Ada çayının faydalarını biliyor musunuz?

Her yıl olduğu gibi bu yıl da sonbaharın gelişiyle birlikte bitki çaylarına talep artmaya başladı. Hava sıcaklıklarının hissedilir derecede düşmesi sonucu metabolizmamız mevsim koşullarına uyum sağlamada zorluk çekebilir. Gereğinden fazla kullanılan kombi ve klimalar nedeniyle vücut ısımız artarken gün içinde oluşan ani sıcaklık değişimleri nedeniyle metabolizmamız vücut ısımızı dengede tutmak için zorlanabilir. Vücut direncinin düşmesine yol açan bu durum, enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemimizin zayıflamasına yol açabilir. Bu gibi durumlarda bitki çayları ile pek çok konuda olumlu kazanımlar elde etmek mümkün. Vücut sıcaklığını dengelemek, terlemeyi kontrol altında tutmak, bağışıklık sistemini güçlendirmek için ada çayı en doğru tercihlerden biridir. Ada çayı ayrıca iyi bir sakinleştiricidir, strese iyi gelir. Beyin sağlığını korur, iltihap söktürür, kan şekerini düşürür, saçları besler. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, ada çayının faydaları hakkında bazı konulara kısaca işaret edeceğiz. Ada çayı faydaları nelerdir diye merak ediyorsanız, bu yazımızda çok şey bulabilirsiniz. 

Ada çayı nedir?

Ada çayı, ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasının salvia cinsini oluşturan kokulu bir bitkidir. Ilıman iklimleri seven ada çayı bitkisi, 70-80 santimlik ağaçlarda yetişir. İlk olarak MÖ 2000’lerde ada çayı bitkisi tedavi amaçlı kullanılmaya başlandı. Antik Mısır’da pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan ada çayının faydaları hakkında zaman içinde pek çok araştırma yapıldı. Tarih boyunca şifalı bitkiler kapsamında değerlendirilen ada çayı faydaları sayesinde şöhretini dünyaya yaydı. Özellikle ateşi düşürmek ve öksürüğü iyileştirmek için tarih boyunca hekimlerin ilk tercihlerinden biri ada çayı bitkisiydi. “Ada çayı ne işe yarar?” sorusu kapsamında hekimler inceleme yaptıkça ada çayının faydaları hakkında bilgiler arttı. Bununla birlikte, ada çayının faydaları ve iyileştirici etkisi zaman içinde epeyce abartıldı ve ada çayı zararları görmezden gelindi. O kadar ki, bu güzel kokulu ve sevimli bitkiye Romalılar “ölümsüzlük otu” ismini verdi. Antik Roma medeniyetinin yanı sıra farklı kültürlerde de geleneksel tıp kaynaklarında ada çayının faydaları hakkında pek çok övgüye rastlanmakta. 

Ada çayı denildiğinde akla çoğu zaman bu bitkinin çay olarak tüketim şekli gelmekte. Ada çayı kullanımı konusunda en fazla tercih edilen tüketim şekli budur. Fakat ada çayı kullanımı konusunda farklı seçenekler de söz konusudur. Ada çayının etkileri fazla olduğu için bu bitkiden en iyi şekilde yararlanmak üzere farklı tüketim şekilleri zaman içinde ortaya çıkmış. Bunlardan biri ada çayı yağıdır. En çok cilt bakımında kullanılan ada çayı yağı faydaları nedeniyle merak uyandıran bir yağdır. Bu bağlamda en çok “Ada çayı yağı yüze sürülür mü?” sorusu sorulur. Ada çayı yağını doğrudan yüze uygulamak yerine temizleme veya nemlendirme suyunun içine karıştırmak daha doğru bir uygulama şeklidir. Ada çayı yağı ayrıca mide ve bağırsakları rahatlatmak, safra kesesini çalıştırmak için de kullanılabilir. Ada çayı yağının bu tüketim şekillerinde bir bardak suya birkaç damla ada çayı yağı damlatmak yeterlidir. Bu suyun günlük tüketimi mide, bağırsak ve safra kesesi sorunlarınızın pek çoğunda iyileşme sağlayabilir.

Ada çayının ismi nereden geliyor?

Ada çayına Batı dünyasında verilen salvia ismi, Latincede “korumak” anlamına gelen salvere sözcüğünden gelmekte. Antik dünyada şöhreti yakalayan bu bitki, Ortaçağ Avrupa’sında çok daha meşhur hale geldi. “Ada çayı ne işe yarar?” sorusu sıkça soruldu. Ada çayının faydaları, “Bahçesinde ada çayı yetiştiren bir kimse niçin ölüyor?” özdeyişine bile konu oldu. Ortaçağ’da artan veba salgınlarından korunmak için ada çayı sıkça tüketildi ve ada çayının faydaları abartılmaya başlandı. Verem gibi bulaşıcı hastalıkların tedavisinde ada çayı bitkisi çoğu zaman yanlış şekillerde kullanıldı. Ada çayının yan etkileri olduğu görülse de en önemli tedavi şekli olarak kullanılması devam etti. Ada çayının zararları nelerdir diye araştırma yapan hekimler, ada çayının kaynatılarak içilmesi yerine kurutulmuş sap ve yapraklarının tütsü olarak yakılmasını önerdiler. Günümüzde de devam eden bu tüketim şekli, ada çayının faydaları bağlamında sinir sistemi üzerinde sakinleştirici etkilere sahip. Ada çayı tütsüsünün faydaları günümüzde de bu bitkinin tütsü olarak kullanılmasını sağlıyor.

Ülkemizde salvia bitkisinin ada çayı olarak adlandırılmasının nedeni, bu bitkinin Marmara Adası’ndan yayılmış olmasıdır. Tarih boyunca Marmara Adası, Anadolu’da yetiştirilen ada çayı için en önemli merkezdi. Marmara Adası’nın dışında bazı sahil bölgelerimizde de ada çayı yetiştiriciliği yapılıyordu. Ilıman iklimi seven ada çayı bitkisi için Ege kıyıları ve Akdeniz uygun bir iklim kuşağına sahipti. Buna bağlı olarak ada çayı farklı yörelerde farklı şekillerde adlandırıldı. Örneğin Ege Bölgesi’nde ada çayı için acı elma ifadesi kullanıldı. Ada çayının günümüzde en yaygın tüketim şekli bitki çayı olarak tüketim şeklidir. Bunun yanı sıra gargara yapmak, tütsü olarak kullanmak ve saç bakımı için de ada çayından yararlanılmakta. Ayrıca, organik tarım alanlarında zararlı parazitlerle mücadele için de ada çayının faydaları söz konusudur. Ege ve Akdeniz’de ada çayı bitkisi kurutularak pek çok tarım alanında doğal tarım ilacı olarak kullanılmakta. Bitkisel karışımların böceklenmesini engellemek için de ada çayının faydaları oldukça etkilidir.

Ada çayı nasıl demlenir?

Ülkemizde bitki çaylarının tüketim şekli konusunda en yaygın yanlışlardan biri, aktarlardan alınan çeşitli bitki veya otların bir kapta bir miktar suyla kaynamaya bırakılmasıdır. Oysa bu tüketim şekli, bitki çaylarının faydalarını yok eder. Üstelik toksik maddelerin oluşmasına yol açar, çeşitli sağlık risklerine zemin hazırlar. Ada çayının faydaları ve zararları bitkinin kendisiyle olduğu kadar, demlenmesiyle de yakından ilgilidir. Ada çayı zararları bitkinin kendisinden veya yanlış hazırlama şekillerinden kaynaklanabilir. “Ada çayı ne işe yarar?” sorusunu araştırırken tüketim şekliyle ilgili konular genellikle gözden kaçıyor. Ülkemizde bitki çaylarının faydaları abartıldıkça tüketim miktarı artıyor. Yanlış tüketim şekilleri ise daha farklı sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor. “Ada çayının faydaları nelerdir?” sorusunu cevaplamadan önce ada çayıyla ilgili bazı yanlışların altını çizmekte yarar var. Ada çayının faydaları ve zararları konusunda her şeyden önce doğru tüketim şekillerini bilmek gerekir. Aksi durumda faydalar birer zarar haline gelebilir. Ada çayı otu ancak doğru tüketildiği zaman faydalı etkiler gösterir. 

Hangi bitki çayı olursa olsun, çayınızı kaynatarak değil, demleyerek hazırlamalısınız. Ada çayın faydaları ancak bu sayede görülebilir. Ada çayının demlenme süresi için 5 dakika yeterlidir. Demleme sırasında kaynar su kullanmamalısınız. Su kaynadıktan sonra biraz beklerseniz, suyun sıcaklığı 80-90 derece dolayına iner. Bu sıcaklık, ada çayının demlenmesi için yeterlidir. Ada çayı kaç dakika demlenir diye merak ediyorsanız, 5 dakika yeterlidir. Demini alması için dilerseniz 10 dakika bekleyebilirsiniz. 10 dakikadan sonra ada çayının etkileri azalmaya başlayacaktır. Daha fazla demlenmesi durumunda ada çayının yan etkileri oluşabilir. Ada çayınızı limonlu tüketmeyi tercih ediyorsanız, demlenme süresini kısa tutmalısınız. Limondaki C vitamini, sıcak suyla temas ettiğinde etkisini kaybetmeye başlar. Limonlu ada çayının faydaları konusunda iyi sonuçlar elde etmek için 5 dakikalık demlenme süresi idealdir. Ada çayını demlerken isterseniz limon kabuklarını da kullanabilirsiniz. Limon kabuğu antioksidan bakımından oldukça zengindir. Bu sayede limonlu ada çayının demlenmesi sağlık açısından daha faydalı hale gelebilir. 

Ada çayının faydaları nelerdir?

Ada çayı hem koruyucu hekimlik, hem de tedavi edici hekimlik bağlamında çok faydalı bir bitkidir. Fakat hiçbir zaman esas tedavi şekli olarak kullanılmamalıdır. Ada çayının faydaları hakkında burada paylaşacağımız bilgiler, çeşitli şikayetler hakkında ancak ikincil uygulamalar için değerlendirilebilir. Üstelik faydalarının yanı sıra ada çayının zararları da unutulmamalıdır. Herhangi bir hastalığı olanların ada çayı tüketmeden önce hekime danışmalarında yarar var. Ada çayı faydaları ve zararları hakkında en doğru bilgileri hekiminizden alabilirsiniz. Ada çayının bileşimindeki etken maddeler bazı ilaçlarla birleştiğinde metabolizma üzerinde yan etkilerin oluşmasına neden olabilir. Ada çayının yan etkileri nelerdir konusunda bugüne kadar pek çok çalışma yapıldı. Bu çalışmalara göre örneğin hamilelerin ada çayı tüketmemesi gerekir. Hamilelikte ada çayı içmek gebelik sürecini etkiler mi diye merak ediyorsanız, evet etkiler. Ada çayının etkilerinden biri, adet döngüsünü harekete geçirmektir. Rahim kaslarında gevşemeye yol açan ada çayı düşük riskini arttırır. Hamilelikte ada çayı içilir mi diye merak ediyorsanız, içilmemesi gerekir.

Ada çayının faydaları konusunda internet üzerinden yapılan aramalarda “Ada çayının kadınlara faydaları nelerdir?” sorusunun sıkça sorulduğunu görüyoruz. Ada çayının faydası da zararı da çoktur. Hamilelik döneminde ada çayının zararları düşük yapmaya kadar gidebilir. “Hamilelikte ada çayı içilir mi?” konusunda verilen yanlış bilgiler düşük riskini arttırmakta. Bu gibi durumlarda ada çayının faydaları konusunda dikkatli olmalısınız. “Hamileler ada çayı içebilir mi?” sorusuna evet şeklinde verilen cevaplar yanlıştır. Fakat bunun anlamı, hamilelikte ada çayı içenlerin düşük yapacağı anlamına gelmez. Hamilelikte ada çayı içmek düşük riskini arttırdığı için sakıncalıdır. Bu riski arttıran ada çayının hamilelikte tüketilmemesi gerekir. Hamilelikte ada çayı adet döngüsünü harekete geçirdiği için bebeğin yanı sıra annenin hayatı için de bazı risklerin oluşmasına neden olur. Kadınların yanı sıra ada çayının erkeklere zararları da olabilir. Ada çayının erkeklere zararları nelerdir diye merak ediyorsanız, erkeklerde östrojen hormonunu uyandıracağı için sperm kalitesini düşürebilir. Aynı zamanda da göğüslerde büyümeye yol açabilir. 

Vücut sıcaklığını dengeler, terlemeyi azaltır.

Ada çayının vücut sıcaklığını dengeleme etkisi Antik dönemden beri bilinmekte. Tarih boyunca en etkili ateş düşürücülerden biri olarak kullanılan ada çayı, vücut sıcaklığını dengeleyen mekanizmalar üzerinde son derece etkilidir. Bu bağlamda “Ada çayı ateş düşürür mü?” sorusu hemen her gün internette binlerce kullanıcı tarafından sorulmakta. Bu soruya cevap olarak evet, ada çayının faydaları içinde ateş düşürme etkisi vardır diyebiliriz. Ateşi düşürdüğü gibi, terlemeyi azaltmak için de ada çayı yararları söz konusudur. Ada çayının yapılışı düzgün şekilde olursa, gün içinde gelişen sıcaklık değişimlerine karşı metabolizmanızın daha kolay uyum göstermesini sağlayabilirsiniz. Vücut ısınızı dengelemek için ada çayı yağından da yararlanabilirsiniz. Bununla birlikte, fazla tüketim durumunda aşırı terleme sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Ayrıca yüksek ateş sorununuz herhangi bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa, ateşi düşürmede ada çayının faydaları sınırlı kalacaktır. Daha iyi çözümler için en yakın sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz. Ada çayının özellikleri metabolizmayı düzene sokmak konusunda sınırlı bir etkiye sahiptir. 

Ada çayının bu özelliği, bileşimindeki fenolik asitler ile yakından ilgilidir. Bu asitler sayesinde ada çayı, yüksek ateşe bağlı olarak gelişen şikayetlerin etkisini azaltır. Ada çayındaki fenol bileşikler, vücuttaki serbest radikallerle mücadeleyi güçlendirir, karaciğeri temizler. Safra kesesini çalıştırır, balgam söktürür. Ada çayının faydaları konusunda ateşi düşürme etkisi, metabolizmanın düzgün çalışmasını engelleyen unsurları gidermedeki gücünden kaynaklanır. Ancak yüksek ateş nedeniyle metabolizmanızda meydana gelen değişimler her zaman ada çayının faydası ile giderilebilecek türden olmayabilir. Enfeksiyona bağlı olarak yüksek ateş şikayetiniz varsa, basit ve orta dereceli şikayetleriniz için ada çayının yararları söz konusu olabilir. Zengin bir potasyum kaynağı olan ada çayı, vücudun su ve mineral dengesini korumasına da katkı sağlar. Ada çayı faydası ile aşırı terleme sorununuzda bir miktar iyileşme elde edebilirsiniz. Ada çayındaki A ve K vitaminleri de bu bağlamda faydalıdır. Ne var ki yüksek ateş sorununuz ileri düzeydeyse, ateş düşürücü kullanmak için hekiminizle iletişime geçebilirsiniz.

Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Ada çayının faydaları içinde ikinci sırada, bağışıklık sistemini güçlendirme etkisinden bahsedilebilir. Ada çayında bol miktarda A, B3, B9, C, E ve K vitaminleri vardır. Bu vitaminlerin ortak özelliği, bağışıklık hücrelerini güçlendirmek ve yeni hücrelerin oluşumunu hızlandırmaktır. Mevsim geçişlerinde artan enfeksiyon risklerine karşı ada çayının özellikleri faydalı olabilir. Bu vitaminlerin yanı sıra ada çayında bol miktarda bulunan potasyum, kalsiyum, demir, manganez, çinko ve bakır da bağışıklık sisteminin yeni hücre oluşumunu destekler. Vücudunuza herhangi bir enfeksiyon girdiğinde bağışıklık sisteminiz alarm verir. İlk olarak ateş yükselmesiyle ortaya çıkabilecek enfeksiyon belirtileri, bir süre sonra halsizlik ve yorgunluk gibi şikayetlere yol açabilir. Bu gibi durumlarda tüketeceğiniz ada çayını faydaları için etkin şekilde değerlendirebilirsiniz. Enfeksiyonun vücuda girdiği anda bağışıklık sisteminin güçlü tepki vermesi, enfeksiyonu daha kolay atlatmanızı sağlar. Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonları için ada çayının faydaları daha yüksektir. Alt solunum yolu enfeksiyonlarında ada çayının faydası sınırlı olabilir. 

Enfeksiyonlar konusunda ülkemizde en yaygın hatalardan biri, küçük bir şikayette bile hekimden antibiyotik talebinde bulunmaktır. Önceki yıllara oranla ülkemizde antibiyotik kullanımı giderek azalsa da hekimden antibiyotik yazmasını isteme konusunda hâlâ beklentiler yüksek. Oysa mevsim geçişlerinde yaşanan enfeksiyonların büyük bir bölümü viral enfeksiyonlardır. Bu enfeksiyonlar karşısında antibiyotiklerin hiçbir faydası bulunmamaktadır. Viral enfeksiyonlar için kullanılan ilaçlar daha çok enfeksiyonların etkilerine karşı bağışıklık sistemini güçlendirmeyi amaçlar. Eğer herhangi bir enfeksiyonunuz varsa ve hekiminiz ilaç yazmışsa, ada çayı tüketmeden önce hekiminize danışmanızda yarar var. Ada çayının özellikleri farklı etkileşimler sonucu bu bitkiyi zararlı hale getirebilir. Mevsim geçişlerinde vücut direncinizi yükseltmek için ada çayı veya diğer bitki çaylarından yararlanırsanız enfeksiyonları daha kolay atlatabilirsiniz. Ada çayı çayı faydaları bu bağlamda yüksektir. Ancak şikayetleriniz ileri düzeydeyse, ada çayı yararları yeterli olmayabilir. Bağışıklık sisteminizi daha iyi güçlendirmek için ada çayını limonlu ada çayı şeklinde tüketebilirsiniz. Limonlu ada çayının faydaları bağışıklık sistemi üzerinde daha etkilidir.

Toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Ada çayının faydaları içinde üçüncü sırada, toksinlerin atılmasına yardımcı olma etkisinden bahsedilebilir. Ada çayı bitkisi hem karaciğeri temizlediği için, hem de terlemeyi düzenlediği için iyi bir toksin atıcıdır. Bütün canlı organizmalar, metabolik faaliyetlerinin sonucunda toksin madde üretirler. Toksinler ayrıca dışarıdan da alınabilir. Başta beslenme olmak üzere solunum, fiziksel temas ve diğer yollarla vücuda toksin maddeler girebilir. Ada çayının faydaları toksin atılmasına yardımcı olmak konusunda da yüksektir. Vücuttaki toksinler atılmadan önce karaciğerde pek çok kimyasal reaksiyondan geçer. Karaciğeri temizleyen ada çayının faydaları karaciğer enzimlerinin etkinliğini arttırır. Vücuttaki toksinler terlemenin yanı sıra bağırsaklardan dışkı yoluyla veya böbreklerden idrar yoluyla da atılabilir. Ada çayındaki folik asitler ile A ve K vitaminleri, bağırsaklardan toksinlerin atılmasını kolaylaştırır. Ada çayındaki B kompleks ve C vitaminleri ise toksinlerin idrar yoluyla atılmasını kolaylaştırır. Bu konuda limonlu ada çayının faydaları daha yüksektir. Bağırsak iltihapları ve idrar yolu iltihapları için de limonlu ada çayının faydaları değerlendirilebilir. 

Bu bağlamda en fazla merak edilen sorulardan biri, “Ada çayı ne zaman içilir?” sorusudur. Ada çayı ne zaman içilmeli diye merak ediyorsanız, kahvaltıdan sonra veya ara öğünlerde tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Bu noktada en yanlış tüketim şekli, aç karnına ada çayı içmektir. İnternet kullanıcılarının sıkça sorduğu “Ada çayı aç karnına içilir mi?” sorusunun cevabı hayırdır. Aç karnına ada çayı içmek, mide asitlerine zarar vereceği gibi bağırsak hareketlerinde düzensizliğe de neden olabilir. Ada çayı gaza iyi gelir mi diye merak ediyorsanız, doğru şekilde tüketildiğinde iyi gelebileceğini söyleyebiliriz. Ada çayı tüketirken doğru zamanları seçerseniz toksinler vücudunuzdan daha kolay atılır, sindirim sisteminiz rahatlar, gaz şikayetlerinizden kurtulabilirsiniz. Ada çayı konusunda tercihiniz ballı ada çayı ise bunu da yine aç karnına içmemeye dikkat etmelisiniz. Çünkü aç karnına tüketilen bal, kan şekerinde ani yükselmelere neden olabilir. Ballı ada çayının faydaları da yine toksinlerin atılması konusunda oldukça yüksektir. 

Astım ve bronşit belirtilerini hafifletir.

Ada çayının faydaları içinde dördüncü sırada, astım ve bronşit belirtilerini hafifletme etkisinden bahsedilebilir. Solunum sistemi hastalıkları içinde en yaygın olanlarının astım ve bronşit olduğunu söyleyebiliriz. Günümüzde hava kirliliği, alerjiler, havadaki polenler ve diğer pek çok nedenle astım ve bronşitle sıkça karşılaşılmakta. Astım ve bronşit belirtileri en çok nefes darlığı, kuru öksürük krizleri ve hırıltılı solunumla ortaya çıkar. Nefes alıp verirken ıslık sesi çıkaran astım ve bronşit hastaları, göğüs ağrısı veya göğüste baskı şikayetiyle sıkça karşılaşır. Ada çayının faydaları sayesinde bu şikayetlerde azalma gözlenebilir. Solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelen ada çayının özellikle yaprakları astım ve bronşit belirtilerini gidermede faydalıdır. Ada çayı yapraklarında bulunan sineol ve borneol yağ asitleri solunum yollarını rahatlatır, nefes alıp vermeyi kolaylaştırır. Ada çayının solunuma faydaları nelerdir diye merak ediyorsanız, solunum yollarını rahatlattığını ve solunum yolu iltihaplarını önlediğini söyleyebiliriz. Fakat elbette ada çayının faydaları bu bağlamda da sınırlıdır. 

Ada çayının öksürükle ilişkisi internet kullanıcılarının ada çayıyla ilgili en çok yaptığı aramalardan biridir. Bu bağlamda en çok “Ada çayı öksürüğe iyi gelir mi?” sorusunun sorulduğunu görmekteyiz. Öksürüğe ada çayı iyi geliyor olsa da kronik öksürük şikayetlerinde yetersiz kalabileceğini unutmamalısınız. Ada çayındaki sineol ve borneol yağ asitleri solunum yollarını rahatlatarak öksürmeyi kolaylaştırır. Günde bir bardak ada çayı içmek öksürmeyi rahatlatır ve azaltır. Bu noktada ada çayı tütsüsü de faydalı olabilir. Solunum yollarını rahatlatmak için ada çayı tütsüsü kullanımı öteden beri yaygındır. Ancak ada çayı yakmanın faydaları konusunda abartıya kaçmamak gerekir. Fazla tüketim halinde ada çayı tütsüsü solunum yollarında yanma hissinin oluşmasına neden olabilir. Aynı zamanda da nefes almayı zorlaştırabilir. Ada çayının zararları tütsü şeklinde kullanım durumunda en çok solunum yollarını etkiler. Öksürük için özellikle beyaz ada çayı tütsüsü daha faydalıdır. Soğuk kış günlerinde temiz havaya çıkamıyorsanız ada çayı ile evi tütsülemek iyi bir çözüm olabilir. 

Strese iyi gelir, sakinleştirir.

Ada çayının faydaları içinde sakinleştirici etkileri Antik Mısır’da çok iyi bilinmekteydi. İyi bir sakinleştirici olarak ada çayı kullanımı Antik Mısır’dan önce Roma’ya, ardından tüm dünyaya yayıldı. “Ada çayı strese iyi gelir mi?” sorusu günümüzde de sıkça sorulan sorulardan biridir. İş hayatında en fazla sıkıntısı çekilen konulardan biri olan stres yönetimi için ada çayı oldukça faydalıdır. Ada çayının strese iyi gelme özelliği, bileşimindeki diosmetin ve luteolinin isimli iki kimyasal bileşikten kaynaklanır. Bu bileşiklerin temel özelliği, stres anında vücutta artan kortizol seviyesini dengeleyerek rahatlama sağlamalarıdır. Bu nedenle ada çayı stresi kontrol altında tutmak için en faydalı bitki çaylarından biridir. Stresin yanı sıra kendinizi sinirli ve kızgın hissettiğiniz anlarda da ada çayının etkileri ile sakinleşebilirsiniz. Ada çayındaki vitamin ve mineraller de yine kendinizi gergin hissettiğiniz zaman dilimlerinde rahatlamanıza yardımcı olabilir. Bu konuda özellikle B kompleks vitaminleri ile potasyum, kalsiyum, demir ve çinko mineralleri oldukça faydalıdır. 

Bu bağlamda en sık sorulan sorulardan biri de “Ada çayının adete faydaları nelerdir?” sorusudur. “Adetliyken ada çayı içilir mi?” diye merak ediyorsanız, evet içilebilir. Adet döneminde oluşan stres ve gerginliği hafifletmede ada çayının faydaları söz konusudur. Adetliyken ada çayı içmek faydalı olduğu gibi, menopoz dönemindeki kadınların ada çayı tüketmeleri de faydalıdır. Kadınlar bu dönemleri ada çayının faydaları ile daha sakin ve huzurlu geçirebilirler. Bu özellikleri nedeniyle “Ada çayının kadınlara faydaları nelerdir?” sorusu sıkça sorulur. Gerek adet döneminde olsun, gerekse menopoz döneminde, kadın bedeninde oluşan ani kas kasılmaları ve diğer şikayetler konusunda ada çayının faydaları yüksektir. Bu konularda daha etkin sonuçlar almak için dilerseniz ada çayı kürü kullanabilirsiniz. Ada çayı kürleri ile uğraşmak istemiyorsanız, piyasada kolayca bulabileceğiniz kapsül biçimindeki ada çayı ekstrelerini kullanabilirsiniz. Fakat, tansiyon düşüklüğü sorununuz varsa, ada çayı tüketmeden önce hekiminize danışmalısınız. Tansiyon düşürücü etkisi yüksek olan ada çayı, bilinçsiz kullanılması halinde hayati riskler yaratabilir. 

Beyin sağlığını korur.

Ada çayının faydaları içinde altıncı sırada, beyin sağlığını koruma etkisinden bahsedilebilir. Beyin sağlığını korumak son derece önemli bir konudur. Ve bu konuda da ada çayının faydaları yüksek düzeydedir. Beyinde oluşan hastalıkların tedavisi oldukça güç, hatta bazen imkansız olabilir. Son yıllarda özellikle demans hastalığının hızla arttığını görüyoruz. Demansın yanı sıra Alzheimer hastalığı da her geçen gün artıyor. Beyinle ilgili bu gibi hastalıklarla baş etmenin en etkin yollarından biri hafızayı güçlendirmektir. Ada çayının faydaları içinde beyin sağlığını koruma etkisi, daha çok bileşimindeki B kompleks vitaminlerinden kaynaklanır. Bu vitaminler sayesinde hafızayı güçlendiren ada çayının faydaları baş ağrıları konusunda da yüksek düzeydedir. Ada çayı baş ağrısına iyi gelir mi diye merak ediyorsanız, evet iyi gelir. Adet öncesi baş ağrıları için de ada çayı tercih edilebilir. Ada çayının faydaları beyin fonksiyonlarının etkin şekilde çalışmasına katkı sağlar ve bunamayı geciktirir. Bununla birlikte, epilepsi hastasıysanız ada çayı kullanmadan önce hekiminize danışmalısınız. 

Ada çayının faydaları hakkında yapılan internet aramalarında “Ada çayı baş ağrısına iyi gelir mi?” sorusu sıkça sorulmakta. Baş ağrısının pek çok nedeni olabilir. Bunlar içinde bir kısmı sinir sistemiyle ilgili olabileceği gibi, bir kısmı da çevresel etkenlerden kaynaklanabilir. Migren ağrıları da yine baş ağrıları içinde önemli bir yer tutar. Ada çayının faydaları içinde baş ağrısıyla ilgili olanları kimi durumlarda oldukça sınırlı olabilir. Migren gibi kronik bir hastalığınız varsa baş ağrısını önlemek için ada çayının faydaları konusunda önemli bir başarı elde edemezsiniz. Mevsim geçişlerinde oluşan küme tipi baş ağrıları söz konusu olduğunda ise ada çayının faydaları daha yüksektir. Ada çayını baş ağrısından kurtulmak için kullanmak istiyorsanız, sıcak ada çayının içine batırdığınız bezi alnınızın üzerine kompres şeklinde uygulayabilirsiniz. İçerek tüketim şekline oranla bu kullanım şekli, ada çayının yan etkileri konusunda daha iyi bir çözüm olabilir. Bu işlem sırasında ada çayı yaprağı veya mor çiçekli ada çayı kullanabilirsiniz. 

Depresyon ve anksiyeteyi önler.

Ada çayının faydaları içinde yedinci sırada, depresyon ve anksiyeteyi önleme etkisinden bahsedilebilir. Gerek iş hayatında, gerekse özel hayatta çeşitli nedenlerden dolayı depresyon ve anksiyete ile sıkça karşılaşılmakta. Buna bağlı olarak antidepresan kullanımı her geçen gün artmakta. Antidepresanlarla ilgili yapılan çalışmalarda bu ilaçların bağımlılık yapma riskinin oldukça yüksek olduğunun altı çiziliyor. Kullanımı yalnızca hekim onayıyla gerçekleşen antidepresanlardan farklı olarak ada çayı, depresyon ve anksiyete ile mücadelede doğal ve sağlıklı sonuçlar verebilir. Bu konuda ada çayının faydası, vücutta depresyon ve anksiyete oluşumuna neden olan hormonal değişimleri düzenlemek ve kişinin kendisini daha sakin hissetmesini sağlamaktır. Bu bağlamda akla gelen sorulardan biri de “Ada çayı uyku yapar mı?” sorusudur. Ada çayının faydaları içinde uyku yapma özelliğinden de bahsedilebilir. Depresyon ve anksiyeteyi önlemek için ada çayı kaç bardak içilmeli diye merak edenlere ise günde 2 bardaktan fazla içilmemesi gerektiğini söyleyebiliriz. Bu konuda sallama ada çayının faydaları da oldukça etkindir. 

“Ada çayı sakinleştirir mi?” sorusu depresyon ve anksiyete belirtilerinin arttığı dönemlerde daha çok sorulur. Sakinleşmeye katkı sağladığı bilinen ada çayı otu doğru şekilde kullanıldığı zaman evet, sakinleştirir. Ancak yanlış tüketim şekilleri metabolizmaya zarar verebilir. Örneğin, “Ada çayı gece içilir mi?” diye merak ediyorsanız bunun sağlıklı bir kullanım şekli olmadığını söyleyebiliriz. Gece yatmadan önce ada çayı içmek sakinleşme konusunda fayda sağlayamayabilir. Gece geç saatlerde sindirim yavaşlar, kan şekeri düşük düzeyde seyreder. Bu saatlerde ada çayı içerseniz mide enzimleriniz zarar görür, metabolizmanız olumsuz etkilenir. Oluşabilecek zararları azaltmak için metabolizmanızın harekete geçmesi, ada çayının sakinleştirici etkisinden yararlanmanızı engeller. Böyle yapmak yerine kahvaltıdan sonra veya ara öğünlerde ada çayı tüketerek daha iyi sakinleşme sağlayabilirsiniz. Ada çayının etkileri bu şekilde tüketildiğinde daha faydalı hale gelir. Yanlış tüketim şekilleri ise kaygı ve endişe hissinin artmasına yol açabilir. Ada çayı uyku yapar mı konusunda da yine tüketim şekli önemlidir. 

İltihap söktürücüdür.

Ada çayının faydaları içinde sekizinci sırada, iltihap söktürücü etkisinden bahsedilebilir. İltihap söktürücü bitki çayları içinde ada çayı, özellikle rahimde meydana gelen iltihaplar için son derece faydalıdır. Rahimdeki iltihaplara iyi geldiği gibi, ada çayının faydaları içinde rahim ağzı hastalıklarına da iyi geldiği bilinmektedir. Bu gibi sorunlar yaşayan kadınların günde 1 bardak ada çayı içmesi faydalı sonuçlar doğurabilir. Ancak şüphesiz ki, önce hekime gidip muayene olmak ve ada çayı desteğini hekim gözetiminde kullanmak gerekir. Aynı şekilde, idrar yolu enfeksiyonlarında da ada çayının koruyucu ve iyileştirici etkilerinin olduğu söylenebilir. Ada çayı idrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir mi diye merak ediyorsanız, evet iyi gelir. Ada çayı aynı zamanda da iyi bir idrar söktürücüdür. Daha iyi sonuçlar almak için dilerseniz ada çayı yağı kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Ağız ve diş eti iltihaplarında ise ada çayını ister içebilir, isterseniz dişlerinizi fırçaladıktan sonra ılık olarak bademciklerinize değecek şekilde gargara yaparak kullanabilirsiniz. 

Ada çayının faydaları içinde iltihap söktürücü etkisi de Antik çağdan bu yana en iyi bilinen özelliklerinden biridir. Tarih boyunca Avrupa’da ve diğer coğrafyalarda ada çayının bu özelliğinden sıkça yararlanıldığını görmekteyiz. Başta dermatit olmak üzere deri üzerinde gelişen iltihapların tedavisinde yüzlerce yıldır kullanılan ada çayı, iltihaplara iyi geldiği gibi önleyici etkiye de sahiptir. Deri üzerinde oluşan iltihaplar için ada çayının demlendikten sonra soğuması ve haricen uygulanması gerekir. Bu sayede ada çayındaki etken maddeler deriyle daha iyi temas eder. Deri üzerinde yeni hücre oluşumunu hızlandıran ada çayının faydaları cildin bariyer fonksiyonunu güçlendirmede de etkilidir. Vücut içinde oluşan iltihaplar içinse ada çayının içilerek tüketilmesi gerekir. Bu bağlamda ada çayının faydaları ses tellerindeki iltihaplar konusunda da oldukça etkilidir. Ses tellerinizde iltihaplanma oluşuyorsa, hekiminize de danışarak ada çayının faydaları bağlamında güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Gün içinde ses kısıklığı sorunu yaşıyorsanız ada çayının faydaları ile sesinizin açılmasını sağlayabilirsiniz. 

Karaciğeri temizler.

Ada çayının faydaları içinde dokuzuncu sırada, karaciğeri temizleme etkisinden bahsedilebilir. Vücudumuz içinde karaciğer, tüketilen gıdaların metabolizma için faydalı hale gelmesini sağlayan dönüşümlerden sorumludur. Karaciğer fonksiyonlarının düzgün şekilde çalışması, metabolizma üzerinde birçok doku ve sistemi doğrudan etkiler. Karaciğer hastalıklarına yol açan nedenlerin başında karaciğer yağlanması gelir. Bu sorunu yaşayan kişilerde karaciğer fonksiyonları düzgün çalışmadığı için birçok metabolik hastalıkla karşılaşılabilir. Fazla sucuk ve salam tüketimi, yanlış beslenme şekilleri, yağlı kızartmalar, hazır meyve suları, karaciğer yağlanmasının en önemli nedenleridir. Karaciğerin temizlenmesi için bol su içmek gerekir. Suyun yanı sıra A, B kompleks, C, E ve K vitaminleri bakımından zengin besinler de karaciğerin temizlenmesi için çok yararlıdır. Ada çayını faydaları için tüketenler karaciğer sağlığı konusunda daha olumlu sonuçlar elde eder. Karaciğerin yüzde 60’tan fazlasını oluşturan hepatosit hücreleri, bu vitaminler sayesinde güçlenir. Zarar gören hepatositlerin onarılması ve yeni hepatosit hücrelerinin oluşmasında da ada çayının faydaları oldukça yüksektir. 

Ada çayının karaciğere faydaları konusunda kekikli ada çayı da iyi bir seçim olabilir. Kekikte bulunan eterli uçucu yağlar ada çayıyla birleştiğinde karaciğerin temizlenmesi daha etkin şekilde sağlanır. Ada çayı ve kekik birlikte içilir mi diye merak ediyorsanız evet, içilebilir. Fakat ada çayı hazırlanışı sırasında demleme yöntemini değil de kaynatma yöntemini kullanırsanız, kekikli ada çayının faydaları zarara dönüşebilir. Ada çayı ve kekik kaynatıldığında bileşimlerindeki uçucu yağları kaybeder ve toksin maddelerin açığa çıkmasına neden olurlar. Doğal ada çayı sapları uçucu yağlar bakımından zengin bir bileşime sahiptir. Mor ada çayı ise antioksidan bakımından zengindir. Bunları kekikle birleştirip demleme yöntemiyle ada çayı hazırladığınızda karaciğerinizi temizlemek için güzel bir içecek elde edebilirsiniz. Dilerseniz demet ada çayı alarak evinizin bir köşesinde bulundurabilir, ihtiyaç halinde demleyerek tüketim sağlayabilirsiniz. Özellikle yağlı yemeklerden sonra ada çayı tüketimi ile karaciğerinizde oluşan aşırı yükün azalmasını sağlayabilirsiniz. Kekik için yaş veya kuru kekik kullanabilirsiniz. 

Sindirimi rahatlatır.

Ada çayının faydaları içinde onuncu sırada, sindirimi rahatlatma etkisinden bahsedilebilir. Ada çayın faydaları hem mide, hem de bağırsaklar üzerinde rahatlatıcı etkilere sahiptir. Bu bağlamda internet kullanıcıları arama motorları üzerinden “Ada çayı mideye iyi gelir mi?” sorusuna cevap bulmaya çalışır. Ada çayının mideye faydaları hem mide asitleri, hem de mide duvarı için söz konusudur. Mide asitlerinin etkinliğini arttıran ada çayının faydaları mide duvarları üzerinde de koruyucu etkiye sahiptir. Mide hastalıkları geçirenler için ada çayı yağı bu konuda daha faydalı olabilir. Ada çayı yağı ne işe yarar diye merak eden kullanıcılar, ada çayının sadece cilt için faydalı olduğunu düşünme eğilimindedir. Oysa ada çayı yağı faydaları sindirim sistemi üzerinde de oldukça etkindir. Bu konuya ilişkin olarak “Ada çayı yağı içilir mi?” sorusu da sıkça merak edilir. Cevap olarak evet, içilebilir. Bir bardak suya birkaç damla ada çayı yağı damlatarak içtiğinizde mide ve bağırsak sağlığı konusunda güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Safra kesesini çalıştırır.

Ada çayının faydaları içinde on birinci sırada, safra kesesini çalıştırma etkisinden bahsedilebilir. Karaciğerde üretilen safraları biriktiren safra kesesi, yemeğin ardından safraları ince bağırsaklara yönlendirir. Safra kesesi doğru şekilde boşalmadığında safra kesesi taşı oluşabilir. Safra taşlarının safra yollarına düşüp tıkanıklığa yol açması, sindirim ve boşaltım sistemi üzerinde ciddi sorunlara neden olur. Safra kesesi atağı yaşayan kişiler özellikle yağlı yemeklerden sonra şiddetli sancılar yaşayabilir. Ada çayının faydaları içinde bu konularda da güzel sonuçlar elde etmek mümkündür. Özellikle ada çayı yağı faydaları sayesinde safra kesenizle ilgili sorunlarda önemli bir iyileşme sağlayabilirsiniz. Fakat elbette herhangi bir safra kesesi ilacı kullanıyorsanız, ada çayı yağı tüketmeden önce hekiminize danışmanız gerekir. Hekiminizin onayıyla birlikte bir bardak suya birkaç damla ada çayı yağı damlatarak tükettiğinizde safra keseniz daha düzgün çalışır. Safra kesesi taşı oluşumu azalır. Ancak fazla ada çayının zararları ada çayı yağının fazlası için de geçerlidir. 

İshale iyi gelir.

Ada çayının faydaları içinde on ikinci sırada, ishale iyi gelme etkisinden bahsedilebilir. Bu konuda en çok “Ada çayı ishale iyi gelir mi?” sorusu sorulmakta. İshal için ayrıca poşet ada çayı faydalı mı diye merak ediliyor. İster yeşil ada çayı olsun, isterse poşet ada çayı, ada çayı bitkisi ishal için faydalıdır. İshal nedeniyle vücudun su kaybı arttığı gibi mineral kaybı da artar. Mineral bakımından zengin bir içeriğe sahip olan ada çayı yaprağı vücudun kaybettiği mineralleri geri kazandırır. Yabani ada çayı bitkisi uçucu yağlar konusunda daha zengin bir bileşime sahip olduğu için bağırsaklara daha faydalıdır. Ancak ada çayının etkileri diğer ada çay çeşitleri için de geçerlidir. İster tüylü ada çayı olsun, isterse yaprak ada çayı, vücudunuza mineral desteği sağlamak için ada çayının faydaları ile güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Ada çayı bağırsaklara iyi gelir mi diye merak ediyorsanız evet, iyi gelir. Düzensiz bağırsak hareketlerini önlemede ada çayının faydası olur. 

İshalin yanı sıra kabızlık için de ada çayının faydaları söz konusudur. Ada çayı kabızlığa iyi gelir mi diye merak ediyorsanız, evet iyi gelir. Gün içinde yeterince su tüketmiyorsanız veya kabızlığa neden olan yiyecekleri fazla tüketiyorsanız ada çayının faydaları ile bağırsaklarınızı rahatlatabilirsiniz. Örneğin fazla muz, makarna, pilav yemek, fazla süt tüketimi, fast food yiyecekler kabızlık sorununa neden olabilir. Ada çayı kabızlık konusunda da rahatlatıcı etkilere sahiptir. Bu konuda Akdeniz ada çayı ve yabani ada çayı iyi birer seçimdir. Dilerseniz, ada çayınıza bir miktar kekik ekleyebilirsiniz. Kekik ve ada çayının faydaları bağırsak sağlığı için oldukça yüksektir. Kekik ada çayı karışımı ile gaz sorunlarınızda da iyileşme gözlemleyebilirsiniz. Fakat bununla birlikte, kabızlığa neden olan besinlerden uzak durmayı da ihmal etmemelisiniz. Aksi durumda ada çayının faydaları sınırlı bir etki gösterir. İster Anamur ada çayı olsun, ister tıbbi ada çayı, tüm ada çayı çeşitleri sağlık sorunlarının nedenleri ortadan kalkmadıkça fazla etki gösteremez. 

Kan şekerini düşürür.

Ada çayının faydaları içinde on üçüncü sırada, kan şekerini düşürme etkisinden bahsedilebilir. Pankreas fonksiyonlarının etkin şekilde çalışmasına katkı sağlayan ada çayı, kan şekerinin doğal yollarla düşmesine yardımcı olur. Üstelik, kan şekerini düşürürken açlık hissi yaratmaz. Ada çayı aynı zamanda da yağ yakıcı etkiye sahiptir ve yağların yakılmasına yardımcı olur. Bu bağlamda en fazla merak edilen sorulardan biri, “Ada çayı zayıflatır mı?” sorusudur. Herhangi bir bitki çayının tek başına zayıflattığını söylememiz mümkün değildir. Ancak ada çayının faydaları içinde yağ yakıcı etkiye sahip olması, ada çayının zayıflama amaçlı kullanımlarını mümkün kılmaktadır. Poşet ada çayı zayıflatır mı diye merak ediyorsanız, aynı durum bu ürünler için de geçerlidir. Zayıflamak için diyet yaparken dökme ada çayı veya poşet ada çayı kullanabilirsiniz. Fakat kan şekeri konusunda dikkatli olmalısınız. Günde 2 bardaktan fazla ada çayı tüketmeniz durumunda kan şekeriniz olması gereken düzeyin çok daha altına inebilir. Bu gibi durumlarda hipoglisemi ataklarıyla karşılaşabilirsiniz. 

Mevsim geçişlerinde diyet yapmayı tercih edenler ada çayına yönelik bazen yoğun bir istek duyabiliyor. Tarih boyunca ada çayının faydaları konusunda yapılan abartmalar maalesef çoğu zaman zararlı sonuçlara neden olabiliyor. Bu konuda özellikle diyabet hastalarının dikkatli olması lazım. Çünkü diyabet hastalarının ada çayı kullanması pek tavsiye edilmemekte. Ada çayının faydaları hakkında yapılan incelemelerde yaprak ekstralarının antihiperglisemik özelliklere sahip olduğu görülmüşse de bazı yan etkilerde bulunabildiği de görülmüştür. Eğer diyabet hastasıysanız, kan şekerinizde hızlı yükselme ve düşüşlere karşı önleminizi almalı, ada çayı tüketimi konusunda hekiminize mutlaka danışmalısınız. İnsülin tedavisi görüyorsanız, kan şekerinizi düşürmek için ada çayı tüketmeniz durumunda ciddi sağlık riskleriyle karşılaşabilirsiniz. Bu bağlamda en merak edilen konulardan biri, diyabet hastalarının ada çayı kullanıp kullanamayacağıdır. Bu konuda en doğru bilgileri ancak hekiminizden alabilirsiniz. Hekiminize danışmadan ada çayı kullanmamalısınız. Ada çayı kolesterolü düşürmek için de iyi bir kaynaktır. Ancak kolesterol ilacı kullanıyorsanız, ada çayı tüketmeden önce hekiminize danışmalısınız. 

Saçları besler, beyazlaşmasını yavaşlatır.

Ada çayının faydaları içinde on dördüncü sırada, saçları besleme ve beyazlaşmasını yavaşlatma etkisinden bahsedilebilir. Ada çayının bileşimindeki folik asitler sayesinde saç telleri beslenir ve kalınlaşır, beyazlaşması yavaşlar. Ada çayını saç bakımı için kullanmak istiyorsanız, çay olarak tüketmek yerine saçlarınıza haricen uygulayabilirsiniz. Ada çayı saça faydaları haricen yapılan uygulamalarda daha yüksektir. Ada çayı ile saç bakımı yapmak için saçlarınızı yıkadıktan sonra durulama suyuna ada çayı karıştırabilirsiniz. Ada çayını bu şekilde kullanırken, saç diplerinize masaj yapabilirsiniz. Bu sayede saç kökleriniz daha iyi beslenir ve güçlenir. Ada çayındaki A ve K vitaminleri ile potasyum ve magnezyum sayesinde saç deriniz güçlenir, saç hücreleriniz yenilenir. Daha etkin sonuçlar almak için ada çayı ekstrelerinden yararlanabilirsiniz. Saç derinizi beslemek için ada çayı yağı da faydalı olabilir. Ancak saç derinizde yağlanma şikayeti yaşıyorsanız ada çayı yağı kullanmamalısınız. Ada çayı yağı saça faydaları konusunda yapılan abartmalar nedeniyle saç derisinde yağlanma sorunu artabiliyor. 

Cilt hücrelerini canlandırır.

Ada çayının faydaları içinde on beşinci sırada, cilt hücrelerini canlandırma etkisinden bahsedilebilir. Ada çayının faydaları konusunda en merak edilen sorulardan biri de “Ada çayının cilde faydaları nelerdir?” sorusudur. Ada çayı cilde iyi gelir mi diye merak edenler, özellikle ada çayı yağının cilde faydaları konusuna odaklanır. Ada çayının cilde faydaları, cilt hücrelerini canlandırma etkisinden gelir. Özellikle mevsim geçişlerinde metabolizmada oluşan değişimler nedeniyle yeterince beslenemeyen cilt hücreleri ölür ve cilt üzerinde kalın bir tabaka oluşmasına neden olur. Cildin canlı ve parlak görüntüsünü kaybetmesine yol açan bu durumu engellemek için ada çayının faydaları değerlendirilebilir. Bu bağlamda ada çayı kullanımı poşet ada çayı veya dökme ada çayı tüketimi şeklinde olabileceği gibi, cilde poşet ada çayı uygulamak şeklinde de olabilir. Bunun için kullanılmış poşet ada çaylarını değerlendirebilirsiniz. Daha etkin sonuçlar almak içinse cildinizi temizlemek ve nemlendirmek için kullandığınız suya birkaç damla ada çayı yağı damlatmanız yeterli olacaktır. 

Mantar enfeksiyonlarına karşı koruma sağlar.

Ada çayının faydaları içinde on altıncı sırada, mantar enfeksiyonlarına karşı koruma sağlama etkisinden bahsedilebilir. Mantar enfeksiyonları banyo veya havuzdan sonra cildin ıslak kalması nedeniyle sıkça oluşabilen enfeksiyonlardır. Ortak kullanılan eşyalar üzerinden kolayca bulaşabilen bu enfeksiyonlar, kalabalık ortamlarda daha sık görülür. Ada çayının faydaları içinde enfeksiyonlara karşı koruma etkisi, mantar enfeksiyonları için de oldukça güçlüdür. Bileşimindeki vitamin ve mineraller sayesinde cilt hücrelerini güçlendiren ada çayının etkileri mantar oluşumunu önlemek için değerlendirilebilir. Bu gibi konularda haricen yapılan uygulamalar daha etkilidir. Mantar enfeksiyonlarına karşı yapılacak uygulamalarda ada çayı otu kullanılabileceği gibi, ada çayı yağı veya ada çayı kremi de kullanılabilir. Ada çayı kremi faydaları mantar enfeksiyonları için ada çayı yağından daha güçlüdür. Ada çayı cilde sürülür mü diye merak ediyorsanız, evet sürülebilir. Ancak ada çayının yağ veya krem şeklinde uygulanması mantar enfeksiyonlarına karşı daha etkili olmasını sağlar. Fakat ada çayı yağı kullanımı veya krem uygulamalarında aşırıya kaçmamak gerekir. 

Ada çayının zararları nelerdir?

Ada çayının faydaları konusunda kısaca bu noktalara işaret ettikten sonra, ada çayının zararlarından da kısaca bahsetmekte yarar var. Her şeyden önce ada çayının düşük riskini arttırdığını söyleyebiliriz. Bu nedenle hamilelikte ada çayı tüketmemek gerekir. Kan şekerini düşürücü etkisinden dolayı diyabet hastalarının da ada çayı tüketiminden kaçınması gerekir. Diyabet hastalarının kullandığı antidiyabetik ilaçlar kan şekerini düşürdüğü için üstüne bir de ada çayı tüketimi hayati risklere yol açabilir. Ada çayını 12 yaşın altındaki çocukların tüketmesi de sakıncalıdır. Çocukların metabolizması ada çayına karşı alerjik etkiler gösterebilir. Bu konuda özellikle ada çayının ateş düşürücü etkisine dikkat etmek gerekir. Çünkü yetişkinlerin ateşini düşürmek için faydalı olan ada çayı, çocukların ateşini düşürmede zararlı sonuçlar doğurabilir. Ada çayı yağının fazla kullanılması da yüksek ateş ve çarpıntı gibi sonuçlara yol açabilir. Epilepsi hastalarının da ada çayından uzak durması gerekir. Çünkü ada çayındaki etken maddeler epilepsi hastalarının sinir sistemi üzerinde olumsuz etkilere yol açabilir. 

Editörün Tavsiyesi: Doğuş Ada Çayı 1.3 g x 20 Adet

Ada çayının faydaları konusunu ele aldığımız bu yazımızı bitirmeden önce, Doğuş ada çayı 1.3 g x 20 adet ürünümüzü kısaca tanıtmak istiyoruz. Bu ürünümüz, Ofix.com kullanıcılarının ada çayı konusunda en fazla tercih ettiği ürünümüzdür. Bitki çayları konusunda en yaygın tüketim şekillerinden biri olan poşet çaylar, bitki çayı hazırlama ve tüketimi için pratik çözümler sunmakta. Ofiste veya evde ada çayı içmek istediğinizde poşet ada çayı çeşitleriyle hızlı ve pratik sonuçlar elde edebilirsiniz. Bu konuda Doğuş ada çayı 1.3 g x 20 adet ürünümüz iyi bir seçim olabilir. Bu ürünleri sıcak suyun içinde yaklaşık 2 dakikada toplam 8-10 kez batırıp çıkartarak hazırlayabilirsiniz. Sürenin ardından çayınızı fazla bekletmeden içebilirsiniz. Fazla bekletmeniz halinde çayın tadında acımsılık oluşabilir. Poşet çay kullanımı konusunda yapılan bazı hatalar, bu ürünlerin toksik etki göstermesine yol açabilir. Doğuş ada çayı 1.3 g x 20 adet ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Ada çayının faydaları hakkında merak ettiğiniz konular Ofix Blog'da...

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir