Asa Griggs Candler, Coca Cola’yı nasıl markalaştırdı?

1880’li yıllarda ABD’nin Georgia eyaletine bağlı Columbus’ta eczacılık yapan John Pemberton, mide hazmını kolaylaştırmak için bir şurup üzerinde çalışıyordu. Karbonatlı sudan ürettiği ve karamelize edilmiş şekerle tatlandırdığı bu içeceğe Coca Cola ismi verildi. Columbus’ta en popüler içecek haline gelen Coca Cola‘nın etkileri zaman içinde epeyce abartıldı. Söylenenlerin doğru olmadığı ortaya çıkınca Pemberton, büyük bir hayal kırıklığı yaşadı ve Columbus’u terk ederek Atlanta’ya yerleşti. 1888 yılında hayatını kaybetmeden önce Coca Cola‘nın formülünü yeniledi ve şurup yerine lezzetli bir içecek olarak Jacobs Eczanesi‘nde satışa sundu. Ürünü çok beğenen Asa Griggs Candler satış haklarını satın aldı ve Coca Cola‘nın markalaşmasını sağladı. 

Dünya genelinde en fazla tüketilen ve hakkında en fazla spekülasyon yapılan içecek olma unvanını uzun yıllardır elinde tutan Coca Cola‘nın tarihinde Asa Griggs Candler isminin ayrı bir önemi var. O güne kadar başta Georgia eyaleti olmak üzere ABD’de kötü bir şöhrete sahip olan Coca Cola‘ya marka kimliğini kazandıran ve büyük bir ticari başarıya imza atan Candler‘in geliştirdiği satış ve pazarlama teknikleri, markalaşma süreçleri üzerinde düşünen beyaz yakalılar için oldukça zihin açıcı olabilir. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi yer verdiğimiz başarı hikayeleri köşesinde bu hafta, Asa Griggs Candler‘in hayatından kesitler sunarak başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız.

Kısaca Asa Griggs Candler

Asa Griggs Candler, 30 Aralık 1851 tarihinde ABD’nin Georgia eyaletine bağlı Villa Rica kentinde varlıklı bir çiftçi ailesinde dünyaya geldi. Ailenin rahat yaşam koşulları, 1861 yılında başlayan Amerikan İç Savaşı’ndan olumsuz etkilendi. Savaş sırasında tüm servetini kaybeden aile, Asa‘nın da diğer kardeşleri gibi iyi bir eğitim almasını istiyordu. Fakat genç Asa, üniversiteye gitmek istemedi ve bir eczacının yanında çıraklığa başladı. Gözlem yeteneği ve dikkati sayesinde kısa sürede kendisini geliştirdi, ilaç yapmasını sağlayacak eczacılık lisansını almayı başardı.

Eczacılık lisansıyla birlikte kendi eczanesini açma hakkı elde eden Asa Griggs Candler, dürüstlüğü ve çalışkanlığı sayesinde şehirde büyük itibar topladı. Eczanesini büyütmek için ürün çeşitliliğini arttırmak istiyordu. 1880’lerde Amerikan eczaneleri, ilacın yanında çeşitli yiyecek ve içeceklerin de satışa sunulduğu yerlerdi. Bu dönemde eczacı John Pemberton, mide hazmını kolaylaştırmak için bir şurup üzerinde çalışırken karbonatlı sudan ürettiği ve karamelize edilmiş şekerle tatlandırdığı Coca Cola içeceğiyle Columbus’ta büyük bir şöhret kazanmıştı. Fakat şurubun vaat ettiği iyileşmeleri sağlamadığı, hatta içindeki koka maddesinden dolayı fazla tüketildiğinde ciddi yan etkilerinin olduğu ortaya çıkmıştı.

Bunun üzerine Columbus’u terk edip Atlanta’ya yerleşmek zorunda kalan Pemberton, Coca Cola‘nın formülünden koka maddesini çıkarttı ve formülü tümüyle yeniledi. Atlanta’daki Jacobs Eczanesi‘nde her derde deva bir şurup iddiasıyla değil de lezzetli bir içecek olarak satışa sunulan Coca Cola‘yı deneyen Asa Griggs Candler, tadını çok beğendi ve ürünün formülü ile satış haklarını 2 bin 300 dolar karşılığı satın aldı. Üretim ve satış faaliyetlerini sürdürmek için kurduğu The Coca Cola Company ile birlikte Coca Cola‘nın markalaşma süreci başlamış oldu.

Asa Griggs Candler ve Coca Cola

Asa Griggs Candler, sıradan bir eczacı olmanın ötesinde, girişimci ruha sahip başarılı bir iş adamıydı. Formülünü ve satış haklarını satın aldığı Coca Cola, o güne kadar eczanelerde bardağı 5 sentten satılmaktaydı. Fakat, Coca Cola‘nın bu tüketim şekli, daha geniş kitlelere ulaşmasını engelliyordu. Bunun üzerine Candler, Coca Cola‘nın tüketim şeklini değiştirip yeni yöntemler geliştirmek üzere çalışmalara başladı. Bu yöntemler içinde en etkili olanı cam şişe olacak ve bu sayede Coca Cola, eczanede satılan içeceklerden biri olmaktan çıkıp susadığı zaman insanların kolayca tüketebilecekleri bir içecek haline gelecekti.

1890’ların ilk yarısında Coca Cola, Asa Griggs Candler‘in geliştirdiği satış ve pazarlama teknikleri sayesinde markalaşma sürecinde büyük bir ivme yakaladı. Ürünün geniş kitlelere tanıtılması için yepyeni satış ve pazarlama yöntemleri denedi. Ücretsiz tadılması için kuponlar dağıtıldı, içeceğin satışını yapan eczanelere eşantiyon ürünler dağıtıldı. Coca Cola logolu saatler, saklama kutuları ve takvimler, bu dönemde eczanelerde en sık görülen eşyalar arasındaydı. Artan taleple birlikte Candler, Coca Cola‘nın üretim miktarını arttırmak için Chicago, Dallas ve Los Angeles gibi şehirlerde üretim tesisleri kurdu.

Asa Griggs Candler tarafından geliştirilen reklam ve promosyon çalışmaları o kadar etkili oldu ki, Coca Cola‘nın 1880’lerde kazandığı kötü şöhret 1900’lerin başlarında neredeyse tümüyle unutmuş ve Coca Cola ürünleri evlere kadar girmişti. Bunun en önemli nedenlerinden biri de 1889 yılında Candler‘in Coca Cola‘yı şişeleyip satmaya yönelik münhasır hakları Benjamin F. Thomas ve Joseph Biedenharn Whitehead isimli iki avukata sadece 1 dolara satmasıydı. Bu sayede Candler, yalnızca üretime odaklandı, ürünlerin şişelenmesi ve nakliye maliyetinden kurtuldu. Candler ayrıca, taklit ürünlerle mücadele etmek amacıyla, Coca Cola için orijinal bir şişe tasarımı geliştirilmesini sağladı. İlk olarak 1916 yılında kullanılan bu tasarım, günümüze kadar neredeyse hiç değiştirilmedi.

Coca Cola’nın Satılması ve Candler’in Son Yılları

1910’lu yıllarda Coca Cola, Georgia eyaletinin yanı sıra tüm ABD’de bir fenomen olmuş ve Asa Griggs Candler zengin bir iş adamı haline gelmişti. Kazandığı bu başarı sayesinde elde ettiği itibar, 1916 yılında Atlanta’da düzenlenen belediye başkanlığı seçimlerini kazanmasını sağladı. Bu dönemde Candler, Coca Cola‘nın yönetimini çocuklarına bıraktı ve tüm zamanını Atlantalılara hizmetle geçirmeye başladı. Kişisel servetinden yoksullar için destek sağladı, belediyenin biriken borçlarını da yine kendi servetinden karşıladı. 1917 yılında yaşanan Büyük Atlanta yangını, Candler‘i çok üzdü ve yangında zarar gören 15 bin evin onarılması için de yine kişisel servetini kullandı.

1919 yılında Coca Cola, Ernest Woodruff‘a 25 milyon dolara satıldı. Bu dönemde Candler artık, tüm zamanını hayır işlerine ayırdı. Özellikle eğitim alanına yoğunlaştı ve kuruluşuna destek olduğu Emroy Üniversitesi ile üniversite hastanesine milyonlarca dolar bağışta bulundu. Atlanta şehrinin kalkınmasına büyük katkılar sağlayan Candler, 12 Mart 1929 tarihinde Atlanta’da hayatını kaybetti. Ernest Woodruff‘tan görevi 1923 yılında devralan oğlu Robert Woodruff yönetiminde Coca Cola, dünya pazarına açıldı ve dünyanın pek çok coğrafyasında tüketilmeye başlandı. Coca Cola‘nın satış ve pazarlanması için Asa Griggs Candler tarafından geliştirilen yöntemler yalnızca içecek sektöründe değil, aynı zamanda tüm perakende sektöründe de ilham kaynağı olmaya günümüzde de devam ediyor.

Ofis dostu Coca Cola ürünleri Ofix.com’da!

Asa Griggs Candler‘in hayatından kesitler sunarak başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com verilerine göre ofislerin en sık sipariş verdiği Coca Cola ürünlerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Coca Cola 250 ml Cam Şişe

Listemizin ilk sırasında, Coca Cola 250 ml cam şişe var. Paket içi miktarı 24 adet olan bu ürünleri, ofis buzdolabında kolayca saklayabilir, dilediğiniz zaman kendiniz tüketebilir veya misafirlerinize ikram edebilirsiniz. 100 ml için şeker ve karbonhidrat miktarı 11.2 gram olan bu ürünlerin verdiği enerji 45 kcal. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Coca Cola Light 250 ml Cam Şişe

Listemizin ikinci sırasında, Coca Cola Light 250 ml cam şişe var. Paket içi miktarı 24 adet olan bu ürünler, şeker ve karbonhidrat içermiyor, 100 ml için enerji miktarı ise 0.2 kcal. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Coca Cola 1 Litre

Listemizin üçüncü sırasında, Coca Cola 1 litre var. Ofiste çalışırken veya mola zamanlarınızda keyifle yudumlayabileceğiniz bu içecekleri soğuk olarak tüketmeniz gerektiğini hatırlatalım. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Coca Cola ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir