Ayak sağlığımızı korumak için neler yapmak gerekir?

Ayak sağlığıyla ilgili yapılan araştırmalara göre, bebeklerin yüzde 95’i sağlıklı ayaklarla doğuyor, yetişkinlerin yüzde 60’ında ise ayak sorunu görülüyor. Vücudumuzun tüm yükünü taşıyan ayaklarımız, gereken özeni göstermediğimizde yaşam kalitemizi olumsuz yönde etkiler ve iş performansımızın düşmesine yol açar. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, ayak sağlığı konusunu ele alacağız ve ayak sağlığımızı korumak için neler yapmak gerektiği hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Ayak sağlığı niçin önemlidir?

Ayaklarımız, hareket özgürlüğümüzün temel koşullarından biridir. Ayak sağlığımızda ortaya çıkan en küçük bir sorun, yaşam kalitemizi ve iş performansımızı olumsuz yönde etkiliyor. Ayakta durmakta veya yürümekte karşılaşılan güçlükler, ilk olarak ayak kas ve eklemlerimizde, ardından omurga sistemimizde ve vücudumuzun değişik bölgelerinde ağrıların ortaya çıkmasına yol açıyor. O kadar ki, kronik baş ağrısı sorununun nedenleri arasında ayak sorunlarının da yer aldığı bilinen bir gerçek.

Ayak sağlığımızın bozulmasının en önemli nedenleri arasında aşırı kilo, gün içinde yeterince hareket etmeme, yanlış ayakkabı ve çorap seçimi ile kronik hastalıklar sayılabilir. Ayrıca, aynı ayakkabıyı her gün giymek ve ayakkabıyı çıkardıktan sonra yeterince havalandırmamak da ayak sağlığı açısından sakıncalı durumların başında geliyor. Tırnak batması, kaşıntı ve kızarıklık, parmak arası enfeksiyonları, nasır ve mantar, ayakta şişme gibi sorunlar ise en sık karşılaşılan ayak sorunları arasında.

Bununla birlikte, ayak sağlığımızdaki olumsuz her gelişme, kolayca fark edilebilme özelliğine sahip. Ayak sağlığımıza gereken özeni gösterirsek, ayaklarımızda oluşan sorunları kolayca fark edebiliriz. Ayaklarımızı birbiriyle karşılaştırmak da yine, ayak sağlığı açısından önemli. Ayak derisi ve tırnakların görünümü, damarların belirgin olup olmadığı, ayaktaki sert noktalar ve kızarıklıklar hakkında yapabileceğimiz basit birtakım karşılaştırmalar, ayak sağlığı bakımından önemli bilgilere ulaşmamızı sağlayacaktır.

Ayak sağlığımızı korumak için neler yapmak gerekir?

Yazımızın bu kısmında, ayak sağlığımızı korumak için neler yapmak gerektiği hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Fakat bu bilgilerin yalnızca koruyucu hekimlik bağlamında olduğunu, tedaviye dönük hiçbir amaç taşımadığını özellikle belirtelim. Ayak sağlığınızla ilgili herhangi bir sorununuz varsa, mutlaka hekiminize giderek muayene olmalı, gerekli tedavi sürecinizi hekiminizin gözetiminde sürdürmelisiniz. Ayaklarınızda doğuştan gelen anatomik şekil bozukluğu varsa veya diyabet gibi kronik bir hastalığa bağlı olarak çeşitli ayak sorunları yaşamaktaysanız, ayak sağlığınızı korumak için mutlaka tıbbi destek almalısınız.

Günlük ayak bakımınızı ihmal etmemelisiniz.

Günlük ayak bakımı için aslında, ılık su ve antibakteriyel sabun yeterlidir. Sabun konusundaki tercihiniz ayak bakımı için özel olarak hazırlanmış doğal karışımlı sabunlar da olabilir. Fakat, temizlik sırasında özellikle de parmak aralarının iyice temizlendiğinden emin olmalısınız. Bu bakımdan, ayaklarınızı ılık su içinde 10-15 dakika bekletmek ayak sağlığı açısından kesinlikle yeterli değildir. Ayak temizliği sırasında parmak aralarını ihmal ederseniz, çeşitli sağlık sorunlarına zemin hazırlayabilirsiniz. Ayaklarınızı yıkadıktan sonra mutlaka kurulamalı, nemlendirici uygulamak istiyorsanız ıslak ayak üzerine uygulamamalısınız. Ayaklarınızın ıslak kalması durumunda deri döküntüleri oluşabilir.

Ölü hücreleri temizlemelisiniz.

Ayak sağlığı açısından ölü hücrelerin temizliği çok önemli. Bu hücrelerden kurtulmak için, ayağınızı ılık suda yumuşattıktan sonra topuk taşıyla ovabilirsiniz. Bakım kremleri ve losyonları ölü hücrelerin üzerine değil, temizliğin bir sonraki aşamasında uygulamalısınız. Ayrıca, ayaklarınızı kurularken havluyla ayaklarınıza fazla baskı yapmamalısınız. Aksi durumda, ayaklarınızda kızarıklık ve ağrı oluşabilir. Ayakları ilaç içermeyen bir bebek pudrasıyla pudralamak da yine, ayak sağlığı için çok faydalı.

Tırnaklarınızı keserken dikkatli olmalısınız.

Ayak tırnaklarının bakımı ayak sağlığında en önemli konuların başında geliyor. Ayak tırnağınızı kesmeden önce mutlaka yumuşamasını sağlamalı, kesim sırasında tırnak etlerini geriye doğru iterek zarar görmesini engellemelisiniz. Ve tabii, ayak tırnaklarınızı kesmek için fazla uzamasını beklememeli, haftada bir mutlaka kesmelisiniz. Tırnaklarınıza gereken özeni göstermezseniz tırnak batması gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Ayaklarınızı mutlaka dinlendirmelisiniz.

Günün tüm yorgunluğundan etkilenen ayaklarımızda akşam saatlerinde şişmeler oluşabilir. İşiniz gereği gün içinde uzun süreler ayakta kalmanız gerekiyorsa, vücudunuzun alt kısımlarında kan toplanmasına bağlı olarak şişmeler oluşabilir. Akşam saatlerinde ayaklarınızı 20 cm kadar yüksekte tutarak uzandığınızda bu şişmelerin dağılmasını sağlayabilirsiniz. Ayaklarınıza basitçe masaj uygulamak da yine etkin bir yöntemdir. Bu sayede ayaklarınız, yeni güne daha kolay uyum sağlayacaktır. Ayaklarınız yeterince dinlenmediğinde, ayak ağrılarınız diz ve bel ağrılarına yol açıp hareket özgürlüğünüzü kısıtlayabilir.

Ayakkabı ve çorap seçiminize özen göstermelisiniz.

Doğru ayakkabı ve çorap seçimi, ayak sağlığımızın korunmasına büyük katkı sağlıyor. Gün boyunca ayaklarımızla temas halinde olan ayakkabımız ve çorabımız yürüme bozuklukları, ter kokusu, ayak enfeksiyonları gibi sorunlara yol açmamalı. Ayakkabı seçerken, doğal malzemelerden yapılmış deri ayakkabıları ilk sırada değerlendirmeli, sıkılığı ayarlanabilen bağcıklı ayakkabılara öncelik tanımalıyız. Sentetik ayakkabı alacaksak, hava geçirgen olmasına dikkat etmeliyiz. Dar kalıplı, sivri burunlu ve yüksek topuklu ayakkabıları tercih etmemeli, yürüyüş veya spor gibi etkinlikler için tabanı uygun olmayan ayakkabılar kullanmamalıyız.

Doğru ayakkabı seçimi, ayak bileği ve dizin yanı sıra kalça ve omurgalar üzerinde de rahatlatıcı etkiye sahip. Yanlış ayakkabılar ise kalıcı şekil bozukluklarından stres kırığı ve kemik ödemlerine kadar pek çok sağlık sorununa zemin hazırlayabilmekte. Giyeceğimiz çorabın ise mutlaka ter çekici olması gerekir. Yumuşak ve rahat çoraplar seçerseniz, ayaklarınız gün içinde rahat hareket edebilir. Ayağınıza küçük gelen çoraplar, kramp etkisi oluşturacak ve ayak konforunuzu olumsuz etkileyecektir. Çorap seçiminde ayrıca, dikişsiz çoraplara öncelik tanımalısınız.

Ofis dostu ayak destek ürünleri Ofix.com’da!

Ayak sağlığı konusunu ele aldığımız ve ayak sağlığımızı korumak için neler yapmak gerektiği hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com verilerine göre ofislerde büyük ilgi gören Tenex Ergorest T-6003 ayak desteğini kısaca tanıtmak istiyoruz. 34 x 45 x 18 cm ölçüsündeki bu ürünler, çift yüzeyli ergonomik tasarımı sayesinde postürü sürekli desteklemeye yardımcı olmakta. Hareketli yüzeyi sürekli salınım imkanı sağlayarak kan dolaşımını arttırıyor. Sabit yüzeyi ayaklara ergonomik destek sunarken, masaj yüzeyi sayesinde ayaklarda rahatlık hissi uyandırıyor. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden tüm ergonomi destek ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

  1. Hareketlilik…Özellikle yaşlıları sıkıntıya sokan ve ayak rahatsızlıklarını endişe verici hale getiren, bağımsızlığın hayati bir bileşendir. Kötü bir sağlık sorunu olarak akla gelmese de, yetersiz ayak sağlığı, bir kişinin yalnız yaşamak, çalışmak ve sosyal etkinliklere katılma yeteneğini ciddi biçimde etkileyebilir.
    Sizinde anlatmış olduğunuz gibi ayak sağlığı kesinlikle dikkate alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir