Antep fıstığının faydalarını biliyor musunuz?

Ülkemizde en sevilen kuruyemişlerden biri olan Antep fıstığı, tarih boyunca hem baklava ve benzeri birçok tatlıda, hem de öksürük şurubu gibi medikal amaçlarla kullanılmış. Lezzetinin yanı sıra faydaları bakımından da tercih edilen Antep fıstığı sindirim sisteminden kalbe, şeker metabolizmasından cilt sağlığına kadar birçok alanda koruyucu ve takviye edici bir besin olarak değerlendirilmekte. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, Antep fıstığının faydaları konusunu ele alacağız.

Antep fıstığı nedir?

Önce biraz Antep fıstığından bahsedelim efendim. Kısaca ifade etmek gerekirse Antep fıstığı, anacardiaceae denilen sakızağacıgiller familyasından kabuklu bir meyve ve bu meyvenin ağacıdır. Bazı bölgelerde ismi Şam fıstığı olarak bilinse de Antep fıstığı ismi daha yaygın olarak kullanılmakta. Bunun temel nedeni, ilk fıstık işletmelerinin Gaziantep’te kurulması ve Türkiye’ye dağıtımının buradan yapılmasıdır. Fıstıklarını sonbaharda veren Antep fıstığı, ince kabukları açıldıktan sonra yenilebilen bir meyvedir ve ülkemizde kuruyemiş olarak tüketimi oldukça yaygındır.

Ülkemizde Antep fıstığının yüzde 40’ı Şanlıurfa, yüzde 33’ü Gaziantep’te, geri kalan kısmı da çevre illerde yetiştirilmekte. Antep fıstığının anavatanı olarak kaynaklarda Yakın Doğu ve Orta Asya işaret edilmekte. Yakın Doğu’da özellikle Anadolu, Suriye, İran ve Kafkasya’da Antep fıstığının en lezzetli ve besin değeri yüksek türleri yetişmekte. Besin bileşenleri açısından bakıldığında, Antep fıstığının fındık ve badem gibi kuruyemişlere oranla daha yağlı bir meyve olduğu görülmekte. Özellikle tatlılara kattığı lezzetten dolayı Antep fıstığına yönelik ilgi ve talep hem iç, hem de dış pazarlarda diğer kuruyemişlerden daha yüksek düzeyde.

Antep fıstığının bileşiminde hangi maddeler vardır?

100 gram Antep fıstığında yaklaşık 52 gram yağ, 21 gram protein, 16 gram karbonhidrat, 1 gram potasyum, 500 mg fosfor, 150 mg magnezyum, 130 mg kalsiyum, 7 mg demir ve C vitamini, 5 mg E vitamini bulunmakta. Dolayısıyla Antep fıstığı, oldukça yağlı bir meyvedir ve tüketimine dikkat edilmediği takdirde kilo almaya yol açabilir. Günde 10-12 adet Antep fıstığı, gün içinde vücudun ihtiyaç duyduğu tüm yağı karşılamaya yeterli. Antep fıstığı eğer tatlı ve şekerleme ürünleriyle birlikte tüketilecekse, tüketim miktarına daha fazla özen göstermek gerekir. Kuruyemiş olarak tüketiminde de yine, günde 5-6 adeti geçmemekte yarar var.

Antep fıstığının faydaları nelerdir?

Antep fıstığı hakkında paylaştığımız bu bilgilerin ardından, Antep fıstığının faydaları hakkında bazı noktalara kısaca temas edeceğiz. Fakat şu noktayı özellikle vurgulayalım. Burada paylaşacağımız bilgiler yalnızca genel sağlık bilgileri açısından faydalı bilgilerdir, herhangi bir hastalığın tedavisi için öneri niteliğinde değildir. Nitekim kuruyemişler bir ilaç olmadığı gibi, herhangi bir hastalığı yalnızca kuruyemişlerle tedavi etmek de mümkün değildir. Herhangi bir hastalığınız varsa, Antep fıstığının faydalarından daha etkin bir şekilde yararlanmak için hekiminize danışmanızı öneririz.

Kolesterolü düşürür.

Listemizin ilk sırasında, Antep fıstığının kolesterolü düşürme etkisi var. Antep fıstığında kolesterol olmadığı gibi, bileşimindeki faydalı yağlar kandaki kötü kolesterol (LDL) seviyesinin düşmesine yardımcı oluyor. Düzenli olarak Antep fıstığı tüketerek vücudunuzda kan akışının düzene girmesine yardımcı olabilir, kalp damar hastalıklarına ve ritim bozukluklarına karşı koruma sağlayabilirsiniz. Antep fıstığıyla ilgili yapılan bilimsel araştırmalara göre Antep fıstığının damar tıkanıklığını önleyici etkisi omega-3 bakımından zengin bir kuruyemiş olan cevizle yakın düzeyde. Antep fıstığı ayrıca, iyi huylu kolesterolü yükselterek birçok hormonun etkinliğini arttırmasına yardımcı oluyor.

Kan şekerini dengeler.

Antep fıstığının faydaları listemizin ikinci sırasında, kan şekerini dengeleme etkisi var. Antep fıstığının bileşimindeki yağ asitlerinin büyük bir bölümünü monoenoik yağ asitleri oluşturmakta. Bu asitler sayesinde ince bağırsakta glikoz emilimini azaltan Antep fıstığı, kan şekerini dengeliyor ve yükselmesini önlüyor. Glisemik indeks bakımından buğdaydan daha düşük bir değere sahip Antep fıstığı, bağırsakların yanı sıra pankreas üzerinde de olumlu etkilerde bulunmakta. Bu yönüyle, insülin direnci ve diyabet gibi şeker metabolizmasıyla ilgili birçok hastalıkta tedavi sürecine önemli katkılar sağlamakta. Üstelik, kan şekerini dengelerken açlık hissi yaratmıyor ve yağların yakılmasına yardımcı oluyor.

Kansere karşı korur.

Antep fıstığında yüksek miktarda antioksidan ve resveratrol bulunmakta. Bu maddeler sayesinde bazı kanser türevlerini vücuttan uzaklaştırmaya yardımcı olan Antep fıstığının faydaları içinde kansere karşı koruyucu etkisi de yer almakta. Antioksidan özelliğinin yanı sıra B6 vitamini bakımından zengin olması nedeniyle Antep fıstığı, kırmızı kan hücrelerinde oksijeni taşıyan hemoglobin oluşumunu destekliyor ve vücudumuzun doğal savunma mekanizmalarını güçlendiriyor. Günlük düzenli olarak Antep fıstığı tüketerek vücudunuzda kanser hücrelerinin oluşmasını engelleyebilir, kanser hücrelerinin çoğalmasını yavaşlatabilirsiniz.

Kilo vermeyi kolaylaştırır.

Antep fıstığının faydaları listemizin dördüncü sırasında, kilo vermeyi kolaylaştırma etkisi var. Antep fıstığının bileşimindeki doymamış yağlar şeker emilimini azaltıp kan şekerini dengelediği için yemek tüketimini sınırlandırıcı bir etkiye sahip. Antep fıstığının kilo vermeyi kolaylaştırma etkisinden daha iyi yararlanmak için, yemeklerden önce birkaç adet tüketebilirsiniz. Ne var ki, gün içinde tüketeceğiniz Antep fıstığı miktarı 5-6 adetin üzerinde olmamalı. Bu miktarın üzerindeki tüketim şekilleri kilo vermeye değil, kilo almaya yol açabilir.

Sindirime yardımcı olur.

Antep fıstığının içindeki potasyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum ve demir sindirime yardımcı olmakta. Antep fıstığının faydaları listemizde beşinci sıraya koyduğumuz bu etkisi sayesinde, yemeği fazla kaçırdıktan sonra sindirim sisteminizde rahatsızlık hissettiğinizde birkaç adet Antep fıstığı tüketerek rahatlama sağlayabilirsiniz. Antep fıstığında ayrıca pirinç, patates veya tahıl ürünlerinden daha fazla miktarda posa bulunuyor. Bu özelliği sayesinde bağırsak sağlığı üzerinde olumlu etkiler gösteren Antep fıstığı, bağırsak tembelliğini önlemede de oldukça etkin.

Cildin canlı ve parlak görünmesini sağlar.

Antep fıstığının faydaları listemizin altıncı sırasında, cildin canlı ve parlak görünmesini sağlama etkisi var. Antep fıstığındaki faydalı mineral ve vitaminler, cilt hücrelerinin metabolik faaliyetlerine destek olarak cilde canlı ve parlak bir görüntü kazandırıyor. Antep fıstığındaki E vitamini, serbest radikalleri ciltten uzaklaştırarak yaşlanmayı geciktiriyor. Antep fıstığı ayrıca, cildin nem dengesini sağlamasına yardımcı oluyor, cildi besleyerek ölü hücrelerin temizlenmesine katkı sağlıyor.

Editörün Tavsiyesi: Tadım Kavrulmuş Antep Fıstığı

Günün büyük bir bölümünü geçirdiğimiz ofisimizde öğün aralarında veya kan şekerimiz düştüğünde ağzımıza birkaç adet Antep fıstığı atabiliriz. Bu sayede hem açlığımızı yatıştırabilir, hem de Antep fıstığının faydalarından yararlanabiliriz. Antep fıstığı için Tadım kavrulmuş Antep fıstığı iyi bir seçim olabilir. Paket ağırlığı 180 gram olan bu ürünlerin 100 gramında 42.2 gram doymamış yağ, 21.6 gram karbonhidrat, 20.1 gram protein, 10.9 gram diyet lif, 6.1 gram doymuş yağ var. Enerji miktarı ise 568 kcal. Online ofis marketiniz Ofix.com üzerinden Tadım kavrulmuş Antep fıstığı siparişi vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir