Ayak kokusunu önlemek için neler yapmak gerekir?

Havaların ısınmasıyla birlikte ayak kokusu şikayetlerinde artış başladı. Sıcak havalarda ayaklarda artan terle birlikte ayak kokusunda artış meydana geliyor. Terle beslenen bakterilerin yarattığı kötü kokular, toplu yaşam ve çalışma alanlarında hoş olmayan durumlara yol açıyor. Ayak kokusu nedeniyle kişinin özgüveni sarsılıyor, iş performansı ve verimliliği olumsuz etkileniyor. Ayak kokusunun yol açtığı tartışmalar, ev ve iş ortamında huzuru bozuyor. Her yıl havaların ısınmasıyla birlikte internet kullanıcıları arama motorları üzerinden ayak kokusu önleme yolları ile ilgili çeşitli aramalar yapmakta. Ayak kokusu nasıl geçer diye merak eden kullanıcılar, faydalı çözüm yollarıyla bu şikayetlerin üstesinden gelmeye çalışıyor. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, ayak kokusunu önleme yolları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Ayak kokusu nasıl giderilir diye merak ediyorsanız, ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. Aynı şekilde, ayakkabıdaki koku nasıl giderilir ve terlik kokusu nasıl giderilir diye merak edenler için de faydalı bilgiler bu yazımızda mevcut. 

Ayaklar niçin kokar?

Öncelikle ayak kokusunun nedenlerinden kısaca bahsetmek istiyoruz. Nitekim ayak kokusunu önlemek için ilk olarak ayak kokusunun nedenlerini bilmek gerekir. Ayak kokusunun en önemli nedeni, ayakta oluşan terden beslenen bakterilerdir. Sıcak yaz günlerinde ayaklarda ter miktarı doğal olarak artar. Gün boyunca ayakkabının içinde kalan ayakların havayla teması kesilir. Bu durum, ayaklarda bakteri üremesi için ideal koşullar yaratır. Ter miktarındaki artış, ayak kokusunu daha da arttırır. Ayakların havayla teması kesildiği için ayaklardaki bakteriler kolayca çoğalır ve kötü kokuya sebep olur. Kişi eğer ıslak ayak üzerine çorap giymişse ayak kokusu şikayetlerini daha fazla yaşar. Çünkü ayaklarda kalan nem, havasız bir ortamda bakterilerin daha hızlı çoğalmasına neden olur. Dolayısıyla ıslak ayak üzerine çorap giymek ayak sağlığı için son derece kötü bir durumdur. Üstelik bu davranış, sadece ayaklarda kötü koku oluşumu yaratmaz. Aynı zamanda da ayaklarda cilt çatlakları ve deri döküntüleri meydana getirir. 

Islak ayak üzerine çorap giyen kişilerin ayaklarında cilt çatlakları ve deri döküntüleri daha sık görülür. Bu çatlaklar ve döküntüler, ayaklarda mantar ve bakteri üremesi için daha elverişli koşullar yaratır. Bu kişilerin sadece ayakları kokmaz. Aynı zamanda ayakkabı ve terlikleri de kokar. Çünkü ıslak deri ve çoraptan geçen nem, ayakkabı ve terliklerde de bakterilerin üremesine neden olur. Yüzeydeki ter ve nemden beslenen bakteriler, etrafa gerçekten de kötü kokular yayar. Terlik kokusu nasıl giderilir diye merak edenlerin gerçekte çok azı bu sorunun farkındadır. Çünkü genellikle kokunun kaynağının terlik olduğu zannedilir. Bu noktada akla, terliğin ham maddesinin kalitesiz olduğu düşüncesi gelir. Oysa terli ve ıslak çorap, ayakkabı ve terlik yüzeyinde bakteri oluşumunu arttırır. Bu nedenlerin yanı sıra kötü hijyen koşulları, ayak mantarı ve aşırı stres de ayak kokusuna yol açar. Aşırı nem ve sıcakta hızla üreyen ayak mantarı terlik, havlu veya banyo zeminlerinde kolayca yayılır. 

Ayak kokusu ile ayak mantarı arasındaki ilişki nedir?

Ayak sağlığına zarar veren en önemli enfeksiyonlardan biri ayak mantarıdır. Tüm enfeksiyonlar gibi ayak mantarı da bulaşıcı bir hastalıktır. Ayaklarda kaşıntı ve parlak kırmızı döküntülere neden olan bu hastalık, ayak derisi üzerinde soyulma ve su toplama gibi şikayetlere yol açar. Bu şikayetler, koku yapan bakteriler için daha elverişli koşullar yaratır. Bakterilerin cilt üzerindeki teması arttıkça ayak kokusu artar. Sıcak yaz günlerinde yüzme havuzu gibi ortamlarda ayak mantarı enfeksiyonu hızla yayılır. Bu gibi durumlarda ayakları suyla yıkamak yeterli değildir. Ayak mantarı tedavisi için mutlaka bir cildiye uzmanına başvurmak gerekir. Tedavi için bazı durumlarda ayak derisine uygulanan harici uygulamalar yeterlidir. Bazı durumlarda ise ağız yoluyla ilaç almak gerekir. Ayak mantarı şikayeti devam ettiği sürece ayak kokusundan kesin olarak kurtulmak mümkün değildir. Ayaklarınızda aşırı kaşıntı, kırmızı döküntü gibi şikayetleriniz varsa, ayak kokusunu önleme yolları konusunda en etkin çözümleri mantar tedavisinden sonra elde edersiniz. 

Ayak kokusunu önleme yolları nelerdir?

Ayaklardaki kokunun nedenlerini kısaca bu şekilde ele aldıktan sonra yazımızın bu kısmında, ayak kokusunu önleme yolları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Aslına bakarsanız, ayaklardaki ter ve nemden kaynaklanan ayak kokusunu önleme yolları kolay ve basittir. Ne var ki ayak kokusu nedeniyle kişi bazen duyarlılığını yitirir. Bu durumu kabul etmesi, hatta benimsemesi ayak kokusuna çözüm arayışına girmesini engeller. Ayak kokusunun genel ve yaygın bir durum olması, kişinin bununla mücadele etmesini önleyebiliyor. Oysa bu durum sadece kişi için değil, çevresi için de rahatsız edicidir. Gerçekte basit birtakım önlemler sayesinde ayak kokusundan kurtulmak mümkündür. Ve tabii, bu önlemlerin günlük rutin haline gelmesi de gerekli ve faydalıdır. Ayak kokusuna kesin çözüm arayanlar bu çözümleri günlük düzenli şekilde uygulamaları gerektiğine özellikle dikkat etmeli. Aksi durumda ne yazık ki çözüm yolları yetersiz kalır. Yazımızın bu kısmında, ayak kokusunu önleme yolları hakkında kısaca birkaç noktaya temas edeceğiz. 

Günlük ayak temizliğinizi ihmal etmemelisiniz.

Aslına bakarsanız günlük ayak temizliği için ılık su ve sabun yeterlidir. Ayak kokusunu önleme yolları içinde ilk ve en önemli madde budur. Ayak kokusu ilacı kullanmanız gereken durumlarda bile ilacı ayaklarınız temizken kullanmanız gerekir. Aksi durumda ne yazık ki hiçbir faydasını görmezsiniz. Ayak temizliği sırasında fazla sıcak veya soğuk sudan kaçınmak gerekir. Çünkü her ikisi de cilt çatlakları ve deri döküntülerine yol açar. Ayak mantar kokusu nasıl giderilir diye merak edenler genellikle sıcak suyun iyi geldiğini düşünme eğilimindedir. Oysa bu yanlıştır. Nitekim sıcak suyla temas eden deride yanma ve kaşıntı artar. Cilt üzerinde açığa çıkan çatlaklar, ayak mantarının daha da çoğalmasına yol açar. Soğuk su da yine ayak derisi üzerinde faydalı değildir. Çünkü ayak derisi diğer cilt bölümlerine oranla daha kalındır. Soğuk suyla gözeneklerin kapanması cilt hücrelerinin oksijensiz kalmasına neden olur. Bu da cilt hücrelerinin bakterilerle mücadelesinde zayıf düşmesine yol açar. 

Günlük ayak temizliği sırasında parmak arası temizliği çok önemlidir. Çünkü kokuya yol açan bakteriler en çok bu kısımlarda ürer. Ayak terlemesi kokusu nasıl geçer diye merak edenler en iyi sonuçları parmak arası temizliğine gereken özeni göstererek elde ederler. Fakat bu da yeterli değildir. Parmak arası temizliğinin ardından parmak aralarının da iyice kuruması gerekir. Ki bu nokta maalesef çoğu zaman ihmal konusudur. Nitekim ayakları kurulamak için ayak tabanını kurulamak yeterli değildir. Bundan daha önemlisi parmak aralarını kurulamaktır. Çünkü nemli parmak aralarında kaşıntı, kızarıklık, yanma gibi şikayetler daha sık ortaya çıkar. Parmak aralarını kurulamak için yeterli zaman olmadığında bu şikayetlerin şiddeti artar. Örneğin askerde ayak kokusu nasıl giderilir diye merak edenlerde bu eksiklik daha yaygındır. Askerde ayak kokusunu önlemek için sadece ayak temizliği yetmez. Parmak aralarını kurulamak için de özenli davranmak gerekir. Günün büyük bölümünü postalın içinde geçiren ayaklarda nemli parmak araları kokuya neden olur. 

Ayaklarınız iyice kurumadan çorap giymemelisiniz.

Ayak kokusunu önleme yolları içinde en etkili çözümlerden biri de ayaklar iyice kurumadan çorap giymemektir. Islak ayağa giyilen çoraplar, ayak yüzeyinde çatlak ve deri döküntüsüne neden olur. Ayakkabıdaki ayak kokusu nasıl giderilir diye merak edenler, kokunun sadece ayakkabından kaynaklanmadığını bilmeli. Islak ayağa çorap giymek, ayakkabından önce ayakta koku yapar. Üstelik çoraplarınız pamuklu değil de sentetikse ayaklarınız daha fazla terler. Bu da ayak kokusunu arttırır. Ayak kokusunu önleme yolları içinde sıcak yaz günlerinde sentetik çoraplardan özellikle uzak durmalısınız. Pamuklu çoraplarda ise bilek kısmı rahat ve sıkmayan ürünleri tercih etmelisiniz. Burun ve topuk kısımları güçlendirilmiş ürünler daha iyi bir seçimdir. Terlik kokusu nasıl giderilir diye merak edenler de sentetik çorap yerine pamuklu ve rahat çoraplar giymeli. Bu sayede ayakların en önemli kısımlarında kokuya karşı daha başarılı sonuçlar almak mümkün olur. Bunun yerine ayakkabı ve terliğe ya da ayağa deodorant sıkmak fayda sağlamaz. 

Ayak kuruluğu şikayetiniz varsa nemlendirici kullanmalısınız.

Kuru cilt türlerinde yaz aylarında cilt çatlakları daha sık oluşur. Eğer kuru bir cilde sahipseniz cildinizi nemlendirmek için iyi bir nemlendirici kullanmanız gerekir. Aksi durumda ne yazık ki ayağınızda cilt çatlakları başlar. Kuru ciltleri yaz aylarında sıcaklara karşı korumak zordur. Cildin yağ ve nem dengesi bozulduğu için hücresel fonksiyonlar etkin şekilde gerçekleşmez. Bu nedenle yaz aylarında kuru ciltlerde nemlendiriciye ihtiyaç artar. Bununla birlikte nemlendiriciyi de doğru kullanmak gerekir. Çünkü yanlış kullanım şekilleri de ayak kokusunu tetikler. Ayaklarınızı temizlemeden kesinlikle nemlendirici kullanmamalısınız. Ancak nemlendirici kullanmak için ayak temizliği yeterli değildir. Ayak yüzeyindeki tüm nemi de almanız gerekir. Bunun için bir kağıt havlu iyi bir seçimdir. Özellikle parmak aralarınızı iyice kuruladıktan sonra nemlendiriciyi uygulayabilirsiniz. Kirli ve ıslak ciltler üzerinde nemlendiricinin hiçbir faydası yoktur. Yağlı ve karma ciltlerde ise yağ bazlı nemlendirici kullanmamak gerekir. Su bazlı nemlendiriciler daha iyi bir seçimdir. 

Ölü hücreleri temizlemelisiniz.

Ayak kokusunu önleme yolları içinde en faydalı yöntemlerden biri de ayak derisindeki ölü hücrelerden kurtulmaktır. Nitekim ölü hücreler de yine ayak kokusunun nedenleri arasındadır. Gündelik hayatımızda ölü hücrelerden kurtulmak için bir şeyler yapmayı pek düşünmeyiz. Fakat ayak kokusu gibi şikayetler başladığında ölü hücreler ciddi bir sorun haline gelir. Ayak derisindeki ölü hücrelerden kurtulmanın en iyi yolu ise topuk taşı kullanmaktır. Ayak kokusunu önleme yolları içinde topuk taşını kullanmadan önce ayak temizliğinizi mutlaka sağlamalısınız. Cildiniz ılık suyla temasın ardından doğal olarak yumuşar. Böylelikle ölü hücrelerden daha kolay kurtulursunuz. Uygulamanın ardından dilerseniz ayaklarınıza bakım kremi uygulayabilirsiniz. Bu ürünler de kokuyu önlemede faydalıdır. Fakat kremleri topuk taşından önce kullanmamalısınız. Aksi durumda ne yazık ki topuk taşının faydasını görmezsiniz. Üstelik cilt hücrelerinizin daha fazla zarar görmesine yol açmanız da mümkün. Ayrıca ayaklarınızı kurularken havluyla ayaklarınıza fazla baskı yapmamalısınız. Yoksa ayaklarınızda kızarıklık ve ağrı oluşabilir. 

Ayak pudrası ayak kokusunu önlemede faydalıdır.

Pudra denildiğinde akla çoğu zaman makyaj ve bebeklerde cilt sağlığı gelir. Oysa ayak pudrası ayak kokusunu önleme yolları içinde etkili bir yöntemdir. Nitekim ayak pudrası sayesinde ayak deriniz sağlığına kavuşur, nem dengesini korur. Ayrıca fiziksel etkilere karşı daha dayanıklı hale gelir. Ayaklardaki kızarıklık, yanma ve kaşıntıya karşı ayak pudrası etkin çözümler sunar. Bazı durumlarda ayak mantarına da iyi gelmesi mümkündür. Ancak yine de ayak mantarı tedavisi için uzman bir cildiyeciye başvurmak gerekir. Ayak kokusunu önleme yolları içinde ayak pudrasıyla koku nedenlerini ortadan kaldırabilirsiniz. Cildiniz pudrayla yenilendikçe koku oluşumu ortadan kalkacaktır. Ve tabii, pudrayı ayaklarınızı iyice temizleyip kuruladıktan sonra uygulamalısınız. Aksi durumda ne yazık ki faydasını değil, zararlarını görürsünüz. Örneğin daha fazla kaşıntı ve yanma hissedersiniz. Diğer taraftan, ayak pudrasının üzerine başka hiçbir bakım ürünü uygulamamalısınız. Bu tür uygulamalar da ayak derisindeki hücrelerin nefes almasını önler. Böylelikle koku oluşumunu arttırır. 

Ayaklarınızı havalandırmalısınız.

Ayak kokusunu önleme yolları içinde en etkili yöntemlerden biri de ayakları havalandırmaktır. Nitekim sıcak yaz günlerinde ayakların havayla temasının uzun süre kesilmesi koku oluşumunu arttırır. Bu bağlamda deri ayakkabılar kokuyu önlemek için daha iyi bir seçimdir. Çünkü doğal deri ayakkabılar ayakların nefes almasına yardımcı olur. Bununla birlikte ülkemizde deri ayakkabılar yaz aylarında pek tercih edilmemekte. Bunların yerine sentetik ayakkabılar daha fazla ilgi görüyor. Ne var ki sentetik ayakkabılara su geçirmezlik özelliği kazandıran özel birtakım maddeler, ayakların havayla temasını kesiyor. Bu nedenle ayaklarda terleme artıyor. Ayak kokusunu önleme yolları içinde ayakları havalandırmak özellikle sentetik ayakkabılar için gerekli ve faydalı bir yöntemdir. Ancak ofiste ayakkabılarınızı çıkarıp ayaklarınızı havalandırmanız mümkün olmayabilir. Bu nedenle ofiste giyeceğiniz ayakkabıların seçimine dikkat etmelisiniz. Ayakkabı seçimi konusunda önceliğiniz deri ayakkabılar olursa kokuyla mücadelede avantaj elde edersiniz. Ayakkabınızın rengi ve modeli kadar hangi materyallerden yapıldığı ve terletip terletmediği de önemlidir. 

Ayakkabınızı çorapsız giymemelisiniz.

Ayakta koku oluşmasına neden olan konulardan biri de çorapsız ayakkabı giymektir. Ülkemizde maalesef yazlık ayakkabı konusunda en yaygın yanlışlardan biri de budur. Yazlık ayakkabıların terletmediği düşünülerek çorapsız giyilebileceğine inananların sayısı epeyce yüksektir. Oysa yazlık ayakkabı sentetikse az ya da çok mutlaka ayak terlemesine yol açar. Hatta bez ayakkabılarda bile terleme oluşur. Ayakkabınızı çorapsız giyerseniz ayakkabınızdaki koku çok rahatsız edici bir hal alır. Nitekim ayakkabı içine sinen kötü koku ayakkabınızı havalandırsanız bile bazı durumlarda geçmez. Bu gibi durumlarda ayak kokusunu önlemek yerine bastırmaya çalışmak için kullanılan deodorantlar da ayakta koku yapar. Veya kokunun şiddetini arttırır. Stres nedeniyle vücudun hormonal dengesinin bozulması da aşırı terleme ve ayak kokusuna yol açabilir. Ayakkabı içinde koku oluşumunu engellemek isteyenler ayakkabılarını hiçbir zaman çorapsız giymemeli. Basit bir market alışverişine giderken bile ayakkabınızı mutlaka çorapla birlikte giymelisiniz. Açık veya kapalı alanlarda çorapsız geçireceğiniz süre arttıkça kokunun etkisi artacaktır. 

Aynı ayakkabıyı her gün giymemelisiniz.

Ayak kokusunu önlemek için yapılması gerekenlerden biri de aynı ayakkabıyı her gün giymemektir. Ayaklarımızın dinlenmeye ihtiyacı olduğu gibi, ayakkabılarımızın da dinlenmeye ihtiyacı vardır. Günün tüm yorgunluğunu çeken ayaklarda oluşan kötü kokular ayakkabılara siner. Özellikle günün büyük bölümünü ayakta geçiren kişiler bu konuya daha fazla dikkat etmeli. Aynı ayakkabıyı sürekli giymek ayak kokusunu kronik hale getirir. İster yazlık, isterse kışlık ayakkabı tercihiniz ne yönde olursa olsun, aynı ayakkabıyı üst üste 2 gün giymemelisiniz. Diğer taraftan, dar kalıplı ve sivri burunlu ayakkabılar ayak terlemesine daha fazla neden olur. Aynı şekilde yüksek topuklu ayakkabı kullanıcıları da ayak terlemesinden daha fazla şikayet eder. Kış veya yaz sezonunda tabanı uygun olmayan ayakkabılar kullanmamalısınız. Aksi durumda ne yazık ki ayaklarınız daha fazla terler. Bu da ayak kokusu şikayetlerinizin artmasına neden olur. Sezonluk ayakkabı seçiminizde bunlara dikkat ederseniz ayak terlemesi ve ayak kokusu ile daha az karşılaşırsınız. 

Tuzlu su veya sirkeli sudan yararlanabilirsiniz.

Ayak kokusunu önleme yollarından bir diğeri de tuzlu su veya sirkeli sudan yararlanmaktır. Özellikle kronik ayak kokusu şikayeti olan kişilerde ayak derisinde nem dengesini korumak zordur. Bu gibi durumlarda tuzlu su veya sirkeli suyun çeşitli faydalarını görürsünüz. Haftada 2 kez ayaklarınıza tuzlu veya sirkeli suyla bakım yaparsanız cilt hücreleriniz nem dengesini daha iyi korur. Süre olarak 10 dakika yeterlidir. Tuzlu suyla ayak bakımında 1 litre suya 4 çay kaşığı tuz kullanabilirsiniz. Sirkeli suyla ayak bakımı için ise 1 litre suya 1 su bardağı elma sirkesi yeterlidir. Tuz ve sirke, ayak derinizdeki gözenekleri açar ve cildinize nefes aldırır. Böylelikle terlemeyi doğal olarak kontrol altında tutar. Aşırı terleme şikayetlerini azaltır. Özellikle elma sirkesi bu bağlamda çok faydalıdır. Çünkü elma sirkesinde yüksek miktarda folik asit vardır. Folik asidin en önemli özelliklerinden biri ise hücrelerin yenilenmesine katkı sağlamasıdır. Ayak derinizdeki hücreler canlandıkça aşırı terleme şikayetleriniz azalır. 

Ada çayının koku önleyici etkisi yüksektir.

Ayak kokusunu önleme yolları içinde bir diğer etkili yöntem de ayakkabının içine ada çayı yaprağı koymaktır. Özellikle ayakkabı kokusunu önlemek için bu yöntem çok faydalıdır. Ada çayının faydaları öteden beri birçok incelemeye konu oldu. Nitekim bu faydalardan biri de ada çayı yapraklarının zararlı mikroorganizmalar üzerindeki etkisidir. Ayakkabınızı kokudan arındırmak için yıkamanız iyi bir yöntem değildir. Çünkü suya maruz kalan kısımlarda şişme başlar, tabakalar ayrışır. Bunun yerine ayakkabınızın içine birkaç yaprak ada çayı koyarak kokudan kurtulmanız mümkündür. Terlik içindeki kokular için de bu yöntem faydalıdır. Ada çayının yaprakları, koku yapan mikroorganizmaları etkisiz hale getirir. Böylelikle kokuyla mücadelede etkin sonuçlar alırsınız. Kronik ayak kokusu şikayeti olanlar, gün içinde giydikleri ayakkabıyı çıkardıktan sonra içine birkaç yaprak ada çayı koyabilir. Ayakkabınızı tekrar giyecek olduğunuzda zararlı mikroorganizmalardan uzak bir şekilde ayakkabınızı giyebilirsiniz. Bu konuda en başarılı sonuçları taze ada çayı yapraklarıyla elde edersiniz. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir