3M: İnovasyonda bir dünya devi…

Kuruluşu 1900’lerin başlarına uzanan dünyaca ünlü 3M firması başta Scotch, Scotch-Brite ve Post-it markaları olmak üzere 50’ye yakın marka yaratarak yapıştırıcılardan temizlik süngerlerine, kırtasiye ürünlerinden ses kayıt sistemlerine kadar pek çok ürün grubunda büyük başarılara imza attı. Gerek günlük hayatımızda, gerekse iş hayatımızda en sık kullandığımız ürünlerin arkasında 3M‘nin imzasını görebiliriz. 2013 yılından bu yana dünya genelinde yıllık 30 milyar dolar satış rakamını koruyan 3M‘nin tarihi, birbirinden ilginç inovatif çözümlerle dolu. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi ele aldığımız başarı hikayelerine bu hafta, 3M ile devam ediyoruz.

Minnesota Mining and Manufacturing Company

3M‘nin doğuşu, başka birçok dünya devinin doğuşunda olduğu gibi, mütevazi bir başlangıca dayanıyor efendim. 1900’lerin başlarında ABD’nin Minnesota eyaletine bağlı Two Harbors’ta 5 iş adamı, değirmen taşı aşındırıcılarında kullanılmak üzere mineral bulmak için bir madencilik girişimi olarak kendi şirketlerini kurdular. Fakat satın aldıkları madenin ticari değeri bulunmadığı için işler umdukları gibi gitmedi. Bunun üzerine, zımpara kağıdı işine girmeye karar verdiler ve 1905 yılında yeni bir şirket kurdular. Kurucu ortaklardan John Dwan, hisse senedi karşılığı fon talep ederek yönetimden ayrıldı. Şirket yönetimini ise Edgar Ober ile Lucius Ordway üstlendi. Minnesota Mining and Manufacturing Company isimli bu şirket, zaman içinde 3M olarak anılmaya başlandı.

1905 yılından itibaren şirket, zımparalar için araştırma ve üretim faaliyetlerine yoğunlaştı. Şirketin genel merkezinin Two Harbors’tan Duluth’a taşınması, iş ilişkilerini güçlendirmelerine katkı sağladı. 1907 yılında şirkete katılan William McKnight ile kan tazeleyen 3M, zaman içinde daha güçlü ve istikrarlı bir yönetime sahip oldu. Artık finansal yapısını güçlendirmek için kaynak arayışına girişen şirket, Minnesotalı yatırımcılarla görüşmelere başladı. Yapılan görüşmeler sonucunda, 1910’ların başlarında finansal gücünü arttırmayı başardı. Nitekim, 3M‘ye fon sağlayan yatırımcılar, Superior Gölü kıyılarından temin edilen minerallerin, özellikle de anortozit maddesinin çok dayanıklı olduğunu görüyor ve mobilya üretiminde kullanılan zımparalarda fark yaratacağına inanıyordu.

3M‘nin anortozit kullanarak ürettiği zımparalar, o güne kadar zımparalarda kullanılan garneta oranla daha ekonomik ve kaliteliydi. Piyasada artan talep, 3M için yeni bir fırsattı. Fakat şirketin üretim kapasitesini arttırmak için yeterli sermayesi yoktu. Bunun üzerine borçlanma yoluna gidilerek çalışan sayısı arttırıldı. Şirketin yeni yatırımlar konusundaki stratejilerini Edgar Ober ile John Dwan belirledi. Bu dönemde 3M, ham madde tedarikçiliği konusunda elde ettiği başarıların yanı sıra mamul mallar ve inovatif çözümlere yöneldi. Ekibe katılan yeni isimler sayesinde, karbon ve silikonu birleştiren yeni aşındırıcılar geliştirmeye başladılar.

Dünya Pazarında 3M

İki dünya savaşı arasındaki dönem, 3M‘nin Amerikan pazarındaki gücünü arttırdığı yıllardı. Geliştirdiği tedarik zinciri yönetimi sayesinde şirket, sektördeki konumunu güçlendirdiği gibi, yeni yatırımlar için kaynak bulmayı da başardı ve 1920’li yıllardan itibaren farklı alanlara yöneldi. Ar-Ge ekibi sayesinde mobilya üretiminde kullanılan zımparaları daha da geliştiren şirket, 1921 yılında patentini aldığı Wetordry zımparalarıyla dünya pazarına açıldı. Otomotiv üretiminde kullanılan, havadaki tozu azaltan ve su geçirmeyen bu zımparalar, sektörde büyük ilgi gördü.

1920’lerin ikinci yarısında piyasaya sunulan özel maskeleme bantları, 3M‘nin dünya pazarındaki yükselişini hızlandırdı. 1925 yılında 3M‘nin Ar-Ge merkezinde asistanlık yapmakta olan Richard Drew, kaportacılarda aşındırıcı örneklerinin test edilmesi sırasında araba parçalarını maskeleme konusunda yaşanan sorunların nasıl çözülebileceği üzerine çalışmalarını yoğunlaştırmıştı. Geliştirdiği maskeleme bantları, Scotch markasının doğuşunu sağladı. Farklı yüzeyler için geliştirilen Scotch ürünleriyle 3M‘nin ürün çeşitliliği hızla arttı.

3M tarihinde 1930’lar, maskeleme bantlarının yanı sıra selefon bantlar için de çok önemli dönüm noktalarına sahne oldu. Bu dönemde endüstriyel bantlar ve yapıştırıcılar için kullanılan en önemli madde selofandı. Fakat mevcut ürünler, saydam yüzeylerde kullanım için gerekli niteliklere sahip değildi. Ar-Ge merkezinde müşteri talep ve ihtiyaçlarını değerlendiren Richard Drew, saydam yüzeylerde kullanıma uygun şekilde geliştirdiği yeni tip selefon bantlarla 3M‘nin dünya pazarında büyük bir ticari başarıya imza atmasının önünü açtı.

1929 Bunalımı’nın tüm dünya piyasalarını sarstığı dönemde Scotch selefon bantları, parçalanmış kitap sayfaları ve belgeleri onarmak için en ideal çözüm yolu haline geldi. Bu dönemde 3M‘nin ürün çeşitliliği, otoyol işaretleyicilerde kullanılan yansıtıcı malzemelerle genişlemeye devam etti. Bu ürünlerini piyasaya sunduğu Scotchlite markası, 1940’lı yıllarda şirketin savunma sanayisine yönelik yaptığı yatırımlar sayesinde hızlı bir yükseliş ivmesi yakaladı. Scotchlite ürün gruplarında yer alan reflektif folyaların yanı sıra ses kayıt bantları ve filament bantlar, 3M tarihinin en inovatif ürünleri içinde yer aldı.

Teknoloji ve Temizlik Ürünlerinde 3M

II. Dünya Savaşı sonrası dönemde 3M, yatırımlarını teknoloji ve temizlik ürünlerine yoğunlaştırmaya başladı. Savaşın getirdiği yıkımları en ağır şekilde yaşayan Avrupa’da ihtiyaçları karşılamaya dönük bu yatırımlar, 3M‘nin ürün çeşitliliğini ve pazar gücünü arttırdı. Yeni yatırımları finanse edebilmek için şirket, 1946 yılında New York Borsası’na giriş yaptı. Bu dönemde özellikle de Thermo-Fax fotokopi makinesi, video bant ve tepegöz sistemleri büyük ilgi gördü. Bunlar içinde Thermo-Fax fotokopi makineleri, ofislerde verimliliği arttıracak şekilde çift kopya özelliğine sahipti. 1947 yılında piyasaya sunulan ses kaydediciler, müzik ve eğlence endüstrisinde büyük yeniliklere ilham kaynağı oldu.

1950’li yıllarda 3M, Avrupa pazarına ihracat yapmak yerine başta Fransa, Almanya ve İngiltere olmak üzere Avrupa’da üretim tesisleri kurmaya başladı. Bu dönemde sinema filmleri ve televizyon programlarını kaydetmek için Scotch manyetik bantlarının kullanılmaya başlanması, 3M‘nin Avrupa’daki tanınırlığını daha da arttırdı. Şirketin ilk olarak temizlik süngerleri için geliştirdiği Scotch-Brite markası ise temizlik ürünlerinde büyük başarılara imza atmasını sağladı. 1956 yılında kumaş ve döşeme koruyucu ürünlerini piyasaya sunduğu Scotchgard markası, tekstil sektöründe ilgiyle karşılandı. 1950’lerin sonlarına doğru ürün çeşitliliği hızlı bir ivmeyle artan Scotch-Brite markası, endüstriyel alanlarda temizlik bezleri için yüksek bir pazar payına sahip oldu.

3M ve Post-it

1970’li yıllarda ilaç, radyoloji ve enerji alanlarına yoğunlaşan 3M‘nin tarihinde en inovatif buluşlardan biri de yapışkanlı not kağıtlarıydı. Post-it markasıyla ilk olarak 1980 yılında piyasaya sunulan bu ürünler öyle büyük bir ilgi gördü ki, kırtasiye sektöründe 3M artık bütünüyle yeni bir kategori açtı. Post-it’lerin serüveni aslında, 1968 yılında başladı. Bu dönemde 3M‘de çalışan bir bilim adamı Spencer Silver, daha güçlü ve sert bir yapıştırıcı bulmak üzere çalışmalarını yoğunlaştırmıştı. Yaptığı çalışmalar sonucunda, yüzeylere hem kolay yapışan, hem de kolayca çıkartılan özel bir yapışkan madde buldu. Bu madde, yapıştırıcılık özelliğini hem uzun süre koruyor, hem de yüzeylere güçlü bir şekilde tutunabiliyordu. Bu maddeyi, “çıkarılabilir özellikte mikroküre” şeklinde tanımladı.

Spencer Silver‘ın bu buluşunu çalışma arkadaşı Arthur Fry, not kağıtlarının üzerinde uygulamak istedi. Not kağıtlarının arkasına bu yapışkandan sürerse, kitap sayfalarına zarar vermeden işaretleme sağlayabileceğini düşündü. Ve düşündüğü gibi de oldu. Geliştirdiği yapışkanlı not kağıtları daha sonra, şirket içi yazışmalarda ve raporların kenarlarında kullanılmaya başlandı. Hızlı yapışan ve yüzeyde aşınma yapmayan not kağıtları, yeni bir iletişim şeklinin doğmasını sağladı. Bunun üzerine, bu ürünlere “post-it” adı konuldu. 39 yıldır başta öğrenciler ve ofis çalışanları olmak üzere pek çok kesimden kullanıcı tarafından büyük bir beğeniyle kullanılan bu ürünler, farklı renk ve boyut seçenekleriyle not almak konusunda her ihtiyaca uygun çözümler sunmakta.

Günümüzde 3M

Post-it’lerin gördüğü büyük ilginin etkisiyle 3M, 1990’larda dünya genelinde yıllık 15 milyar dolar satış rakamına ulaştı. Bu dönemde 3M‘nin ürün çeşitliliği ilaçlardan elektronik görüntü için parlaklık arttırıcı filmlere, yazıcılardan esnek kablolara kadar çok geniş bir yelpazeye yayıldı. 2004’te yıllık satış rakamı 20 milyar dolara ulaşan şirketin en önemli markaları olan Scotch, Scotch-Brite ve Post-it markalarının satışı günümüzde 200’e yakın ülkede yapılmakta. Dünya genelinde 75 binden fazla çalışana sahip olan 3M, 2013 yılından bu yana dünya genelinde yıllık 30 milyar dolar satış rakamını korumakta.

Ofis dostu 3M ürünleri Ofix.com’da!

3M‘nin başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği 3M ürünlerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

3M Scotch Magic 810 19 mm x 33 m Görünmez Bant

Listemizin ilk sırasında, 3M Scotch Magic 810 19 mm x 33 m görünmez bant var. Şeffaf ve yazılabilir özelliği sayesinde bu ürünler, en çok tercih edilen bantlardan biri. Kullanıldığı yüzeylerde belli olmayan bu ürünleri belge ve evraklarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

3M Post-it 76 x 76 mm Not Kağıdı

Listemizin ikinci sırasında, 3M Post-it 76 x 76 mm not kağıdı var. Ofix.com kullanıcılarının en çok sipariş verdiği ofis kırtasiye malzemelerinden biri olan bu ürünler, ofis masa ve çekmecenizde mutlaka bulundurmanız gereken ürünlerden biri. Aldığınız notları ister bilgisayarınızın üzerinde, isterseniz ofis duvar, pano ya da diğer yüzeylerde tutabilir, önemli konuları sürekli gözünüzün önünde bulundurabilirsiniz. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

3M Post-it 38 x 51 mm Mint Serisi Not Kağıdı

Listemizin üçüncü sırasında, 3M Post-it 38 x 51 mm Mint serisi not kağıdı var. 4 renkli ve 12’li bu sette ürünlerin her biri 100 yaprak. Bu setteki farklı renklerle notlarınız arasında bir önem ve öncelik sıralaması oluşturabilirsiniz. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Scotch ürünlerini buradan, Post-it ürünlerini ise buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir