Ayni Yardım Nedir? Yapılan Bu Yardımlar Vergiden Nasıl Düşülür?

Toplumsal birlik ve beraberliğin içten bir şekilde hissedildiği Ramazan ayında özellikle geçtiğimiz ay yaşadığımız deprem felaketi ile ayni yardım birçok işverenin tercih ettiği bir yardım türü oldu. Ama bu yardım, sadece Ramazan ayına ya da felaket zamanlarına özel değil. Kurum içi birlik ve beraberliği pekiştirdiği gibi özel günler, bayramlar ve yılbaşlarında da yapılabilir.

Ayni yardım gerek toplumsal gerek kurum içi yardımlaşmayı ve birliği pekiştirir. Ayrıca işverenler için çeşitli avantajlara da sahiptir. Bu içeriğimizde işverenler için ayni yardımın ne olduğundan, çeşitlerinden, sağladığı avantajlar ve ayni yardım bordrolaştırma sürecinden bahsedeceğiz.

Ayni Yardım Nedir?

Ayni yardım, kavram olarak “doğrudan parasal olmayan bunun yerine hizmet, ürün şeklinde sağlanan yardım” çeşididir. İşverenler özel günlerde, yılbaşında, bayramda çalışanlarına ve ihtiyaç sahiplerine bu yardımı yapabilirler. Doğrudan para içermeyen giysi, erzak yardımı şeklinde sunulan yardımları kapsar. Ramazan ayında işverenlerin çalışanlarına ya da ihtiyaç sahiplerine dağıttığı Ramazan kumanyaları bu yardım türüne dahildir.

Günümüzde çalışan memnuniyeti ve sadakati gibi konularda kurum kültürünü olumlu yönde etkileyen geniş kapsamlı bir yardım çeşididir. Çalışan motivasyonunu arttırır; çalışanların kuruma karşı olumlu duygular beslemesini ve kurumu benimsemesini sağlar. Eğer işyerinizde kurum aidiyeti konusunda “insan odaklı” çalışmalar yapmak istiyorsanız, ayni yardımlar ile çalışanlarınıza destek olmaya çalıştığınızı onlara hissettirebilirsiniz. Bu tarz ince davranışlar, çalışanlardan büyük oranda olumlu geri dönüşler alır. Kurumun çalışanlar tarafından sevilen bir yer olmasına yardımcı olur.

Ayni Yardım Nedir? Yapılan Bu Yardımlar Vergiden Nasıl Düşülür?

Ayni Yardım Çeşitleri Nelerdir?

İlk olarak parasal bir yardım içermediğini belirtmeliyiz. Bu yardımlar temelde mal ya da hizmet ile yapılmaktadır. Verilme zamanına ve sebeplerine göre farklı isimler alsa da kapsamı aynıdır. İşyerleri tarafından çalışanlarına ve ihtiyaç sahiplerine yapılabilen ayni yardımlar 3 kategoride sınıflandırılabilir:

Ramazan Yardımı: İşyerleri ve işverenler tarafından gerek çalışanlara ve ailelerine gerek ihtiyaç sahiplerine en sık yapılan yardım türüdür. Ramazan paketleri ile içerisinde çeşitli gıda maddelerinin bulunduğu kolileri dağıtabilirsiniz. Satış sitemiz Ofix’te yer alan farklı büyüklükteki Ramazan kolilerini inceleyebilir ve güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz.

Erzak Yardımı: Yardım kolisi, gıda yardımı gibi isimlerle anılan erzak yardımı bayramlarda ya da tatillerde yapılabilir. İçeriği Ramazan kumanyaları ile aynıdır.

Giysi Yardımı: İşverenlerin çalışanları ve ihtiyaç sahipleri için en çok sunduğu yardımlardan birisi giyim üzerinedir. Kıyafet, ayakkabı, kaban yardımları şeklinde yapabilrisiniz. Mevsim dönümlerinde, özel günlerde yapabilirsiniz.

Ayni yardımlar temelde bu şekildedir. Elbette kurum kültürüne ve çalışanlarla kurmak istediğiniz iletişime göre yapacağınız yardımı çeşitlendirebilirsiniz. Çalışanlarınızı motivasyon amacıyla çeşitli kurslara göndermek, etkinlik biletleri vermek de bu yardım kapsamındadır. Yılın belli zamanları, bayramlar, özel günler ya da yorucu projeler sonrasında çalışanlarınızın kendilerini iyi hissetmeleri için bu tür yardımlar sunabilirsiniz.

Ayni Yardım Nedir? Yapılan Bu Yardımlar Vergiden Nasıl Düşülür?

Ayni Yardım Bordro Süreci

Gelir Vergisi Kanunu’nun 61. Maddesi’nde “Ücret, işverene tabi ve belirli bir işyerine bağlı olarak çalışanlara hizmet karşılığı verilen para ve ayınlar ile sağlanan ve para ile temsil edilebilen menfaatlerdir.” şeklinde açıklanan ayni yardım, bordroya işlenerek vergilendirilir. Bu yardımların maliyet bedellerinin tamamını beyan ederek gelirden indirebilirsiniz.

Hangi Ayni Yardımlar Gelir Vergisinden Muaftır?

  • Personelin ulaşımı için sunulan servis hizmeti
  • İşyeri içinde verilen yemek
  • Yemek çeki ve yemek kartları
  • 100 metrekareye kadar olan lojman kirası ve elektrik, su giderleri
  • Personele işyerlerinde giymek üzere verilen ve işten ayrıldığında geri alınan iş giysileri
  • Yıllık asgari ücret tutarını aşmayan sağlık sigortası ve bireysel emeklilik katkı payları

Ayni Yardımın İşyerleri için Avantajları Nelerdir?

Birlik ve beraberliği destekleyici etkisi ile insanlar arasındaki iletişimi iyileştirir. Bir yardım olmasının yanı sıra işverenlerin çalışanlarına verdiği bir hediye mahiyetindedir. Dolayısıyla mavi yaka ya da beyaz yakalıların motivasyonunu arttırıcı etkisi vardır. Kurum kültürünü olumlu anlamda etkiler ve kurum aidiyetinin oluşmasına yardımcı olur. İşyerlerinin çalışanlarına değer verdiğini ve onları önemsediğini göstermesinin bir yoludur. Böylelikle kurum ve yönetim arasında olumlu duygular gelişir. Çalışanlar, işyerlerini daha çok seveler. Elbette bu da motivasyonu ve dolayısıyla işletme verimini artırıcı etki gösterir.

Siz de bu Ramazan ayı içerisinde çalışanlarınızı motive etmek istiyorsanız satış sitemizde Ofix üzerinden sizlere sunduğumuz Ramazan kumanyası paketlerimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir