Artline Ergoline Kaligrafi Kalemleri

1925 yılında kurulan Japon Shachihata şirketi, kaşe ve stampa işine kafayı o kadar takmış ki, o basit diye düşündüğümüz kendinden mürekkepli kaşe olayını icat etmiş efendim. Tabii, işine bu kadar düşkün olan kişilerin yaptığını yapmış ve her şeyi mükemmelleştirmeye çalışmış. Bu istek Japon disipliniyle birleşince, ortaya Artline markası çıkmış. Artline‘ın en beğendiğim ürünleri ise Ergoline kaligrafi kalemleri. 

Neden Artline Ergoline?

Artline markası markör, imza kalemi, kaligrafi kalemi, tahta kalemi gibi çeşit çeşit kalemleriyle gönülleri cezbeden bir marka. Ülkemizde ürünleri kolaylıkla bulunuyor. Hatta sıradan bir kırtasiyede bile “kaligrafi kalemi” dediğinizde önünüze çıkan ilk kalemler genellikle bunlar oluyor. Kaligrafi kalemleri içinde bence Ergoline kaligrafi kalemleri, en çok mürekkebiyle dikkat çekiyor. Suya dayanıklılığı şimdiye kadar hiçbir kalemde görmediğim kadar yüksek. Çok az bir renk verse de su karşısında ne hatları kaybediyor, ne de silinip gidiyor. Renk tonları ise gerçekten doyurucu. 

Siyah, mavi, kırmızı, sepya ve yeşil renklerine sahip Ergoline kalemleri 1, 2, 3 ve 4 mm’lik uçlarla satışa sunuluyor. Altın ve gümüş renkli ayrı bir seriyi 2.5 mm uçla bulabilmek mümkün. Eski seride ucu, Arap harflerine uygun olarak eğimliydi. Yeni seride göremedim, ama bu benden kaynaklı da olabilir. Bu kalemler içinde en çok 3 mm’lik uca bayıldım. Gerçi 2 mm’lik uç da fena değil. Ama 1 mm’lik uç kendisini göstermiyor gibi geldi bana. Kaligrafi içinde görmeye alıştığımız o çizgi kalınlığı varyasyonunu sağlayamıyor gibi sanki. 

Artline Ergoline ile Kaligrafi Deneyimi

Artline Ergoline kaligrafi kalemlerinin mürekkebinin yanı sıra boyutu ve hafifliğini de çok seviyorum. Kalemlerin keçe ucu kaligrafi deneyimini kolaylaştırıyor, yazım zevkini arttırıyor. Mürekkebi bitse bile sırf uçları nedeniyle bu kalemleri atmaya kıyamıyor insan. Bu kalemlerin kapakları da çok hoş, klipsi gövdeye bitişik ve oldukça sağlam. Çıkarıp arkasına taktığınızda gövdeyle kolayca birleşiyor. Ürünlerin fiyatları da makul düzeyde. Kaligrafi konusunda hiçbir deneyiminiz olmasa bile bu alana ilgi duyuyorsanız Ergoline kaligrafi kalemleri size çok yardımcı olacaktır. Hiç ben yapamam, ben kaligrafiden anlamam, demeyin. Alın bir Artline Ergoline kaligrafi kalemi ve yazmaya başlayın. Ne de olsa başlamak, başarmanın yarısıdır! 

Sevgiyle kalın.

Kalem Gurmesi… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir