Bilgisayarımızı nasıl hızlandırabiliriz?

İşlerimizin büyük bir kısmını bilgisayarımızda yapıyoruz. Bilgisayarımızın hızı yüksekse, bizim de hızımız yükseliyor ve işlerimizi daha kısa sürede bitirip dinlenmeye vakit ayırabiliyoruz. Bilgisayarımızın hızı düşükse, bizim de hızımız düşüyor, motivasyonumuz azalıyor, işe ilgimizi yitiriyoruz. Bilgisayarımızı hızlandırmak, bu sorunlardan kurtulmamızı sağlayabilir. Bilgisayar hızlandırma aslında sanılanın aksine, oldukça basit birtakım yöntemlere dayanır. Bilgisayar hızlandırma programı kullanmadan da bilgisayarda hız artışı elde etmek mümkün. RAM hızlandırma gibi daha ileri konular içinse teknik servisinizden destek alabilirsiniz. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, bilgisayarı hızlandırma yolları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Bilgisayarı hızlandırmak için neler yapmak gerekir, diye düşünüyor ve bilgisayarı hızlandırma yolları hakkında faydalı bilgiler arıyorsanız, bu yazımızda çok şey bulabilirsiniz. 

Güç ayarlarını kontrol etmelisiniz.

Bilgisayarı hızlandırma yolları içinde ilk olarak, bilgisayarınızın güç ayarlarını kontrol etmelisiniz. Bilgisayarda kullanılan enerjinin miktarı, yapılan işlerin türü ve niteliğine göre ayarlanabilmekte. Eğer yüksek miktarda enerji gerektiren bir program kullanmıyorsanız, bilgisayarınızı yüksek enerji düzeyinde çalıştırmanıza gerek yok. Fakat bununla birlikte, bilgisayarınızın enerji düzeyi kullandığınız programın ihtiyaç duyduğu enerji düzeyini karşılayamıyor olabilir. Bilgisayarı hızlandırma yolları içinde bilgisayarınızın performans ayarlarını kontrol ederek bu durumu netleştirebilirsiniz. Bilgisayarınızda gün boyunca örneğin yalnızca Microsoft Office programlarını kullanıyor ve internette fazla sayfa tıklamıyorsanız, bilgisayarınızı yüksek performansta çalıştırarak enerji israfı yapmaktan kaçınmalısınız. Fakat örneğin Adobe programları dediğimiz Photoshop, Illustrator, InDesign gibi fazla enerji harcayan programları kullanıyorsanız, bilgisayarınızın güç ayarlarını kontrol ederek yüksek performansta çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Bilgisayarı hızlandırma yolları içinde bilgisayarınızı yüksek performansta çalıştırmak için Kontrol Paneli üzerindeki Donanım sekmesini tıklayıp Güç Seçenekleri kısmında Yüksek Performans ayarını seçebilirsiniz. Bilgisayarı hızlandırmak için bu yöntem oldukça etkilidir, fakat yeterli olmayabilir. Çünkü bilgisayarınız yüksek performansta çalıştığı halde bile hızı istediğiniz düzeyde olmayabilir. Bu durumda, yavaşlayan bilgisayarı hızlandırma konusunda etkin bir çözüm sağlamak için bilgisayarınızı yavaşlatan programları bulmalısınız. Bunu yapmak için Görev Yöneticisi menüsündeki Performans sekmesindeki Kaynak Monitörü kısmını tıklayabilirsiniz. Bu yöntem, eski bilgisayarı hızlandırma konusunda başarılı sonuçlar verir. Diğer taraftan, eğer günün yalnızca belirli kesitlerinde yüksek performansa ihtiyacınız varsa, işlerinizi bitirdikten sonra Güç Tasarrufu ayarını seçebilirsiniz. Bu sayede bilgisayarınızda enerji tasarrufu sağlayabilir, notebook kullanıyorsanız pil ömrünü uzatabilirsiniz. 

Sabit disklerde gereksiz dosya ve program bulundurmamalısınız.

Bilgisayarınızın C ve D sürücülerinde bulundurduğunuz dosya ve programlar zaman içinde arttıkça bilgisayarınızın yavaşlamasına yol açabilir. Bilgisayarı hızlandırma yolları içinde sabit disklerinizde yalnızca sık kullandığınız dosya ve programları bulundurmalısınız. Diğerleri için harici diskler veya bulut depolama alanlarından yararlanabilirsiniz. Bilgisayarınızın işlemcisinden kaynaklı bir hız düşüklüğü sorunu varsa, bu durumda bilgisayar servisine başvurarak overclock yapmasını isteyebilirsiniz. Bu yöntem yavaşlayan bilgisayarı hızlandırma konusunda oldukça etkin bir yöntemdir. Fakat işlem sırasında oluşabilecek en küçük bir hata, dosya ve programlarınızın zarar görmesine yol açabilir. Kullanmadığınız dosya ve programları ise gerçekten hiçbir işinize yaramıyorsa silmeyi tercih edebilirsiniz. Bu sayede bilgisayarınızın işletim sistemi daha hızlı çalışır, bilgisayarınız daha hızlı açılır. Bilgisayarınız açıkken arka planda çalışan programlar da yine hız düşüklüğüne yol açabilir. Bu konuda etkin çözümler elde etmek için Görev Yöneticisi menüsünü kullanabilirsiniz. 

Bilgisayarı hızlandırma yolları içinde gereksiz dosya ve programlardan kurtulmak için CCleaner programından yararlanabilirsiniz. Bu programı bilgisayarınıza kurarak Kayıt Defteri girdilerinden gereksiz dosya ve programların yanı sıra tarayıcı geçmişini ve kalıntıları kolayca temizleyebilirsiniz. Bu işlemleri tek tek ve manuel yapmak oldukça zordur. Ayrıca, bilgisayarınızı açtığınızda bilgisayarınızla birlikte çalışmaya başlayan programları tespit etmek ve bunlara direkt olarak müdahale etmek için Microsoft‘un ücretsiz bir sistem başlangıç yönetim aracı olan Autoruns programını kullanabilirsiniz. Tüm bunları yaptığınız halde bilgisayarda yavaşlama ve hız sorunundan kurtulamadıysanız, bunun nedeni bilgisayarınıza yüklediğiniz oyunlar olabilir. Her ne kadar aksi düşünülse de bilgisayar oyunları kullanılmadığı zamanlarda bile bilgisayarınızın hızının düşmesine yol açar. Bilgisayarı hızlandırma yolları içinde ofis bilgisayarınıza oyun yüklemek yerine, oyunlar için evdeki bilgisayarınızı veya harici diskleri kullanabilirsiniz. Ya da cep telefonunuzdan veya online oyun sitelerinden yararlanabilirsiniz.

Masaüstünüzü temiz tutmalısınız.

Masaüstümüzde zaman zaman çok sayıda dosya veya program birikebiliyor. İşi biten veya kullanmadığımız dosya ve klasörleri silmeyi veya sabit ya da harici disklere taşımayı ihmal ettiğimizde görüntü kirliliği oluşuyor ve aradığımız şeyi bulmakta zorluk çekebiliyoruz. Fakat daha da önemlisi, masaüstünde gereksiz yere bulunduran dosya veya programların arka planda bilgisayarın daha fazla enerji harcamasına ve hızının düşmesine yol açmasıdır. Temiz ve sade bir masaüstünün bilgisayarı hızlandırma yöntemleri içinde etkisi az olduğu zannedilse de durum aksine, oldukça yüksektir. Çünkü masaüstünüz, bilgisayarınızın performansına doğrudan etki eder. Bilgisayarı hızlandırma yolları içinde bu konuda etkin sonuçlar almak için Çalıştır ekranına msconfig yazabilirsiniz. Karşınıza çıkacak ekranda gereksiz dosya ve programların tikini kaldırabilirsiniz. Önceliği olmayan dosya ve programları mutlaka masaüstünüzde bulundurmanız gerekiyorsa, bunları tek bir klasör içinde toplayıp görüntü kirliliği ve hız düşüklüğü oluşturmasını önleyebilirsiniz. Ayrıca, masaüstünüzde e-posta bildirimi varsa, e-posta kutunuzu da temiz tutmalısınız. 

Masaüstü temizliğinin yanı sıra, arka planda kullandığınız görsele de dikkat etmelisiniz. Arka planda daha çok hoşumuza giden veya bizim için anlamı olan görseller kullanmayı tercih edebiliyoruz. Fakat ne var ki, bilgisayarı hızlandırma yolları arasında yüksek çözünürlüklü arka plan görsellerinden kurtulmak da etkin sonuçlar vermekte. Masaüstünüzde yüksek çözünürlüklü bir arka plan görseli kullanırsanız, bu durum bilgisayarınızın hızını ve performansını olumsuz yönde etkiler. Bilgisayarı hızlandırma yolları içinde arka planda olabildiğince düşük çözünürlüklü ve sade görselleri tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde, laptopu hızlandırma konusunda da bu yöntem etkilidir ve üstelik, PC hızlandırma yöntemlerine oranla daha iyi sonuçlar verir. Arka planda kullanacağınız görselin tasarım olarak basit bir tema içermesi, aradığınız dosya veya programı bulmanızı kolaylaştırır. Görselin üzerinde efekt uygulaması varsa, bu da hızı olumsuz etkiler. Özellikle Windows Vista ve Windows 7 işletim sistemlerinde bu sorun daha fazla görülmekte. Bu efektleri kapatırsanız bilgisayarınız daha hızlı çalışır. 

Bilgisayarınızı 3-4 saatte bir yeniden başlatmalısınız.

Uzun süre ve kesintisiz bilgisayar kullanmak, bellek kullanım miktarının artması sonucu bilgisayarın yavaşlamasına yol açar. Bilgisayarı hızlandırma yolları içinde bilgisayarınızı tüm mesai süreniz boyunca aralıksız kullanmak yerine 3-4 saatte bir kapatıp biraz dinlendirerek yeniden başlatabilirsiniz. Bilgisayarınızın bellek kullanım miktarı ne kadar düşük olursa performansı o kadar artacaktır. Ve tabii, öğle paydosları ile akşam çıkarken bilgisayarınızı beklemeye almak yerine kapatmayı unutmamalısınız. Bekleme durumunda az miktarda da olsa enerji sarfiyatı gerçekleşir ve bellek temizlenmediği için hız düşüklüğü devam eder. Akşam çıkarken bilgisayarınızı kapatmayı, sabah geldiğinizde yeniden başlatmayı alışkanlık haline getirirseniz, bilgisayarı hızlandırma yolları içinde daha etkin sonuçlar elde edebilirsiniz. Bunu yapmadığınız takdirde kullanacağınız bilgisayarı hızlandırma programı çeşitleri istediğiniz sonuçları vermeyebilir. 

Düzenli olarak virüs taraması yapmalısınız.

Bilgisayarımızı virüslere karşı koruyan antivirüs programları, doğru şekilde kullanıldığında bilgisayarımızın hızının artmasına ciddi bir katkı sağlamakta. Bilgisayarımıza bir dosya veya program indirirken bu programlar otomatik olarak virüs kontrolü yapıyor. Bilgisayarı hızlandırma yolları içinde belirli aralıklarla bilgisayarınızda virüs taraması yaparsanız virüsler ve siber saldırılar konusunda daha etkin sonuçlar alabilirsiniz. Bilgisayarınızın hızının düşmesine yol açan nedenler arasında virüsler veya maruz kaldığınız siber saldırılar yer alabilir. Bu durumu netleştirmek için bilgisayarınızda düzenli olarak virüs taraması yapabilirsiniz. Ve tabii, seçtiğiniz antivirüs programına dikkat etmelisiniz. Kullanacağınız program, bilgisayarınıza fazla yük bindirmeyen hafif bir antivirüs programı olmalı. Eğer iyi bir antivirüs programı kullanırsanız, bilgisayarınıza sızan virüsleri bulabilir ve etkisiz hale getirebilirsiniz. Bu sayede bilgisayarı hızlandırma yolları konusunda daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz. 

Güncellemeleri kontrol etmeli ve yüklemelisiniz.

Kullandığımız işletim sistemleri sürekli güncelleniyor ve her güncelleme, bize hız ve performans konusunda yeni fırsatlar sunuyor. Virüslerden ve kötü amaçlı yazılımlardan korunmamızı sağlıyor. Özellikle Windows kullanıcıları için bu güncellemeler çok önemli. Zamanında yüklenmeyen bir güncelleme, internete bağlı bilgisayarlarda hız düşüklüğüne yol açabiliyor. Bilgisayarınızı güncellemeyi uzun süre ihmal ederseniz hız düşüklüğü sorunu bilgisayarda iş yapamaz hale gelmenize yol açacak kadar kötü bir hal alabilir. Bilgisayarı hızlandırma yolları içinde otomatik güncellemeler, mesai saatlerinde iş akışını olumsuz etkilediği için çalışanlar tarafından pek sevilmemekte. Fakat ne var ki, Kontrol Paneli‘ndeki Sistem ve Güvenlik sekmesinden Otomatik Güncelleme ayarlarını mesai saatleriniz dışına ayarlayabilirsiniz. Bu sayede otomatik güncellemeler, mesai süreniz içinde iş akışınız açısından herhangi bir engel teşkil etmez. Güncellemeler yüklendiğinde bilgisayar hızlandırma konusunda daha başarılı olabilirsiniz. 

İnternet geçmişinizi silmeye özen göstermelisiniz.

Gün içinde internette pek çok siteyi tıklamanız gerekiyorsa, internet geçmişinizi temiz tutmanızda büyük yarar var. Çünkü ön belleğe alınan dosyalar nedeniyle internet hızınız ciddi oranda düşecektir. İnternet hızınızın yanı sıra bilgisayarınızın hızı da düşecektir. Çünkü bilgisayarınızın ön belleği internet tarafından fazlaca işgal edileceği için bilgisayarınız diğer ihtiyaçlarınızı karşılamakta yetersiz kalabilir. Dahası, uzun süreli kullanımlarda sabit diskinizde de geçmişiniz ön belleğe alınır. Ki bu durum, bilgisayarınızın daha da yavaşlamasına neden olur. Bilgisayarı hızlandırma yolları içinde bu kısımda gerekli temizliği yaparsanız, interneti daha hızlı bir şekilde kullanabilirsiniz. İnternet hızınızdaki artışa paralel şekilde bilgisayarınızda da hız artışı sağlayabilirsiniz. Masaüstü bilgisayar hızlandırma yöntemleri içinde internet geçmişini temizleme ön bellek kullanımında önemli bir avantaj sağlamakta. Ve tabii, şüpheli gördüğünüz internet sitelerini ziyaret etmekten kaçınmalısınız. Bunun için sitenin SSL sertifikasını kontrol edebilirsiniz. 

Bilgisayarınızın iç temizliğini ihmal etmemelisiniz.

Bilgisayarımızı kullanım süremiz arttıkça, içinde biriken tozlar da artmakta ve hız düşüklüğüne yol açmakta. Bilgisayarı hızlandırma yolları içinde bilgisayarınızın dışı kadar iç temizliğine de önem vermelisiniz. Eğer iç kısımda biriken yoğun toz nedeniyle bilgisayarda yavaşlama sorunu yaşıyorsanız, bilgisayarınızın içini mikrofiber bez veya saç kurutma makinesiyle temizleyebilirsiniz. Aynı şekilde, bilgisayarınızın klavye kısmında biriken sigara külleri veya yemek kırıntıları da hem görüntü kirliliğine yol açar, hem de hızınızı yavaşlatır. Bilgisayarı hızlandırma yolları içinde bu kısımları temizlemeyi ofisinizin günlük temizlik işleri sırasında ihmal etmemelisiniz. Unutmayın ki, ağırlaşan bilgisayarı hızlandırma konusu tek bir neden-sonuç ilişkisine bağlı değildir. Bilgisayarı hızlandırma yolları aslında, bilgisayarınızı verimli şekilde kullanmak için almanız gereken önlemler bütünüdür. Bunlar içinde kimi konuları gereksiz görseniz de aslında hepsi bilgisayarı hızlandırma yolları içinde etkin sonuçlar vermekte.

Editörün Tavsiyesi: 3M LX550 Laptop Yükseltici – Gri

Bilgisayarı hızlandırma yolları hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘da satışı devam eden 3M LX550 laptop desteği – gri ürünümüzü kısaca tanıtmak istiyoruz. Çalışmalarınızı notebook üzerinden yapıyorsanız, bilgisayarınızın masayla doğrudan temas etmesi durumunda fan kısmı kapanacağı için bilgisayarınız fazla ısınacak ve hızı düşecektir. Notebookunuzu uygun bir yükseltici veya notebook desteği üzerinde çalıştırırsanız, aşırı ısınma nedeniyle hız düşüklüğü sorunundan kurtulabilirsiniz. Bu konuda örneğin 3M LX550 laptop desteği – gri ürünümüz iyi bir seçim olabilir. Kaliteli plastik malzemeden üretilen bu ürünler, notebookunuzu masa seviyesinden 15 ile 23 cm arasında istediğiniz yüksekliğe getirmenizi sağlamakta. Bu ürün sayesinde ayrıca, masa başında çalışırken postürünüzü koruyabilir, omuz ve boyun ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. 3M LX550 laptop desteği – gri ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir