Ayak kokusunu önlemek için neler yapmak gerekir?

Sıcak yaz günlerinde artan terle beslenen bakterilerin yarattığı kötü kokular, toplu yaşam ve çalışma alanlarında hoş olmayan durumlara yol açıyor. Ayak kokusu nedeniyle kişinin özgüveni sarsılıyor, iş performansı ve verimliliği düşüyor. Ayak kokusunun yol açtığı tartışmalar iş ortamında huzur bozuyor, keyfimizi fena halde kaçırıyor. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, ayak kokusunu önleme yolları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Ayaklar niçin kokar?

Ayak kokusunun en önemli nedeni, terle beslenen bakterilerdir efendim. Özellikle de sıcak yaz günlerinde artan ter miktarı, gün boyunca ayakkabının içinde havayla teması kesilen ayaklarda bakterilerin çoğalmasına yol açıyor. Islak ayak üzerine giyilen çoraplar da yine, ayak sağlığı açısından son derece zararlı. Bu şekilde hem ayaklarda cilt çatlakları ve deri döküntüleri oluşuyor, hem de bakterilerin çoğalması için ideal koşullar yaratılmış oluyor. Terden ve nemden beslenen bakterilerin yaydığı kötü kokular yalnızca ayakkabının içine değil, aynı zamanda ortamlara da yayılıyor.

Bu nedenlerin yanı sıra kötü hijyen koşulları, ayak mantarı ve aşırı stres de ayak kokusuna yol açabiliyor. Aşırı nem ve sıcakta hızla üreyen ayak mantarı terlik, havlu veya banyo zeminlerinde kolayca yayılabiliyor. Ayakta kaşıntı, kızarıklık ve deri döküntüleriyle kendini belli eden ayak mantarı, tedavi edilmediğinde ayak kokusuna yol açabiliyor ve kokunun şiddetini arttırabiliyor. Stres nedeniyle vücudun hormonal dengesinin bozulması da aşırı terleme ve ayak kokusuna yol açabiliyor. Ayrıca, ayak kokusunu önlemek yerine bastırmaya çalışmak için kullanılan deodorantlar da ayakta koku yapabiliyor veya kokunun şiddetini arttırabiliyor. 

Ayak kokusunu önleme yolları nelerdir?

Ayak kokusu nedeniyle kişi bazen duyarlılığını yitirebiliyor efendim. Ayak kokusunun genel ve yaygın bir durum olması, kişiyi bununla mücadeleden alıkoyabiliyor. Oysa, basit birtakım önlemler alındığında ayak kokusundan kurtulmak mümkündür. Ve tabii, bu önlemlerin günlük rutin haline getirilmesi de çok önemli. Yazımızın bu kısmında, ayak kokusunu önleme yolları hakkında kısaca şu noktalara temas edeceğiz.

Ayaklarınızı havalandırmalısınız.

Ayakların havayla temasının kesilmesi, ayak sağlığı açısından son derece yanlış bir durum. Deri ayakkabılar, ayakların gün içinde nefes almasını sağlayıp kokmasını önlüyor. Fakat yaz döneminde pek tercih edilmiyor. Sentetik ayakkabılarda ise su geçirmezlik özelliği kazandıran özel birtakım maddeler, ayakların terlemesine yol açabiliyor. Ofiste ayakkabılarımızı çıkartıp ayaklarımızı havalandırmak pek mümkün olmayacağı için, ayakkabı seçimi konusunda dikkatli olmalısınız. Ayakkabınızın rengi, modeli ve ölçüsü kadar hangi materyallerden yapıldığı ve terletip terletmediği de son derece önemli. Yazlık ayakkabı seçimi konusunda önceliğiniz bez veya terletmeyen sentetik ayakkabılardan yana olabilir.

Günlük ayak bakımınızı ihmal etmemelisiniz.

Günlük ayak bakımı için aslında, ılık su ve antibakteriyel sabun yeterlidir. Ayaklarınızı fazla sıcak veya soğuk suyla yıkamaktan kaçınmalısınız. Çünkü her ikisi de cilt çatlakları ve deri döküntülerine yol açabiliyor. Temizlik sırasında özellikle de parmak aralarınıza çok dikkat etmelisiniz. Kokuya yol açan bakteriler, en çok bu kısımlarda ürüyor. Dahası, ayakların nemli kalması ayak sağlığı için olumsuz bir durum olduğu gibi, ayak kuruluğu da kaşıntı ve rahatsızlık verici bir durum. Eğer ayak kuruluğu şikayetiniz varsa, ayaklarınızı temizleyip iyice kuruladıktan sonra nemlendirici uygulayabilirsiniz. Ve tabii, nemlendiriciyi kesinlikle ıslak ayak üzerine uygulamamalısınız. Bu gibi durumlarda nemlendiriciler etkisini yitiriyor.

Ayaklarınızı iyice kurulamadan çorap giymemelisiniz.

Ayak kokusunu önleme yolları içinde en önemli konulardan biri de ayakları iyice kurulamadan çorap giymemektir. Islak ayak üzerine giyilen çoraplar, ayak yüzeyinde çatlak ve deri döküntüsü oluşumunun esas nedenlerinden biri. Çoraplarınızı bu şekilde giyerseniz, nemli ayak yüzeyinde bakteri oluşumu için ideal koşulları sağlamış olursunuz. Üstelik çoraplarınız pamuklu değil de sentetikse, oluşacak yoğun ter nedeniyle ayak kokusu daha şiddetli hale gelebilir. Sentetik çoraplardan mümkün olduğunca uzak durmalı, pamuklu çoraplarda ise bilek kısmı rahat ve sıkmayan, burun ve topuk kısımları güçlendirilmiş ürünleri tercih etmelisiniz. Bu sayede ayaklarınızın en önemli kısımlarında kokuyu daha etkin bir şekilde önleyebilirsiniz.

Tuzlu su veya sirkeli sudan yararlanabilirsiniz.

Kronik ayak kokusu şikayetiniz varsa ve ayaklarınızın nem dengesini sağlamakta zorluk çekiyorsanız, haftada 2 kez ayaklarınızı tuzlu su veya sirkeli suyun içinde 10 dakika kadar bekletebilirsiniz. Tuz için 1 litre suya 4 çay kaşığı yeterli, sirke içinse 1 su bardağı. Nitekim tuz ve sirke, ayak derinizin nem dengesini doğal yollarla kontrol altına almanıza yardımcı olabilir. Sirke konusunda elma sirkesi iyi bir seçim olabilir. İçerdiği yüksek miktarda folik asit nedeniyle elma sirkesi, hücrelerin yenilenmesine büyük katkı sağlıyor. Ayaklarınızın ter miktarını bu yöntemlerle kontrol altına alabilir, koku oluşumunu azaltabilirsiniz. Fakat, ayak kokusunu önleme yolları içinde bunları denediğiniz halde olumlu sonuç alamıyorsanız, bir cilt uzmanına başvurmanızda yarar var.

Ayak pudrası kullanabilirsiniz.

Pudra denildiğinde akla çoğu zaman makyaj ve bebeklerde cilt sağlığı gelse de pudranın ayak kokusunu önlemek için de faydalı olduğunu belirtelim. Ayak pudrasıyla ayak derinizi dış etkenlerden koruyabilir, nem dengesini sağlamasına yardımcı olabilirsiniz. Ayak mantarına da iyi gelen ayak pudrası, cilt kızarıklıkları ve kaşıntıları azaltıyor, cildin kendini yenilemesini hızlandırıyor. Ve tabii, pudrayı ayaklarınızı iyice temizleyip kuruladıktan sonra uygulamalı, özellikle de parmak aralarınıza dikkat etmelisiniz. Pudranın üzerine başka bir bakım ürünü uygulaması yapmamalısınız.

Ölü hücreleri temizlemelisiniz.

Ölü hücrelerin temizliği, ayak sağlığınızı korumanıza yardımcı olan konulardan biri. Bu hücrelerden kurtulmak için, ayağınızı ılık suda yumuşattıktan sonra topuk taşıyla ovabilirsiniz. Bakım kremleri ve losyonları ölü hücrelerin üzerine değil, temizliğin bir sonraki aşamasında uygulamalısınız. Ayrıca, ayaklarınızı kurularken havluyla ayaklarınıza fazla baskı yapmamalısınız. Aksi durumda, ayaklarınızda kızarıklık ve ağrı oluşabilir.

Aynı ayakkabıyı her gün giymemelisiniz.

Ayaklarımızın dinlenmeye ihtiyacı olduğu gibi, ayakkabılarımızın da dinlenmeye ihtiyacı var. Günün tüm yorgunluğunu çeken ayaklarda oluşan kötü kokular, ayakkabının içine sinmekte ve kötü kokmasına yol açmakta. Özellikle de işleri gereği günün büyük bir bölümünü ayakta geçirmek zorunda olanlar ve kronik ayak kokusu şikayeti olanlar, aynı ayakkabıyı üst üste 2 gün giymemeli. Ve ayrıca dar kalıplı, sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabıları tercih etmemeli, tabanı uygun olmayan ayakkabılar kullanmamalı. Ayakkabılarınızı dinlendirirken, içine bir miktar ada çayı yaprağı koyarak kötü kokuların emilmesini hızlandırabilirsiniz.

Ofix’ten Serinleten Kampanya

Ayak kokusunu önleme yolları hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘da bu hafta başlayan Avec Ürünlerinde Kaçırılmayacak Fırsatlar! kampanyamızı okurlarımıza duyurmak istiyoruz. Yaz aylarında ofislerde klima ve vantilatör kullanımı artıyor. Klimalara oranla vantilatörler, serinlemek için daha kolay ve ekonomik çözümler sunmakta. Üstelik, klima bakım ve temizliğinin belirli kuralları olmasına karşın vantilatörler çok daha kolay temizleniyor. Kampanyamız süresince % 20 indirim fırsatıyla sipariş verebileceğiniz Avec vantilatörler, ofisinizde serinleme ihtiyacınıza iyi gelecektir.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir