Ayrılık Sonrası Ofiste Ayakta Kalmanın Yolları

Merhaba sevgili beyaz yakalılar! Her hafta olduğu gibi yoğun geçtiğini düşündüğüm bu haftanın son gününde yine birlikteyiz. Bugün belki birçoğunuz sevdiğiniz insanla birlikte hafta sonunu nasıl geçireceğinizi düşünüyorsunuz. Fakat herkes sizin kadar şanslı olmayabilir. Bahar aylarının kapımızı çaldığı bu zaman diliminde ayrılık acısı yaşayan ve iş hayatını sürdürmekte zorluk çekenleri de unutmamak lazım. Ofixboy kardeşiniz bendeniz, bugün onlar için birkaç öneride bulunacağım. Başarısı kendi deneyimlerimle sabit ayrılık sonrası ofiste ayakta kalmanın yolları işte huzurlarınızda… 

Yataktan hemen çıkınız!

Ayrılık sonrası ilk birkaç gün çok zor geçer sevgili beyaz yakalılar. Bu konuda özellikle ilk birkaç geceye çok dikkat etmelisiniz. Uyku sağlığınızı korumaya özen göstermeli, uyuduğunuz odada cep telefonu bulundurmamalısınız. Sabah alarm çaldığında susturmanız biraz zor olsa da bu durum yataktan hemen kalkmanızı sağlar. Hem bu sayede, gecenin bir yarısı uyanıp mesaj gelmiş mi diye telefonunuza bakma işkencesinden kendinizi kurtarmış olursunuz. Mesaj gelmişse, sabah nasıl olsa görürsünüz. Bunun için uyku sağlığınızı bozmanıza değmez. Ve şuna emin olun ki, gecenin bir vakti yollanan mesajlar duygu patlamalarının bir sonucu olduğu için kimseye hayır getirmez.

Bir iş arkadaşınıza içinizi dökünüz.

Ailenizden birini veya bir arkadaşınızı kaybettiğinizde çoğu işveren ve iş arkadaşınız anlayış gösterir. Bunun zor bir dönem olduğunu bilirler ve dikkatinizin dağınık olmasına, ufak tefek hatalar yapmanıza göz yumarlar. Aslında bir ilişki bittiğinde de bir yakını kaybetmenin vermiş olduğu derin üzüntüyü ve acıyı yaşarız. Hani Özdemir Asaf‘ın Çizik şiirinde dediği gibi; ölüm gibi bir şey oldu ama kimse ölmedi. Evet sevgili beyaz yakalılar, ayrılık acısı da ölüm acısı gibi bir şey, ama kimse ölmüyor ve hayat devam ediyor…

Tamam, belki ayrılığının acı dolu detaylarını müdürünüzle paylaşmak istemeyebilirsiniz. Sonuçta ikiniz her ne kadar yakın olursanız olun o sizin üstünüz, o yüzden profesyonelliğinizi korumalısınız. Ancak sizle aynı seviyede bir iş arkadaşınıza ayrılığınızdan bahsedip içinizi dökebilirsiniz. Böylece ofiste kendinizi çok kötü hissettiğiniz zamanlarda ya da çay ve kahve molalarında size destek olacak biri olmuş olur. 

Zorla bile olsa gülümseyiniz.

Kendinizi gülümsemeye zorladığınızda bunun önünde sonunda gerçek bir gülümsemeye dönüştüğünü gösteren çok ilginç bilimsel araştırmalar var. Aynı şekilde, eğer çevrenize mutluluk saçarsanız mutluluğun sizi bulma olasılığı epey yükselecektir. Şimdi bu değerli bilgileri hafızanıza kaydedin ve ayrılık sonrası çok zor bile olsa ofiste herkese gülümseyin, iltifatlar edin. Ne kadar mutsuz olsanız da çevrenize pozitif bir enerji yaymaya çalışın. İş arkadaşlarınızın size yapacağı dönüşler kendinizi iyi hissetmenize büyük katkı sağlayacaktır. 

Unutmayın ki, ayrılık acısı çok zor bir şey, fakat bunu yaşayan ilk insan da siz değilsiniz. Böyle bir dönemde kendinizi yeterince iyi hissetmeden ne kendinizi, ne de karşı tarafı ya da bir başkasını suçlamaya çalışmayın. Olayları objektif bir şekilde değerlendirebileceğiniz zamana kadar bekleyin. Bu süreci sağlıklı bir şekilde atlatabilirseniz, sorun çözme beceriniz gelişmiş demektir. Ayrılık acısıyla ve üstelik bir de bahar yorgunluğu ile kendinizi bırakırsanız işlerin yoluna girmesi çok zor hale gelir. 

Haftaya görüşmek üzere.

Ofixboy…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir