Akıllı telefonlar beyni tembelleştiriyor mu?

Akıllı telefonlar bizim yerimize düşünen, bir tıkla yemek siparişlerini verdiğimiz, faturaları ödediğimiz, binlerce uygulamayla dilediğimizi yapabildiğimiz sihirli bir cihaz. Kulağa şahane geliyor, değil mi? Peki, akıllı telefonlar beyni tembelleştiriyor mu? Evet arkadaşlar, tembelleştiriyor. Sağladığı tüm bu kolaylıklar, sandığımız kadar masum değil. Çünkü vücudumuzun yönetim merkezi beynimizi tembelliğe alıştırmak, olumsuz etkileri de beraberinde getiriyor. REEM Nöropsikiyatri Kliniği’nden Dr. Mehmet Yavuz, akıllı telefonların beynimize olan etkilerini şu şekilde anlatıyor.

Akıllı telefonlar beynin odaklanma yeteneğini azaltıyor.

Dijital bir çağın tam ortasındayız. Günlük hayatımızın bir parçası olan cihazların dijitalleşmesinin ötesinde, bilgi de dijitalleşti. Artık her türlü bilgiye akıllı telefonlar üzerinden ulaşabiliyor, günde binlerce iletiye maruz kalabiliyoruz. Bu durum, hayatımıza yeni kavramların girmesine yol açıyor. Tıpkı, multitasking gibi… Yani aynı anda çoklu medya kullanımında bulunmak. Ancak bu konuda yapılan araştırmalar gösteriyor ki, multitasking durumunu yaşayanlar odaklanmada güçlük çekerek ihtiyaçları olan bilgileri bulmakta zorlanıyor. Bu durum iş ve okul hayatındaki başarı ve verimi düşürmenin ötesinde, zamanla beynin tembelleşmesine yol açarak temel fonksiyonlarını bile yerine getirmekte zorlanmasına yol açabiliyor. 

Hafıza ve dikkat konusundaki notumuz düşüyor.

İnsan beyni, aynı anda birden fazla işe odaklanmayı tercih etmiyor. Oysa bizler, akıllı telefon kullanırken aynı zamanda diğer işlerimizi de sorunsuz bir şekilde hallettiğimizi düşünüyoruz. Halbuki işten işe atlamak, beynimiz için hiç de verimli bir yöntem değil. Çünkü beynimiz sürekli yeni bir şeylere odaklamaya çalışırken, yüksek seviyedeki bilgi ve duygu işlemlerinden sorumlu ön singulat kortex zayıflıyor, bilgi ve deneyimlerimizi hafızamızda tutmamız zorlaşıyor.

Peki, ne yapmalıyız?

Akıllı telefonları hayatımızdan tamamen çıkaramasak da kullanımıyla ilgili kendimize bir sınırlama getirebiliriz. Bunun için sürekli telefona bakmak yerine, dikkatimizi odaklandığımız diğer işlere vermeyi tercih etmeli, elimiz her telefona gittiğinde kendimizi durdurmayı bilmeliyiz. Ayrıca yaydığı dalgaların etkisini minimize etmek için yattığımız odada akıllı telefon bulundurmamayı ve telefon görüşmelerinde kulaklık kullanmayı tercih etmeliyiz.

Hepinize işlerinizde başarılar, ofisinizde mutluluklar diliyorum. 

Ofixboy… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir