Ayna nasıl temizlenir?

Aynalar hem evlerde, hem de işyerlerinde en sık kirlenen yüzeylerden biridir. Ayna temizliğine gereken özen gösterilmediğinde yapılan temizlik işleri yeterince güzel gözükmez, temizlikle yaratılmak istenen olumlu imaj eksik kalır. Lekeli aynalar ev veya işyeri sahibinin temizliğe yeterince özen göstermediğini düşündürür. Oysa temiz ve pırıl pırıl aynalar hem olumlu bir imaj yaratır, hem de motivasyonu arttırır. Ayna temizliğinin püf noktalarını bilirsek, işlerimizi hızlı ve kolay bir şekilde tamamlayabiliriz. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, ayna temizliği konusunda faydalı bilgiler paylaşacağız.

Ayna temizliği için gereken malzemeler nelerdir?

Aynanınız temiz ve pırıl pırıl görünmesi için uygulamanız gereken yöntem ve ipuçları aslında son derece basit. Her şeyden önce, temizlik için gerekli malzemeleri hazırlamalısınız. Ayna temizliği için mikrofiber bez, temizlik süngeri, temizlik eldiveni, deterjan veya cam temizleyici gerekir. Temizlik sırasında tercihen çekçek de kullanabilirsiniz. Fakat evde ayna temizliği yaparken deterjan veya cam temizleyici kullanmak istemiyorsanız, doğal yöntemlerden de yararlanabilirsiniz. Bu konuyu aşağıda ele alacağız.

Diğer taraftan, ayna ve cam temizliği için gazete kağıdı kullanımı ülkemizde oldukça sık rastlanan bir durum. Ne var ki gazete kağıtları nemi hızlı bir şekilde emse de yüzeyin kirlenmesine yol açar. Üstelik, yüzeyde sürtünmeyi arttırdığı için daha fazla toz birikmesine neden olur. Ayna ve cam gibi parlak yüzeylerin temizliğinde mikrofiber bezler her zaman için ilk tercihiniz olmalı. Çünkü bu bezler, hem yüksek bir emiş gücüne sahiptir, hem de sürtünme nedeniyle yüzeylerde toz birikmesine yol açmaz. Ve başka hiçbir pamuklu bez ya da eskimiş tişört, mikrofiber bezlerin yerini tutmaz.

Ayna temizliğine nasıl başlanır?

Ayna temizliği için gereken malzemeleri hazırladıktan sonra, temizliğine lekelerden başlamalısınız. Ayna üzerinde oluşan lekelerin türüne göre bazen basit temizleyiciler yeterli olabilirken, bazen alkollü pamuk veya daha güçlü leke çözücüler kullanmak gerekebilir. Basit lekeler, ortamda oluşan buhar, su sıçraması, diş macunu artığı ve el izleridir. Özellikle de banyo ve tuvalet aynaları bu lekelerle kolayca kirlenir. Boy aynası, salon ya da antre aynaları ve dekoratif aynalar ise ortamda oluşan toz ve diğer kirlerden dolayı kötü bir görüntü oluşturur.

Ayna yüzeyindeki basit lekeleri temizlemek için temizlik süngeri ile deterjan veya cam temizleyici ya da sirkeli su kullanabilirsiniz. Bu lekelerin üzerinden birkaç kez geçip biraz beklerseniz, kirlerin yumuşamasını sağlar ve aynanızı kolayca temizleyebilirsiniz. Daha ağır lekeler içinse özel leke çözücüler kullanmak gerekir. Bu ürünleri yüzeye nasıl uygulayacağınızı üzerindeki kullanım talimatları bölümünde bulabilirsiniz. Yine de leke çözücüleri pek sık kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Çünkü leke çözücüler, ayna yüzeyinde aşınmalara yol açar ve aynanın estetiğine zarar verir. Özellikle de baklava ayna temizliğinde leke çözücüler yerine basit veya doğal yöntemleri kullanmaya çalışmalısınız. 

Ayna temizliğinde nelere dikkat etmek gerekir?

Ayna temizliği için lekelerin üzerinden geçip biraz bekledikten sonra, mikrofiber bezinize bir miktar deterjan döküp aynanızın üzerini dairesel hareketlerle silebilirsiniz. Dilerseniz fısfıs kullanabilir, cam temizleyicinizi yüzeye püskürtebilirsiniz. Her iki durumda da aynanızın tüm yüzeylerinin temizlenmesine dikkat etmeli, yalnızca orta kısımlara odaklanmamalısınız. Ve tabii aynanızın çerçevelerini, özellikle de üst çerçevesini ihmal etmemelisiniz. Çoğu zaman yükseklik gerekçesiyle bu kısımlar atlanır. Fakat biriken kirler, ortamda sağlıksız koşulların oluşmasına yol açar ve ilerleyen zamanlarda daha zor temizlenir.

Temizliği soğuk suyla değil de ılık suyla yaparsanız kirlerin daha hızlı çözünmesini sağlayabilirsiniz. Fakat sıcak su kullanmaktan kaçınmalısınız. Çünkü sıcak su yüzeyde buğu oluşmasına yol açar ve ayna temizliğini zorlaştırır. Ayna çerçevesini temizlerken dairesel değil, doğrusal hareketler yapmalısınız. Hızlı ve sert hareketlerden kaçınmalı, hiçbir yüzeye zarar vermemelisiniz.

Aynanızın çerçevesi eğer ahşapsa, buna uygun bir temizleyici kullanmalısınız. Ahşap ve benzeri yüzeylerde alkol içeren temizleyiciler ve uygun özelliğe sahip olmayan yağ çözücüler kullanmamalısınız. Bu bağlamda varak ayna temizliğine çok dikkat etmelisiniz. Çünkü varak ayna temizliği çok zordur, çerçeveler üzerinde çok kolay bir şekilde leke oluşabilir. Yüzeyi ve çerçeveleri temizledikten sonra bezinizi yıkayarak yüzeydeki deterjanı almalısınız. Lekesiz ayna temizliği için yüzeyde kalan tüm nemi almalısınız. Bunun için kuru bir mikrofiber bez kullanmalısınız. Yüzeydeki tüm nemi almazsanız lekelenmeleri önleyemezsiniz.

Aynalardaki sararmalar nasıl temizlenir?

Salon veya antrelerde kullanılan aynalar yoğun miktarda gün ışığına maruz kaldığında sararmaya başlar. Bu tür bir sararmayı günlük ve haftalık temizlik işlemleriyle önlemek ya da gidermek çok güçtür. Aynanızın sararmaması için fazla güneş almayan bir yerde bulunmasına dikkat etmelisiniz. 

Doğal yöntemlerle ayna temizliği nasıl yapılır?

Ayna temizliği için temizlik ürünleri kullanmak istemiyorsanız, doğal yöntemlerden yararlanabilirsiniz. Temizleme suyunu hazırlamak için 1 litre suya bir kaşık sirke koyabilirsiniz. Eğer aynanız uzun zamandır temizlenmemişse, sirke miktarını bir çay bardağına kadar çıkarabilirsiniz. Sirkeli suya batıracağınız mikrofiber bezle doğal yöntemlerle kolay ayna temizliği yapabilirsiniz. Mikrofiber bezinizi sıkmak istemiyorsanız, temizleme suyunu fısfıslı bir şişeye koyarak ayna yüzeyine püskürtebilir, ardından mikrofiber bezle temizliğini sağlayabilirsiniz. Temizliğin ardından kuru bir mikrofiber bezle yüzeydeki tüm nemi almalısınız.

Editörün Tavsiyesi: Ceystar Mikrofiber Bez

Ayna temizliği için mikrofiber bezlerin en uygun seçenek olduğunu yukarıda belirtmiştik. Online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en fazla sipariş verdiği mikrofiber bezler içinde yer alan Ceystar mikrofiber bezler bu konuda iyi bir seçim olabilir. 40 x 40 cm ölçüsündeki bu ürünler ince yapılı olduğu için her türlü tozu ve kiri etkin bir şekilde hapsetmekte. Antibakteriyel özelliğe sahip bu ürünleri sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir