Mutluluk kış sebzelerinde!

Mutlulukla ilgili yapılan bilimsel araştırmalara göre, bizde mutluluk hissi uyandıran moleküllerin başında dopamin ve serotonin geliyor. Vücudumuzdaki dopaminin yarısını beynimiz, yarısını da bağırsaklarımız üretiyor. Serotoninin ise yüzde 70’i bağırsaklarımızda üretiliyor. Bu sonuçlara göre bağırsaklarımız, mutluluğumuzun gizli ortağı. Bağırsak sağlığımızı korumak, mutluluğumuzun yanı sıra iş hayatımız için de son derece önemli. Bağırsak floramızda oluşan sorunlar, iş hayatımızı sağlıklı bir şekilde sürdürmemizi engelliyor. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, bağırsak sağlığına iyi gelen kış sebzeleri konusunu ele alacağız.

Bağırsak Sağlığına İyi Gelen Kış Sebzeleri

Bağırsak rahatsızlıkları, modern iş hayatı içinde en sık karşılaşılan sorunların başında geliyor. Özellikle de beyaz yakalılar bu sorunlara sıkça maruz kalıyor. Hızlı geçen iş temposu içinde sağlıksız beslenmek, yeterince su tüketmemek, bilinçsiz antibiyotik kullanmak, aşırı strese maruz kalmak gibi nedenlerden dolayı bağırsak floramız bozuluyor. Bağırsaklarımızda 100 trilyondan fazla probiyotik bakteri mutluluğumuz için harıl harıl çalışırken yine de mutlu olamayışımızın esas nedenlerinden biri, bağırsak sağlığımızı koruyamamamızdır.

Bağırsak sağlığımız bozulduğunda, fazla yemek yemediğimiz halde karın bölgemizde aşırı şişkinlik oluşuyor. Bağırsaklarımızda biriken gaz günlük işlerimizi sürdürmemizi zorlaştırıyor. Uyandığımızda hissettiğimiz mide bulantısı, bağırsak floramızdaki bozulmanın bir işareti aslında. Buna bağlı olarak gün içinde artan yorgunluk ve halsizlik hissi, tükettiğimiz çay ve kahveler ile giderilebilecek türden değildir. Bazı vakıalarda ishal veya kabızlık da görülebilmekte. Bu gibi sorunları uzun süredir yaşamaktaysanız, durumu bitki çayları ile geçiştirmek yerine mutlaka hekiminize giderek muayene olmalısınız. Bağırsak sağlığına iyi gelen kış sebzeleri konusunda bu yazımızda paylaşacağımız bilgiler, yalnızca koruyucu hekimlik bağlamında ve birer tavsiye niteliğindedir, tedavi edici bir yönü bulunmamaktadır.

Beyaz Lahana

Beyaz lahana, bağırsak florasını doğal yolla güçlendiren kış sebzelerinin başında geliyor. Zengin bir lif kaynağı olan beyaz lahana, hem tokluk hissini arttırır, hem de bağırsakların çalışmasını düzene sokar. Beyaz lahanayı yemeklerinizde kullanabileceğiniz gibi, çiğ olarak salatalarda veya turşusunu yaparak da tüketebilirsiniz. Bu dönemde market ve pazarlarda bolca bulabileceğiniz beyaz lahananın turşusunu kurarak daha fazla miktarda antioksidan alabilirsiniz. Ve tuz yerine sirke kullanırsanız, fermantasyon sırasında oluşan probiyotik özelliğinden daha fazla yararlanabilirsiniz.

Beyaz lahana ayrıca, yüksek miktarda demir, potasyum ve magnezyum içeriyor ve kış hastalıklarına karşı vücut direncini yükseltiyor. Magnezyum eksikliğine bağlı olarak gelişen bağırsak tembelliğinin yanı sıra, kas ve eklem ağrıları, kramplar, yorgunluk ve uykusuzluğa da iyi geliyor. Üstelik, güçlü bir B, C ve E vitamini deposu, bağırsakları toksinlerden ve zararlı bakterilerden arındırıyor, kansere karşı vücudu koruyor.

Karnabahar

Bağırsak sağlığına iyi gelen kış sebzeleri içinde karnabahar da yine çok önemli bir besin. İçerdiği yüksek miktarda demir, potasyum, fosfat, fosfor, kalsiyum, mangan, C ve K vitamini, sülfür, Omega-3 yağ asidi ve beta karoten nedeniyle güçlü bir antioksidan kaynağı. Düzenli tüketilen karnabahar, hem bağırsakları çalıştırıyor, hem de idrar söktürücü etkiler gösteriyor. Vücut için doğal bir detoks kaynağı olan bu sebze, özellikle de içeriğindeki sülfür, kükürt ve potasyum nedeniyle bağırsak florasını güçlendirmekte.

Karnabahardaki sülfür, kükürt ve potasyum, bağırsaklarımızdaki probiyotik bakteriler tarafından parçalanarak doku hasarlarına karşı vücudun ürettiği maddelerde kullanılmakta. Yapılan araştırmalara göre düzenli karnabahar tüketimi, bağırsak kanserine yakalanma riskini yüzde 18 azaltmakta. Ayrıca, posa gücü yüksek olan ve tokluk hissini arttıran bu sebzenin kalorisi oldukça düşük. Bu nedenle kış diyetleri söz konusu olduğunda adı sıkça geçen karnabahar, bağırsaklarımızdaki probiyotik bakterilerin çoğalmasına da büyük katkı sağlıyor.

Pırasa

Lif yönünden zengin kış sebzelerinden bir diğeri de pırasa. Akdeniz mutfağında daha çok zeytinyağlı olarak tüketilen pırasa, bağırsak sağlığına iyi gelen kış sebzeleri arasında çok önemli bir yere sahip. Halk arasında “bağırsak süpürgesi” olarak da bilinen pırasa, kür olarak uygulandığında şişkinlik ve kabızlık gibi bağırsak sorunlarına iyi geliyor. Bağırsakları hızlı bir şekilde çalıştıran bu sebze, içerdiği inülin sayesinde probiyotik bakterilerin gelişmesini uyarıyor. Özellikle de çocukluk döneminde bolca tüketildiğinde, bağırsak sağlığını koruyarak çocukların zihinsel gelişimlerine önemli bir katkı sağlıyor.

Pırasa ayrıca A, C, K ve B6 vitaminleri bakımından oldukça zengin bir kış sebzesi. Sindirime yardımcı oluyor, emziren annelerin sütünü arttırıyor, kanı temizliyor, damar sertliğine iyi geliyor ve kemikleri güçlendiriyor. Dolayısıyla, bu kadar faydalı bir besini yalnızca zeytinyağlı olarak tüketmek haksızlık olur. Çorbalardan böreklere kadar pek çok yemekte pırasaya yer verebilir ve bağırsak sağlığınızı güçlendirebilirsiniz. 

Brokoli

Bağırsak sağlığına iyi gelen kış sebzeleri içinde brokoli de yine çok önemli bir sebze. Brokolinin özel lifleri, zararlı bakterilerin sindirim sistemine girmesini engelleyici etkilere sahip. Bu lifler ayrıca, ishal ve karın ağrısı gibi şikayetlere de iyi gelmekte ve kronik bağırsak iltihaplarının ilerlemesini yavaşlatmakta. Brokoli suyunun elma ve havuç suyuyla karıştırılarak tüketilmesi, vücut direncini arttırıyor ve bağırsak kanserinin yanı sıra yemek borusu kanserine yakalanma riskini de azaltıyor.

Brokoli ayrıca, içerdiği A vitamini sayesinde cilt sağlığını koruyor, ölü hücrelerin yenilenmesini sağlıyor, zarar gören hücrelerin iyileşmesini sağlıyor. C ve E vitamini bakımından da zengin bir kış sebzesi olan brokoliyi yalnızca hasta olduğumuz dönemlerde değil, haftada iki-üç öğünde mutlaka tüketmemiz gerekir.

Ispanak

Ispanak da yine bağırsak sağlığına iyi gelen kış sebzeleri arasında yer alıyor. Demir ve vitaminler bakımından zengin bir kış sebzesi olan ıspanak, özel enzimleri sayesinde bağırsak zehirlenmelerine karşı güçlü bir koruma sağlıyor. Diğer yeşil sebzelere oranla daha yüksek bir protein kaynağı olan ıspanak, folik asit yönüyle de zengin bir sebze. Çiğ ıspanağı salatalarda kullanarak bağırsak floranızda probiyotik bakterilerin gelişimini güçlendirebilirsiniz. 

Ispanak ayrıca, A ve C vitaminleri bakımından oldukça zengin bir sebze. Kemik ve dişleri güçlendiriyor, kan yapımına yardımcı oluyor, kalp kaslarını kuvvetlendiriyor. Hamilelik döneminde tüketilen ıspanak, anne karnındaki bebeğin kalp ve kemik gelişimine büyük katkı sağlıyor. Özellikle de sabahları yaşanan bağırsak sorunları karşısında, hazır bitki çaylarından ziyade taze sıkılmış ıspanak suyunu deneyebilirsiniz. Fakat, bir faydasını görmüyorsanız mutlaka hekiminize başvurmanız gerekir.

Kereviz

Antik çağlardan bu yana çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan kereviz de yine bağırsak sağlığına iyi gelen kış sebzeleri arasında. Yeşil yaprakları, sapları, kökü ve hatta tohumları bile pek çok bakımdan faydalı olan bu sebze, düşük kaloriye sahip olduğu için ülkemizde daha çok diyet yemeği olarak anılıyor. Oysa, yalnızca zayıflamak için değil, sağlıklı ve iyi yaşamak için de bu sebzeyi beslenme programımıza dahil etmemiz gerekir.

İçeriğinde yüksek miktarda potasyum, manganez, kalsiyum ve sodyum bulunduran kereviz, bağırsaklarda gaz birikmesini önlüyor. Özel lifleri sayesinde bağırsakları hızlandırıyor ve kramp oluşmasını engelliyor. Doğal bir antioksidan kaynağı olan bu sebze, bağırsak enfeksiyonlarının yanı sıra astıma ve kalp hastalıklarına da iyi geliyor, vücuttaki sıvı dengesini düzenliyor, kolon ve mide kanseri riskini azaltıyor.

Bağırsak sağlığımızı korumak için neler yapmalıyız?

Bağırsak sağlığına iyi gelen kış sebzeleri konusunu ele aldığımız bu yazımızı bitirmeden önce, bağırsak sağlığımızı korumak için yapmamız gerekenlere de kısaca temas edelim efendim.

Bağırsak sağlığımızı korumak için her şeyden önce, düzenli ve sağlıklı beslenmeliyiz. Ofis ortamında uzun süre hareketsiz kalmamalı, yarım saatte bir ayağa kalkıp basit hareketlerle kan dolaşımımızı hızlandırmalıyız. Şişkinlik ve hazımsızlık yapan bol kalorili yiyeceklerden uzak durmalı, fazla şeker tüketmemeliyiz. Uyku düzenimize özen göstermeli, iş ortamında stres yaratan koşulların iyileşmesini sağlamalıyız. Ve kesinlikle ama kesinlikle, bilinçsiz antibiyotik tüketimine son vermeliyiz.

Son olarak küçük bir hatırlatma yapalım. Ofisinizde kış aylarını daha sağlıklı ve keyifli geçirmenizi sağlayacak ürünler için Ofix.com‘da başlattığımız Bu Kış Ofix Çok Sıcak Olacak! kampanyamız devam ediyor. Kampanyamız kapsamında pek çok ürünü uygun fiyat avantajlarıyla sipariş verebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir