Aeropress nedir ve nasıl kullanılır?

Merhaba sevgili okurlarım! Bu haftaki blogumda sizlere yeni bir kahve demliğinden bahsetmek istiyorum. Daha önce hiç duydunuz mu, bilmiyorum. Aeropress isimli bir kahve demliği var. Sadece fiziksel kuvvet uygulayarak filtre kahve hazırlamayı sağlıyor. Bu demlik 2005 yılında Alan Adler tarafından icat edildi. Demliğin en önemli özelliği, sıcak suya eriştiğiniz her ortamda filtre kahve deneyimi sunması. Başka bir deyişle filtre kahve makinesi olmadan da filtre kahve hazırlamanızı sağlıyor. Bir diğer özelliği ise son derece pratik olması. Bu yönüyle moka pottan ciddi ölçüde ayrılıyor. Bilenler bilir, moka potu kullanmak da temizlemek de biraz maharet istiyor. Aeropress ise adından da belli olduğu üzere hava basıncından yararlanıyor. Görüntüsü ise biraz French pressi andırıyor. Ancak French pressten farklı olarak bu ürünlerde filtre kahve kağıdı kullanılıyor. Bu güzel ve pratik araçla henüz tanışmamış olabilirsiniz. Endişe etmeyin, bu blogu okuduktan sonra aeropress ile tanışmak için güzel bir başlangıç yapabilirsiniz. 

Aeropress nedir?

Kısaca ifade etmek gerekirse aeropress, öğütülmüş kahve çekirdeklerine itme kuvveti uygulayarak filtre kahve hazırlamayı sağlayan bir kahve demliğidir sevgili arkadaşlar. Bu demlik Aerobie‘nin başkanı Alan Adler tarafından 2005 yılında icat edildi. Bu araç için demlik diyorum ama aeropress aynı zamanda da bir kahve demleme yöntemi olarak değerlendiriliyor. Demliğin basit bir çalışma mantığı var. Kahve çekirdeklerini öğüttükten sonra içine atıyor, sıcak suyu ekliyorsunuz. Üst kısımdan itme kuvveti uyguladığınızda kağıt filtreden süzülme gerçekleşiyor. Aeropressin bu özelliği French pressten ayrılmasını sağlıyor. Bildiğiniz gibi French press kullanırken kahve çekirdeklerine basınç uygulamıyoruz. Kahve çekirdeklerinin üzerine sıcak su döküp pistonu yerleştiriyoruz. Birkaç dakika bekledikten sonra pistonu aşağıya indirip kahveyi süzüyoruz. Aeropresste ise kahvenin süzülmesi basınçla gerçekleşiyor. Dolayısıyla uyguladığımız basınç nedeniyle filtre kahvenin lezzeti French presste hazırladığımız kahveye göre daha farklı. Eğer daha sert bir kahve tadı almak isterseniz bir yerine iki adet filtre kağıdı kullanabilirsiniz. 

Aeropress hangi parçalardan oluşur?

Aeropressin temel parçalarını aşağıdaki görselde görüyorsunuz sevgili arkadaşlar. Ortadaki büyük parça, aeropressin ana haznesidir. Bu kısım iki parçadan oluşuyor. Üst kısımda piston var. Pistonun görevi, kahvenin filtrelenmesini sağlayacak şekilde yukarıdan basınç uygulamaktır. Bu şekliyle aeropress bir tür şırıngayı andırıyor. Pistonun önemli bir bileşeni kauçuk contadır. Bunun görevi sızdırmayı önlemektir. Filtre kapağı ise üzerine kağıt filtre yerleştirilen kısımdır. Sol başta görülen parça hunidir. Bunun amacı, öğütülmüş kahveyi dökerken etrafa saçılmasını önlemektir. Sağ baştaki parça ise filtre tutucudur. Bunun görevi ise kağıt filtreleri saklamaktır. Aeropressi kullanırken kahve ve sıcak suyu ana hazneye koyabilirsiniz. Bir süre bekledikten sonra pistonla birlikte basınç uygulamaya geçebilirsiniz. Ana haznedeki rakamlar “shot” sayısını temsil ediyor. Ancak bu rakamlar sizi yanıltmasın. 4 shotluk kahve bizim ölçülerimizle 200 ml’lik yani normal bir su bardağına karşılık geliyor. Başka bir deyişle, aeropresste hazırlayacağınız filtre kahve aslında tek kişiliktir. İkinci bardak için bu demliği yeniden kullanmanız gerekir. 

Aeropress kahve hazırlarken nelere ihtiyaç duyulur?

Aeropressi kısaca bu şekilde tanıttıktan sonra gelelim bu aracı kullanırken nelere ihtiyaç duyacağımız konusuna. Her şeyden önce elbette iyi bir öğütülmüş kahve ve sıcak suya ihtiyaç duyacağız sevgili arkadaşlar. Bu noktada şunu özellikle belirteyim. Çekirdek kahveyi her zaman taze öğüterek kullanmalısınız. Bayat kahve çekirdeklerinden hiçbir zaman iyi bir lezzet alamazsınız. Kahve öğütmek için basit bir kahve değirmeni kullanabilirsiniz. Baharat öğütmek için kullandığınız değirmenleri kahve öğütmek için kesinlikle kullanmamanızı tavsiye ederim. Çünkü aromaları fena halde karışıyor. Sıcak su için 80-90 derece iyidir. Yani kaynar su kullanmıyoruz arkadaşlar. Su kaynadıktan sonra birkaç dakika beklerseniz sıcaklık bu düzeye iner. Çekirdek kahve ve sıcak suyun yanı sıra hassas terazi, mümkünse kronometre ve servis bardağı ya da kupası da ihtiyaçlarımız arasında yer alacak. Bunlar içinde hassas terazi şart değil. Ama başlarda çok işinize yarayacak. Göz aşinalığı kazandıkça buna gerek kalmadan da aeropress kahve deneyimi yaşayabilirsiniz. 

Aeropress nasıl kullanılır?

Gelelim en önemli konuya. Aeropress nasıl kullanılır diye merak ediyorsanız kısaca anlatayım sevgili arkadaşlar. Öncelikle aeropressin kapağına kağıt filtreyi yerleştirmeniz gerek. Filtreyi yerleştirdikten sonra sıcak suyla üzerini biraz ıslatırsanız aeropressi daha kolay kullanırsınız. Sıcak suyla ıslanan kağıt filtre zemine daha iyi oturur, sızmaları önler. Filtreyi ıslatmadan kullanırsanız kahve çekirdekleri ağzınıza gelebilir. Hazneye kahve çekirdeklerini ekledikten sonra blooming aşamasına geçebilirsiniz. Kahve miktarı olarak 15-17 gram yeterlidir. Hassas terazi kullanırsanız bu ölçüyü kolayca bulursunuz. Göz aşinalığı kazandıkça hassas terazi kullanmanıza gerek kalmaz. Öğütme derecesi ise damak zevkinize göre değişebilir. Öğütülmüş kahveyi koyduktan sonra kahvenin blooming aşamasının gerçekleşmesi için üzerine bir miktar sıcak su döküp 15-20 saniye bekleyin. Bu aşamada fazla acele etmemelisiniz. Çünkü kahve çekirdeklerinin sıcak suyla temasının hemen ardından karbondioksit gazı oluşur. Bu gazın çıkması için bekleme süresine dikkat etmelisiniz. Aksi takdirde çekirdeklerin bileşimindeki yağ asitleri yeterince çözünmez. Bunun sonucunda kahvenin lezzeti azalır. 

Blooming aşaması tamamlandıktan sonra kalan suyu hazneye dökün. Suyu döktükten sonra aeropressin karıştırıcısını kullanarak veya bir tahta karıştırıcı ile kahvenin suyla iyice karışmasını sağlayın. Kahve sıcak suyun içinde çözündükten sonra filtreleme için hazır hale gelir. Karıştırma süresi için yaklaşık 5 saniye yeterlidir. Bu aşamada zemine doğru fazla baskı uygulamayın ki sızma oluşmasın. Karıştırma işlemini tamamlayıp aeropressin kapağını kapattıktan sonra 20 saniye bekleyin. Ardından aeropressi hızlıca ters çevirip pistonu yavaşça itmeye başlayın. Aeropresste kahvenin demlenmesini sağlayan esas unsur piston üzerinde uygulayacağınız itme kuvvetidir. İtme kuvveti posayı filtreler ve kahve suyunu alt kısma geçirir. Pistonu bir anda iterseniz kahvenin aromasını alamazsınız. Bu nedenle itme işlemini yavaşça yapmanız gerekir. Kol gücünüzün şiddetine göre süzme işleminin süresi değişebilir. Fakat yaklaşık 10 saniye içinde süzmeyi tamamlayabilirsiniz. Ardından kahveyi servis bardağınıza alarak yudumlamaya başlayabilirsiniz. Aeropressi kullanmak işte bu kadar basit. Bunu evde veya ofiste kullanabileceğiniz gibi, dış mekanlarda da rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

Aeropress kahve güzel midir?

Açıkçası güzellik son derece muğlak bir kavramdır arkadaşlar. Bildiğiniz gibi damak zevkini etkileyen pek çok unsurdan bahsedebiliriz. Bu unsurlar nedeniyle güzellik hakkında kesin bir sonuca varamayız. Aeropresste hazırladığım kahvenin lezzetini bana soracak olursanız, filtre kahve makinesinde yapılan filtre kahveye göre yavan bulduğumu söyleyebilirim. Benim için en başarılı filtre kahve, iyi bir filtre kahve makinesinde hazırlanmış kahvedir. Diğer kahve demliklerinde hazırlanmış kahveleri bunlarla karşılaştıracak olursam 10 üzerinden 10 puanı bunlara veririm. 8 puanı ya da diyelim ki 8.5’ten 9 puanı moka potta hazırlanmış filtre kahveye veririm. Aeropress kahveye vereceğim puan ise 7 ya da diyelim ki 7.5’ten 8 olur. French presste hazırlanmış kahve ise benden ancak 6 puan alır. Kimse kusura bakmasın, ben French presste hazırlanmış kahveden filtre kahve tadı alamıyorum. Bence bu araç bitki çayı demlemede daha başarılı. French presste hazırlanmış bitki çayı benden 10 puan alır. Çünkü kullanması çok kolay. Üstelik tadı bozmuyor. 

Aeropress kahve bana filtre kahveden çok espresso lezzeti verdi sevgili arkadaşlar. Dolayısıyla benim düşünceme göre bu demlik çeşidi espresso sevenlere lezzetli bir kahve deneyimi yaşatabilir. Özellikle yoğun kıvamda bir espresso için aeropressi rahatlıkla tavsiye ederim. Ki bu durumda vereceğim puan değişir. Dikkat ederseniz, yukarıdaki puanlamayı filtre kahve üzerinden yaptım, espresso için bir şey söylemedim. Aeropresste espresso kahveye vereceğim puan 9 olur. 10 puanı ise iyi bir espresso makinesinde hazırlanmış epsressoya veririm tabii ki de. Bu noktada beni biraz “makineci” bulabilirsiniz. Eh, buna hayır demem! Ağzımın tadını biliyorum çünkü! İyi bir makinenin kahveye vereceği özellikleri diğer demliklerde henüz bulmuş değilim. Eğer puan kırıyorsam, emin olun bir bildiğim var! Espressonun yanı sıra espresso bazlı diğer kahve çeşitleri için de aeropressi kullanabilirsiniz. İster cappuccino olsun, ister latte veya cortado, bu kahve çeşitlerinin espresso bazını hazırlamak için aeropressi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Malumunuz, espresso makinesi her evde veya ofiste bulunmuyor. 

Aeropress kullanmanın püf noktaları nelerdir?

Benim düşünceme göre aeropress kullanmanın ilk ve en önemli püf noktası, kahve çekirdeklerini nasıl öğüteceğinize doğru karar vermekten geçiyor sevgili arkadaşlar. Bildiğiniz gibi, filtre kahve makinesinde orta öğütülmüş kahve çekirdekleri kullanılır. Diğer taraftan moka potta orta, French presste iri kahve çekirdekleri kullanılır. Ben üçünü de denedim. Damak zevkime en uygunu ince öğütülmüş olanlarıydı. Dolayısıyla, moka pot kullanmaya alışkınsanız kahve çekirdeklerini aynı kalınlıkta öğütmenizi tavsiye ederim. Orta ve iri kalınlıkta kahve lezzeti alamadım. French presste yapılmış filtre kahveyi zaten beğenmediğimi yukarıda belirtmiştim. Aeropress için de metal filtreli olanları tavsiye etmiyorum. Bence kağıt filtreler metal filtrelere oranla daha başarılı. Bu nedenle aeropress için en güzel filtrelerin disk şeklindeki kağıt filtreler olduğunu düşünüyorum. Üstelik bunları kullanmak çok daha pratik. Ayrıca temizlik için uğraşmanıza gerek yok. Bununla birlikte, kağıt filtreyi sadece bir kez kullanmak gerektiğini de unutmamalısınız. Çünkü bunlar en başarılı sonuçları ilk ve tek seferde verir. 

Bunların yanı sıra, aeropressi kullanırken özellikle blooming aşamasında acele etmemelisiniz. French press kullanmaya alışkınsanız bu konuda deneyiminiz var demektir. Eğer yoksa 15-20 saniyelik bekleme süresine mutlaka dikkat etmelisiniz. İşi sağlama almak için isterseniz bir kronometre kullanabilirsiniz. Süre bitiminin ardından pistonu kullanmadan önce kahveyi iyice karıştırmalısınız. Ürünün kendisine ait bir karıştırıcısı var. Ama bence tahta kaşık veya tahta karıştırıcı kullanmanız daha iyi olur. Bu sayede kahvenin lezzeti bozulmaz. Ana hazneyi ters çevirdikten sonra uygulayacağınız itme kuvveti ise aeropress kahvenin lezzetini doğrudan etkileyecektir. İtme işlemini örneğin 3 saniye gibi kısa bir sürede yaparsanız ortaya lezzetsiz bir şey çıkar. Bu süre için 10 saniye yeterli. İsterseniz 20-30 saniye arasında da süzme yapabilirsiniz. Kahveyi servis bardağına almadan önce bardağı da sıcak suyla ısıtmanızı tavsiye ederim. Bu sayede ısı kaybı oluşmaz. Ayrıca kahveyi fazla bekletmeden tüketmelisiniz. Sonuçta filtre kahve makinesinde yapılan kahvenin tadı bile 10 dakika içinde bozuluyor. 

Ofix.com size yeter!

Aeropress hakkında faydalı bilgiler paylaştığım bu blogumla birlikte bu haftayı da kapatıyoruz sevgili arkadaşlar. Peki filtre kahve, tahta karıştırıcı, kağıt filtre ve isterseniz şeker gibi ürünleri nereden sipariş vereceksiniz? Cevabı gayet iyi biliyorsunuz. Adresiniz tabii ki de burası

Haftaya görüşmek üzere.

Ofixboy… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir