Aşırı mı terliyorsunuz? Limonundan çayına doğal önlemler!

Merhaba sevgili okurlarım! Havalar ısındıkça ısınıyor, özlemle beklediğimiz yaz günleri gelip çattı. Tabii, yaz aylarında artan terleme sorunu da beraberinde geldi. Koronavirüs salgını nedeniyle uygulanmaya başlanan uzaktan çalışma sistemiyle işlerinizi evden sürdürüyorsanız bu konuda rahatsınız demektir. Fakat kalabalık bir ofiste çalışıyor, önlemler nedeniyle klimayı açamıyor ve tüm gün maskeyle dolaşıyorsanız, aşırı terleme sorunu sizin için ciddi bir sorun demektir. Acar editörünüz Ofixboy kardeşiniz bendeniz, her zaman olduğu gibi yine durumdan vazife çıkartıp bu haftaki blogumda bu fevkalade önemli soruna el atmak istiyorum. Aşırı terleme sorununa karşı doğal önlemler ile hem kendinizi, hem de çevrenizi rahatlatabilir, motivasyonunuzu arttırabilirsiniz. Ter kokusuyla baş etmek için parfümmüş, deodorantmış, şuymuş, buymuş, bunlara gerek yok arkadaşlar. Limonundan çayına doğal önlemler işte huzurlarınızda…

Limon

Aşırı terleme sorununa karşı uygulanan en eski doğal yöntemlerden biri koltuk altlarına limon sürmektir. Aşırı terleme neden olur, diye merak ediyorsanız terleme aslında, vücudumuzun doğal bir sürecidir ve vücutta biriken toksinler terleme yoluyla atılır. Fakat aşırı terleme ve ter kokusu, daha çok cilt üzerinde biriken bakterilerden kaynaklanır ve bu durum, son derece rahatsız edici sonuçlar yaratır. Terlemenin sebepleri farklı olsa da aşırı terlemenin sebepleri içinde bakteriler ilk sırada yer alıyor. Tıp literatüründe aşırı terleme hiperhidroz olarak tanımlanmakta. Koltuk altına limon uygulamak, limonda bulunan sitrik asit sayesinde bu bakterilere ve aşırı terleme sorununa karşı etkin bir çözüm sağlıyor. Aynı zamanda da koku giderici etkide bulunuyor. Aşırı terleme sorununa karşı doğal önlemler içinde koltuk altlarınıza limon sürmeniz başarılı sonuçlar verecektir. Daha etkin sonuçlar almak için limon suyuna kabartma tozu ekleyebilirsiniz. Bu karışımı koltuk altlarınıza 20 dakika kadar uyguladığınızda aşırı terleme sorununda gözle görülür bir iyileşme elde edebilirsiniz. 

Elma Sirkesi

Terlemeyi kontrol altına alan doğal yöntemlerden biri de koltuk altlarına elma sirkesi uygulamaktır. Ofiste veya ofis dışı ortamlarda sürekli terleme şikayeti yaşıyorsanız, elma sirkesiyle aşırı terlemenin önüne geçebilirsiniz. Elma sirkesinin en önemli faydalarından biri, vücudun pH dengesini korumasına yardımcı olmaktır. Yaz aylarında vücudun su kaybı arttığı için pH dengesi bozulur ve cilt üzerinde çeşitli şikayetler oluşur. Elma sirkesiyle cildinizin ihtiyaç duyduğu pH dengesini kazandırabilir, ter bezlerinizin düzgün şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz. Koltuk altlarınıza yatmadan önce bir miktar pamukla birlikte elma sirkesi uygulayıp ertesi sabah suyla yıkadığınızda ter bezleriniz daha düzgün şekilde çalışacaktır. Aşırı terleme sorununa karşı doğal yöntemler içinde elma sirkesi, aynı zamanda güçlü bir antioksidandır ve vücudu zararlı bakterilere, mikroplara ve mantarlara karşı korur. Bu konuda daha etkin sonuçlar almak için su, elma sirkesi ve baldan oluşan bir içecek hazırlayabilirsiniz. 1 bardak ılık suya 2 çay kaşığı elma sirkesi ve 1 çay kaşığı bal koyarak hazırlayacağınız bu içecek, aşırı terlemeye karşı vücudunuzu doğal yollarla güçlendirir. 

Siyah Çay

İlk iki madde canınızı biraz sıkmış olabilir sevgili arkadaşlar. Sonuçta, koltuk altlarına limon ve elma sirkesi uygulamanın bazı rahatsız edici sonuçları olabilir. Ama bakın, bu maddeyi çok seveceğinizden eminim. Zira siyah çay, ülkemizde en sevilen sıcak içeceklerden biridir. Siyah çayda bulunan tannik asit, aşırı terlemeyi önlemenin yolları içinde oldukça başarılı sonuçlar doğurmakta. Özellikle koltuk altı bölgenizde oluşan terlemeyi azaltmak için siyah çaydan yararlanabilirsiniz. El ve ayak terlemesi ile aşırı sırt terlemesi gibi sorunlar karşısında da siyah çayın faydalarını görebilirsiniz. Tannik asidin en önemli özelliği, gözeneklerin açılmasını sağlamasıdır. Bu sayede cildiniz rahat bir nefes alır ve ter bezlerinin düzensiz çalışması önlenir. Bu yöntemi uygulamak için bardak poşet çay kullanabilirsiniz. 1 bardak sıcak suda 2 adet siyah poşet çayı birkaç dakika beklettikten sonra koltuk altlarınıza uygulayabilirsiniz. Bu şekilde 10 dakika bekledikten sonra koltuk altlarınızı yıkayabilirsiniz. Limon ve elma sirkesine oranla bu yöntem daha kolay gelebilir. Fakat bu yöntemin kokuya neden olan bakteriler üzerinde fazla etkisi olmadığını belirteyim. 

Kafeinsiz İçecekler 

Kafein olmadan yapamam, diyenlerdenseniz bu madde hoşunuza gitmeyebilir, baştan söyleyeyim. Bütün kahve çeşitleri, çikolata ve türevleri, pek çok çay çeşidi, dondurma, puding ve daha pek çok yiyecek ve içecekte az ya da çok kafein bulunur. Kafeinin metabolizma üzerinde hızlandırıcı etkileri çoğu zaman faydalı gibi görünse de aynı zamanda terlemeyi arttırıcı etkisinin olduğunu da bilmemiz gerek. Gün içinde aşırı kahve veya çay içiyor, dondurma ve puding gibi yiyecekleri tüketiyorsanız aşırı terleme sorunuyla karşılaşmanız kaçınılmaz hale gelebilir. Tüketiminiz devam ettikçe, diğer önlemlerden istediğiniz sonuçları almanız zorlaşır. Kafein tüketiminizi azaltırsanız, vücudunuzun sıvı kaybı azalır, ter bezleriniz düzgün şekilde çalışmaya başlar. Kafeinsiz içecekler nelerdir, diye merak ediyorsanız papatya çayı, elma çayı, yasemin çayı ve ayran, kafeinsiz içecekler arasında en bilinenleridir. Ayrıca rooibos çayı, ekinezya çayı, beyaz çay gibi içecekler de kafein barındırmaz. 

Muz

Aşırı terleme sorununa karşı doğal önlemler içinde muz tüketimi de başarılı bir yöntemdir. Magnezyum bakımından zengin besinlerin terlemeyi azaltıcı etki gösterdiği öteden beri bilinmekte. Bu besinlerin başında gelen muz, tadı ve faydaları bakımından biraz daha öne çıkıyor. Ülkemiz muz yetiştiriciliği bakımından avantajlı bir konumda. Özellikle güney sahillerimizden gelen muzun lezzeti ve besin değeri oldukça yüksek düzeyde. Sıcak yaz aylarında muz tüketiminizi arttırarak vücudunuza doğal yöntemlerle magnezyum takviyesi sağlayabilirsiniz. Aşırı terleme şikayetiniz eğer koltuk altı bölgenizde değil de el ve özellikle avuç içinizde gerçekleşiyorsa, bunun nedeni magnezyum eksikliği olabilir. Vücudumuzun en hareketli organlarından biri olan ellerimiz ve ayaklarımız, kas hareketlerini gerçekleştirirken magnezyuma ihtiyaç duyar. Vücuda yeterince magnezyum alınmadığında bu bölgelerde aşırı terleme oluşur. Muz tüketiminizi arttırarak bu sorunlarınızda iyileşme sağlayabilirsiniz. Ancak günde 1 adetten fazla muz yememeye dikkat etmelisiniz. Muzun kalorisi yüksek, sindirimi zordur. 

Haftaya görüşmek üzere.

Ofixboy… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir