Bilgisayar Kullanıcıları İçin Parmak Egzersizleri

Teknolojik ürünler, hayatımızda giderek daha fazla yer işgal ediyor ve bazı sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Günün büyük bir bölümünü bilgisayar başında geçiren beyaz yakalılar, teknolojik ürünleri yanlış kullanmaktan kaynaklanan hastalıklara daha kolay yakalanabiliyor. Oysa basit birtakım önlemlerle bu hastalıkların birçoğundan kurtulmak mümkün. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, el ve bilek hastalıklarından korunmanıza yardımcı olmak amacıyla bilgisayar kullanıcıları için parmak egzersizleri paylaşacağız.

Ellerinizi sıcak tutmalısınız.

Egzersizlere başlarken ellerinizin soğuk olmaması gerekiyor. Ellerinizde üşüme hissediyorsanız, egzersize başlamadan önce ellerinizi ısıtmalısınız. Bunu yapmak için ofisinizdeki ısıtma sistemi yetersiz kalıyorsa sıcak su torbası kullanabilir veya sıcak içecek tüketebilirsiniz. Elleriniz yeterli sıcaklığa ulaştığında kaslarınız yumuşayacak, sinirler üzerindeki baskı azalacak ve yapacağınız parmak egzersizleri daha etkin sonuçlar verecektir.

Bileklerinizi düz tutup parmaklarınızı kendinize çekin.

Parmak egzersizlerine ilk olarak, bileklerinizi düz tutup parmaklarınızı kendinize çekerek başlayabilirsiniz. Bu şekilde 5 saniye kadar bekleyebilirsiniz. Fakat parmaklarınızın zorlandığını hissettiğinizde, sürenin dolmasını beklemeden parmaklarınızı eski konumuna getirmelisiniz. Bilek ve parmak eklemleriniz ile bağları rahatlatacak bu hareket, parmaklarınızı gün içinde ve özellikle bilgisayar başındayken daha iyi bir şekilde kullanmanıza büyük katkı sağlayacaktır.

Bu hareketle birlikte parmak uzatma hareketini de yapabilirsiniz. Gün içinde yalnızca bilgisayar kullanmayıp ağır dosyalar veya arşiv kutuları kaldırıyor ve parmaklarınızda uyuşma hissediyorsanız, parmak uzatma hareketinden yararlanabilirsiniz. Bu hareketi yapmak için elinizi masanın üzerine yerleştirmeli, bileğinizi serbest bırakmalısınız. Baş parmağınızdan başlayarak tüm parmaklarınızı 5 saniye kadar gergin tutmalı ve sonra bırakmalısınız.

Ellerinizi sıkarak yumruk yapın.

İlk hareketin ardından parmaklarınızda herhangi bir zorlanma hissetmiyorsanız, ellerinizi sıkarak yumruk yapabilirsiniz. Yumruğunuzu aşağıya büküp 5 saniye bekledikten sonra parmaklarınızı açtığınızda, ellerinizde kan dolaşımı hızlanacak ve parmak hareketleriniz kolaylaşacaktır. Üstelik bu hareket, beyinde hafıza ve öğrenme merkezlerinin uyarılması açısından da çok faydalı. Konuyla ilgili yapılan bilimsel araştırmalara göre bir şey öğrenmeden önce sağ yumruğun, hatırlamaya çalışırken de sol yumruğun sıkılması hafızayı geliştiriyor.

Yumruk yapmaya basit streç hareketiyle başlayabilirsiniz. Streç hareketinde parmaklarınızı baş parmağınıza sararak yumruk yapabilirsiniz. Eğer ağrı eşiğini geçerseniz, parmaklarınızda ağrı hissedebilirsiniz. Ağrı hissetmeye başladığınız anda yumruğunuzu açabilirsiniz. Fakat ağrı hissetmiyorsanız, yumruk hareketini en fazla 3-4 kez tekrar edebilirsiniz. Bu sayının üstüne çıkmanız, istenmeyen durumlara yol açabilir. Yumruk hareketini yaparken dilerseniz stres topu da kullanabilirsiniz. Hem bu sayede beyninizde birçok merkezi uyandırabilir, daha bütünlüklü bir rahatlama sağlayabilirsiniz.

Kollarınızı aşağıya bırakarak dinlendirin.

Yumruğunuzu açtıktan sonra kollarınızı aşağıya bırakarak dinlendirmelisiniz. 5 saniye kadar beklediğinizde kan dolaşımınız daha düzenli hale gelecek, el ve bilek kaslarınız üzerindeki baskı azalacaktır. Egzersizleri uzun süre ve zorlayıcı bir şekilde yapmamanız gerektiği gibi, kollarınızı uzun süre hareketsiz bırakmaktan da kaçınmalısınız.

Parmaklarınızda eğer yorgunluk hissediyorsanız, yeterince dinlendikten sonra parmak bükme hareketini deneyebilirsiniz. Bu hareketi yaparken ellerinizi yukarı kaldırmalı ve avuç içinizi kendi tarafınıza çevirmelisiniz. Başparmağınızı uzanabildiği kadar diğer parmaklarınıza uzatmalı, serçe parmağınıza kadar sırayla ilerlemelisiniz. Avucunuz boyunca parmağınızı büktükten sonra 5 saniye kadar beklemeli, sonra tekrar dinlenme konumuna geçmelisiniz.

Editörün Tavsiyesi: Trilogic Mp303 Bilek Destekli Jel Mouse Pad

Bilgisayar kullanıcıları için parmak egzersizleri bazı durumlarda yetersiz kalabilir. Nitekim bu egzersizler, el ve bilek hastalıkları başladıktan sonra sonuç vermemekte. Bu nedenle egzersizleri tedavi için değil, bu hastalıkları önlemek için yapmalısınız. Daha etkin sonuçlar almak için bilgisayarınızı ergonomik çalışma koşulları içinde kullanmalısınız. Özellikle de mousela çalışırken mouse pad kullanmak çok önemli. Mouse padler için Trilogic Mp303 bilek destekli jel mouse pad iyi bir seçim olabilir. Uzun süre mouse kullanması gereken bilgisayar kullanıcılarının bilek bölümlerine destek sağlayan bu ürünleri, Trilogic kalitesi ve uygun fiyat avantajıyla buradan sipariş verebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir