3 Maddede İş Gününüzü Güzelleştirin

Merhaba sevgili beyaz yakalılar! Kasım ayını da yarıladığımıza göre, 2020’ye sayılı günler kaldı demektir. 2019’u geride bırakırken yeni yıl hazırlıklarına şimdiden başlamış olabilirsiniz. Yeni yıl hediyeleri, yılbaşı programları derken ofiste işlerinizle yeterince ilgilenemiyor olabilirsiniz. Soğuyan havaları ve erken kararan günleri de dikkate aldığımızda, bugünlerde normalden iki kat daha fazla içiniz sıkılıyor olabilir. Ama endişe etmeyin. Durumdan vazife çıkarmayı pek seven Ofixboy kardeşiniz, 3 maddede iş gününüzü güzelleştirmenin yollarını sizlerle paylaşacak. Hemen başlıyoruz…  

Gününüzü önceden planlamalısınız. 

Bugün için bunu yapmanız mümkün olmasa da Pazartesi’den itibaren bunu her gece yapabilirsiniz. Böylelikle ertesi sabah ofise gittiğinizde “Bugün hangi işi yapsam, ımmhh, pımmmhh…” türünden cümleler kurmaz, zamanınızı boşa harcamaz, Pazartesi sendromu yaşamazsınız. Bu gibi dönemlerde belki 1 saat veya daha fazlasını sırf bunları düşünmekle geçiriyorsanız, durum kritik demektir. Gününüzü önceden planlarsanız, hem işlerinizi daha kısa sürede bitirir, hem de yaptığınız işleri daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Önce en zor işleri halletmelisiniz. 

Psychology Today yazarlarından Dr. Alice Boyes’a göre en fazla enerji ve motivasyona sahip olduğumuz saatler gündüz saatleri. Kişisel tecrübemi de işin içine katarsam, öğle arası yenen o köfteler, yoğurtlar var ya, işte onlar çalışma hızını oldukça düşürüyor! Bu yüzden, öğle arasından önceki saatlerde e-posta yanıtlamak, arşivi düzenlemek vb. işler yerine günün en zor işlerini aradan çıkarmalısınız. Gün içinde enerjiniz düştükçe, daha basit işlere yönelebilir, bu sayede zamanınızı daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

Mola vermeyi ihmal etmemelisiniz. 

Biz beyaz yakalılar bazen kendimizi işe öyle kaptırıyoruz ki, oturduğumuz yerden belki saatlerce kalkmayabiliyoruz. Son derece sağlıksız olan bu durum, işe olan aşırı ilgi ve hevesimizi yansıtmaktan çok, kendimizi ihmal ettiğimizi gösteriyor. Oysa örneğin iki saatte bir 10-15 dakika çay kahve molası versek, zihnimiz ve vücudumuz rahatlar, yaptığımız işlere daha kolay odaklanabiliriz. Bununla birlikte, ofiste mola vakitlerinizi sosyal medyada lüzumsuzca vakit harcayarak geçirmemenizi tavsiye ederim. Yoksa çalışırken işlerinize odaklanmakta güçlük çekebilirsiniz. 

Haftaya görüşmek üzere. 

Ofixboy…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir