Ada çayının faydalarını biliyor musunuz?

Ilık geçen bir kış mevsiminin ardından baharı karşılamaya hazırlandığımız şu günlerde, yurt genelinde hava sıcaklıkları epeyce düştü. Online ofis marketiniz Ofix.com verilerine göre, ofislerin bitki çayı siparişlerinde hızlı bir artış var. Bitki çaylarını yerinde ve ölçüsünde kullandığımızda, etkilerini kolayca hissedebiliriz. Tabii bunun için, bitki çaylarını çok iyi tanımamız ve hangi çayın hangi şikayetimize iyi geleceğini bilmemiz gerekir. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, ada çayının faydaları hakkında bazı bilgiler paylaşacağız.

Ada çayı nedir?

Ada çayı, ballıbabagiller (Lamiaceae) familyasının salvia cinsini oluşturan kokulu bir bitkidir efendim. Ilıman iklimleri sever, 70-80 santimlik ağaçlarda yetişir. Bu bitkinin tedavi amaçlı kullanımı, M. Ö. 2000’lere kadar geri gidiyor. Antik Mısır’da pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan ada çayının şöhreti, zaman içinde Yunan ve Roma coğrafyasında da yayılmış. Özellikle de ateşi düşürmek ve öksürüğü iyileştirmek için bu bitkiden yararlanılmış. Ancak, ada çayının faydaları ve iyileştirici etkisi zamanla o kadar abartılmış ki, bu güzel kokulu ve sevimli bitkiye “ölümsüzlük otu” ismi verilmiş. Mitolojik anlatıların yanı sıra dinsel kaynaklarda da bu bitkiden hep övgüyle bahsedilmiş.

Ada çayına Batı dünyasında verilen salvia ismi, Latince “korumak” anlamına gelen salvere sözcüğünden gelmekte. Henüz Antik dünyada şöhreti yakalayan bu bitki, Ortaçağ Avrupa’sında çok daha meşhur hale geldi ve “Bahçesinde ada çayı yetiştiren bir kimse niçin ölüyor?” özdeyişine konu oldu. Ortaçağ’da artan veba salgınlarından korunmanın yolları arasında ada çayı tüketmek de yer alıyordu. Verem ve diğer bulaşıcı pek çok hastalık karşısında ada çayı hem koruyucu hekimlik, hem de tedavi edici hekimlikte sıkça kullanıldı. Bitkinin çay şeklinde tüketilmesinin yanı sıra, kurutulmuş sap ve yapraklarının tütsü olarak yakılması da oldukça yaygın bir kullanım şekliydi.

Ada çayı günümüzde daha çok çay şeklinde tüketilmekte. Çayın dışında gargara, tütsü ve saç bakımında kullanım çeşitleri de görülmekte. Ayrıca, organik tarım alanlarında zararlı parazitlerle mücadele için kimyasal maddeler yerine kurutularak parçalanmış ada çayı yaprakları kullanılmakta. Ada çayının bir diğer kullanım şekli de çeşitli bitkisel karışımların böceklenmesini engellemek için karışımlara öğütülmüş ada çayı ekleme şeklinde. Ada çayının faydaları konusunda doğru bilgi sahibi olunduğunda, tüm bu kullanım şekillerinden etkin bir biçimde yararlanmak mümkün olabilir. 

Ada çayı nasıl demlenir?

Ülkemizde bitki çaylarını tüketim şekli konusunda en yaygın yanlışlardan biri, aktarlardan alınan çeşitli bitki veya otların bir kapta bir miktar suyla kaynamaya bırakılmasıdır. Oysa, bu tür bir tüketim şekli, bitki çaylarının faydalı etkilerini yok ettiği gibi, bazı toksik maddelerin oluşmasına da yol açıyor ve çeşitli sağlık risklerini beraberinde getiriyor.

Bitki çaylarını kaynatarak tüketmek yerine demleyerek tüketebilirsiniz efendim. Demleme sırasında, ocakta kaynatılıp bir süre bekletilen içme suyu (ki musluk suyu kullanmaktan kaçınmalısınız) demlikteki ada çayının üzerine yavaşça dökülmeli. Demlenme süresi için 5 dakika yeterli. Fazla beklemeniz halinde, tadında acımsılık oluşacaktır. Üstelik, daha uzun süreli demlemeler de tıpkı kaynatma şeklinde olduğu gibi, toksik madde oluşumuna yol açabilmekte.

Ada çayının bir diğer tüketim şekli de poşet ada çaylarıdır. Bu ürünlerin hazırlaması hem kolay, hem de daha hızlıdır. Poşet ada çaylarını bardağınızın içinde 2 dakika süreyle toplam 8-10 kez batırıp çıkartarak hazırlayabilirsiniz. Online ofis marketiniz Ofix.com‘da devam etmekte olan Lipton Ürünlerinde Kaçırılmayacak Fırsatlar! kampanyamız kapsamında Lipton bardak poşet ada çayını yüzde 15 indirim fırsatıyla sipariş verebilirsiniz. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Ada çayının faydaları nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi ada çayı, hem koruyucu hekimlik, hem de tedavi edici hekimlik bağlamında çok faydalı bir bitki. Yazımızın bu kısmında, ada çayının faydaları hakkında bazı bilgiler paylaşacağız.

Strese iyi gelir, sakinleştirir.

Ada çayının sakinleştirici etkileri, Antik Mısır’dan beri bilinmekte. İş hayatında en fazla sıkıntısı çekilen konulardan biri olan öfke ve stres yönetimi konusunda ada çayının faydaları yüksek düzeyde. Bileşimindeki diosmetin ve luteolinin gibi maddeler, stres anında vücutta artan kortizol seviyesini dengeler ve rahatlama sağlar. Kendinizi sinirli ve kızgın hissettiğiniz anlarda ada çayı, rahatlayıp sakinleşmenize katkı sağlayacaktır. Ayrıca, menopoz dönemindeki kadınların ada çayı tüketmeleri, bu süreci daha sakin ve huzurlu geçirmelerine yardımcı olur. Fakat, tansiyon düşüklüğü sorununuz varsa, ada çayı tüketmeden önce mutlaka hekiminize danışmalısınız. Tansiyon düşürücü etkisi yüksek olan ada çayı, bilinçsiz kullanılması halinde hayati riskleri beraberinde getirebilmekte.

Ateşi düşürür, terlemeyi azaltır.

Ada çayının Antik dönemden beri bilinen bir diğer özelliği de ateşi düşürme ve terlemeyi azaltma özelliğidir. Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayan doğal bir ateş düşürücü olan ada çayı, metabolizmayı hızlandırarak terlemeyi azaltır. Bileşimindeki fenolik asitler sayesinde vücuttaki serbest radikalleri uzaklaştırır, karaciğeri temizler, safra kesesini çalıştırır, balgam söktürür. İçerdiği A ve K vitaminleri ile potasyum ve magnezyum sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir, kişiyi daha dinç ve enerjik hale getirir. Zengin bir potasyum kaynağı olan ada çayı, vücudun su ve mineral dengesini korumasına da büyük katkı sağlar.

Beyin sağlığını korur.

Beyin sağlığını korumak son derece önemli bir konudur ve bu konuda da ada çayının faydaları yüksek düzeydedir efendim. Beyinde oluşan hastalıkların tedavisi oldukça güç, hatta bazen imkansız olabiliyor. Son zamanlarda özellikle de Alzheimer vakıalarının sayısında yüksek bir artış olduğunu görüyoruz. Bu hastalıkla baş etmenin en etkin yollarından biri hafızayı güçlendirmektir. Ada çayı, bileşimindeki B kompleks vitaminleri sayesinde hafızayı güçlendiriyor, sinirsel baş ağrılarına iyi geliyor, beyin fonksiyonlarının etkin bir şekilde çalışmasına katkı sağlıyor ve bunamayı geciktiriyor. Bununla birlikte, epilepsi hastasıysanız ada çayı kullanmadan önce mutlaka hekiminize danışmalısınız.

İltihap söktürücüdür.

İltihap söktürücü bitki çayları içinde ada çayı, özellikle de rahimde meydana gelen iltihaplar için son derece faydalı. Rahimdeki iltihapları iyileştirdiği gibi, rahim ağzı hastalıklarına da iyi gelmekte. Bu gibi sorunlar yaşayan kadınların günde bir bardak ada çayı içmesi önerilir. Ancak şüphesiz ki, önce hekime gidip muayene olmak ve ada çayı desteğini hekim gözetiminde kullanmak gerekir. Aynı şekilde, idrar yolu enfeksiyonlarında da ada çayının koruyucu ve iyileştirici etkilerinin olduğu bilinmekte. Ağız ve diş eti iltihaplarında ise ada çayını ister içebilir, isterseniz dişlerinizi fırçaladıktan sonra ılık olarak bademciklerinize değecek şekilde gargara yaparak kullanabilirsiniz. Ada çayı, ses tellerindeki iltihaplara da iyi geliyor ve sesin açılmasını sağlıyor. 

Kan şekerini düşürür.

Pankreas fonksiyonlarının etkin bir şekilde çalışmasına katkı sağlayan ada çayı, kan şekerinin doğal yollarla düşmesine yardımcı olmakta. Üstelik, kan şekerini düşürürken açlık hissi yaratmıyor, yağ yakıcı etkiye sahip olduğu için vücudun depoladığı yağların yakılmasına yardımcı oluyor. Ki, bu özelliği nedeniyle diyet yapanlar tarafından özellikle tercih edilmekte. Ayrıca, kolesterolü düşürmeye de yardımcı olmakta. Ne var ki, diyabet hastalarının ada çayı kullanımı pek tavsiye edilmiyor. Ada çayının faydaları hakkında yapılan incelemelerde yaprak ekstralarının antihiperglisemik özelliklere sahip olduğu görülmüşse de bazı yan etkilerde bulunabildiği de görülmüştür. Eğer diyabet hastasıysanız, kan şekerinizde hızlı yükselme ve düşüşlere karşı önleminizi almalı, ada çayı tüketimi konusunda hekiminize mutlaka danışmalısınız.

Saçları besler, beyazlaşmasını yavaşlatır.

Ada çayı, bileşimindeki folik asitler sayesinde saç tellerini besler, kalınlaşmasını sağlar, beyazlaşmayı yavaşlatır. Ada çayını saç bakımı için kullanmak istiyorsanız, çay olarak tüketmek yerine, saçlarınızı yıkadıktan sonra durulama suyuna karıştırarak kullanmanız daha etkili olacaktır. Ada çayını bu şekilde kullanırken, saç diplerinize masaj yapmayı da ihmal etmeyin. Bu sayede saç kökleriniz hem daha iyi beslenecek, hem de saç dökülmeleri azalacaktır.

Hastalıklar ihmale gelmez!

Ada çayının faydaları hakkında önemli bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, bitki çaylarının ikincil uygulamalar olduğunu, hiçbir zaman esas tedavi şekli olarak kullanılmaması gerektiğini hatırlatalım efendim. Yukarıda bahsettiğimiz sağlık sorunlarını yaşamaktaysanız önce hekiminize başvurmalı, ada çayından hekim gözetiminde yararlanmalısınız. Üstelik, kronik bir hastalığınız varsa ve ilaç kullanmaktaysanız, ada çayının nasıl bir etkileşime gireceğini mutlaka hekiminize danışmalısınız.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir