Ofisiniz ne kadar akıllı?

Akıllı ofis kavramı, Endüstri 4.0 ile başlayan dijital çağa uyum sağlayan ofisler için kullanılan çok önemli bir kavram. Dijital çağa uyum sağlamak için ofislerde gerçekleştirilen dijital dönüşümler, akıllı ofis kavramına ilgiyi her geçen gün arttırıyor. Akıllı ofislerde kullanılan dijital çözümler bir taraftan kaynak kullanımında en yüksek verimliliğe ulaşmayı olanaklı kılarken, bir taraftan da çalışanların konforunu arttırıyor. Ofislerde enerji, güvenlik, sağlık ve konfor alanlarında dijital çözümler içeren ve maliyetleri ciddi ölçüde düşürerek tasarruf sağlayan akıllı ofis sistemleri, ofiste geçirilen süreyi daha kaliteli ve ekonomik hale getiriyor. 

İşyerinize ait tek veya birden fazla lokasyonda ofisiniz varsa, akıllı ofis sistemleri ile tüm lokasyonlarda enerji, güvenlik, sağlık ve konfor alanlarında maksimum fayda için dijital çözümleri hayata geçirebilirsiniz. Tüm lokasyonları 7/24 izleyebilir, yalnızca akıllı bir cep telefonu veya tablet kullanarak lokasyonlarda istediğiniz uygulamayı gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle güvenlik ihlali gibi durumlarda akıllı ofis sistemleri üzerinden anlık raporlar alabilirsiniz. Bu sayede gerekli müdahaleleri de yine anlık olarak gerçekleştirebilirsiniz. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, akıllı ofislerin temel özelliklerinden kısaca bahsederek akıllı ofis sistemleri hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Enerji Alanında Akıllı Ofis Sistemleri

Ofislerde enerji sarfiyatı, ofis bütçesinde en önemli gider kalemlerinden birini oluşturmakta. Ofiste yüksek düzeyde enerji tüketen aydınlatma ve iklimlendirme sistemlerinde sağlayacağınız dijital dönüşüm, ofis bütçenizde ciddi ölçüde tasarruf yapmanızı sağlayabilir. Akıllı otomasyon sistemlerinde yer alan raporlama özelliği sayesinde, enerji sarfiyatınızı kayıt altına alıp yakından takip edebilirsiniz. Enerji alanında akıllı ofis sistemlerini kullanarak aydınlatma ve iklimlendirme optimizasyonu yapabilirsiniz. Böylelikle gereksiz enerji tüketimini sonlandırabilir, fazla enerji tüketen birimlerinizde gerekli düzenlemeleri gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede enerji bütçenizi sınırlandırabilir, kaynaklarınızı farklı alanlarda değerlendirebilirsiniz.

Aydınlatma Optimizasyonu

Kış aylarının gelişiyle birlikte ofislerde aydınlatma ihtiyaçları artıyor. Günlerin kısalması ve havanın erken kararması nedeniyle ofislerde aydınlatma ürünleri daha fazla kullanılıyor. Fakat ne var ki, gereksiz veya gereğinden fazla kullanılan aydınlatma ürünleri, ofislerde enerji maliyetinin artmasına yol açıyor. Özellikle toplantı odası ve arşiv gibi yalnızca belirli zaman dilimlerinde kullanılan birimlerde açık unutulan aydınlatma sistemleri, ofislerin enerji tüketiminde gereksiz bir yük oluşturuyor. Ofislerde elektrik israfını önlemek için akıllı ofis sistemlerinin büyük faydası olmakta.

Ofisinizde aydınlatma optimizasyonu için kullanacağınız akıllı ofis sistemleri, aydınlatma sistemlerinin kullanımını istediğiniz şekilde düzenlemenizi ve denetlemenizi sağlayabilir. Akıllı ofis sistemleri sayesinde genel kullanım alanlarında aydınlatma sisteminizin mesai saatiyle birlikte çalışmaya başlamasını, mesai saatinin ardından kapanmasını sağlayabilirsiniz. Toplantı odası veya arşiv gibi alanlarda hareket sensörü kullanarak gereksiz elektrik tüketimini sonlandırabilirsiniz. Akıllı otomasyon sistemleri, enerji tüketen sistem ve ekipmanların sürekli ve verimsiz şekilde çalışmasını önlemede son derece başarılı sistemlerdir.

İklimlendirme Optimizasyonu

Ofislerde iklimlendirme sistemleri, ofis sıcaklığını ideal çalışma aralığında tutmak için tasarlanmış sistemlerdir. Kış aylarının gelişiyle birlikte ofiste ısınmak için klima kullanımı artıyor. Bununla birlikte, genel kanının aksine, klimayı yüksek sıcaklıkta çalıştırmak ortamın daha kısa sürede ısınmasını sağlamadığı gibi, çok soğuk ayarda çalıştırmak da soğutma süresini kısaltmıyor. Klimanızı çok sıcak veya çok soğuk ayarda çalıştırırsanız, birçok sağlık sorununa zemin hazırlayabilirsiniz. İdeal sıcaklık değeri olarak 20-26 derece aralığını kullanabilirsiniz. Fakat klima kullandığınız ortamlar ile klima kullanmadığınız ortamlar arasındaki sıcaklık farkının 7 dereceden fazla olmamasına dikkat etmelisiniz.

Ofisinizde iklimlendirme optimizasyonu sağlamak için kullanacağınız akıllı ofis sistemleri, dışarıdaki hava sıcaklığı ile ofis sıcaklığının uyumlu ve ideal düzeyde kalmasını sağlamada pratik çözümler sunabilir. Nitekim bu sistemler, gün içinde güneş ışınlarının düşme açısındaki değişimler veya içeride kullanılan ısıtıcılar nedeniyle değişen sıcaklık değerleri karşısında ofis sıcaklığının ideal değerlerini korumasını sağlamada son derece başarılıdır. Ofisinizde iklimlendirme optimizasyonu gerçekleştirdiğinizde, ofis sıcaklığını gün içinde sabit tutabilir, gereksiz klima kullanımını önleyerek tasarruf sağlayabilirsiniz. Sıcaklığın ideal değerde sabit tutulması, çalışanların motivasyon ve iş verimliliği açısından da önemli bir katkı sağlayacaktır.

Akıllı Priz

Prizlere takılı elektrikli cihazların tükettiği enerji bazen sanılandan çok daha fazla olabiliyor. Gün içinde sıkça kullanılan elektrikli ısıtıcılar, çay ve kahve makineleri, elektrikli ofis aletleri, enerji sarfiyatında büyük bir yer tutabiliyor. Ofisinizde akıllı ofis sistemlerine ek olarak akıllı priz kullanarak, elektrikli araçların enerji sarfiyatını yakından takip edebilirsiniz. Bu araçların harcadıkları enerjiyi ölçüp kayıt altına alarak, gereksiz kullanımlardan oluşan giderlerde tasarruf sağlayabilirsiniz. Akıllı prizler ayrıca, siz ofiste olmasınız bile prizlerin uzaktan otomatik olarak kapanmasını sağlar. Dolayısıyla, elektrikli cihazları kapatıp kapatmadığınıza ilişkin olarak herhangi bir unutma sorunu yaşamazsınız.

Güvenlik Alanında Akıllı Ofis Sistemleri

Ofislerde güvenlik önlemleri, ofis çalışanlarının ve yapılan işin güvenliği açısından büyük önem taşır. Özellikle büyük şehirlerde her geçen gün artan hırsızlık olayları, ofislerin güvenliğini ciddi ölçüde tehdit etmekte. Güvenlik alanında akıllı ofis sistemlerini kullanmak konusunda büyük işletmeler daha hızlı şekilde karar alabiliyor. Küçük ve orta büyüklükte işletmeler ise maliyet artışı gerekçesiyle bu konuya pek sıcak bakmıyor. Oysa, herhangi bir güvenlik ihmali nedeniyle oluşabilecek kayıplar, güvenlik alanında akıllı ofis sistemlerinin maliyetinden katbekat yüksek olacaktır.

Giriş Kontrol Optimizasyonu

Ofisinizde güvenlik alanında akıllı ofis sistemlerini kullanmaya, giriş kontrol optimizasyonuyla başlayabilirsiniz. Ofisinizde kullanacağınız kapı giriş kontrol sistemi sayesinde, belirli alanlara girişi sınırlandırabilir veya şifre kontrolü getirebilirsiniz. Herhangi bir kart veya anahtar kullanmaksızın kapı girişlerini akıllı cihazınızla yönetebilirsiniz. Ofis dışında olsanız bile güvenliği bu cihazlar üzerinden aktif veya pasif hale getirebilirsiniz. Anahtar taşımayı gereksiz hale getiren, anahtar unutma sorununu ortadan kaldıran bu sistemleri, aynı platform üzerinden garaj kapısı kontrolünde de kullanabilirsiniz.

Kapı girişlerinde kullanacağınız akıllı otomasyon sistemleri, kapılardan yapılan tüm giriş çıkışları kayıt altına alır. Aynı zamanda da istatistiksel olarak sınıflandırır ve kullanıcının değerlendirmesine sunar. Hatta dilerseniz, kullanıcı tanımlama özelliğinden yararlanarak belirli bir kullanıcının kapılardan ne zaman giriş çıkış yaptığına ilişkin bildirimleri de anlık olarak alabilirsiniz. Ofisinizde veya garajınızda kullanacağınız manyetik kapı sensörleri, kapıların sizden habersiz açılması halinde otomatik alarm sistemini anında devreye sokacaktır. Olası bir hırsızlık veya istenmeyen durum karşısında tüm kapılar otomatik olarak kapatılacağı için kayıpları en az zararla atlatabilirsiniz.

Kamera İzleme

Güvenlik alanında akıllı ofis sistemleri içinde kamera izleme, ofisinizde olup bitenlerin 7/24 kayıt altına alınmasını sağlar. Siz ofiste olmasanız bile ofisinizde olup bitenleri kamera izleme sayesinde görebilirsiniz. Akıllı telefon veya tabletiniz üzerinden ofis kameralarına uzaktan erişim sağlayabilir, kaçırdığınız olayları kayıtlı videolar üzerinden görüntüleyebilirsiniz. IP kamera sistemleri ile verilen bu hizmetler, akıllı ofis sistemlerinin sağladığı güvenlik çözümlerinde standartları yükseltiyor. Ofisinizde herhangi bir beklenmedik gelişme yaşandığında, video kaydını otomatik olarak başlatabilir, olup bitenleri kayıt altına alabilirsiniz. Olası bir alarm durumunda da yine ofisinize canlı olarak bağlanabilir, gelişmeleri uzaktan izleyebilirsiniz.

Sağlık Alanında Akıllı Ofis Sistemleri

Ofiste geçirilen süreyi daha sağlıklı hale getirmek için akıllı ofis sistemleri pek çok pratik çözüm sunmakta. Akıllı sensörler sayesinde ofisinizde olası bir gaz kaçağını anında öğrenebilir, vanaların otomatik olarak kapanmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle kış aylarında artan gaz zehirlenmelerine karşı etkin bir koruma sağlayan akıllı sensörler, diğer alarm sistemlerine oranla daha hızlı ve nitelikli çözümler sunmakta. Olası bir yangın durumunu hızlıca haber veren duman sensörleri ve çok küçük bir sarsıntıyı bile algılayan sarsıntı sensörleri, ofiste oluşabilecek sağlık risklerini en aza indirmekte.

CO Sensörü

Günümüzde kullanımı hızla artan doğal gaz nedeniyle karbon monoksit (CO) zehirlenmelerine karşı duyarlılıklar artmakta. Bu bağlamda, doğal gaz kullanan evlerde ve işyerlerinde doğal gaz kaçakları için alarm sistemi kullanmak aslında yasal bir zorunluluk. Akıllı ofis sistemleri içinde ofisinizde eğer iyi bir CO sensörü kullanırsanız, en ufak bir gaz kaçağı anında uyarı mesajı alırsınız. Ofiste olsanız da olmasanız da sistem size bildirimde bulunur. Aynı zamanda da gazı keserek kaçağın kontrol altına alınmasını sağlar. Günümüzde evlerde ve işyerlerinde kullanılan alarm sistemlerinin birçoğu maalesef, gaz kaçağının bildirimi konusunda bu gibi akıllı çözümler sunmamakta. Ofisinizde bulunmadığınız zaman oluşabilecek bir gaz kaçağını ancak akıllı ofis sistemleri sayesinde öğrenebilirsiniz.

Duman Sensörü

Akıllı ofis sistemleri içinde duman sensörü, ofisinizde yangına karşı etkin bir koruma sağlar. Duman sensörü bulunan ofislerde erken uyarı sistemi, ofiste yangın anında hızlıca harekete geçmenizi sağlar ve zaman israfını önler. Ofiste olmasanız bile duman sensörü sayesinde ofisinizdeki yangından anında haberdar olabilirsiniz. Aynı şekilde, duman sensörü sayesinde ofiste yangın anında gerekli bildirimler itfaiyeye anında yapılmakta.

Su Baskını Sensörü

Ofisinizi su baskını riskine karşı korumak için akıllı ofis sistemleri içinde su baskını sensörünü kullanabilirsiniz. Su baskını sensörüyle ofisinize kuracağınız erken uyarı sistemi, olası bir su baskınını anında haber verir ve vanaları otomatik olarak kapatır. Bu sayede su baskınını henüz büyümeden önleyebilirsiniz. İnternet üzerinden bir iş yapıyorsanız ve kendi sunucunuzu ofisinizde bulunduruyorsanız, sunucunuzun yer aldığı ortamı yangın ve su baskını felaketlerine karşı korumanız çok önemli. Aksi durumda, istenmeyen bir olay gerçekleştiğinde operasyonunuz ciddi anlamda zafiyete uğrar.

Sarsıntı Sensörü

Sarsıntı sensörü, ofiste oluşan en küçük bir sarsıntıyı bile hızlı bir şekilde algılayarak belirlenen senaryolar çerçevesinde kayıpları en aza indirgemekte. Ofiste deprem anında devreye girecek sarsıntı sensörü, erken uyarı alarmını devreye sokarak sizi bu gelişmeden anında haberdar eder. Deprem anında kapatılması gereken sistemler ve vanalar konusunda da yine gerekli işlemleri sağlar. Akıllı ofis sistemlerinin nesnelerin interneti sayesinde kendi aralarında kurdukları iletişim, bu gibi istenmeyen olayları en az zararla atlatmayı olanaklı kılmakta.

Konfor Alanında Akıllı Ofis Sistemleri

Ofiste enerji, güvenlik ve sağlık alanlarında tasarruf sağlayan ve verimliliği arttıran akıllı ofis sistemleri, konfor alanında da pek çok nitelikli çözümü kullanıcılara sunuyor. Akıllı ofis sistemleri sayesinde ofisinizde ses, görüntü ve projeksiyon sistemlerini tek bir kontrol merkezinden etkin şekilde yönetebilirsiniz. Perde ve panjur sistemlerinizi belirleyeceğiniz senaryolara göre otomatik olarak kullanabilirsiniz. Bu sayede, ofiste olmadığınız zamanlarda hırsızlık olaylarına karşı caydırıcılığı yüksek birtakım önlemleri hayata geçirebilirsiniz. Sulama ve havuz sistemlerinizi de yine otomatik olarak programlayabilir, bu işler için ayrıca zaman ve emek harcamaktan kurtulabilirsiniz.

Ses, Görüntü ve Projeksiyon Sistemleri Optimizasyonu

Ofislerde özellikle toplantı odası dekorasyonu ses, görüntü ve projeksiyon sistemleri optimizasyonuna dayalı olarak gerçekleştirildiğinde, konfor alanında önemli başarılar elde edilebilir. Nitekim, bu optimizasyon sayesinde, tek bir kontrol merkezinden vereceğiniz komutla ses ve görüntü sistemlerini açabilir, projeksiyonu çalıştırabilirsiniz. Farklı ofis bileşenlerini yine tek bir merkezden kontrol edebilir, toplantı akışınızda bu işler için zaman kaybetmezsiniz. Toplantınızı tamamladıktan sonra tüm sistemleri yine tek bir tuşla kapatabilirsiniz. Ses, görüntü ve projeksiyon sistemleri optimizasyonu sayesinde ofisinizde multimedya kontolünü etkin şekilde gerçekleştirebilir, ofiste bulunmadığınız zamanlarda hırsızlığa karşı bir önlem olarak sanki içerideymişsiniz gibi bir izlenim yaratabilirsiniz.

Perde ve Panjur Sistemleri Optimizasyonu

Gün içinde güneş ışınlarının düşme açısındaki değişim, ofisinizde perde ve panjur kullanmayı gerektirebilir. Akıllı ofis sistemleri ile perde ve panjur sistemlerinizi optimize ederseniz, bu işler için ayrıca emek ve zaman harcamanıza gerek kalmaz. Sistemler otomatik şekilde çalışarak gün ışığından en etkin şekilde yararlanmanızı ve yoğun güneş ışığından rahatsız olmanızı önler. Ofiste toplantı yapmak istediğinizde, yine tek bir komuta sistemini kullanarak perde ve panjur sisteminizi sunum moduna alabilirsiniz. Bu sayede, kullanacağınız projeksiyon sisteminin başarı düzeyini arttırabilirsiniz. Perde ve panjur sistemleri optimizasyonunu ofiste olmadığınız zamanlarda da kullanabilir, hırsızlığa karşı ofisinizi uzaktan etkin bir şekilde koruyabilirsiniz.

Sulama ve Havuz Sistemleri Optimizasyonu

Ofisinizde bahçe veya havuz varsa, sulama ve havuz sistemleri optimizasyonu ile bahçe ve havuz bakımını daha kolay ve ekonomik hale getirebilirsiniz. Bu optimizasyon içinde bahçe sulama vanalarının kontrolünü uzaktan yapabilir, belirleyeceğiniz programa göre sistemlerin otomatik olarak çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bu optimizasyon ayrıca, değişen hava koşullarına uygun sulama ve bakım senaryolarını uygulamak için de kullanılabilir. Bahçe ve havuzunuzdaki pompalar, filtreler ve vanaların istekleriniz çerçevesinde çalışmasını sağlayan bu optimizasyon, bu işler için ayrıca zaman ve emek harcamaktan sizi kurtarabilir.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Anksiyete hakkında merak ettiğiniz konular Ofix Blog'da...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir