Aydınlatmada tasarruf nasıl sağlanır?

Sonbahara girdiğimiz bugünlerde gün ışığından yeterince yararlanamıyor, ofiste aydınlatma sistemlerini daha fazla kullanıyoruz. Aydınlatmada tasarruf için gerekli önlemleri almadığımızda enerji maliyetimiz artıyor, kaynakları verimli bir şekilde kullanamıyoruz. Sonbahar ve kış döneminde ofiste enerji maliyetimizi düşürmek için aydınlatmada tasarruf konusuna özen göstermemiz şart. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, aydınlatmada tasarruf yöntemleri hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Akkor lambaları kompakt floresan lambalarla değiştirmelisiniz.

Ofislerde akkor lamba kullanımı eskiye oranla azalmış olsa da bazen dekoratif amaçlarla tercih edilebiliyor. Ne var ki, enerji maliyeti üzerinde akkor lambaların etkisi büyük. Ofisinizde akkor lamba kullanıyorsanız bunları kompakt floresan lambalarla değiştirerek yüzde 80 oranında tasarruf sağlayabilirsiniz. Üstelik, akkor lambalara oranla floresan lambaların kullanım ömrü çok daha yüksektir. Aydınlatmada tasarruf yöntemleri içinde akkor lambaları değiştirmek için harcayacağınız bütçe, orta ve uzun vadede size geri dönecektir.

Aydınlatma sisteminizi gerekmedikçe kullanmamalısınız.

Ofis aydınlatması konusunda en büyük yardımcınız gün ışığı olmalı. Özellikle sonbahar ve kış döneminde günler kısalıp havalar erken karardığı için gün ışığından yeterince yararlanmak mümkün olmayabiliyor. Ofis dekorasyonunuzu gün ışığından en iyi şekilde yararlanacak şekilde yaparsanız, aydınlatma sisteminiz üzerindeki yükü büyük ölçüde azaltabilirsiniz. Bunun için aydınlatmada tasarruf yöntemleri içinde ofis masanızı pencereye yakın olacak şekilde yerleştirmeli, ofis dolapları ve diğer ünitelerin gün ışığını kesmesini önlemelisiniz.

Ofisinizde kullanmadığınız oda veya bölümlerin ışığını kapalı tutmaya dikkat etmelisiniz. Öyle ki, odadan 30 saniyeliğine çıksanız bile ışığı kapatmanızda yarar var. Işıkları bu kadar kısa bir süre için bile olsa açıp kapatmanın ampuller üzerinde zararlı bir etkisi yok. Ofisinizde toplantı odası veya arşiv gibi bölümler, kullanılmadığı sürece ışığı kapalı kalması gereken ortamlardır. Bu gibi aydınlatmada tasarruf yöntemleri için gerekirse iş arkadaşlarınızı uyarmaktan çekinmemelisiniz.

Eğer farklı lokasyonlarda ve takip edilmesi güç bir aydınlatma sistemi kullanıyorsanız, belirlenen zaman diliminde sistemin enerjisini otomatik olarak kesen özel mekanizmalar kullanabilirsiniz. Nitekim bu mekanizmalar, tuvaletler gibi ışık kontrolü yapması zor olan ortamlar için hızlı ve kolay çözümler sunar. Ve tabii, bu gibi ortak kullanım alanlarında sensörlü sistemleri tercih etmek, tasarruf düzeyini arttıracaktır.

Ortamdaki ışık miktarına dikkat etmelisiniz.

Ofis aydınlatması için gerekli standartlar, ilgili mevzuatta EN12464-1 standartları şeklinde ifade edilmekte. Bu standartlara göre ofis içinde aydınlık seviyesi 500 lüx’ün altına inmemeli ve ortalama düzgünlük 0.6’nın üzerinde olmalı. Bu standartlar korunduğu sürece işverenler, ofis aydınlatması ve aydınlatmada tasarruf yöntemleri konusunda farklı tasarım türleri ve tercihlerinde bulunabilirler. Ofis aydınlatması hesapları buna göre yapıldığında, seçilen tasarım tür ve tercihlerinde görüş kalitesini korumak mümkün olacaktır.

Bununla birlikte, 500 lüx’lük ışık miktarı, yapılan işin niteliğine göre bazen yetersiz kalabilir. Örneğin, görsellik niteliği yüksek bir iş yapıyorsanız en az 750 lüx, ya da montaj veya kalite kontrolü gibi bir işle uğraşıyorsanız 1000 lüx’lük bir ışık miktarına ihtiyacınız vardır. Bu konularda da yine uzman kişilerden destek alabilirsiniz. Ofisinizde bazı ortamlar daha fazla ışığa ihtiyaç duyabilir. Fakat bu ortamlarda aydınlatmada tasarruf yöntemleri içinde çok sayıda düşük güçlü lamba kullanmak yerine, az sayıda yüksek güçlü lamba kullanmalısınız. Bu sayede ortamdaki ışık miktarı enerji maliyetinizde yüksek bir artış yaratmaz.

Özel ışıklandırmalarda abartıya kaçmamalısınız.

Özel ışıklandırma sistemleri, ofislerde enerji maliyetlerini arttıran konular arasında yer almakta. Ofisinizin belirli bir bölümünü öne çıkartmak ve ortamla kontrast oluşturup görüş kalitesini arttırmak için bu sistemleri tercih edebilirsiniz. Fakat, özel ışıklandırma sistemlerinizi şekillendirirken, ortamdaki toplam ışık miktarını dikkate almalısınız. Abartılı özel ışık sistemleri hem fotometrik açıdan sağlıksız bir durum yaratır, hem de enerji maliyetinizi yükseltir.

Aydınlatmada tasarruf yöntemleri içinde özel ışıklandırma sistemleri konusunda profesyonel destek alabilirsiniz. Bu gibi destekler, doğru zannedilen birçok uygulamanın daha verimli hale getirilmesini sağlamakta. Örneğin, dış mekan aydınlatmalarında çoğu zaman ışıldak kullanımı tercih edilebiliyor. Oysa ışıldaklar, enerji maliyetinin artmasına yol açmakta. Dış mekan aydınlatmasında ışıldak yerine halojen lamba kullanmayı tercih edebilirsiniz. Işıldak üzerinde 100 Watt’lık bir standart lambayla elde edebileceğiniz ışık miktarını 50 Watt’lık bir halojen lambayla elde edebilir, bu sayede aydınlatmada tasarruf sağlayabilirsiniz.

Aydınlatma sisteminizin periyodik bakımını ihmal etmemelisiniz.

Aydınlatma sisteminizin daha az enerji kullanması için periyodik bakımını yaptırmanız gerekir. Nitekim, aydınlatma sistemlerinde ve özellikle armatürler üzerinde biriken tozlar ortamdaki ışık miktarının azalmasına yol açıyor. Bazı durumlarda bu oran yüzde 50’nin bile üzerine çıkabilmekte. Aydınlatmada tasarruf yöntemleri içinde aydınlatma sisteminizi ve armatürlerinizi temiz tutarsanız daha az enerjiyle ofisinizde aydınlatma ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Temizlik için hafif nemli bir toz bezi yeterli olabilir.

Ofis dekorasyonunuzda açık renkleri tercih etmelisiniz.

Ofis dekorasyonunda renk tercihleri eskiye oranla günümüzde daha geniş bir yelpazeye yayılıyor. Dekorasyonda renk tercihinde bulunurken, ofisinizin gün ışığından yararlanma şekline dikkat etmelisiniz. Ofisiniz eğer yeterince ışık alıyorsa, renk seçiminiz için çok fazla alternatifiniz var demektir. Gün ışığından yeterince yararlanamıyorsanız, renk seçiminizde yalnızca açık renkleri değerlendirmeye almalısınız. Koyu renkler, ortamdaki ışığı emer ve hem çalışanların, hem de ziyaretçilerin enerjisini düşürür, yorgunluk hissini arttırır.

Aydınlatmada tasarruf yöntemleri içinde ofis duvarlarını ve tavanları açık renklere boyarsanız enerji maliyetinizin düşmesini sağlayabilirsiniz. Ofisinizde dekoratif lambalar kullanmayı tercih ediyorsanız, bunların açık renkli ve şeffaf gölgelikli olması iyi bir seçim olabilir. Toplantı odası dekorasyonunda aydınlatma konusunda abartıya kaçarsanız, katılımcıların toplantıya yoğunlaşmaları ve verimli olmaları zorlaşır. Işık miktarının az olması ise ilgi ve dikkatin dağılmasına, toplantının konusu ve amacından uzaklaşılmasına yol açabilir.

Editörün Tavsiyesi: Philips Essential Led Ampul 14 W 1521 Lümen Beyaz Işık E27

Aydınlatmada tasarruf yöntemleri hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en fazla sipariş verdiği aydınlatma ürünlerinden biri olan Philips Essential Led ampul 14 W 1521 Lümen beyaz ışık E27 ürünümüzü kısaca tanıtmak istiyoruz. A+ enerji sınıfında, beyaz renkli, 10 bin saat kullanım ömrüne sahip, normal duya uygun bu ürünleri ofisinizde rahatlıkla kullanabilir, enerji maliyetinizi azaltabilirsiniz. Bu ürünleri sipariş vermek için burayı, kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir