Alışveriş alışkanlıkları değişiyor!

Merhaba sevgili beyaz yakalılar! Son yıllarda alışveriş alışkanlıkları nasıl da değişiyor, farkındasınız değil mi? Eskiden alışveriş yapmak için o mağaza senin, bu mağaza benim, cadde cadde, sokak sokak dolaşıp birçok zahmete giriyorduk. Oysa şimdilerde AVM’leri kullanıp birçok ihtiyacımızı hızlı ve kolay bir şekilde karşılıyoruz.

Peki, kurumsal şirketlerin ihtiyaçları hakkında durum nedir dersiniz? Onlarca, hatta belki yüzlerce farklı lokasyonda hizmet veren şirketlerin ofis sarf malzemesi ihtiyaçlarını her lokasyon için ayrı bir satış noktasından karşılamaları mümkün mü? Değil elbette. Ofis sarf malzemeleri pazarında hizmet veren benim sevgili şirketim Ofix.com, sunduğu hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyetiyle pazarda öne çıkmayı başardı. Bugünkü yazımda sizlerle, alışveriş alışkanlıklarındaki değişimler hakkında yaptığım gözlemleri ve Ofix.com‘daki alışveriş istatistiklerini paylaşacağım.    

Alışveriş alışkanlıklarındaki değişim konusunda bir milat belirlememiz gerekirse, 2003 yılını başlangıç noktası olarak kabul edebiliriz. 2003 yılında ABD’de yüzde 1.5’lik bir hacimle başlayan e-ticaret, bugün milyarlarca dolarlık bir ticaret hacmini kapsamakta. Bu değişimi kendi hayatımızda da çok net bir şekilde görebiliriz. Bundan 15 yıl önce alışverişlerimizin yalnızca yüzde 1’i için interneti kullanıyorduk. Bu da muhtemelen Türkiye’de bulamadığımız ve giymeyi çok istediğimiz giysileri eBay ve benzeri siteler üzerinden sipariş vermek içindi. Oysa günümüzde, tüm alışverişlerimizin yüzde 15’e yakın bölümü için interneti kullanıyoruz. 

İnternet üzerinden yapılan alışverişlerin en büyük avantajı, gereksiz emek ve zaman kaybından bizi kurtarması ve fiyat karşılaştırması yapmayı çok basit hale getirmesidir. Beğendiğimiz ve online olarak satın aldığımız ürünler evimize veya dilediğimiz adrese kargolanıyor, bunları taşıma zahmetinden kurtuluyoruz. İnternet sitelerinin düzenlediği kampanyaları takip ediyor, fırsatlardan yararlanıp ihtiyaçlarımızı en uygun şekilde karşılıyoruz. Alışveriş alışkanlıklarımızdaki bu değişim gerçekten de çok büyük bir değişim. 

Ofis Sarf Malzemeleri Pazarı

Peki, kurumsal müşteri pazarında durum ne dersiniz? Kendi sektörümüzden örnek vereyim. Ofis sarf malzemeleri pazarının hacmi yaklaşık olarak 12 milyar TL düzeyinde. Ofix.com üzerinden yapılan alışverişleri incelediğimizde, çalışan sayısı 1 ile 9 arasında olan mikro işletmelerin çay, kahve, tuvalet kağıdı, karton bardak, fotokopi kağıdı, kartuş, toner ve benzeri sarf malzemesi giderleri yıllık 1.500 TL’den başlayıp 6.000 TL’ye kadar çıkabilmekte. 10 ile 49 arası çalışana sahip küçük işletmelerin sarf malzemesi giderleri 7.000 TL’den başlayıp 30.000 TL’ye kadar çıkabiliyor. Çalışan sayısı 50 ile 249 arasında olan orta işletmelerde yıllık sarf malzemesi giderleri 32.000 TL’den başlayıp 150.000 TL’yi bulabiliyor. Çalışan sayısı 250 ve üzeri olan büyük işletmelerin ise yıllık sarf malzemesi giderleri 200.000 TL’den başlıyor, yıllık masraf ortalamaları ise 300.000 TL’yi buluyor. 

Peki, ofisler en çok hangi ürünleri sipariş veriyor dersiniz? Ofislerin en çok sipariş verdiği ürünler listesinde ilk sırada çay yer alıyor. Çayın ardından karton bardak, Türk kahvesi, şeker, kağıt havlu, fotokopi kağıdı, poşet dosya ve klasör gelmekte. Mikro işletmeler 2-3 ayda bir ürün sipariş verirken, orta işletmeler yaklaşık 15 günde bir sipariş veriyor. Yazılım şirketleri en çok atıştırmalık siparişi veriyor. Mimarlık ofisleri, noterler, serbest muhasebeci mali müşavirler (SMMM) ve tercüme ofislerinin en fazla sipariş verdiği sarf malzemeleri ise fotokopi kağıdı, poşet dosya, klasör ve koli bandı. 

Ofis sarf malzemeleri pazarında durum kısaca bu şekilde sevgili beyaz yakalılar. E-ticaret geliştikçe alışveriş alışkanlıklarımız değişiyor, toplam ticaret hacminde e-ticaretin payı artıyor. Ofix.com olarak kurumsal müşteri pazarında OfixPlus platformumuz üzerinden hizmet verirken ofislerin nabzını tutuyor, sarf malzemesi ihtiyaçlarını analiz ediyor, birbirinden güzel fırsatlar sunarak müşteri memnuniyetimizi arttırmaya çalışıyoruz. Henüz OfixPlus‘a üye olmadıysanız linki tıklayarak üyelik işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. 

Haftaya görüşmek üzere.

Ofixboy… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir