Baş ağrısına iyi gelen bitki çayları nelerdir?

Baş ağrıları, özellikle de mevsim geçişlerinde ofis çalışanlarının en sık şikayet ettiği konulardan biri. Hava sıcaklıklarındaki ani değişiklikler ve artan sıvı kaybı stres, ekrana fazla bakmak, gün içinde hareketsiz kalmak gibi sorunlarla birleşince baş ağrılarına yol açabiliyor. Bazı bitki çayları, bu gibi nedenlerle gelişen baş ağrılarına iyi gelmekte. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, baş ağrısına iyi gelen bitki çayları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Başımız neden ağrır?

Baş ağrısının çeşitli nedenleri ve türleri var efendim. Uluslararası Baş Ağrıları Derneği‘nin yaptığı araştırmalara göre bugüne kadar tanımlanabilmiş 165 çeşit baş ağrısı var. Bu ağrılar, 2 temel kategori içinde sınıflandırılmakta; fonksiyonel baş ağrıları ve patolojik baş ağrıları. Bunlardan ilki, patolojik bir hastalık etkeni olmaksızın ortaya çıkan baş ağrılarıdır ve sinirsel, damarsal ya da hormonal etkenler tarafından tetiklenir. Baş ağrıları içinde daha sık görülen bu ağrılar, aynı zamanda da gerilim türü baş ağrıları olarak ifade edilmekte.

Patolojik baş ağrıları ise baş, boyun veya vücudumuzun herhangi bir bölümünde ortaya çıkan hastalıklara bağlı olarak gelişen baş ağrılarıdır. Bu ağrılar fonksiyonel baş ağrılarına oranla daha az ortaya çıksa da etkileri ve yarattığı sağlık riskleri bakımından çok daha tehlikelidir. Hastanın iş performansının yanı sıra yaşamsal fonksiyonlarını da ciddi anlamda etkileyen bu ağrıların yanında çoğu zaman bulantı, kusma, karıncalanma, konuşma bozukluğu gibi başka şikayetler de görülmekte.

Baş ağrıları içinde en dayanılmaz olanı, şüphesiz ki migren ağrılarıdır. Migrenin nedeni günümüzde tam olarak çözülememiş olsa da genetik faktörler, hormonal değişimler ve çevresel faktörler migrenin en önemli nedenleri arasında sayılmakta. Migren hastaları parlak ışık, sigara dumanı, keskin koku gibi uyarılara karşı aşırı duyarlıdır. Bunlardan birine maruz kaldıklarında şiddetli migren ağrıları yaşayabilirler. Ayrıca rüzgarda veya güneşte fazla kalmak, bilgisayar ekranına fazla bakmak, uykusuzluk ve stres gibi nedenlerle de migren ağrıları ortaya çıkabilir.

Belli bir hastalığa bağlı olarak gelişen patolojik baş ağrılarından farklı olarak sinirsel ve çevresel faktörlere bağlı olarak baş ağrısı yaşamaktaysanız, bazı bitki çayları bu ağrılardan kurtulmanıza yardımcı olabilir. Nitekim, kasların gevşemesini ve kişinin sakinleşmesini sağlayan, ruhsal ve fiziksel rahatlamaya yardımcı olan bitki çayları, bu gibi durumlarda işe yaramakta. Fakat, 1 haftadan uzun süredir ve şiddetli baş ağrıları yaşamaktaysanız, mutlaka hekiminize başvurarak muayene olmalısınız. Baş ağrısına iyi gelen bitki çayları hakkında burada paylaşacağımız bilgiler, yalnızca koruyucu hekimlik bağlamında olup hiçbir tedavi edici niteliğe sahip değildir.

Papatya Çayı

Baş ağrısına iyi gelen bitki çayları içinde ilk sırada papatya çayını değerlendirebilirsiniz. Nitekim papatya çayı, baş ağrısı gibi şikayetlere hızlı ve etkili sonuçlar verir. Ülkemizde oldukça sevilen bir bitki çayı olan papatya çayının ağrı kesici ve antiseptik özelliği yüksektir. Ofis çalışanlarının gün içinde maruz kaldıkları yüksek strese bağlı olarak vücutlarında kortizon seviyesi artar. Papatya çayı, içerisindeki etken maddeler sayesinde kasları gevşetir, sinirleri yatıştırır, hazma yardımcı olur. Bununla birlikte, papatya çayını baş ağrınız arttığında değil, başınızın ağrımaya başladığını hissettiğiniz anda içmelisiniz. Ve tabii, hiçbir bitki çayını günde 2 bardaktan fazla tüketmemelisiniz.

Yeşil Çay

Listemizin ikinci sırasında yeşil çay var. İçerdiği yüksek miktarda flavonoid, kateşin ve polifenol nedeniyle yeşil çay hem antioksidandır, hem de vücuttaki antioksidanları aktive ederek serbest radikallere karşı doğal bir koruma kalkanı sağlar. Özellikle de stres, hava kirliliği, sıvı kaybı ya da güneş ışığında fazla kalmak gibi nedenlerle oluşan serbest radikaller, metabolizmamızın sağlıklı bir şekilde işlemesini engeller ve baş ağrılarına yol açar. Enerjisi yüksek serbest radikallerin enerjilerini hücrelere aktarması hücreleri yaşlandırdığı için, bu durumu önleyen yeşil çay ile uzun yaşam arasında doğal bir ilişki var. Yeşil çayı limonla birlikte limonlu yeşil çay şeklinde tüketirseniz etki gücünü arttırabilirsiniz. 

Ihlamur Çayı

Baş ağrısına iyi gelen bitki çayları içinde üçüncü sırada ıhlamur çayını değerlendirebilirsiniz. Ülkemizde özellikle de mevsim geçişlerinde sıkça tüketilen bitki çaylarından biri olan ıhlamur çayı, kan basıncını dengeler, çarpıntıyı azaltır, sinirleri yatıştırır ve kaygı giderici etkide bulunur. Ihlamur çayını ilk yudumladığınız anda bunları kolayca hissedebilirsiniz. Vücut direncini arttıran ıhlamur çayı, ağır fiziksel hareketlere bağlı olarak gelişen baş ağrılarında daha etkili. Ayrıca mide, bağırsak ve safra kesesi hastalıklarına karşı iyi geldiği bilinen ıhlamur çayı, ishal gibi vücutta sıvı kaybının artmasına bağlı olarak gelişen baş ağrılarında da etkin çözümler sunmakta. Ihlamuru da yine limonla birlikte tüketirseniz etki gücünü arttırabilirsiniz.

Zencefil Çayı

Listemizin dördüncü sırasında, zencefil çayı var. Vücut direncini yükselten zencefil çayı, özellikle de mevsim geçişlerinde sıkça karşılaşılan üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olarak gelişen baş ağrıları için çok etkili bir bitki çayıdır. Zencefilde prostaglandin sentezini önleyen etken maddeler, kan damarlarının şişmesine ve damar içindeki basıncın artmasına engel olur, ateşi düşürür ve baş ağrılarının şiddetini azaltır. İltihap ve bakterilere karşı vücudumuzun doğal savunma mekanizmalarını harekete geçiren zencefil çayı ayrıca, mukoza tabakasını onarır, mide bulantısı ve soğuk algınlığına iyi gelir. Aynı zamanda da bir antioksidan olan zencefili tarçınla birlikte tüketirseniz etki gücünü arttırabilirsiniz.

Bu çayların yanı sıra hodan, yaban turbu, pelin otu, kekik ve bergamot çaylarının da baş ağrısına iyi geldiği bilinmekte.

Baş ağrısına iyi gelen bitki çayları Ofix.com’da!

Online ofis marketiniz Ofix.com, bitki çaylarına uygun fiyat avantajıyla sahip olma fırsatı sunuyor efendim. Papatya çayı için Doğadan papatya bardak poşet çay iyi bir seçim olabilir. Paket içi miktarı 20 adet olan bu ürünler, hızlı ve etkili sonuçlar vermekte. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Yeşil çay için önerimiz, Doğadan yeşil çay bardak poşet çay. Paket içi miktarı 20 adet olan bu ürünlerdeki limon aroması, yeşil çayın etki gücünü arttırmakta. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Ihlamur çayı için önerimiz, Doğuş ıhlamur bardak poşet çay. Paket içi miktarı 20 adet olan bu ürünler, AB standartlarına uygun üretim tesislerinde hijyenik koşullar altında paketlenmekte. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Zencefil çayı içinse önerimiz, Naturali zencefil çayı. Paket ağırlığı 100 gr olan bu ürünlerle zencefil çayını ofisinizde ister kendiniz tüketebilir, isterseniz misafirlerinize ikram edebilirsiniz. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir