Ayak bakımı nasıl yapılır?

Yaz aylarının gelişiyle birlikte vücudumuzda oluşan ter miktarı artıyor, terden beslenen bakterilerin yarattığı kötü kokular istenmeyen durumlara yol açabiliyor. Ayak bakımını ihmal eden kişilerde oluşan ayak kokusu nedeniyle özgüven kaybı yaşanıyor, iş performansı ve verimlilik düşüyor. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, ayak bakımı hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Ayak bakımı için ılık su ve antibakteriyel sabun kullanabilirsiniz.

Ayak bakımı için günde yalnızca birkaç dakikanızı ayırmanız yeterli. Bu süre içinde ayak bakımınızı rahatlıkla yapabilirsiniz. Günlük ayak bakımı için ılık su ve antibakteriyel sabun kullanabilirsiniz. Sabun konusundaki tercihiniz ayak bakımı için özel olarak hazırlanmış doğal karışımlı sabunlar da olabilir. Suyun ise fazla sıcak veya soğuk olmaması gerekir. Her iki durum da ayaklarda çatlamalar veya deri döküntülerine yol açabilir.

Tuzlu su veya sirkeli sudan yararlanabilirsiniz.

Günlük ayak bakımı, kronik ayak kokusu gibi bazı şikayetleri önlemede yetersiz kalabilmekte. Bu gibi durumlarda bir dermatologa danışmakta yarar var. Eğer ayaklarınızın nem dengesini sağlamakta zorluk çekiyorsanız, haftada 2 kez ayaklarınızı tuzlu su veya sirkeli suyun içinde 10 dakika kadar bekletebilirsiniz. Tuz için 1 litre suya 4 çay kaşığı yeterli, sirke içinse 1 su bardağı. Nitekim tuz ve sirke, ayak derinizin nem dengesini doğal yollarla kontrol altına almanıza yardımcı olabilir. Sirke konusunda elma sirkesi iyi bir seçim olabilir.

Parmak aralarının temizliğine dikkat etmelisiniz.

Ayak bakımı konusunda en sık yapılan hataların başında, ayak bakımının ayakları ılık ve sabunlu su içinde 10-15 dakika kadar bekletmekten ibaret olduğunu sanmak geliyor. Oysa bunu yaparak yalnızca ayaklarınızı dinlendirebilir, kötü kokuları bir miktar bastırabilirsiniz. Parmak aralarını temizlemek için yeterli olmayan bu yöntem, ayak bakımından istenilen sonuçların alınmasını önlemekte. Ayak bakımı konusunda etkin sonuç almak için parmak aralarının temizliğine dikkat etmelisiniz.

Ölü hücreleri temizlemelisiniz.

Cildimizi kaplayan hücreler zaman içinde fonksiyonlarını yitirip derinin üst kısmında birikmekte. Cildimizin nefes alabilmesi ve kendisini yenileyebilmesi için ölü hücrelerden temizlenmesi gerekir. Ayak bakımı sırasında ayaklarınızdaki ölü hücreleri temizlemelisiniz. Ayaklarda ölü hücreler, en çok topuk kısmında birikir. Bunlardan kurtulmak için topuk taşı kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, topuk taşını ayağınızın diğer kısımlarında kullanmamalısınız. Ayaklarınıza bakım kremi veya losyon gibi kişisel bakım ürünleri uygulamak isterseniz, ölü hücrelerin üzerine değil, temizliğin ardından ayaklarınızı kuruladıktan sonra uygulamalısınız.

Tırnak fırçanız orta yumuşaklıkta olmalı.

Ayak bakımı sırasında tırnak aralarının temizliği için orta yumuşaklıkta bir tırnak fırçası kullanabilirsiniz. Gereğinden fazla sert bir fırça kullanırsanız, ayak sağlığı konusunda çeşitli sorunlar yaşayabilir, tırnaklarınızın ve ayak derinizin zarar görmesine yol açabilirsiniz. Fazla yumuşak fırçalar ise tırnak aralarını temizlemek için uygun değildir. Orta yumuşaklıkta bir fırça kullanırsanız, tırnaklarınıza ve ayak derinize zarar vermeden ayak bakımı konusunda güzel sonuçlar alabilirsiniz.

Ayaklarınızı yıkadıktan sonra mutlaka kurulamalısınız.

Ayak bakımı konusunda en sık yapılan hataların bir diğeri de ayakları kurulamamak. Ayaklarınızı yıkadıktan sonra kurulamazsanız, bakteri oluşumunu ve ayak kokusunu önleyemezsiniz. Üstelik, kuru ayaklara oranla nemli ayaklarda bakteriler çok daha hızlı çoğalır ve ayakların daha kötü kokmasına yol açar. Aynı şekilde, ayaklarınızı yeterince kurulamadan çorap veya terlik giymemelisiniz. Aksi durumda, ayaklarınızda deri döküntüleri kolaylıkla oluşabilir. Ayrıca, ayaklarınızı kurularken havlu ile ayaklarınıza fazla baskı yapmamalısınız. Aksi durumda, ayaklarınızda kızarıklık ve ağrı oluşabilir.

Eğer ayak kuruluğu şikayetiniz varsa, ayaklarınızı temizleyip iyice kuruladıktan sonra nemlendirici uygulayabilirsiniz. Ayaklarınıza nemlendirici uygulamak isterseniz de yine, ayaklarınızın mutlaka kuru olması gerekir. Islak ayak üzerine nemlendirici uygularsanız hem nemlendiricinin etkisini kaybetmesine, hem de deri döküntülerinin oluşmasına yol açabilirsiniz.

Ayaklarınız kuruduktan sonra pudra uygulayabilirsiniz.

Ayak bakımı konusunda pudra oldukça önemli. Nitekim, ayak pudrasıyla ayak derinizi dış etkenlerden koruyabilir, nem dengesini sağlamasına yardımcı olabilirsiniz. Ayak mantarına da iyi gelen ayak pudrası, cilt kızarıklıkları ve kaşıntıları azaltıyor, cildin kendini yenilemesini hızlandırıyor. Ve tabii, pudrayı ayaklarınızı iyice temizleyip kuruladıktan sonra uygulamalı, özellikle de parmak aralarınıza dikkat etmelisiniz.

Ayak tırnaklarınızı kesmeyi ihmal etmemelisiniz.

Yaz aylarında ayaklarda bakteriler kolayca çoğalabilmekte. Ayak tırnaklarınızı kesmeyi ihmal ederseniz, tırnak aralarında bakterilerin hızlı bir şekilde üreyebileceği elverişli bir ortam yaratmış olursunuz. Ayak tırnaklarınızı mümkünse her hafta, en geç iki haftada bir mutlaka kesmelisiniz. Tırnaklarınızı kesmeden önce yumuşamasını sağlamalı, kesim sırasında tırnak etlerini geriye doğru iterek zarar görmesini engellemelisiniz. Eğer tırnak uzatmayı tercih ediyorsanız, tırnaklarınızın sert kısımlarını ara sıra törpülemelisiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir