9 taş nasıl oynanır?

Dünyanın bilinen en eski oyunlarından biri olan 9 taş oyunu, 2 kişiyle ve iç içe geçen 3 adet karenin orta noktalarından birer çizgiyle birleştirilmiş oyun zemininde oynanan keyifli bir strateji oyunudur. Oyuncular, kendilerine ait 9 taşı belirli kurallara göre hareket ettirerek rakibin taşlarını yemeye çalışır. Oyunun son derece basit ve keyifli olması, her zaman ve her ortamda oynanabilmesini sağlamakta. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, ofiste mola anlarınızda veya öğle paydosunda arkadaşlarınızla birlikte keyifle oynayabileceğiniz masa oyunlarından biri olan 9 taş oyunu hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

9 Taş Oyunu

9 taş oyunu, yukarıda da belirttiğimiz gibi, dünyanın bilinen en eski oyunlarından biridir. Başka deyişle binlerce yıllık bir geçmişe sahip olan bu oyun, dünyanın en eski yerleşim birimlerinde meraklıları tarafından oynanmış. Başta Hindistan ve Doğu Asya olmak üzere Mezopotamya, Afrika ve hatta Avustralya’da bile 9 taş oyununa ilişkin arkeolojik bulgulara rastlanılmakta. Oyunun son derece basit ve keyifli olması, aynı zamanda da düşünsel yetenekleri geliştirmeye katkı sağlaması, bu kadar geniş bir coğrafyada binlerce yıldır oynanmasını sağlamış.

Antik dönemlerde 9 taş oyunu, zemine çizilen kareler ve taş ya da kaya parçalarıyla oynanmaktaydı. Günümüzde ise 9 taş oyununda oyun taşları veya piyonlar ile oyun tahtası veya oyun kartonları kullanılmakta. Aslına bakarsanız, 9 taş oyununu oynamak için bir kağıt üzerine iç içe geçen 3 kare çizip orta noktalarını birleştirmek, taş olarak da farklı objeler kullanmak mümkün. Oyun için gerekli malzemelerin bu kadar basit olması, oyunu her zaman ve her ortamda oynanabilir hale getirmekte.

9 Taş Oyununda Amaç

9 taş oyununda 12 adet köşe noktası, 12 adet de orta noktası olmak üzere 24 adet oyun noktası bulunmakta. Oyuncular, kendilerine ait 9 taşı belirli kurallara göre bu noktalarda hareket ettirerek rakibin taşlarını yemeye çalışır. Oyunda temel amaç, oyun noktaları üzerinde yatay veya dikey olarak bir üçlü oluşturup rakibinin taşlarını yiyerek oyunu kazanmaktır.

9 Taş Oyununa Başlama

9 taş oyunu, oyunculardan birinin ilk taşını oyun alanına bırakmasıyla başlar. Oyuna hangi oyuncunun başlayacağına karar vermek için uzlaşma yoluna da gidilebilir, kura da çekilebilir. Oyuna ilk taş konulduktan sonra, rakip oyuncu kendi taşlarından birini koyar ve sıra diğerine geçer. Her iki oyuncu da sırayla ellerindeki taşları oyun alanına yatay veya dikey olarak üçlü oluşturmak amacıyla koyar. Oyuncuların 9’ar taşı oyun alanına yerleştirmesinin ardından hamleler başlar.

Başka deyişle, 9’ar taşın oyun alanına yerleştirilmesi tamamlanmadan hamleler başlamaz. Fakat, taşları oyun alanına yerleştirirken bir oyuncu 3 taşı yan yana veya alt alta getirmeyi başarmışsa, rakip oyuncunun 1 taşını yeme hakkı kazanır. Ardından taş yerleştirme devam eder, tüm taşlar yerleştirildikten sonra hamleler başlar. Çapraz olarak oluşan üçlüler rakibin taşını yemek için geçerli değildir.

9 Taş Oyununda Taş Yeme

9 taş oyununda hamlelerin amacı, oyuncunun üçlü yaparak rakibinin 1 taşını yemektir. Oyun alanına taş yerleştirme bittikten sonra oyuncular, sıraları geldikçe 1 taşını boş alanlardan birine yatay veya dikey olarak hareket ettirip üçlü yapmaya çalışır. Kendi taşlarından 3 tanesini yan yana veya alt alta getirmeyi başaran oyuncu, rakibinin üçlü oluşturmayan 1 taşını yeme hakkı kazanır. Rakibin oluşturduğu üçlülerden başka yenecek bir taşı kalmamışsa, üçlüdeki herhangi bir taşı da yenebilir. Fakat oyuncu, yaptığı üçlüyü bozup yeniden yaparak rakibinin taşını yiyebilir.

9 Taş Oyununun Kuralları

9 taş oyunu, 2 oyuncuyla ve 9’ar adet taşla oynanır. Oyuncular sırayla ellerindeki taşları oyun alanına yerleştirir. Tüm taşların yerleştirilmesi bittikten sonra hamleler başlar. 3 taşını yan yana veya alt alta getirmeyi başaran oyuncu, rakibin 1 taşını yeme hakkı kazanır. Bunun dışında, yani çapraz olarak 3 taşın bir araya gelmesi rakibin taşını yeme hakkı kazandırmaz.

Oyunun en önemli kurallarından biri, dokunulan taşın oynanması kuralıdır. Bu kural sayesinde oyuncular, yapacakları hamleleri iyice düşünüp planlar, başladıkları hamleyi tamamlarlar. Üçlü yapmayı başaran oyuncu, taşlarını ileri veya geri oynatarak tekrar üçlü yapıp rakibin taşını yemeye çalışır. Oyunculardan birinin 2 taşı kaldığında oyun biter ve diğer oyuncu oyunu kazanır. Oyunculardan birinin 3 taşı kalmışsa, taşları oyun alanı içinde yalnızca sağa-sola veya yukarı-aşağı değil, istediği yere hareket ettirebilir.

9 taş oyununda hamle süresi genellikle 30-40 saniye arasındadır. Bununla birlikte süre, uzlaşmayla da belirlenebilir ve örneğin 3 dakikayla sınırlanabilir. Oyuncu süresi içinde hamle yapmazsa oyun sırası rakibe geçer. Her iki oyuncunun elinde aynı sayıda taş kalırsa ve hamleler sırasında yenişemezlerse, oyunu berabere bitirebilirler. 9 taş oyunu, istenildiği takdirde oyun süresi kısıtlamasına göre de oynanabilir. Süre örneğin 10 dakika olarak belirlenmişse, 10 dakikanın ardından elinde az taş kalan oyuncu oyunu kaybetmiş sayılır.

9 Taş Oyununun Faydaları

Burada kısaca özetlemeye çalıştığımız 9 taş oyununun en önemli faydası, düşünsel yetenekleri geliştirmesi ve stratejik düşünme yeteneği kazandırmasıdır. Oyuncular taş yerleştirmeden hamlelere kadar her aşamada stratejik düşünüp doğru hamleler yapmaya çalışır. Bu sırada dikkatlerini belli bir konuya odaklama ve öngörüde bulunma yeteneklerini geliştirir, kendilerini daha özgüvenli hissederler. 9 taş oyunu ayrıca, empati ve iletişim becerilerinin gelişmesine katkı sağlar, hedeflere ulaşma konusunda motivasyonu arttırır. Ofiste mola anlarınızda veya öğle paydosunda arkadaşlarınızla birlikte 9 taş oynayarak hem keyifli vakit geçirebilir, hem de bu yetenek ve becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir