Bilgisayarımızı nasıl hızlandırabiliriz?

İşlerimizin büyük bir kısmını bilgisayarımızda yapıyoruz. Bilgisayarımızın hızı yüksekse, bizim de hızımız yükseliyor ve işlerimizi daha kısa sürede bitirip dinlenmeye vakit ayırabiliyoruz. Bilgisayarımızın hızı düşükse, bizim de hızımız düşüyor, motivasyonumuz azalıyor, işe ilgimizi yitiriyoruz. Bilgisayarımızı hızlandırarak bu sorunları çözebiliriz. Peki, bilgisayarımızı hızlandırmak için neler yapmak gerekir? Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, bilgisayarı hızlandırma yolları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Güç ayarlarını kontrol etmelisiniz.

Bilgisayarda kullanılan enerjinin miktarı, yapılan işlerin türü ve niteliğine göre ayarlanmakta. Bilgisayarınızda gün boyunca örneğin yalnızca Microsoft Office programlarını kullanıyor ve internette fazla sayfa tıklamıyorsanız, bilgisayarınızı yüksek performansta çalıştırarak enerji israfı yapmaktan kaçınmalısınız. Fakat örneğin Adobe programları dediğimiz Photoshop, Illustrator, InDesign gibi fazla enerji harcayan programları kullanıyorsanız, bilgisayarınızın güç ayarlarını kontrol ederek yüksek performansta çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Bilgisayarı hızlandırma yolları içinde bilgisayarınızı yüksek performansta çalıştırmak için Kontrol Paneli üzerindeki Donanım sekmesini tıklayıp Güç Seçenekleri kısmında Yüksek Performans ayarını seçebilirsiniz. Bilgisayarınızı yavaşlatan programları bulmak içinse Görev Yöneticisi menüsündeki Performans sekmesindeki Kaynak Monitörü kısmını tıklayabilirsiniz. Eğer günün yalnızca belirli kesitlerinde yüksek performansa ihtiyacınız varsa, işlerinizi bitirdikten sonra Güç Tasarrufu ayarını seçerek bilgisayarınızda enerji tasarrufu sağlayabilir, notebook kullanıyorsanız pil ömrünü uzatabilirsiniz.

Sabit disklerde gereksiz dosya ve program bulundurmamalısınız.

Bilgisayarımızın C ve D sürücülerinde bulundurduğumuz dosya ve programlar zaman içinde fazlasıyla artıyor ve bilgisayarımızın yavaşlamasına yol açıyor. Bilgisayarı hızlandırma yolları içinde sabit disklerinizde sık kullandığınız dosya ve programları bulundurmalısınız. Diğerleri için harici diskler veya bulut depolama alanlarından yararlanabilirsiniz. Bilgisayarınızın işlemcisinden kaynaklı bir hız düşüklüğü sorunu varsa, bu durumda bilgisayar servisine başvurarak overclock yapmasını isteyebilirsiniz.

Bilgisayarı hızlandırma yolları içinde gereksiz dosya ve programlardan kurtulmak için CCleaner programından yararlanabilirsiniz. Bu programı bilgisayarınıza kurarak Kayıt Defteri girdilerinden gereksiz dosya ve programların yanı sıra tarayıcı geçmişini ve kalıntıları kolayca temizleyebilirsiniz. Bu işlemleri tek tek manuel yapmak oldukça zordur. Ayrıca, bilgisayarınızı açtığınızda bilgisayarınızla birlikte çalışmaya başlayan programları tespit etmek ve bunlara direkt olarak müdahale etmek için Microsoft‘un ücretsiz bir sistem başlangıç yönetim aracı olan Autoruns programını kullanabilirsiniz.

Bilgisayar oyunlarına gelince, her ne kadar aksi düşünülse de bilgisayar oyunları kullanılmadığı zamanlarda bile bilgisayarınızın hızının düşmesine yol açmakta. Ofis bilgisayarınıza oyun yüklemek yerine, oyunlar için evdeki bilgisayarınızı veya harici diskleri kullanabilirsiniz. Ayrıca, cep telefonunuzdan veya online oyun sitelerinden de yararlanabilirsiniz.

Masaüstünüzü temiz tutmalısınız.

Masaüstümüzde zaman zaman çok sayıda dosya veya program birikebiliyor. İşi biten veya kullanmadığımız dosya ve klasörleri silmeyi veya sabit ya da harici disklere taşımayı ihmal ettiğimizde hem görüntü kirliliği oluşuyor, hem aradığımız şeyi bulmakta zorluk çekiyoruz, hem de bilgisayarımızın arka planında daha fazla enerji harcamasına yol açıyoruz. Bilgisayarı hızlandırma yolları içinde Çalıştır ekranına msconfig yazarak gereksiz dosya ve programların tikini kaldırabilirsiniz. Önceliği olmayan dosya ve programları mutlaka masaüstünüzde bulundurmanız gerekiyorsa, bunları tek bir dosya içinde toplayıp görüntü kirliliği ve hız düşüklüğü oluşturmasını önleyebilirsiniz. Ayrıca, masaüstünüzde e-posta bildirimi varsa, e-posta kutunuzu da temiz tutmalısınız.

Masaüstü temizliğinin yanı sıra, arka planda kullandığınız görsele de dikkat etmelisiniz. Arka planda daha çok hoşumuza giden veya bizim için anlamı olan görseller kullanmayı tercih edebiliyoruz. Fakat arka plan görsellerinin çözünürlüğünün yüksek olması, bilgisayarımızın hızının yavaşlamasına yol açabiliyor. Arka planda yüksek çözünürlüklü görseller kullanmak yerine düşük çözünürlüklü görseller kullanabilir, tasarım olarak daha basit temaları seçebilirsiniz. Arka planda karmaşık tasarımlar kullanırsanız, aradığınız dosyayı bulmanız zorlaşır.

Bilgisayarınızı 3-4 saatte bir yeniden başlatmalısınız.

Uzun süre ve kesintisiz bilgisayar kullanmak, bellek kullanım miktarının artmasına bağlı olarak bilgisayarın yavaşlamasına yol açar. Bilgisayarı hızlandırma yolları içinde bilgisayarınızı tüm mesai süreniz boyunca aralıksız kullanmak yerine 3-4 saatte bir kapatıp biraz dinlendirerek yeniden başlatabilirsiniz. Bilgisayarınızın bellek kullanım miktarı ne kadar düşük olursa performansı o kadar hızlanacaktır. Ve tabii, öğle paydosları ile akşam çıkarken bilgisayarınızı beklemeye almak yerine kapatmayı unutmamalısınız. Bekleme durumunda az miktarda da olsa enerji sarfiyatı gerçekleşir ve bellek temizlenmediği için hız düşüklüğü devam eder.

Düzenli olarak virüs taraması yapmalısınız.

Bilgisayarımızı virüslere karşı koruyan antivirüs programları, doğru şekilde kullanıldığında bilgisayarımızın hızının artmasına ciddi bir katkı sağlamakta. Bilgisayarımıza bir dosya veya program indirirken bu programlar otomatik olarak virüs kontrolü yapıyor. Fakat, belirli aralıklarla bilgisayarınızda virüs taraması yaparsanız virüsler konusunda daha etkin sonuçlar alabilirsiniz. Ve tabii, seçtiğiniz antivirüs programına dikkat etmelisiniz. Kullanacağınız program, bilgisayarınıza fazla yük bindirmeyen hafif bir antivirüs programı olmalı.

Güncellemeleri kontrol etmeli ve yüklemelisiniz.

Kullandığımız işletim sistemleri sürekli güncelleniyor ve her güncelleme, bize hız ve performans konusunda yeni alternatifler sunuyor. Virüslerden ve kötü amaçlı yazılımlardan korunmamızı sağlıyor. Özellikle de Windows işletim sistemini kullanıyorsanız, güncellemeleri takip etmeniz çok önemli. Bilgisayarı hızlandırma yolları içinde otomatik güncellemeler mesai saatlerinde iş akışını olumsuz etkilediği için çalışanlar tarafından pek sevilmemekte. Fakat, Kontrol Paneli‘ndeki Sistem ve Güvenlik sekmesinden Otomatik Güncelleme ayarlarını mesai saatleriniz dışına ayarlayabilirsiniz. Güncellemeler yüklendiğinde bilgisayarınızı daha hızlı bir şekilde çalıştırabilirsiniz.

İnternet geçmişinizi silmeye özen göstermelisiniz.

Gün içinde internette pek çok siteyi tıklamanız gerekiyorsa, internet geçmişinizi temiz tutmanızda büyük yarar var. Ön belleğe alınan dosyalar nedeniyle internet hızınız ciddi oranda düşecektir. Üstelik, uzun süreli kullanımda sabit diskinizde de geçmişiniz ön belleğe alınacaktır. Bu kısımda gerekli temizliği yaparsanız, interneti daha hızlı bir şekilde kullanabilirsiniz.

Bilgisayarınızın iç temizliğini ihmal etmemelisiniz.

Bilgisayarımızı kullanım süremiz arttıkça, içinde biriken tozlar da artmakta ve hız düşüklüğüne yol açmakta. Bu sorundan kurtulmak için, bilgisayarınızın içindeki tozları belli aralıklarla mikrofiber bez veya saç kurutma makinesiyle temizlemelisiniz. Aynı şekilde, bilgisayarınızın klavye kısmında biriken sigara külleri veya çeşitli yemek kırıntıları da hem görüntü kirliliğine yol açar, hem de hızınızı yavaşlatır. Bu kısımları temizlemeyi ofisinizin günlük temizlik işleri sırasında ihmal etmemelisiniz.

Editörün Tavsiyesi: 3M LX550 Notebook Desteği

Çalışmalarınızı notebook üzerinden yapıyorsanız, bilgisayarınızın masayla doğrudan temas etmesi durumunda fan kısmı kapanacağı için bilgisayarınız fazla ısınacak ve hızı düşecektir. Notebookunuzu uygun bir yükseltici veya notebook desteği üzerinde çalıştırırsanız, aşırı ısınma nedeniyle hız düşüklüğü sorunundan kurtulabilirsiniz. Notebook desteği konusunda örneğin 3M LX550 notebook desteği iyi bir seçim olabilir. Kaliteli plastik malzemeden üretilen bu ürünler, notebookunuzu masa seviyesinden 15 ile 23 cm arasında istediğiniz yüksekliğe getirmenizi sağlamakta. Bu ürün sayesinde ayrıca, masa başında çalışırken postürünüzü koruyabilir, omuz ve boyun ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Online ofis marketiniz Ofix.com‘da satışı devam eden diğer notebook yükselticileri incelemek için burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir