Akıllı telefonların güvenliğini sağlamak için neler yapmak gerekir?

Ülkemizde cep telefonu kullanıcılarının beşte üçü akıllı telefona sahip. Dünya liginde 12. sıradayız. Ve akıllı telefonlar her geçen gün hayatımızda daha geniş bir yer ediniyor. Bunun bir nedeni, indirdiğimiz birçok uygulamayla hayatımızı daha kolay ve eğlenceli hale getirmesi. Fakat indirdiğimiz her uygulama, beraberinde bir güvenlik riskini de getiriyor efendim. Akıllı telefonlarımızın güvenliğine yeterince özen göstermediğimizde oluşabilecek kayıpların boyutlarını tahmin etmek hakikaten de çok güç. Online alışveriş rehberiniz Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, akıllı telefonlarda güvenlik konusunu ele alacağız ve güvenlik arttırıcı yöntemler hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Akıllı telefonlarda güvenlik için PIN kodu ve ekran şifresinden yararlanmalısınız.

Günlük hayatımızın yanı sıra iş hayatımızda da sıkça kullandığımız akıllı telefonların hepsi aslında, özel güvenlik mekanizmalarına ve koruyucu özelliklere sahiptir. Ne var ki, bunların başında gelen PIN kodu ve ekran şifresi kullanımı ülkemizde maalesef pek yaygın değil. Oysa telekomünikasyon alanında hızlı gelişmelerin katedildiği bir dönemde yaşıyoruz ve her yenilik, yeni bir fırsat sunuyor. Akıllı telefonların daha gelişmiş modellerinde, parmak izi ve retina taramasıyla çalışan çok daha güçlü şifre sistemleri mevcut. Fakat, çok daha basit bir akıllı telefonda bile kırılması güç bir PIN kodu ve ekran şifresi belirleyerek veri güvenliğimizi sağlayabiliriz. Sırf bu basit önlemlerle bile, akıllı telefonlarda güvenlik konusunda birçok riski geride bırakmamız mümkün. 

Akıllı telefonlarda güvenlik için bu temel adımları ihmal edersek, kaybolmaları veya çalınmaları durumunda ciddi kayıplarla karşılaşabiliriz. Dahası, telefonunuzda şifreleme olsa da olmasa da bu gibi durumlarda vakit kaybetmeksizin hizmet sağlayıcınıza gerekli bildirimlerde bulunmalısınız. Ve tabii, hattınızı kullanıma kapattırmanız da gerekmekte. Cep telefonunuzun ülke sınırları içinde kullanımını engellemek için gerekli bildirimi ise BTK‘ya yapabilirsiniz. Bu durumlardan farklı olarak telefonunuzu eğer satmak istiyorsanız, veri güvenliğiniz açısından tüm verilerinizi silmek için sıfırlama işlemi yapmayı unutmamalısınız.

Güvenlik ayarlarınızı değiştirmemelisiniz.

Akıllı telefonların işletim sistemleri, siber saldırılar karşısında etkin birtakım koruyucu özelliklere sahip aslında. Telefonu satın aldığınızda bu ayarlar otomatik olarak yüklenmiş olmakta. İndirmek istediğiniz birtakım uygulamalar için güvenlik ayarlarında değişiklik yaptığınızda, telefonunuzu siber saldırılara açık hale getirmiş olmaktasınız. Güvenlik ayarlarınızı değiştirmek yerine, benzeri bir başka uygulamayı indirmeniz daha güvenli bir yol olacaktır. Bu konuda iPhone‘lar daha şanslı olsa da Android işletim sistemli telefonlar için Google Play de güvenilir bir kaynaktır. 

İndireceğiniz uygulamalar konusunda içerik değerlendirmeleri ve yorumları da dikkate almalısınız. Android tabanlı bir akıllı telefonunuz varsa ve indireceğiniz uygulamalar için Google Play‘den farklı bir kaynak kullanacaksanız, işletim sisteminizin resmi uygulama ortamını kullanmanız en doğru yöntem olacaktır. Farklı bir kaynaktan bir uygulamayı mutlaka indirmeniz gerekiyorsa, kaynağın güvenilir olduğundan kesinlikle emin olmalısınız. Telefonunuza bir tane de anti-virüs programı kurmanız, virüsler karşısında daha güçlü bir veri güvenliği sağlayacaktır.

Yazılım güncellemelerini ihmal etmemelisiniz.

Akıllı telefonlarda yazılım güncellemeleri çok önemli bir konu. Özellikle de cihaz üreticisinden ve servis sağlayıcınızdan gelen güncellemeleri kabul ederek işletim sisteminizi siber saldırılara karşı sürekli güncel tutabilirsiniz. Yazılım güncellemesi için telefonunuzun hafızası yeterli değilse, kullanmadığınız uygulama ve dosyaları silerek gerekli alanı sağlamalısınız. 

Bu güncellemeler için internet kotanızdan bir şey kaybetmemek için Wi-Fi ağlarından yararlanma konusuna da dikkat etmelisiniz. Kafeterya veya otel gibi genel kullanıcılara açık ağlar, telefonunuzu her türlü siber saldırıya karşı açık hale getirir. Bu tür ağlardan özellikle de mobil bankacılık işlemleri yapmamaya dikkat etmelisiniz. Yazılım güncellemelerini Wi-Fi ağları ile yapacaksanız, güvenli bir ağa bağlandığınızdan emin olmalısınız. Bu işler için VPN servisini kullanarak ağlara bağlanmanız veri güvenliğinizi arttıracaktır.

Veri güvenliğini sağlamak için yedekleme yapabilirsiniz.

Akıllı telefonlarımız üzerinden yapmakta olduğumuz pek çok iş var. Tüm verilerimizi bir anda kaybetmemiz, bize çok şey kaybettirecektir. Bu gibi durumların önüne geçmek için, telefonunuzda bulunan numaraları, fotoğrafları ve belgeleri mutlaka yedeklemeniz gerekir. USB bellekler gibi harici depolama araçları kullanmak istemiyorsanız, farklı birtakım bulut ortamlarında da bu yedeklemeyi yapabilirsiniz. Böylelikle, akıllı telefonunuzdan bilgi çalan veya içeriğine zarar veren yazılımlar karşısında verilerinizi kaybetme riskini ortadan kaldırabilirsiniz.

Telefonunuzun kaybolması veya çalınması durumunda verilerinizin izinsiz kullanımını engellemek içinse uzaktan erişimle veri silmeyi sağlayan güvenlik uygulamalarını kullanabilirsiniz. Remote Wipe olarak adlandırılan bu uygulamalar anti-theft özellikleri sayesinde, GPS özelliği kapalı olsa bile verilerinizin izinsiz kullanımını engellemek için silme fırsatını size sunar. Ayrıca, telefonunuzda eğer kredi kartı, nüfus cüzdanı veya pasaportunuzun fotoğrafını bulunduruyorsanız, bunları kesinlikle harici belleklerde değil, güvenli klasörünüzde saklamalısınız. Harici belleklerde ve şifresiz saklayacağınız bu gibi fotoğraflara yabancıların ulaşma tehlikesi yüksektir.

Mobil bankacılık risklerini göz önünde bulundurmalısınız.

Ülkemizde akıllı telefonların giderek yaygınlaşmasının nedenlerinden biri de mobil bankacılık hizmetlerinin sağladığı kolaylıktır. Fakat bu uygulamalar, beraberinde ciddi güvenlik risklerini de ortaya çıkartmakta. Bu gibi uygulamaları indirmek ve kullanmak için telefonunuzun güvenlik ayarlarında hiçbir değişiklik yapmamalısınız. Telefonunuzdan kredi kartıyla ilgili işlemler yapacaksanız, düşük limitli bir kredi kartı kullanmanız veya sanal kartı tercih etmeniz daha güvenli bir yol olacaktır. Mobil uygulamalar üzerinden yaptığınız bankacılık işlemlerini bitirdikten sonra, uygulamada oturumu kapatmanız da çok önemli bir güvenlik önlemidir. 

Mobil bankacılık uygulamaları için bankanızdan gönderildiğini düşündüğünüz linkler, aslında telefonunuza sızmaya çalışan truva atlarıdır. Bu risklerin önüne geçmek için, bu uygulamaları size gönderilen linkler üzerinden değil, yalnızca bankanızın resmi uygulama mağazalarından indirmelisiniz. Telefonunuzdan e-postanıza bakmak istediğinizde ise göndereni tanımadığınız veya nereden gönderildiği belli olmayan e-postaları kesinlikle açmamalısınız. Şirket e-postanızı kendi akıllı telefonunuzdan kullanacaksanız, bu konuda bilgi-işlem yetkilinizden mutlaka destek almalısınız. Yabancı kişilerin gönderecekleri e-postalarla akıllı telefonunuz üzerinden ofis ağınıza giriş yapması çok önemli bir risktir.

Akıllı telefonlarda güvenlik önlemlerini ihmal etmemelisiniz.

Burada kısaca özetlediğimiz akıllı telefonlarda güvenlik önlemleri hem kurulum, hem de kullanım bakımından son derece kolay önlemlerdir. Bu önlemleri ihmal etmediğiniz sürece, akıllı telefonlarda güvenlik endişesine kapılmaksızın bu ürünleri huzur içinde kullanabilirsiniz. İndireceğiniz uygulamalarla hayatınızı daha kolay ve eğlenceli hale getirebilir, teknoloji çağının sunduğu tüm olanaklardan etkin bir şekilde yararlanabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza huzurlu, keyifli ve bol kazançlı hayatlar diliyoruz…

İlgili yazılar

  1. Mobil hack için daha kolay bir platform halini aldı. Mobil bankacılık kullananlar için oldukça riskli. Mobil güvenliği artıran, güven mobil yazılımlardan destek almak gerekli. Yazınız oldukça güzel olmuş. Yolumuza ışık tutacaktır.

  2. pinkrosehome

    Teknoloji geliştikçe dolandırıcılık yöntemleri de farklılaşıyor. böyle bilgilendirici yazılar çok önemli hale geldi. Böyle makaleler yazdığınız için çok teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir