Bette Nesmith: Daksili yaratan kadın…

1950’li yıllarda sekreterlik yapan Bette Nesmith, daktiloda yazdığı yazılarda yaptığı hataları düzeltmek için büyük sıkıntı çekiyor, belgeleri yeniden yazmak için çok vakit harcıyordu. Ressamların yaptıkları hataları düzeltmek için kullandıkları tempera boyasından ilham alarak, kağıt üzerinde ek katman yaratarak yazım hatalarını düzeltmek için çeşitli çalışmalar yaptı. Tutkallı su, yumurta akı ve renklendirici kullanarak geliştirdiği Mistake Out, günümüzde daksil olarak bilinen düzelticilerin ilk örneği oldu. Bir Ofix Blog klasiği olan başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Bette Nesmith‘in başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız. 

Kısaca Bette Nesmith

Bette Nesmith olarak bilinen Bette Clair McMurray, 23 Mart 1924 tarihinde ABD’nin Teksas eyaletine bağlı San Antonio kentinde dünyaya geldi. Çocukluğunu San Antonio’da geçiren küçük Bette, lise eğitimini Alamo Heights Lisesi‘nde almaya başladı. Fakat 17 yaşına geldiğinde, okulu terk etti ve sekreterlik kursuna yazıldı. II. Dünya Savaşı’nın başlamasından kısa bir süre önce Warren Audrey Nesmith‘le evlendi. Savaş döneminde eşi silah altına alınırken Bette Nesmith, 1942 yılında dünyaya gelen Michael isimli oğluyla ilgileniyordu. Savaşın ardından hayat normale dönerken Bette Nesmith, 1946 yılında eşinden ayrıldı. Hayatını sürdürmek ve çocuğuna bakmak için iş hayatına atıldı ve çeşitli işlerde çalışmaya başladı.

1951 yılında Bette Nesmith, Dallas’ta Texas Bank and Trust‘ın yönetim kurulu başkanının sekreteri olarak çalışmaya başladı. Başkan adına şirketin resmi yazışmalarını takip ediyor, gün içinde pek çok yazı yazıyordu. Bu dönemde henüz elektrikli daktilolar yaygınlaşmamıştı ve daha çok şeritli daktilolar tercih ediliyordu. Bette Nesmith de aldığı sekreterlik eğitimi sırasında şeritli daktilo kullanmayı gayet iyi öğrenmişti. Ne var ki, şirket yönetiminin aldığı karar sonucunda şeritli daktilo kullanımı sona erdi ve bu daktiloların yerine IBM‘in geliştirdiği yeni elektrikli daktilolar kullanılmaya başlandı. Hal böyle olunca, elektrikli daktiloya alışmamış olan Bette Nesmith, yazı yazarken çokça hata yapmaya başladı. Bu hataları düzeltmek için bazen tüm belgeyi yeniden yazmak zorunda kalıyor, bu da işlerin aksamasına yol açıyordu. İş yoğunluğuna göre bazen gün içinde onlarca sayfa yazı yazması gerekiyor, yazım hatalarını düzeltmek için epeyce vakit kaybediyordu.

Bette Nesmith ve Yaratıcı Buluşu

Yazım hatalarından daha kolay şekilde kurtulmak için Bette Nesmith, yeni ve daha verimli bir yöntem geliştirmek istedi. Bu konuda en büyük ilhamı, ressamların yaptıkları hataları düzeltmek için kullandıkları ek katmanlardı. Bu katmanlar sayesinde ressamlar, yaptıkları çalışmalarda oluşan hataları kolayca gizleyip çalışmalarını tamamlayabiliyordu. Buradan ilham alan Bette Nesmith, beyaz renkli ve su bazlı bir tempera boyasıyla çeşitli denemeler yapmaya başladı. Nitekim tempera boya çeşitleri, Ortaçağ’dan beri pek çok alanda kullanılıyor, diğer boya çeşitlerine oranla daha pratik sonuçlar veriyordu. Tutkallı su, yumurta akı ve renklendirici kullanılarak hazırlanan tempera boyalar, kağıt yüzeylerde de etkin sonuçlar verebilirdi. Eğer bu malzemeleri doğru şekilde karıştırmayı başarırsa, tıpkı ressamların yaptığı gibi, kağıt yüzeylerde de hataları kolayca düzeltmek mümkün olabilirdi.

Bu amaç doğrultusunda Bette Nesmith, evinin mutfağında çeşitli denemeler yaptı ve en doğru karışımı bulmaya çalıştı. Bu konuda çeşitli yardımlar da aldı. Dallas’ta yaşayan bir ofis malzemeleri satıcısı, lisedeki kimya öğretmeni ve bir boya imalat şirketi çalışanıyla temasa geçti. Kimya öğretmeni, karışımı hazırlarken mutlaka mikser kullanmasını tavsiye etti. Bu sayede homojen bir karışım elde edebilir ve bileşimi rafine edebilirdi. Ofis malzemeleri satıcısından, bileşimde kullanacağı renklendiriciler konusunda yardım aldı. Boya maddelerinin bileşimleri, saklama koşulları ve ambalajlanması konularında ise boya imalatçısı arkadaşından gerekli bilgileri öğrendi. Yaptığı sayısız denemenin ardından, 1958 yılında Mistake Out adını verdiği özel bir bileşim geliştirdi ve bu bileşimi formülleştirerek patentini almayı başardı.

Mistake Out’tan Liquid Paper’a

Mistake Out‘un patentini aldıktan sonra Bette Nesmith, evinin mutfağında ürettiği bu özel bileşimi ofiste kullanmaya başladı. Aynı zamanda da diğer sekreter arkadaşlarının deneyimlemesini sağladı. Belgelerdeki yanlışları düzeltmek için Mistake Out‘un sağladığı pratik çözümler, arkadaşları arasında takdirle karşılandı. Üstelik, hataları düzeltmek için harcanan sürenin de azalmasını sağladı. Bunun üzerine Bette Nesmith, IBM şirketine ürününü tanıttı ve elektrikli daktilolarla birlikte bu ürünlerin satışını yapmayı teklif etti. Fakat IBM yetkilileri, elektrikli yazıcılarda hataları düzeltmek için daha farklı teknolojilerin geliştirilmesi gerektiğini düşünerek bu teklife sıcak bakmadılar.

Bette Nesmith, Mistake Out‘un sağladığı pratik çözüme çok inanıyor, bu ürünün satışından ticari başarı elde etmek istiyordu. IBM‘den aldığı olumsuz dönüşe rağmen vazgeçmiyor, evinde kendi imkanlarıyla Mistake Out üretiyor ve bunun satışını gerçekleştiriyordu. Bu konuda en büyük yardımcıları ise oğlu Michael Nesmith ve arkadaşlarıydı. Ürünlerin şişelere doldurulup farklı kullanıcılar tarafından deneyimlenmesini sağladılar ve Mistake Out‘un tanınırlığını arttırdılar. Mistake Out‘un daha geniş kitleler tarafından tanınırlığını sağlamak için 1958 yılında Dallas’ta yayınlanan bir dergiye verdikleri reklam, Bette Nesmith ve Mistake Out için yeni bir sayfa açtı. Reklamda ürünü tanıtmak için kullanılan “liquid paper” ifadesi, kamuoyunun dikkatini çekti ve ürüne ilgiyi arttırdı. Bunun üzerine Bette Nesmith, ürüne koyduğu Mistake Out adını revize etti ve ürün adı olarak Liquid Paper‘ı kullanmaya başladı.

Liquid Paper Corporation

Dergide çıkan reklamın hemen ardından farklı işyerlerinden gelen 500’e yakın sipariş, Bette Nesmith için yeni bir dönemin başlangıcı oldu. İlk büyük sipariş ise 400 şişeyle General Electric Company‘den geldi. Üretim süreci artık evde yapılamaz hale gelince, kendi imkanlarıyla küçük bir imalathane kurdu ve ücretli eleman çalıştırmaya başladı. Bu imalathane, Liquid Paper Corporation‘ın çekirdeğini oluşturdu. Bette Nesmith ise Texas Bank and Trust‘taki sekreterlik işine devam ediyor, işten arta kalan zamanlarında Liquid Paper üretiminde bulunuyordu. Oldukça yoğun geçen bu dönemde hem sekreterlik işini sürdürmek, hem de Liquid Paper üretiminde bulunmaktan dolayı çok yoruluyor, bu da dikkatinin dağılmasına yol açıyordu. Böyle yorgun ve dalgın olduğu bir dönemde Texas Bank and Trust adına göndermesi gereken bir belgeyi Liquid Paper Corporation adına göndermesi, işini kaybetmesine yol açtı. Bu gelişmenin ardından Bette Nesmith, artık tüm zamanını Liquid Paper Corporation için geçirmeye başladı.

1960’lı yıllarda Bette Nesmith, mali açıdan iniş çıkışlarla dolu bir dönem yaşadı. Haftalık Liquid Paper üretim miktarı 5 bin şişe düzeyine ulaşmıştı. Fakat şirketin giderleri gelirlerini aşıyor, üretimden düşündüğü gibi kâr elde edemiyordu. 1968 yılına gelindiğinde, şirketin toplam Liquid Paper satış rakamı 1 milyonu aştı. Üretim için kurulan yeni fabrika da talebi karşılamada önemli bir avantaj sağladı. 1962 yılında evlendiği Robert Graham, üretimden satış ve pazarlamaya kadar her konuda Bette Nesmith‘e destek oldu. Bu dönemde Bette Nesmith Graham, Amerikan toplumunda örnek gösterilen başarılı bir iş kadını haline geldi. Liquid Paper satışları arttıkça şirketin mali yapısı düzelmeye başladı ve büyüme devam etti. 1975 yılında Liquid Paper Corporation, modern üretim araçları ve teknolojilerine sahip yeni merkezine taşındı. Yıllık üretim miktarı ise 25 milyon şişe düzeyine ulaştı. Bununla birlikte, eşiyle çeşitli sorunlar yaşamaya başladılar ve boşanma kararı aldılar. Bu dönemde Bette Nesmith, tıpkı şirketi ilk kurduğu dönemdeki gibi yalnız kalmıştı.

Şirketin Satılması ve Bette Nesmith’in Son Yılları

Liquid Paper Corporation, en parlak dönemini 1970’lerin ikinci yarısında yaşadı. Dakikada 500 şişe Liquid Paper üretimi yapan şirkette toplam çalışan sayısı 200 kişiyi aşıyordu. Fakat bununla birlikte, ürünlerin gördüğü yoğun ilgi sonucu artan talepleri karşılamak giderek zorlaşıyor, tedarik zinciri yönetimi konusunda oluşan sorunları etkin şekilde çözmek mümkün olmuyordu. İlerleyen yaşı nedeniyle Bette Nesmith, işleri sürdürmekte giderek daha fazla güçlük çekmeye başladı. 1979 yılında Gillette Corporation‘ın yaptığı teklif, şirketin el değiştirmesini gündeme getirdi. 47.5 milyon dolara şirketin satışını gerçekleştiren Bette Nesmith, artık zamanının çoğunu hayır işleriyle geçirmeye başladı. 12 Mayıs 1980 tarihinde geçirdiği felcin ardından hayata gözlerini yumdu. Oğlu Michael Nesmith, müzik dünyası ve beyaz perdede sevilen bir isim olarak hayatını sürdürmekte.

Ofis dostu daksiller Ofix.com’da!

Bette Nesmith‘in başarı hikayesini kısaca paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en sık sipariş verdiği daksillerden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Tipp-Ex Rapid 6100326 Daksil Sıvı Düzeltici 20 ml

Listemizin ilk sırasında, Tipp-Ex Rapid 6100326 daksil sıvı düzeltici 20 ml var. Kapağına takılı fırçasıyla kolay kullanım imkanı sunan bu ürünler çabuk kuruyan ve iz bırakmayan özel formüle sahip. Yüksek kaplama gücüyle belgelerde istenilen düzeltmeyi yapmayı kolaylaştıran bu ürünler için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Noki NOK41110 Daksil Sıvı Düzeltici 20 ml

Listemizin ikinci sırasında, Noki NOK41110 daksil sıvı düzeltici 20 ml var. Sektörde 25 yıldan uzun bir deneyime sahip olan Noki markası, İstanbul ve Adapazarı’nda toplam 25 bin m² kapalı alan üzerine kurulu tesislerinde 400 çalışanıyla üretim gerçekleştirmekte. Ofiste her türlü belge ve çıktılar üzerinde kolayca düzeltme yapma imkanı sunan bu ürünler, düzeltme yapılan yerde herhangi bir sorun yaşamadan fotokopi veya faks çekimini mümkün kılmakta. Bu ürünler için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Faber-Castell 6169306 Daksil Sıvı Düzeltici 20 ml

Listemizin üçüncü sırasında, Faber-Castell 6169306 daksil sıvı düzeltici 20 ml var. Sektörde 250 yıldan uzun bir deneyime sahip dünyaca ünlü Faber-Castell markasının bu ürünleri solvent içermemekte. Özel formülü sayesinde uzun raf ömrüne sahip bu ürünleri ofiste dilediğiniz zaman kullanabilir, ihtiyaç duymadığınız zamanlarda kapağını kapatarak uzun süre saklayabilirsiniz. Yüksek kaplama gücü ve hızlı kuruma özelliğine sahip bu ürünler için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Online ofis marketiniz Ofix.com‘da satışı devam eden diğer daksil çeşitlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir