliyor. Kanvas kumaşta gevşek dokulu örgüler, kadın giyiminin yanı sıra erkek giyiminde de yaz aylarında önemli bir rahatlama sağlıyor. Tabii, fiyat avantajı bakımından da kanvas, pamuklu ve keten kıyafetlere oranla iyi bir alternatiftir. Burberry‘nin 2021 yaz kreasyonunda kanvas üzerine baskılar dikkat çekiyor. Yaz sıcaklarına karşı iyi bir panzehir olan kanvas kumaşlara renk kazandıran bu tasarımlar, koronavirüs salgınının yarattığı sorunlardan bir ölçüde de olsa kurtulmanızı sağlayabilir. 2021’in yazlık giyim trendleri içinde kanvas kumaşlarda kullanılan geniş kalıplar, kıyafetin verdiği rahatlık duygusunu güçlendiriyor. Renk seçiminde ise açık renkler ön planda. 

Burberry‘nin 2021 yaz kreasyonunda ilham kaynağı, köpek balığı ile deniz kızı arasındaki ilişki. Koronavirüs salgını sonrasında oluşturduğu bu ilk kreasyonda Burberry, karantina döneminde yaşanan olaylar ile özgürlük isteği arasındaki çelişkiyi tasarımlarına yansıttı. Kumaş seçiminin yanı sıra tasarım ve desen seçiminde de aynı ilhamdan yararlanıldı. Kreasyonda ayrıca keten, ipek ve poplin gibi doğa dostu materyallere yer verildi. Çevre duyarlılığı oldukça yüksek bir modaevi olan Burberry, şehir sokaklarında nefes alan tasarımlarıyla dikkat çekiyor. Bu yıl silüetinize farklı bir renk katmak, bohem stilde yeni bir imaj yaratmak isterseniz bu seçenekleri değerlendirebilirsiniz. 2021’in yazlık giyim trendleri içinde Burberry, hacimli kesimleriyle bu yılın en dikkat çekici tasarımlarına imza attı. Bu kıyafetleri tamamlamak için transparan cam ve geniş çerçeveli gözlükler ve rafya dikişli çantalar iyi birer seçim olabilir. Hayal gücünü yansıtan çantalar ile imajınıza zamansız ve farklı bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Fendi – Bol Kesimli Kıyafetler

Fendi‘nin 2021 yaz kreasyonunda bol kesimli kıyafetler büyük bir yer tutuyor. Yazlık giyimde bol kesimli kıyafetlerin hem tasarım, hem de işlevsel özellikleri bakımından yeri büyük. Özellikle hava sıcaklıklarının 30 derecenin üzerinde seyrettiği beldelerimizde kıyafet seçiminde bol kesimlilere öncelik verilebilir. Tatile çıkıp kendinizi deniz, kum ve güneş üçlüsüne bırakmak istiyorsanız, yanınıza bol kesimli kıyafetler alabilirsiniz. Bu kıyafetleri günlük giyiminizin yanı sıra çeşitli sosyal etkinliklerde de değerlendirebilirsiniz. 2021’in yazlık giyim trendleri içinde bol kesimli elbiselerin yanında kullanabileceğiniz büyük bir hasır şapka, güneşe karşı iyi bir zırh görevi görebilir. Renk seçiminizde beyaz rengine öncelik verebilirsiniz. Beyaz renginin sıcak coğrafyaların büyüsünü ve tatil havasını yansıtmak gibi önemli bir özelliği vardır. Bol kesimli kıyafetlerinizi tamamlamak için konforlu pançolar ve oversize tişörtler iyi bir seçim olabilir. 

Fendi‘nin 2021 yaz kreasyonunda ayrıca şal desenleri, rokoko detaylar ve rahat tuşeler dikkat çekiyor. Pastel tonlarında geniş bir renk skalasına sahip bu kreasyon, günün her saatine adapte olabilen parçalardan oluşmakta. 2021’in yazlık giyim trendleri içinde havadar giysileri tercih edenler, kendi stil kodlarını yaratmak için pek çok imkana sahip. Plaj giyiminde kullanılabilecek tasarımlar için makrome sandalet veya hasır ayakkabı tercih edilebilir. Hasır ayakkabıda dingin toprak renkleri, stilinize huzur ve güven katabilir. Saçları toplamak için maksi toka iyi bir seçim olabilir. Bol kesimli kıyafetlerde kullanılan pastoral desenler ise stilinize, doğaya uyumlu bir görünüm kazandırabilir. Davetlerde kare burunlu bir ayakkabıyla kendi stil kodlarınızı yaratabilirsiniz. Akşam saatlerinde giyeceğiniz kıyafetlerde saten şerit detaylarının olması, görsel bellekte fark yaratan güzel bir tercih olabilir.

Hermes – Dore Tonlar

Hermes bu yılki yaz kreasyonunda dore tonları öne çıkardı. Dore tondaki kıyafetler en çok kestane ve sarıyla uyumlu. Dar kesim giyinmeyi tercih ediyorsanız Hermes‘in yaz kreasyonunda kendi zevkinize uygun bir şeyler mutlaka bulabilirsiniz. Dar kesim kıyafetlerde dinamizmi yakalamak oldukça güçtür. Bunun için aksesuar seçimi önemlidir. Dore tonlarda beyne işleyen renk patlamaları olmadığı için, aksesuar seçiminde de uyumlu tonlar tercih edilmeli. Hermes‘in dar kesim kıyafetlerinde uzun parçalarla silüetinize salaş bir görüntü verebilirsiniz. Bu kıyafetleri davetlerde küçük boy çanta ve arkası bantlı sivri burunlu ayakkabıyla rahatlıkla kullanabilirsiniz. Hacimli volanlarla hareketlenen etekler veya dökümlü pantolonlar size hitap etmiyorsa, dore tonlu dar kesim bir elbise de zamanın ruhunu hissetmenizi sağlayabilir. Stilinize cesaret, renk ve ilham katmak içinse parlak eflatun, mor begonvil ve turkuaz renkli aksesuarlardan yararlanabilirsiniz. 

2021’in yazlık giyim trendleri içinde burada paylaştığımız bilgiler, kendi stil kodlarınızı oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Yapacağınız tercihler ne yönde olursa olsun, kendinize en çok yakışana ancak kendinizin karar verebileceğini unutmamalısınız. Üzerinizde çok şık duran bir blazer ceket, bol kesimli bir jean, konçlu converse, yazlık giyim trendlerinden çok daha başarılı sonuçlar verebilir. Yazlık giyimde zamansız eğlenceli desenleri tercih ediyorsanız, oversize Hawaii stili bir gömlek sizin için iyi bir seçim olabilir. Akdeniz çağrışımlı sıcak renkleri tercih ediyorsanız kıyafetlerinizi mavi, yeşil ve turuncu renkli aksesuarlarla süsleyebilirsiniz. Maksi elbiseler ve tulumlar, doğal kumaşlar, retro çizgiler ve daha pek çok seçeneği kendi stil kodlarınızı oluşturmak için değerlendirebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir