Beyaz yakalılarda varis nasıl önlenebilir?

Damar hastalıkları içinde en yaygın hastalıklardan biridir varis. Bu hastalığın kesin nedeni tam olarak bilinmese de toplardamarlardaki kapak yetmezliği ve kan dolaşımını etkileyen venöz yetersizlik, varis nedenleri arasında gösteriliyor. Yapılan araştırmalara göre varis, en çok kadınlar ve beyaz yakalılar arasında yaygın. Kadınlarda varis, daha çok hamilelik dönemindeki hormonal değişimler sonucu ortaya çıkıyor. Beyaz yakalılar arasında varisin esas nedenleri ise sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı. Ofix Blog’da bu haftaki sağlık köşemizde, beyaz yakalılarda varis konusunu ele alacağız ve varisin nasıl önlenebileceği konusunda faydalı bilgiler paylaşacağız.

Varis nedir?

Önce biraz varis hastalığından bahsedelim efendim. Başta da belirttiğimiz gibi varis, damar hastalıkları içinde en yaygın hastalıklardan biri ve bu hastalığın kesin nedeni tam olarak bilinmiyor. Varis hastalığı, özellikle de baldır bölgelerinde mavi-yeşil renkte görülen şişen damarlardan teşhis edilmekte. Varis nedeniyle bacaklarda ağırlık hissi oluşuyor, ileri aşamalarda ise kaşıntı ve yanma hissi ortaya çıkıyor. Varise yol açtığı düşünülen toplardamarlardaki kapak yetmezliği ve venöz yetersizlik konusunda genetik etkenlerin de payı büyük. Ailede varis hastalığı yaşayanlar varsa, damar duvarlarındaki zayıflığın kişiye geçmesi sonucu bu hastalığa yakalanma riski artıyor.

Varis hastalığı aslında çok kolayca teşhis edilebilen fakat çoğu zaman yeterince önemsenmeyen bir hastalık. Ve önemsenmediği için kısa sürede büyüyerek hastanın yaşam kalitesini düşürüyor. Toplardamarlarda işlevini yitiren kapaklar kan pompalamakta yetersiz kalınca, damarlar genişliyor ve kılcal damar varislerinin ardından orta dereceli varisler gelişiyor. Hastalık ilerleyince, bacak damarlarında biriken kan nedeniyle oluşan şişkinlik artıyor ve ileri derecede varisler gelişiyor. Bu aşamada hastanın basit fiziksel hareketleri yapması bile çok zor hale geliyor.

Hamilelikte varis niçin görülür?

Varisle ilgili yapılan bilimsel çalışmalara göre, kadınlarda varis erkeklere oranla daha sık ortaya çıkmakta. Kadınlarda özellikle de hamilelik döneminde yaşanan hormonal değişimler varisin en önemli nedenleri arasında. Bu değişimler sonucu damar düz kaslarında genişleme oluşuyor. Hamileliğin ilerki aşamalarında, rahim bacaktan gelen toplardamarlar üzerine basıncı arttırıyor ve biriken kan bacaklarda toplanıyor.

Kişide genetik yatkınlık varsa, varis çok daha erken dönemlerde de ortaya çıkabilir. Hamilelik öncesinde varis hastalığını yaşayan kadınlar, hamile kalmadan önce mutlaka tedavi süreçlerini başlatmalı. Varisin ihmal edilmesi durumunda, hamilelik döneminde hastalık çok daha hızlı ilerliyor ve tedavi zorlaşıyor. 

Beyaz yakalılarda varis niçin görülür?

Çoğu zaman kadınlarla ve hamilelik dönemiyle ilişkilendirilen varis, aynı zamanda da bir beyaz yakalı hastalığıdır efendim. Yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden farklı olarak, sağlıksız beslenme ve hareketsiz yaşam tarzı nedeniyle bu hastalık beyaz yakalılar arasında da sıkça görülmekte. Aslında ciddi bir damar hastalığı olan varis, genellikle yaz döneminde tedavi edilmek isteniyor. Çünkü, hava sıcaklığından çok kolay etkilenen varis hem günlük hayatı zorlaştırıyor, hem de plajlarda istenmeyen görüntüler oluşturuyor. Artan kaşıntı ve egzamatik yaralar ise cabası.

Varisin tedavisinde farklı yöntemler kullanılabilmekte. Tedavi için hangi yöntemin kullanılacağı, kişinin durumuna ve hastalığın ilerleme aşamasına bağlı olarak değişebilmekte. Bu yöntemler arasında daha çok klasik cerrahi tedaviler ve endövenöz lazer uygulamaları öne çıkıyor. Bunların yanı sıra ilaçla kurutma veya köpük tedavisi gibi yöntemler de uygulanabilmekte. Varis nedeniyle hekime gitmek istemeyen veya hızlı çözüm almak isteyen hastalar ise varis çorabı kullanmayı tercih edebiliyor.

Varis çorapları, varis üzerinde terapötik baskı uygulayarak geçici bir rahatlama sağlamakta. Varis ağrılarını hafiflettiği de bilinmekte. Bu çoraplar eczanelerden veya medikal malzemeler satan yerlerden kolaylıkla temin edilebilmekte. Fakat, bunları kullanmadan önce hekime görünmekte yarar var. Nitekim, varisin tedavi şekline hekiminizin karar vermesi daha sağlıklı sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Beyaz yakalılarda varis nasıl önlenebilir?

Masa başı işlerde çalışan, gün içinde çok az hareket eden ve sağlıksız beslenen beyaz yakalılar, aslında basit birtakım önlemlerle varise yakalanmaktan kurtulabilir efendim. Yazımızın bu kısmında, beyaz yakalılarda varis hastalığının önlenmesine katkı sağlayacak bazı faydalı bilgiler paylaşacağız.

Bu arada, şu hatırlatmayı özellikle yapalım. Burada bahsedeceğimiz önlemler, kesinlikle tedavi amaçlı düşünülmemelidir. Biz burada yalnızca koruyucu hekimlik bağlamında varisi önleyen bazı bilgiler paylaşacağız. Eğer varis hastasıysanız, mutlaka hekiminize giderek muayene olmalı ve tedavi süreçlerinizi hekim kontrolünde sürdürmelisiniz. 

Sağlıklı beslenmelisiniz.

Daha önce pek çok yazımızda da dikkat çektiğimiz gibi, sağlıklı beslenme koruyucu hekimliğin en önemli unsuru. Beyaz yakalılarda varis hastalığını önleyecek unsurların başında da sağlıklı beslenme geliyor. Masa başı işlerde çalışan ve yeterince hareket etmeyen beyaz yakalıların aldıkları toksik kaloriler vücutta yağ olarak birikiyor ve bu nedenle damar sağlığı bozuluyor. Varisten korunmak için özellikle de kan dolaşımını arttıran E vitamini yönünden zengin besinler tüketebilirsiniz.

E vitamini en çok badem, fındık ve Antep fıstığı gibi kuruyemişler ile ıspanak ve brokoli gibi kış sebzelerinde bulunmakta. Ayrıca domates, yeşil zeytin, kekik, kuru kayısı ve kuşkonmaz da E vitamini yönünden zengin besinler arasında. Bu besinlerin yanı sıra, damar duvarlarını güçlendiren C ve B kompleks vitaminlerince zengin besinleri de tüketmeli ve günlük kalsiyum miktarınızı arttırmalısınız. C vitamini için özellikle de papatya çayı gibi bitki çayları günlük rutinlerinizden biri olabilir.

Kan dolaşımınızı hızlandıran egzersizler yapmalısınız.

Beyaz yakalılarda varis hastalığının en önemli nedenlerinden biri olan hareket eksikliği, ofis ortamında basit birtakım egzersizlerle çözülebilecek bir sorun aslında. Masa başı işlerde çalışan beyaz yakalılar, yarım saatte bir ayağa kalkıp kan dolaşımlarını hızlandırmalı. Ayrıca bacak bacak üstüne atmak da damar sağlığını olumsuz etkiliyor. Hatalı oturma şekilleri varis gelişimini hızlandırıyor. Ofisinizde kullandığınız koltuk ve sandalyeler doğru oturuş şekillerini desteklemeli. Eğer desteklemiyorsa, bu konuda ergonomi destek ürünleri pratik çözümler sunabilir. Ofisinizde eğer spor odası varsa, bacak kaslarınızı daha fazla çalıştıracak yürüyüş ve pedal çevirme gibi egzersizleri deneyebilirsiniz.

Varisi önlemede en çok ayak ve bilekleri dairesel şekilde hareket ettirmenizi sağlayan egzersizler faydalı. Ayrıca, ofiste çalışırken topuklu ayakkabı giymeyi pek tercih etmemelisiniz. Çekmecenizde rahat bir ayakkabı bulundurabilir, ofiste geçirdiğiniz süre içinde bunu kullanabilirsiniz. Düşük topuklu ve düz ayakkabılar, sağlıklı kan dolaşımını destekliyor. Gün içinde ayak ve baldır bölgenizde kan dolaşımınızı hızlandırmak için basit birtakım masaj hareketlerini de deneyebilirsiniz.

Fazla kilolardan kurtulmalısınız.

Fazla kilolar varis hastaları için baş edilmesi güç bir konu. Nitekim fazla kilolar, varisli damarlar üzerinde uygulanan basıncı arttırıyor. Beyaz yakalılarda varis hastalığından en fazla şikayetçi olan kilolu hastalar, varisin ilerki aşamalarında çok ciddi ağrı ve sancılar yaşamakta. Günlük aktivitelerini yerine getirmekte bile zorlanan bu hastalar, varis nedeniyle daha fazla aktivite kaybına uğruyor ve bu da bir kısır döngü yaratıyor. Bunu aşmanın yolu şüphesiz ki fazla kilolardan kurtulmak.

Bununla birlikte, uzun süre ayakta kalmamaya da dikkat etmelisiniz. Gün içinde hareketsiz kalmak varise yol açabildiği gibi, uzun süre ayakta kalmak da varis riskini arttırıyor. Varis hastalarının uyurken bacakları kalp hizasından 30 cm kadar yüksekte tutmalarında da yarar var. Bu sayede, uyku sırasında oluşan hareketsizlik nedeniyle bacaklarda kan toplanmasını engellemek mümkün.

Bol su içmeli ve tuzu azaltmalısınız.

Beyaz yakalılarda varis hastalığına karşı koruyucu bir diğer önlem de günlük su tüketim miktarını arttırıp tuzu azaltmak. Su artışıyla birlikte vücut içinde kan dolaşımı hızlanır, tuzun azalmasıyla birlikte damarların genişlemesi en aza iner. Ayrıca, vücudunuzda varis oluşumu gözlemlemişseniz, bu bölgelere kesinlikle basınç uygulamamalı, örneğin banyoda kese yapmamalısınız. Vücudunuzu sıkan giysiler giymemeli, bol kesimli kıyafetleri tercih etmelisiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

  1. Varis Tedavisi

    Varislerle ilgili çok güzel bir anlatım ve güzel bir yazı olmuş. Bilgilendirme için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir