Antonio Neri’nin Başarı Hikayesi

Arjantin kökenli mühendis ve iş adamı Antonio Neri, 1995 yılında dünyaca ünlü bilgisayar ve teknoloji şirketi HP‘nin müşteri hizmetleri biriminde çalışmaya başladı. Bu dönemde henüz İngilizce bilmeyen Neri, teknik alanda sahip olduğu bilgi ve deneyim sayesinde yöneticilerin dikkatini çekti. İngilizceyi kısa sürede öğrenip müşteri hizmetleri biriminde başarılı çalışmalarda bulundu. HP şirketindeki kariyer serüveninde hızlı bir ilerleme gösteren Antonio Neri, 2015 yılındaki bölünmeden sonra Hewlett Packard Enterprise‘a geçiş yaptı ve şirketin başkan yardımcısı oldu. 1 Şubat 2018 tarihinden bu yana HPE‘ın CEO’su olarak görev yapmakta olan Antonio Neri, yetenekli ve zeki bir insanın en alt kademeden başlayarak en üst kademeye nasıl yükselebileceğini gösteren harika bir başarı hikayesine sahip. Bir Ofix Blog klasiği olan başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Antonio Neri‘nin başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız. 

Antonio Neri kimdir?

Antonio Neri, 10 Mayıs 1967 tarihinde Arjantin’de dünyaya geldi. Küçük yaşlardan itibaren elektronik ürünlere ve teknolojiye büyük ilgi duymaktaydı. 15 yaşına geldiğinde ailesi iyi bir eğitim alması için Antonio‘yu askeri okula yazdırdı. Burada Arjantin donanması için üretilen radar ve sonar sistemlerini inceledi. Donanmaya bağlı gemilerin radar ve sonar sistemlerinin yenilenmesine dönük çalışmalarda yer alması, elektronik ürünlere ve teknolojiye karşı ilgisini daha da arttırdı. Lisans eğitimini ise National Technological University‘de mühendislik alanında tamamladı. Bu süre zarfında donanmada kalmayı sürdürdü. Aynı zamanda da resim eğitimi aldı ve sanat dersleri vermeye başladı.

Antonio Neri‘nin meslek hayatı, İtalya’da küçük bir bilgi teknolojisi şirketinde başladı. 1995 yılında Amsterdam’a geçti ve HP‘nin müşteri hizmetleri biriminde çalışmaya başladı. Bu dönemde Neri, henüz İngilizce bilmiyordu. Fakat teknik alanda sahip olduğu bilgi ve deneyim sayesinde yöneticilerin dikkatini çekti. Kısa zamanda İngilizceyi öğrendi ve müşteri hizmetleri biriminde başarılı çalışmalarda bulundu. İşine gösterdiği özen ve teknik alandaki bilgi ve becerileri sayesinde, 6 ay sonra destek mühendisi pozisyonuna terfi etti. HP‘deki kariyer serüveni bu dönemde hızlı bir ilerleyiş gösterdi. Yalnızca 2 yıl içinde HP‘nin Avrupa eğitim müdürü oldu, çağrı merkezi yönetimini üstlendi ve servis müdürü olarak görev yaptı. 1997 yılında, HP‘nin görüntüleme ve baskı hizmetleri bölümünün başına geçti. 2004 yılında ise HP‘nin PC hizmetleri biriminde çalışmak üzere Houston’a taşındı.

Antonio Neri ve HP

1990’lı yıllarda HP, hızlı bir büyüme süreci yakaladı. Öyle ki, bu süreci kontrol altında tutmakta ciddi zorluklar yaşamaya başladı. Son tüketicilerin ihtiyaç duyduğu elektronik cihazların üretiminde elde edilen başarılar ve bilgi teknolojileri alanında kazanılan deneyimler, HP‘yi küresel bir güç haline getiriyordu. Fakat aynı zamanda da yönetilmesini giderek zorlaştırıyordu. Yönetim kademelerinde HP‘nin görüntüleme ve baskı teknolojileri alanına odaklanması gerektiğini düşünenler ile bilgi teknolojileri alanında güçlenmeye devam etmesini isteyenler arasında görüş anlaşmazlıkları başlamıştı. HP‘nin bilgisayar, baskı ve görüntüleme teknolojileri birimlerinde devam eden Ar-Ge çalışmaları HP‘nin planlı büyümesine katkı sağlamıyor, projelerin birçoğu sonuçlandırılmadan yarım bırakılıyordu.

Böyle bir ortamda HP‘nin PC hizmetleri biriminin başına geçen Antonio Neri, HP‘nin en önemli avantajının yenilik ve kalite olduğuna inanıyordu. HP‘nin bundan sonraki büyümesinde de esasen bu iki noktaya odaklanması gerekiyordu. PC hizmetlerinde başarılı olmanın yolu, bilgi teknolojileri altyapısını modernize etmekten geçiyordu. Bu amaçla yönetimle gerekli temaslarda bulunuyor, karar alma süreçlerinin daha hızlı şekilde gerçekleşmesini sağlamaya çalışıyordu. Bu dönemde HP‘nin dünya geneline yayılan farklı birimleri arasında koordinasyonu sağlamak giderek zorlaşıyordu. İş yönetim süreçlerinin her geçen gün daha karmaşık hale geldiğini gören Antonio Neri, yönetim kuruluna iş süreçlerini basitleştirmek konusunda telkinde bulunan isimlerden biriydi.

2000’li yıllarda HP, kısa aralıklarla görev yapan birçok CEO tarafından yönetilmekte ve göreli olarak istikrarsız bir görünüm vermekteydi. Şirketin büyüme stratejisi farklı ekipler tarafından hazırlanıyor, farklı yönetimler tarafından uygulanmaya çalışılıyordu. İş operasyonlarının kapsamlı analizinden uzak bir şekilde geliştirilen bu stratejiler içinde çalışma modelleri her geçen gün daha karmaşık hale geliyordu. Örneğin, püskürtmeli yazıcılar grubunda geliştirilen bir çalışma modeli henüz sonuç vermeden iptal ediliyor, bunun yerine lazer yazıcılar için yeni bir model geliştiriliyordu. 2011 yılında Antonio Neri‘nin HP‘nin teknoloji hizmetleri biriminin başına geçmesi, HP tarihinde bir dönüm noktası oldu. Bu geçişle birlikte HP, teknoloji hizmetleri alanında tüm operasyonu tek bir merkezden kontrol etme fırsatı yakaladı.

HP’nin Bölünme Sürecinde Antonio Neri

2015 yılı, HP tarihi ve Antonio Neri‘nin kariyerinde çok önemli bir dönüm noktası oldu. Uzun süredir ikiye bölünmesi konuşulan HP‘nin bölünmesi için Ayırma Yönetim Ofisi kuruldu ve başına Enrique Lores getirildi. Ofisin temel görevi, HP‘nin İT yatırımları, donanım ve bilişim alanlarındaki Ar-Ge süreçlerinin Hewlett Packard Enterprise; üretim ve satış faaliyetlerinin ise HP Inc. tarafından yönetilmesini sağlamaktı. Bu bölünmeden önce Antonio Neri, şirketin sunucu ve ağ birimleri için kıdemli başkan yardımcısı ve genel müdür olarak görev yapmaktaydı. Bu bölünmeyle birlikte HP‘nin üretim ve satış organizasyonu HP Inc. tarafından üstlenilirken, Ar-Ge ve inovasyon çalışmaları Hewlett Packard Enterprise tarafından üstlenildi. Bu süreçte Antonio Neri, HPE‘a geçiş yaptı ve çok önemli görevlerde bulundu.

HP‘nin bölünmesiyle birlikte 2 Kasım 2015 tarihinde HP Inc.‘in CEO’luğuna Dion Weisler getirilirken, Hewlett Packard Enterprise‘ın CEO’luğuna Meg Whitman getirildi. Meg Whitman‘la birlikte HPE‘a geçiş yapan Antonio Neri, HPE‘da başkan yardımcısı ve genel müdür olarak görev aldı. HPE‘ın inovasyona dayalı yeni nesil dijital çözümlerinin geliştirilmesinde büyük katkıları olan Neri, aynı zamanda da şirketin pazarlama stratejilerini belirledi. HPE‘ın bilişim teknolojileri altyapısını güçlendirmek için Aruba Networks, Nimble Storage, Silicon Graphics International ve SimpliVity şirketlerinin satın alınmasını sağladı. Bu satın almalarla HPE‘ın inovasyon alanında eli güçlenirken, HP‘nin bölünmesine ilişkin kaygı ve endişeler de azalmaya başladı. Başta yeni nesil bellek teknolojileri ve bulut çözümleri olmak üzere geliştirilen yeni teknolojiler, HPE‘ın dünya bilişim ekosisteminde kısa zamanda güçlü bir konuma yükseleceğinin ilk işaretlerini verdi.

Hewlett Packard Enterprise ve Antonio Neri

Meg Whitman‘ın HPE‘ın CEO’luğundan istifa etmesiyle 1 Şubat 2018 tarihi itibariyle HPE‘ın CEO’luğuna Antonio Neri getirildi. Göreve gelir gelmez Neri, şirketin genel merkezinin iç mekanını yeniden tasarladı ve HPE‘ın yenilikçi yönünü ön plana çıkardı. Stok tutma ve yönetim birimlerinin sayısını da ciddi ölçüde azalttı ve HPE‘a daha dinamik bir işleyiş kazandırdı. Çok uluslu bir geçmişe sahip olması Antonio Neri için çok büyük bir fırsattı. Farklı ülkelerde çalışmış olması ve İspanyolca, İtalyanca, Hollandaca ve İngilizce olmak üzere 4 farklı dil bilmesi, Antonio Neri‘yi çok uluslu bir şirketin yöneticisi olmak konusunda cesaretlendirdi.

İş yönetimi ve organizasyon konusunda ona uluslararası bir bakış açısı kazandıran bu özellikleri, HPE‘ın istikrarlı büyümesinde Antonio Neri‘ye yol gösterdi. Henüz 15 yaşından itibaren aldığı mühendislik eğitimi, yönetimini üstlendiği işleri çok iyi bilmesini, anlamasını sağladı. Mühendislik yeteneği ve teknoloji tutkusunu HPE bünyesinde yeni nesil teknolojilerin geliştirilmesinde kullanan Antonio Neri, iş hayatında başarılı olmanın yolunun bilgi, deneyim ve vizyon sahibi olmaktan geçtiğine inandı. Yöneticilik yeteneğiyle ilgili olarak sorulan bir soruya “Kararlı olmanız, ilerlemeyi fark etmeniz ve insanlara çıtayı yükseltmeleri için meydan okumanız gerekir.” şeklinde cevap veren Antonio Neri yönetiminde HPE, yeni nesil bilişim teknolojilerine öncülük yapmaya devam ediyor.

Ofis dostu HP ürünleri Ofix.com’da!

Antonio Neri‘nin başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en sık sipariş verdiği HP ürünleri içinde ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

HP 650 CZ101AE Mürekkep Kartuş 360 Sayfa – Siyah

Listemizin ilk sırasında, HP 650 CZ101AE mürekkep kartuş 360 sayfa – siyah var. Mürekkep kapasitesi 13 ml olan bu ürünlerle yaklaşık 360 sayfa çıktı alabilirsiniz. 113 x 37 x 115 mm ölçüsündeki bu ürünleri sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

HP 652 F6V25AE Mürekkep Kartuş 360 Sayfa – Siyah

Listemizin ikinci sırasında, HP 652 F6V25AE mürekkep kartuş 360 sayfa – siyah var. Bir diğer ofis dostu kartuş olan bu ürünlerin de baskı kapasitesi yaklaşık 360 sayfa. Aynı boyuttaki bu ürünleri sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

HP 951XL CN047AE Mürekkep Kartuş 1.500 Sayfa – Kırmızı

Listemizin üçüncü sırasında, HP 951XL CN047AE mürekkep kartuş 1.500 sayfa – kırmızı var. Mürekkep kapasitesi 17 ml olan bu ürünlerle yaklaşık 1.500 sayfa çıktı alabilirsiniz. 114 x 126 x 25 mm ölçüsündeki bu ürünleri sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer HP ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir