5G nedir?

Pek çok ihtiyacımıza hızlı ve pratik çözümler sunan mobil teknolojiler, yaşamımızın en önemli odak noktalarından biri haline geldi. 1982 yılında geliştirilen 1G teknolojisi, kablosuz haberleşme sistemlerinin kullanılmasını sağlamıştı. Daha sonra geliştirilen 2G, 3G ve 4G teknolojileri, mobil iletişimde yeni sayfalar açtı. Yakın gelecekte kullanılacak olan 5G teknolojisi, yüksek hız için büyük bant genişliğine sahip olacak ve kablosuz bağlantıda yeni bir dönemi başlatacak. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, 5G hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

1G’den 5G’ye

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte mobil cihazlar da gelişiyor ve mobil teknolojilerin gelişim evrelerine yönelik ilgi artıyor. Bu evreleri anlatmak için 1, 2, 3, 4 ve 5 rakamları ile “nesil” anlamına gelen “generation” sözcüğünün baş harfi olan G harfi kullanılmakta. 1982 yılında geliştirilen 1G teknolojisi, haberleşme alanında önemli bir yenilik getirmiş ve analog kablosuz haberleşme sistemlerinin kullanılmasını sağlamıştı. Fakat bu teknoloji, sesli iletişimle ve küçük bir kapsama alanıyla sınırlıydı. 1992 yılında geliştirilen 2G teknolojisi, sesli iletişimde yeni bir dönemi başlattı. 2001 yılında geliştirilen 3G teknolojisi ise sesli iletişimde adeta bir devrim yarattı ve sesin yanında görüntünün de iletimini sağladı.

2000’li yıllarda hızlı bir şekilde yaygınlaşmaya başlayan tablet ve akıllı cihazlar, sesin yanı sıra görüntünün de iletimine dair yeni teknolojilerin geliştirilmesinde etkili oldu. 2012 yılında standartlaşan 4G teknolojisi, mobil cihazlar üzerinden sesli ve görüntülü aramanın yanı sıra internette gezmeyi, video indirmeyi, hazırlanan içerikleri paylaşmayı mümkün kıldı. IP haberleşmesine olanak tanıyan 4G teknolojisi, yeni nesil teknolojiler için de altyapı oluşturdu. Yakın gelecekte kullanılacak olan 5G teknolojisi, 4G teknolojisinin çok daha ileri bir versiyonu olacak.

5G teknolojisi ne getirecek?

5G teknolojisinin getireceği en önemli yeniliğin ultra hız olduğunu söyleyebiliriz. Bu teknoloji kullanılmaya başlandığında HD kalitesinde video izlemek ve indirmek ya da karşı tarafa ulaştırmak çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşecek. 4G teknolojisinde 1 saniyede 1 gigabit veri aktarımı mümkünken, 5G teknolojisinde saniyede 10 gigabit veri aktarımı mümkün olacak. Ki bunun anlamı, yaklaşık bin kat daha fazla mobil veriyi daha hızlı bir şekilde kontrol etmek demek. Bu yönüyle 5G teknolojisi, hız konusunda mobil internet kullanıcılarını çok heyecanlandıran bir teknoloji.

Mobil teknolojilere ilgi arttıkça, kullanıcıların hız konusundaki beklentileri de artıyor. Mobil kullanıcıların büyük bir bölümü, cep telefonlarındaki internetin yavaş açılmasından şikayetçi. Özellikle HD kalitede videoları izlerken veya indirirken internetin yavaşlığından şikayet eden milyonlarca kullanıcının olduğunu söyleyebiliriz. Gerçi, hayatımıza birkaç yıl önce giren 4G teknolojisinden yeterince yararlanabildiğimizi de söyleyemeyiz. Bununla birlikte 5G teknolojisi, hız konusunda sunduğu çözümlerle milyonlarca kullanıcının beklentilerini karşılayabilecek olanaklara sahip.

5G teknolojisi mobil internet kullanımını doğrudan etkileyeceği gibi, nesnelerin interneti konusunda da çok önemli sonuçları beraberinde getirecek. Nesnelerin interneti alanında en dikkat çeken uygulamaların sürücüsü olmayan otomobiller ve akıllı ulaşım olanakları olduğunu söyleyebiliriz. Bu gibi uygulamalarda 1 saniyenin altındaki sürelerde bile veri akışı son derece büyük bir öneme sahip. Çünkü çok küçük bir gecikme bile trafik kazası ve yaralanma risklerine yol açabilir. 5G teknolojisinin sunacağı olanaklar, sürücüsü olmayan otomobiller ile akıllı ulaşım olanaklarının yaygınlaşmasını sağlayacak.

Nesnelerin internetinin yanı sıra oyun pazarı da 5G teknolojisini merakla beklemekte. Nitekim 4G teknolojisi, 3G’ye oranla hız konusunda daha iyi olsa da internet üzerinden oynanan oyunlar söz konusu olduğunda yetersiz kalabilmekte. 5G teknolojisine geçiş, oyun severler için de yeni bir dönemin başlangıcı olacak. Fakat şu da var ki, 5G teknolojisinden yararlanabilmek için, kullanılan araçların teknik özelliklerinin buna uygun olması gerekmekte.

5G teknolojisi ne zaman gelecek?

Dünyanın en önemli teknoloji şirketleri, 5G konusunda birbirleriyle kıran kırana bir yarış içinde. Bu teknolojide hangi ilkleri hangi şirketlerin gerçekleştireceğine dair meraklar giderek artıyor. Yarış kızıştıkça beklentiler artıyor ve takvimler öne çekiliyor. 5G teknolojisinin 2020 yılı itibariyle kullanımına başlanacağı düşünülmekte. Ne var ki, bu teknolojiye geçiş ve adaptasyon süreci tıpkı diğerlerinde olduğu gibi biraz zaman alabilir. Öyle ki, 5G’nin yaygınlaşması konusunda pek çok uzman 2022 yılını işaret ediyor.

Diğer taraftan, bu teknolojiden yararlanmak için bulunduğunuz çevrenin fiziksel koşulları ve hizmet sağlayıcınızın sunacağı altyapı desteği de önemli. Fakat 5G teknolojisi, geriye dönük uyumluluğa sahip olacak. Başka deyişle, 5G’yle uyumlu cihazlarınızda 3G ve 4G teknolojilerini kullanabileceksiniz. Türkiye’de 5G’ye geçiş yönündeki çalışmalar da tüm hızıyla devam ediyor. İlk testlerin Mart 2020’de yapılacağı, Haziran ayında ise 5G’nin kullanıma hazır olacağı tahmin ediliyor. Türk Telekom öncülüğünde sürdürülen bu çalışmalar, günümüzde değişen ve çeşitlenen iletişim ihtiyaçlarına tatmin edici çözümlerin açığa çıkmasını olanaklı kılacaktır.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir