Şimdi Ayvalık’ta olmak vardı!…

Kurban Bayramı‘na sayılı günler kalmışken tatil hazırlıkları tüm hızıyla devam ediyor. Bayram tatilinin 9 güne çıkartılmasıyla ülkemizin birbirinden güzel turizm merkezlerinde yoğunluk artmaya başladı. Balıkesir’e bağlı Ayvalık ilçesi, ülkemizin en gözde turizm merkezlerinden biri. Dünyaca ünlü Cunda Adası, Aşıklar Tepesi, Sarımsaklı Plajı, Şeytan Sofrası, tarihi kilise ve camileriyle Ayvalık, unutamayacağınız bir bayram tatili geçirmenizi sağlayabilir. Ofix Blog‘da bu ayki gezi rehberi köşemizde, Ayvalık hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Ayvalık’ın Kısa Tarihçesi

Tarih içinde Hekatonisa, Cisthna, Taliani, Kydonia gibi isimlerle anılan Ayvalık’taki ilk yerleşimler, Antikçağ’a kadar uzanıyor. İrili ufaklı çok sayıda adadan oluşan bölgedeki adaların en büyüğüne Eski Yunanlılar Nesos adını vermişti. Günümüzde Cunda Adası olarak bilinen bu adanın dışında Chalkis, Pordoselene ve Kydonia gibi yerleşim birimleri de Antik dönemde Eski Yunanlıların en önemli limanları içinde yer alıyordu. Bu adalardaki sıcak su kaynakları, bölgeyi aynı zamanda da çok önemli bir sağlık merkezi haline getirmişti. Bölgede yapılan arkeolojik kazılarda ortaya çıkan buluntular içinde çanak çömlekler kadar sağlık gereçleri de büyük bir yer tutmakta.

Ayvalık’ın tarih içinde bilinen ilk yerleşimcileri Misyalılardır. Bölgeye daha sonra yerleşen Eski Yunanlılar, Karadeniz’deki kolonilerine gidiş yolunda yer alan bu bölgeyi lojistik bir merkez haline getirdiler. Zaman içinde Hititliler, Frigler ve Lidyalılar tarafından yönetilen bu bölge, M. Ö. 4. yüzyılda Makedonyalıların kontrolüne geçti. M. S. 4. yüzyıla kadar Roma hakimiyetinde kalan bölgede 15. yüzyıla kadar Bizans hüküm sürdü. Bu dönemde Ayvalık ve çevresi, çok sayıda korsan tarafından yağmalandı ve lojistik önemini yitirdi. Antik dönemde 20’nin üzerinde adaya yayılan yerleşim merkezleri, Bizans döneminde bugün İlkkurşun Tepesi olarak bilinen bölgede toplanmaya başladı.

15. yüzyılda Osmanlı’nın denetimine geçen Ayvalık ve çevresi, bugünkü Cunda Adası merkez olmak üzere dönemin en önemli deniz üslerinden biri haline geldi. Osmanlı döneminde bölgedeki Rum varlığının yaşam koşullarında her anlamda iyileşme yaşandı. Kaynaklarda Ayvalık ismi ilk olarak 1772 yılında yayınlanan bir fermanda kullanıldı. 18. yüzyıldan itibaren bölgede ticari hayat hızlı bir gelişme gösterdi ve yabancı nüfus arttı. Kapitülasyonlardan yararlanan yabancı tüccarlar, 1789 yılından itibaren bölgede kısmi özerklik sağladı. 1821 yılında yaşanan Mora İsyanı sonucunda bölge boşaltıldı. Daha sonra Rumların geri dönmesine izin verilmiş olsa da Ayvalık ve çevresi eski canlılığına kavuşamadı. 1923 yılında yaşanan mübadeleden sonra Ayvalık’ın yeni sakinleri Girit ve Midilli’den göç eden Türkler oldu.

Cunda Adası

Dünyaca ünlü Cunda Adası, Ayvalık’ın en gözde tatil ve kültür merkezlerine ev sahipliği yapmakta. Tarih boyunca Ayvalık ve çevresindeki 22 ada içinde en ünlüsü olan Cunda Adası’nın isminin, Piri Reis‘in Kitab-ı Bahriye‘sinde geçen Yunda Adaları isminden geldiği düşünülüyor. Cumhuriyet döneminde adanın ismi, bölgedeki Yunan işgaline ilk karşı koyan birliğin komutanı Yarbay Ali Çetinkaya‘ya ithafen Alibey Adası olarak değiştirilmiş. Fakat adanın ismi için daha çok Cunda Adası kullanılmakta. Bölgedeki tüm adalar içinde yalnızca Cunda Adası’nda yerleşim alanı mevcut.

Cunda Adası’na Ayvalık’tan kalkan teknelerle ulaşabileceğiniz gibi, karayolu bağlantısıyla da ulaşabilirsiniz. Ayvalık’ta doğa turizminin yanı sıra kültür turizminin de en gözde merkezlerinden biri olan bu adada en çok Aşıklar Tepesi, Ayışığı Manastırı, Taksiyarhis Kilisesi, Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı, Despot Evi ve Ada Koyu yerli ve yabancı turistler tarafından büyük ilgi görüyor. Çevresi doğal plajlarla çevrili olan Cunda Adası’nda boğazların ve iç içe geçen koyların güzelliğine tarihi evler, kiliseler ve manastırlar eşlik ediyor.

Aşıklar Tepesi

Aşıklar Tepesi, Cunda Adası’na hakim bir noktada yer alıyor ve adayı kuşbakışı izleme keyfi sunuyor. Tepe üzerinden tüm adanın panoramik fotoğrafını çekebilirsiniz. Fakat Aşıklar Tepesi’nde yerleşim oldukça dar sokaklar üzerine şekillenmiş. Bu yüzden adayı aracınızla ziyaret etmenizi pek tavsiye etmeyiz. Tepe üzerinde yer alan yel değirmeni, Cunda Adası ve Ayvalık’ın en önemli sembollerinden biri. Tepenin olduğu noktada ayrıca, Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı ile Agios Yannis Kilisesi yer alıyor.

Taksiyarhis Kilisesi

1873 yılında inşa edilen Taksiyarhis Kilisesi, içerisindeki mermer işçiliği ve tasvirleriyle adanın görülmeye değer noktalarından biri. II. Dünya Savaşı döneminde kilisenin çanı yerinden çıkartılarak halka haber verme amacıyla kullanıldı. Daha sonra dünyanın en büyük çanı olduğu anlaşılan bu çan, günümüzde Bergama Müzesi’nde sergilenmekte. Kilisenin bulunduğu nokta, Osmanlı döneminde Rumlar ile Müslümanların birlikte ve huzur içinde yaşadıkları adanın en eski mahallelerinden biri. Kiliseye çıkan sokaklar, neo-klasik dönemin mimari anlayışını yansıtmakta.

Tek kubbeli ve bazilika tipinde dikdörtgen planlı bu kilisenin iki çan kulesinden yalnızca biri günümüze ulaşmayı başardı. İç mekanı kireç harçlı sıva ve alçıyla kapanmış bu kilise, Vakıflar Meclisi kararıyla Rahmi Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı‘na tahsis edilerek restore edildi. Günümüzde Rahmi Koç Müzesi olarak hizmet veren yapıda oyuncaklar, bebek arabaları, ölçüm aletleri gibi birbirinden ilginç koleksiyonlar sergilenmekte.

Sarımsaklı Plajı

Ayvalık denildiğinde akla gelen ilk plajlardan biri olan Sarımsaklı Plajı, ilçe merkezine 8 km uzaklıkta yer alıyor. Ayvalık’ın Küçükköy beldesinde bulunan ve ülkemizin en ünlü plajları arasında yer alan bu plajın uzunluğu yaklaşık 7 km, eni ise 100 m. İnce ve temiz bir kuma sahip olan Sarımsaklı Plajı’nda deniz, kum ve güneşin keyfini doyasıya çıkartabilirsiniz. Halka açık ve ücretsiz olan bu plajın yakınlarında 6 adet kamp yeri, 70’e yakın turizm işletmesi ve konaklama tesisi ile 160’a yakın restoran, kafeterya ve eğlence merkezi yer almakta. Plaj çevresinde ayrıca, su sporlarıyla ilgili çeşitli aktivitelere katılabilirsiniz.

Altınova Plajı

Ayvalık’ın en önemli plajlarından bir diğeri olan Altınova Plajı, ilçe merkezine 13 km uzaklıkta. Temiz denizi, ince kumu ve huzurlu atmosferiyle Ayvalık içinde keyifli bir tatil fırsatı sunan bu plaj, granit kayaların ufalanmasıyla oluşmuş incecik kumlarla örülü. Dünyada çok az örneğine rastlanan kum adası özelliğine sahip bu plajda isterseniz sörf, yelken, kano veya su kayağı yapabilirsiniz. Fakat bölgede lodos kuvvetli estiği için dalgalara dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Plajın yakınlarında çok sayıda otel ve konaklama tesisi var. Dilerseniz piknik alanları ve kamp yerlerini de değerlendirebilirsiniz.

Şeytan Sofrası

Ayvalık merkezine 8, Sarımsaklı Plajı’na 4 km uzaklıkta yer alan Şeytan Sofrası, Ayvalık’ta gezilebilecek en ilginç mekanlardan biri. Volkanik patlamalar sonucunda oluşan bu bölgenin ismi, Şeytan’ın ayak izi olduğuna inanılan bir lav birikintisi ile sofraya benzeyen tepe noktasından geliyor. Tepeden baktığınızda Ayvalık’taki hemen tüm adaları görebilirsiniz. Çam ormanlarıyla kaplı bu bölgede en çok güneşin batışını izlemek isteyebilirsiniz.

Ayvalık ve çevresinde tatil yapmak isterseniz, bu mekanların yanı sıra Ayışığı ve Leka Manastırları, Despot Evi, Ada Koyu ve Tımarhane Adası’nı da mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Ve tabii, Ayvalık’a kadar gitmişken Ayvalık tostunu da mutlaka tatmalısınız…

Kurban Bayramı’nız Kutlu Olsun!

Ofix.com ekibi olarak tüm okurlarımızın Kurban Bayramı‘nı en içten dileklerimizle kutluyor, sevdiklerinizle birlikte mutlu ve huzurlu nice bayramlar geçirmenizi diliyoruz…

Görsel Kaynaklar:

https://gezipgordum.com
https://gezigunlugum.net
http://www.hurriyet.com.tr
https://www.ayvaliktabul.com
https://www.birhayalinpesinde.com

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir