Bahar yorgunluğundan kurtulma yolları nelerdir?

Bahar mevsimiyle birlikte ortaya çıkan ve baharla birlikte hatırlanan iki sağlık sorunundan biri bahar alerjisi, diğeri bahar yorgunluğu. Ofix Blog‘da geçen haftaki sağlık köşemizde, bahar alerjisi konusunu ele almıştık. Bu hafta, bahar yorgunluğu konusunu ele alacağız ve bahar yorgunluğundan kurtulma yolları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Bahar yorgunluğu nedir?

Önce biraz bahar yorgunluğundan bahsedelim efendim. Bahar aylarının gelişiyle birlikte, havalar ısınıyor ve metabolizmamız hızlanıyor. Bu durum belki bir çoğumuz için olumlu bir değişim olsa da kendisini yorgun ve halsiz hisseden insanların sayısı hiç de az değil. Bahar yorgunluğu aslında, birçok etkenin bir araya gelmesiyle ortaya çıkan bir sağlık sorunu. Gün içinde yaşanan ani sıcaklık değişimleri, artan su kaybı, toksinleri atmak için metabolizmanın tükettiği yüksek enerji ve vücut direncinin düşmesi, bahar yorgunluğunun temel nedenleri arasında. Ayrıca, havada elektrik yükünün artması ve iyon değişiklikleri de bahar yorgunluğuna yol açabiliyor.

Bahar yorgunluğu en çok kas ağrıları, halsizlik, baş ağrısı, uyku düzensizliği, iştahın azalması gibi şikayetlerle kendisini belli ediyor. Bunların yanı sıra, yataktan yorgun olarak kalkmak, hatta hiç kalkmak istememek, sebepsiz bir gerginlik ve sinirlilik hali, dikkat noksanlığı da bahar yorgunluğunun belirtileri arasında. Eğer vitamin eksikliğiniz varsa, bu şikayetlerin şiddeti daha yüksek düzeyde olabilir. Özellikle de büyük şehirlerde yaşayan ve gün içinde yoğun strese maruz kalan beyaz yakalılar, bahar yorgunluğunu daha zor atlatmakta. Buna bir de sağlıksız beslenme eklenince, daha büyük sağlık sorunlarına davetiye çıkartılıyor.

Bahar yorgunluğu karşısında metabolizmamızı mutlaka desteklememiz gerekiyor. Bununla birlikte, bu şikayetler yalnızca bahar yorgunluğundan kaynaklanmıyor olabilir. Örneğin depresyon, kronik hastalıklar veya troid hastalıkları da bu belirtileri verebilmekte. Yazımızın bu kısmında, biz yalnızca koruyucu hekimlik bağlamında, bahar yorgunluğundan kurtulma yolları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Eğer 2 haftadan uzun süredir bu şikayetleri yaşamaktaysanız, mutlaka hekiminize gidip muayene olmalısınız. 

Sağlıklı beslenmelisiniz.

Sağlıklı beslenmek, yalnızca mevsim geçişlerinde değil, tüm yaşamımız boyunca dikkat etmemiz gereken bir konu. Fakat sağlıklı beslenmenin önemini, mevsim geçişlerinde daha iyi anlıyoruz. Bu dönemlerde vücudun artan karbonhidrat isteği ve sıvı kaybı, gereken özen gösterilmediğinde mevsim geçişlerinin daha zor atlatılmasına neden oluyor. Karbonhidrat ağırlıklı beslendiğimizde ve yeterince sıvı tüketmediğimizde, hissettiğimiz yorgunluk duygusu artıyor. Bunun için, mevsim geçişlerinde protein ağırlıklı beslenme ve günlük sıvı tüketimi çok önemli. Yemeklerin yanında yeşil salata ve yoğurt tüketmek de oldukça faydalı. Salatanızda maydanoz kullanmayı da ihmal etmemelisiniz.

Bahar yorgunluğu konusunda proteinlerin yanı sıra B, C ve E vitaminleri de etkin sonuçlar veriyor. Kırmızı et, balık, süt ve yumurta, B vitamini yönünden zengin besinler. Limon, kivi ve yeşil biber, günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılamanızı sağlar. E vitamini içinse yeşil sebzeleri tüketebilirsiniz. Ayrıca, antioksidan alımınızı arttırmalı, fakat günlük meyve tüketiminizi 1 porsiyonla sınırlandırmalısınız. Fazla meyve veya meyve suyu tüketmek, metabolizmanın insülin direnci göstermesine yol açabilir.

Egzersiz yapmalısınız.

Kış aylarında soğuyan havalarla birlikte, günlük hareket miktarımız epeyce azalıyor. Buna bir de günlerin kısalması eklenince, egzersiz yapmamak için birçok bahane üretebiliyoruz. Oysa, baharın gelişiyle birlikte havalar ısınıyor, günler uzuyor. Egzersiz için günde sadece yarım saat yürüyüş yapmamız yeterli. Bu sayede, kan dolaşımınız artacak ve kendinizi daha zinde hissedeceksiniz. Gün içinde ayrıca, asansörleri kullanmak yerine merdivenleri kullanabilir, ofis içinde fırsat buldukça hareket miktarınızı arttırabilirsiniz. 

Stresten uzak durmalısınız.

Stres başlı başına ciddi bir sağlık sorunu. Bahar yorgunluğuyla birleştiği zaman, azalan özgüven ve özsaygı nedeniyle ileri derece depresyonlara yol açabilmekte. Stres konusunu daha önce Ofix Blog‘da yayınlamış olduğumuz Beyaz yakalılarda stres nasıl önlenebilir? yazımızda ele aldığımız için bu konuya burada çok girmeyeceğiz. Sadece şu kadarını belirtelim ki, stresten uzak durmak için benliğinize odaklanmalı, bilgiyi filtrelemeli, solunum egzersizleri yapmalı ve sosyal etkinliklere daha fazla zaman ayırmalısınız.

Uyku düzeninize dikkat etmelisiniz.

Bahar yorgunluğu nedeniyle bozulan uyku düzeni, hem günlük hayatta, hem de iş hayatında önemli kayıpların ortaya çıkmasına yol açabilmekte. Bu nedenle, günlük ortalama 6-8 saat arasında uyumaya özen göstermeli, her akşam aynı saatlerde yatağa girmeye çalışmalısınız. Uykunuzu yeterince alamazsanız, başta dikkat noksanlığı olmak üzere bahar yorgunluğu şikayetlerinizi daha yoğun bir şekilde yaşayabilirsiniz. Bu bağlamda ayrıca, uyuduğunuz ortamda cep telefonu bulundurmamaya dikkat etmeli, uyku sırasında yapay aydınlatmalardan kaçınmalısınız.

Bitki çayları ve kuruyemişlerden yararlanabilirsiniz.

Bahar yorgunluğu karşısında bitki çayları ve kuruyemişler de faydalı olabilir. Bitki çayları içinde ilk sırada yeşil çayı değerlendirebilirsiniz. Güçlü bir antioksidan kaynağı olan yeşil çayı kabuk tarçın ve bir miktar zencefille tüketirseniz hem lezzetini, hem de etki gücünü arttırırsınız. Tabii, bitki çayları konusunda günlük 2 bardak sınırını aşmamanız gerektiğini de hatırlatalım. Kuruyemişler içinse potasyum ve çinko düzeyi yüksek kuruyemişleri tercih edebilirsiniz. Bu bağlamda, örneğin kabak çekirdeği ilk sırada değerlendirilebilir.

Temiz eller, temiz ofisler!

Bahar yorgunluğu konusunu ele aldığımız ve bahar yorgunluğundan kurtulma yolları hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘da devam etmekte olan Mavi Beyaz Ürünlerinde Fırsat! kampanyamıza dikkatinizi çekmek istiyoruz. Kampanyamız kapsamında seçili Mavi Beyaz ürünlerini % 15 indirim fırsatıyla sipariş verebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir