8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun!

Merhaba sevgili beyaz yakalılar, bildiğiniz gibi Pazar günü 8 Mart Dünya Kadınlar Günü. Bu özel gün her ne kadar bazı kesimler tarafından yanlış yorumlanarak “Kadınlar çiçektir!” lafına indirgense de aslında çok önemli bir olayın yıl dönümü. Ve bu yüzden sembolik anlamı çok yüksek bir gün. 

Sanayi toplumlarında 19. yüzyılın ikinci yarısına kadar ağır çalışma koşulları vardı ve uzun iş sürelerine karşın ücretler son derece düşüktü. Daha iyi koşullarda çalışmak, günlük mesai süresini kısaltmak ve ücrette adaleti sağlamak için 8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40 bin dokuma işçisi, bir tekstil fabrikasında grev başlattı. Olaylar sırasında fabrika işçileri arasında çoğu kadın 129 kişi hayatını kaybetti. Bu işçilerin anısını yaşatmak için 8 Mart günü, 1910 yılından beri Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmakta. 

Bu bakımdan 8 Mart, insan hakları temelinde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına ayrılan bir gün. Türkiye’de ilk kez 1921 yılında Emekçi Kadınlar Günü olarak kutlanmaya başlanmış. Her yıl olduğu gibi bu yıl da 8 Mart, Türkiye’de ve dünyanın pek çok ülkesinde çeşitli yürüyüşler ve etkinliklerle kutlanacak. Böylesine önemli bir günün öncesinde Ofixboy kardeşiniz bendeniz, başarılarıyla dünyaya ilham olmuş kadınlardan bazı alıntılar derledim, aşağıda bunları paylaşacağım. 

Tüm Ofix.com ekibi olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü‘nü kutluyoruz. 

“Yeri doldurulamaz olmak isteyen biri her zaman farklı olmalı.” (Coco Chanel, Modacı) 

“Kadınlarla rekabet içinde değilsiniz. Siz herkesle rekabet içindesiniz.” (Tina Fey, Komedyen)

“Diğer kadınlara yardım etmeyen kadınlar için cehennemde özel bir bölüm var.” (Madeleine Albright, Eski ABD Dışişleri Bakanı) 

“Kadınların öğrenmesi gereken şey, kimsenin onlara güç vermediği. Onu sadece sen elde edersin.” (Roseanne Barr, Oyuncu) 

“Başarıya giden hiçbir yol çiçeklerle kaplı değil. Öyle bir yol varsa da ben görmedim. Hayatta başardığım her şeyi, çok çalışmaya istekli olduğum için başardım.” (Madam C. J. Walker, Amerika’nın İlk Kadın Girişimci Milyoneri) 

“Beklenmeyeni bekle. Ve o mümkün olduğunda, beklenmeyen ol.” (Lynda Barry, Karikatürist)

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir