Bahar alerjisinden korunma yolları nelerdir?

Ilık geçen bir kış mevsiminin ardından bahar geldi gelmesine ama, baharın gelişine herkesin sevineceğini söyleyemeyiz. Çünkü bahar alerjisi veya halk arasında bilinen diğer ismiyle bahar nezlesi olanlar için baharın gelişi pek de sevinilecek bir durum değil. Buna bir de bahar yorgunluğu eklenince, bahar aylarında ortaya çıkan çevresel ve fizyolojik değişimlere metabolizmanın gösterdiği tepkiler önemli sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde ve bahar ayının ilk gününe isabet eden bugünkü yazımızda, bahar alerjisi konusunu ele alacağız ve korunma yolları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Bahar alerjisi nedir?

Önce biraz bahar alerjisinden bahsedelim efendim. Bahar alerjisi kısaca, bahar aylarında ortaya çıkan ve burun, göz, deri, bronşlar ve akciğer üzerinde etkili olan bir alerji vakıasıdır. Bu vakıanın en önemli nedeni, baharın gelişiyle birlikte açmaya başlayan çiçek ve birtakım yabani otlardan salınan polenlerdir. Bu nedenle bahar alerjisi, kimi zaman polen alerjisi veya saman nezlesi gibi isimlerle de anılmakta. Polen ise bitkilerin erkek üreme hücresidir ve baharın gelişiyle ortaya çıkar, rüzgarın etkisiyle havada dolaşmaya başlar. Öyle ki, bazı bitkilerin saçtığı polenlerin 500 km uzağa gidebildikleri bilinmekte.

Bahar aylarında bitkiler en çok sabah saatlerinde polen üretmekte. Üstelik, hava kuru ve güneşliyse üretecekleri polen miktarı daha fazla oluyor. Küresel iklim değişikliğine bağlı olarak mevsim normallerine göre ılık geçen kış ayları, bitkilerin henüz bahar gelmeden polen üretmesine yol açabilmekte. Baharın gelişiyle birlikte havadaki nem ve rutubet azalınca, polen üretimi ve dolaşımı ciddi oranda artıyor. Dolayısıyla, bahar alerjisi vakıaları en çok bu dönemde ortaya çıkıyor.

Bahar alerjisi olan hastalarda, havadaki polenler soluma yoluyla ilk olarak buruna yerleşir ve vücut, biyokimyasal bir savunma geliştirerek histamin maddesi salgılamaya başlar. Burunda biriken polenler arttıkça, histamin düzeyi de artar ve burun akıntısı başlar. Fazla miktarda solunan polen, burundan sonra bronşlarda birikmeye başlar. Burun akıntısının ardından geniz akıntısı, kuru öksürük, kulak ve göz kaşıntısı gibi semptomlar gelişir. Gerekli önlemler alınmadığında alerjik astım, sinüzit, kulak akıntısı veya orta kulak iltihabı gibi ciddi sağlık sorunları gelişmeye başlar. 

Baharın gelişine bağlı olarak bu gibi sorunlar yaşıyorsanız, mutlaka hekiminize giderek muayene olmalı ve alerji testleri yaptırmalısınız. Üstelik, bahar alerjisinin tek bir türü yok, hangi tür polenlere alerjiniz olduğunu bilirseniz, bu polenleri üreten bitkilerden uzak durarak kendinizi büyük oranda koruyabilirsiniz. Ayrıca, çocuğunuzda bu gibi şikayetler varsa, vakit kaybetmeden mutlaka hekiminize başvurmalısınız. Bahar alerjisine çocuklar, yetişkinlere oranla çok daha yatkındır.

Bahar alerjisinden korunma yolları nelerdir?

Bahar alerjisinin tanımı ve etkilerini kısaca özetledikten sonra, bahar alerjisinden korunma yolları hakkında bazı önerilerde bulunacağız. Fakat şu noktanın altını özellikle çizelim. Bahar alerjisi, asla ihmal edilmemesi gereken ciddi bir sağlık sorunudur ve koruyucu önlemlerin yanı sıra tıbbi müdahaleleri de gerektirebilir. Bahar alerjisi şüpheniz varsa, bu önlemlerle yetinmeyerek mutlaka hekiminize başvurmalı ve hekiminiz gözetiminde ilaç tedavisi almalısınız.

Sabah saatlerinde açık havada maskesiz dolaşmamalısınız.

Bahar aylarında bitkilerin polen üretimi güneşin doğuşundan başlayıp sabah saat 10.00 civarında en yüksek düzeye ulaşmakta. Bahar alerjisi için alınabilecek ilk ve en etkin önlem, bu saatlerde açık havada maskesiz dolaşmamaktır. Eğer dışarı çıkmanız gerekmiyorsa, bu saatleri evde geçirebilirsiniz. Çıkmanız gerekiyorsa, kullanacağınız maske ağız ve burun bölgenizi iyice kaplamalı. Bu saatler arasında spor yapıyorsanız, ki bu saatler spor için hiç de uygun değildir, açık havada spor yapmamaya çalışmalısınız. Spor sırasında hareket miktarınızın artışına bağlı olarak soluk alıp vermeniz hızlanacağı için daha fazla miktarda polen solumak zorunda kalabilirsiniz.

Araç kullanıyorsanız, yoğun miktarda polene maruz kalacağınız güzergahlar seçmemeye ve yolculuk sırasında camları açmamaya dikkat etmelisiniz. Hava değişimi için aracınızın klimasından yararlanabilirsiniz. Bahar aylarından önce klimanızın filtresini mutlaka kontrol ettirmelisiniz. Aynı şekilde ofisinizde klima varsa, filtresinin temiz olduğundan emin olmalı, temiz değilse gereken değişimi sağlaması için ilgili kişileri uyarmalısınız.

Her gün duş yapmalı ve giysilerinizi değiştirmelisiniz.

Polenler solunum yoluyla vücuda girdiği gibi, deri ve saçlara da yapışmakta. Bunun önüne geçmek için, her akşam eve geldiğinizde duş yapmalı ve aynı giysiyi ertesi gün giymemelisiniz. Giysilerinize yapışacak polenler, çeşitli şekillerde vücudunuza girebilir. Bu konuda özellikle de çocuklar için çok dikkatli olmalısınız. Çocuklarda ortaya çıkan bahar alerjisi vakıaları, hızlı bir şekilde ilerleyip tüm metabolizmayı olumsuz etkileyebilmekte. Sokaktan gelir gelmez çocuğunuzun giysilerini mutlaka değiştirmesini sağlamalısınız.

Polenler eğer gözünüzde yanma etkisi uyandırıyorsa, güneş gözlüğü kullanarak bu sorunu engelleyebilirsiniz. Göz çevresi ve cildinizde polenlere bağlı olarak alerjik etkiler ortaya çıkıyorsa, bakım kremlerinden faydalanabilirsiniz. Nitekim bakım kremleri, polenlerin cilt yüzeyiyle temasını kesmede etkin bir çözüm sunabilir. Ayrıca, açık alanlarda şapka kullanmak da polenlerin saçlarınıza yapışmasını engellemenize yardımcı olacaktır. Gün içinde fırsat buldukça ellerinizi ve yüzünüzü yıkamanız da bu konuda etkili bir önlemdir.

Sağlıklı beslenmeli, bağışıklık sisteminizi güçlendirmelisiniz.

Bahar alerjisi vakıalarına çoğu zaman bahar yorgunluğu da eşlik ediyor. Baharın gelişiyle hızlanan kan dolaşımı ve artan su kaybının etkisiyle gelişen bahar yorgunluğu, vücut direncinin düşmesine yol açıyor ve alerjik etkileri yükseltiyor. Sağlıklı beslenip bağışıklık sisteminizi güçlendirdiğinizde, vücudunuzun alerjik etkilerle mücadelesine katkı sağlayabilir, mevsim geçişlerini daha sağlıklı geçirebilirsiniz. Bahar alerjisi karşısında bitki çayları da faydalı olabilir. Özellikle de geniz akıntılarına karşı ada çayı ile yapacağınız gargara, boğazınızın temizlenmesini sağlar ve polenlerle mücadele konusunda bağışıklık sisteminizi güçlendirir.

Temiz eller, temiz ofisler!

Bahar alerjisi ve korunma yolları hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘da devam etmekte olan Mavi Beyaz Ürünlerinde Fırsat! kampanyamıza dikkatinizi çekmek istiyoruz. Gün içinde temizlik ve hijyen ihtiyaçlarımızı karşılamamıza büyük katkı sağlayan Mavi Beyaz markalı ıslak mendil, tuvalet kağıdı, kağıt havlu gibi ürünleri kampanyamız kapsamında % 15 indirim fırsatıyla sipariş verebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir