Adata: Veri depolamada bir dünya markası…

2001 yılında kurulan Adata Technology firması, dijital hayatımızı zenginleştiren bellek çözümleriyle sektörde büyük başarılara imza attı. Teknik uzmanlığı müşteri ihtiyaçları, konfor ve estetikle birleştiren Adata markası, USB belleklerden taşınabilir sabit disklere, SSD hard disklerden RAM ve bellek kartlarına kadar veri depolama ürünleri alanında dünya liderlerinden biri olmayı başardı. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi ele aldığımız başarı hikayelerine bu hafta, Adata markasıyla devam ediyoruz.

Adata Markasının Doğuşu

Adata Technology firması, Mayıs 2001’de Tayvan’ın New Taipei kentinde Simon Chen tarafından kuruldu. Başlangıçta yalnızca 20 çalışana sahip olan şirket, yönetici kadrosu ve bünyesinde istihdam ettiği yüksek mühendislerle Ar-Ge çalışmalarına büyük önem verdi. Özellikle bellek kartları ve elektrikli güç aktarma sistemleri üzerine yoğunlaşan şirket, Adata markalı ilk USB bellekleri 2002 yılının Haziran ayında piyasaya sundu. Ardından DRAM modülleriyle ürün yelpazesi genişlemeye başladı.

Bilişim teknolojilerinde yaşanan gelişmelere bağlı olarak dijital ürünlere ve veri depolama ürünlerine talebin hızla arttığı bu dönemde Adata, büyümek ve pazar lideri olmak için ihracata öncelik verdi. Simon Chen ve yönetim ekibi, şirketin tüm hedeflerinin ihracata yönelik olarak şekillenmesi konusunda fikir birliği içindeydi. Ve hedeflerine kısa sürede ulaştılar. Öyle ki, kuruluşundan itibaren yalnızca 2 yıl içinde ihracatta gösterdiği başarılardan dolayı Adata, 2003 yılında Tayvan hükümeti tarafından Uluslararası Ticaret Ödülü‘ne layık görüldü.

Dünya Pazarında Adata

2004 yılından itibaren Adata, dünya pazarında önemli bir güç haline gelmeye başladı. Bu konuda en önemli adımlardan biri, şirketin hisselerinin GreTai Menkul Kıymetler Borsası‘nda işlem görmeye başlamasıydı. Bu sayede şirket, üretim kapasitesini arttırmak için gerekli kaynağı buldu. Ar-Ge çalışmalarına yön veren profesyonellik inovatif çözümlerle birleşerek Adata teknolojisini ve şirketin rekabet gücünü arttırdı. Bu dönemde Asya-Pasifik bölgesinde hızlı büyüyen 500 teknoloji şirketinden biri olan Adata, USB belleklerde pazarın ihtiyaçlarına uygun şekilde arttırdığı ürün çeşitliliğiyle lider markalardan biri haline geldi.

2006 yılında şirket, ihracatta kazandığı başarılar sayesinde Tayvan’ın en iyi 20 küresel markası listesinde 14. sırada yer aldı ve Yükselen Marka Ödülü‘nü kazandı. Bu yükselişin en önemli nedeni, üretim süreçleri ile kalite kontrol ve test süreçlerinde yakaladığı yüksek standartlardı. Ayrıca tedarik zinciri yönetimi konusunda geliştirdiği çözümler de bu başarıda önemli bir rol üstlendi. Ürün gruplarında sektöre kazandırdığı yenilikler sayesinde tasarımdan teknolojiye kadar birçok başlıkta ödüller aldığı bu dönemde şirketin yıllık cirosu 1.35 milyar dolar düzeyine ulaştı.

2009 yılında Adata, Tayvan dışında satış ofisleri kurmaya başladı. İlk yurt dışı ofisini Güney Kore’nin başkenti Seul’de açtıktan sonra, Meksika şubesini başkent Mexico City’de açtı. iSuppli‘nin pazar araştırmasına göre DRAM modül endüstrisinde en büyük ikinci, USB belleklerde ise en büyük üçüncü tedarikçi haline geldiği bu dönemde şirket, Tayvan’ın en iyi 100 teknoloji şirketi listesinde üçüncü sıraya yükseldi. Bu başarılar sayesinde Adata, Tayvan’da adeta “mükemmellik sembolü” haline geldi.

Günümüzde Adata

Adata‘nın yurt dışı pazarlara açılma süreci, 2010 yılında Hindistan’la devam etti. Bu dönemde şirket, kurumsal simge olarak sinek kuşunu benimsedi. Logoda kullanılan mavi renk kurumsallaşma hedefini yansıtırken, sinek kuşu hızlılık, çeviklik ve duyarlılığı temsil ediyordu. Küresel rekabette öne geçmek için kurumsal yapısını bu temeller üzerinde güçlendiren şirket, veri depolama ürünleri alanında inovatif çözümler geliştirmeyi sürdürdü. Özellikle de bilgisayar oyunları için gerekli yüksek bellek kapasitesi ve hızına sahip XPG Spectrix serisi, bilgisayar oyunu meraklılarının büyük beğenisini kazandı.

2013 yılında Adata, dünyanın önde gelen arama motoru şirketi Google ile çok önemli bir işbirliği yaptı ve Chrome tarayıcısına entegre edilen ilk bellek markası olmayı başardı. Bu işbirliği kapsamında Adata‘nın en fazla talep gören dijital bellekleri “Powered by Google” ifadesiyle satışa sunuldu. Bulut depolama teknolojilerinin hızla yaygınlaştığı bir dönemde sağlanan bu işbirliği, her iki firmaya da kullanıcı taleplerini karşılama konusunda yeni bir imkan sundu.

2014 yılında Adata, dünyanın en büyük ikinci bellek modülü üreticisi haline geldi. Bir yıl sonra kazandığı Endüstriyel İnovasyon Ödülü‘yle sektördeki lider konumunu pekiştirdi. 2016 yılında şirket, nesnelerin interneti alanında dayanıklı ve yüksek kapasiteli depolama ürünleriyle sektörde bir kez daha öne çıkmayı başardı.

Ofis dostu Adata ürünleri Ofix.com’da!

Adata markasının başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği Adata ürünlerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Adata 32 GB USB Bellek Metal AUV310-32G-RGD

Listemizin ilk sırasında, Adata 32 GB USB bellek metal AUV310-32G-RGD var. 32 GB bellek kapasitesine, USB 3.0 bağlantı özelliğine sahip bu ürünler 39 x 12.2 x 4.5 mm ölçüsünde. Windows, Vista ve Mac OS işletim sistemlerinde sorunsuz bir şekilde kullanılabilen bu ürünler 4.7 gram ağırlığında olup 2 yıllık garantiye sahip. Sipariş için burayı tıklayabilirsiniz.

Adata 16 GB USB Bellek Metal AUV130-16G-RGD

Listemizin ikinci sırasında, Adata 16 GB USB bellek metal AUV130-16G-RGD var. 16 GB bellek kapasitesine, USB 2.0 bağlantı özelliğine sahip bu ürünler 44.2 x 16.8 x 8 mm ölçüsünde. Windows, Vista ve Mac OS işletim sistemlerinde sorunsuz bir şekilde kullanılabilen bu ürünler 8 gram ağırlığında olup 2 yıllık garantiye sahip. Sipariş için burayı tıklayabilirsiniz.

Adata 32 GB USB Bellek AUV330-32G-RBK

Listemizin üçüncü sırasında, Adata 32 GB USB bellek AUV330-32G-RBK var. 32 GB bellek kapasitesine, USB 3.1 bağlantı özelliğine sahip bu ürünler 55 x 22.1 x 9.5 mm ölçüsünde. Windows, Vista ve Mac OS işletim sistemlerinde sorunsuz bir şekilde kullanılabilen bu ürünler ise 9.9 gram ağırlığında olup 2 yıllık garantiye sahip. Sipariş için burayı tıklayabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Adata ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

İlgili yazılar

  1. Adata gerçekten kaliteli ve Fiyat / Performans olarak oldukça avantajlı bir marka.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir