Bingo: Temizlik ve hijyende lider marka…

Hayat Kimya‘nın bir markası olan ve 1987 yılında ev bakım ürünleriyle pazara giriş yapan Bingo, 30 yıldan uzun bir süredir temizlik ve hijyen alanında lider markalardan biri olmayı başardı. Yerli pazarların yanı sıra yurt dışında da pazar gücünü arttırdı, ürün yelpazesini genişleterek sektöründe pek çok yeniliğe öncülük yaptı. Bingo ürünleri hem evlerde, hem de ev dışı kullanım alanlarında en sık tercih edilen temizlik ve hijyen ürünleri arasında yer almakta. Ofix.com sitesinin online alışveriş rehberi Ofix Blog‘da her Pazartesi ele aldığımız başarı hikayelerine bu hafta, Bingo markasıyla devam ediyoruz.

Hayat Holding ve Bingo Markası

Hayat Holding‘in kuruluşu 1937 yılına kadar uzanıyor efendim. Sultanhamam’da Fahri ve Avni Kiğılı kolektif tekstil şirketiyle başlayan kuruluş süreci, Türkiye’nin hızlı sanayileşme sürecinden büyük izler taşıyor. Tümüyle yerli sermayeyle kurulan ve zor koşullar altında faaliyet gösteren şirketin yönetimi, 1961 yılında Ahmet Yahya Kiğılı tarafından üstlenildi. Kumaş toptancılığıyla ticari hayatını sürdüren Kiğılı ailesi, sanayi alanındaki ilk girişimini 1967 yılında kumaş üretimiyle gerçekleştirdi. 1969 yılında Ahmet Yahya Kiğılı, Kastamonu’da kurulan Entegre Ağaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.‘yle farklı bir sektöre giriş yaptı ve yonga levha üretimine başladı.

1987 yılında şirket, Savaş Kimya isimli bir deterjan fabrikasını satın aldı ve hızlı tüketim sektörüne giriş yaptı. Aynı tarihte şirketin deterjan ve temizlik ürünleri alanında üretim faaliyetlerini gerçekleştirmek üzere Hayat Kimya kuruldu. Şirketin Yenibosna’daki tesislerinde üretimi yapılan ilk deterjan markası Bingo‘ya karşı Türk halkının ilgisi yüksek oldu. Nitekim bu ilgi, ilerleyen süreçte şirketin yurt dışı pazarlara açılmak konusunda cesaretini arttırdı. İlk deterjan ihracatı 1990’ların başlarında Rusya ve Irak’a yapıldı.

1990’larda Bingo, ürün çeşitliliğini hızla arttırdı. Piyasaya sunduğu ilk ürünleri olan toz deterjanların yanı sıra yumuşatıcılar, krem temizleyiciler, yüzey temizleyiciler ve cam temizleyiciler de ürün gamı içinde yerini almaya başladı. Bu artışa paralel bir şekilde, Hayat Kimya da ürün çeşitliliğini ev bakımı ve hijyen kategorilerinde arttırmaya devam etti ve yeni markalar yarattı. Örneğin, 1998 yılında şirket, ilk çocuk bezi tesisini kurdu ve bu kategorideki ürünler için Molfix markasını yarattı. Bir yıl sonra hijyenik ped alanına giriş yapan şirket, Molped markasıyla kişisel hijyen alanındaki gücünü pekiştirdi.

Bingo Markasının Yükselişi

2001 yılının başında Hayat Kimya, oldukça zor bir dönem geçirdi; İkitelli’deki çocuk ve hijyenik ped tesisi tümüyle yandı. Bu tarihte yaşanan ekonomik kriz ve devalüasyon da şirketin yaşadığı sorunları daha da arttırdı. Sonraki 1.5 yıl boyunca piyasada Hayat Kimya‘nın ürünlerini göremedik. Şirketin üretim faaliyetleri, 2002 yılında İzmit’teki yeni fabrikasında yeniden başladı. Yer için İzmit’in seçilmesinin esas nedeni, limana yakın olması ve ham maddelerin doğrudan fabrikaya girişinin sağlanması; ihracatın da yine doğrudan bu liman aracılığıyla yapılabilir olmasıydı.

Bu dönemde hızlı bir büyüme ivmesi yakalayan şirket, kısa bir süre içinde piyasadaki gücünü geri kazandı. Öyle ki, 2002 öncesinde deterjanda Bingo‘nun pazar payı yüzde 2 düzeyine kadar inmişti. Fakat kısa sürede yüzde 12’ye kadar yükseldi. Devam eden her 3 yılda bir şirket, cirosunu ikiye katlayarak büyümesini sürdürdü.

Hayat Kimya, Türkiye’den sonra ilk büyük yatırımını 2005 yılında Cezayir’e yaptı. Aradan geçen 13 yıllık süreçte, başta Afrika ülkeleri olmak üzere çok sayıda ülkeye yatırımlar yaptı ve bu ülkelerde kendi alanında lider konuma yükseldi. Hayat Kimya‘nın özellikle de Afrika pazarında çok önemli bir yeri var. Türkiye’nin son yıllarda Afrika ülkeleriyle artan ticaret hacmine paralel bir şekilde bu ülkelerde Hayat Kimya, ekonomik gücünü her geçen gün arttırmakta. 2017 yılında İzmit’teki fabrikasına yaptığı 800 milyon TL değerinde 2 üretim tesisi ve depo yatırımıyla üretim gücünü arttıran şirket, Afrika pazarında özellikle de temizlik kağıdı ve bebek bezi kategorilerinde lider konumda.

Günümüzde Bingo

Bingo markası günümüzde, temizlik ve hijyen alanında akla ilk gelen markalardan biri konumunda. “Bingo‘nun artısı temizlikten fazlası!” sloganıyla ürünlerinin hijyen konusundaki katkısını öne çıkartan Bingo, her ürüne bir artı değer katarak temizliğin ötesinde bir hijyen vaad etmekte. Üstelik, son tüketici tarafında bu vaad önemli bir karşılık bulmakta. Öyle ki, Ipsos Hane Tüketim Paneli 2017 verilerine göre, deterjan kategorisinde tüketici sadakati en yüksek deterjan markası. 14 bin hanede gerçekleştirilen araştırmanın verilerine göre, sıvı ve toz deterjan dahil olmak üzere çamaşır deterjanı kategorisinde tüketicilerin en sadık olduğu marka.

Yerli pazarlarda olduğu gibi yurt dışı pazarlarda da bu ürünlerin çok önemli bir yeri var. Nitekim şirket, 2000’li yıllarda Afrika ülkelerinin yanı sıra Bulgaristan ve Ukrayna gibi ülkelerde kurduğu üretim tesisleriyle dünya genelinde 44 ülkede ürünlerini tüketiciyle buluşturmayı başardı. Bu girişimler sayesinde Bingo, son 10 yıl içinde 10 kattan fazla büyüyerek sektöründe en hızlı büyüyen markalardan biri haline geldi. 2012 yılında logosunu yenileyerek “Seni anlayan o!” şeklindeki yeni sloganıyla tüketicilerin ihtiyaç ve beklentilerine uygun şekilde kendisini yenilediği mesajını verdi.

Bingo‘nun marka tarihinde en önemli dönüm noktalarından biri de 2013 yılında piyasaya sunduğu ultra yoğun çamaşır suları ve hemen ardından lansmanı yapılan krem temizleyiciler ile sprey temizleyicilerle yaşandı. Özel formülleri sayesinde bu ürünler, yüzeylerde daha uzun süre hijyen sağladığı gibi, güvenli kapak teknolojisi sayesinde çocukları tehlikelerden uzak tutmayı da başardı. Mutfak, banyo ve tuvaletler için farklı özelliklere sahip bu ürünler mutfak tezgahları, ocak ve aspiratörler, musluk ve duşa kabinler, fayans ve derzlerde hijyen sağlamayı kolay ve ekonomik hale getirdi. Bu ürünleriyle şirket, “Seni anlayan o!” sloganının hakkını verircesine temizlik ve hijyen ihtiyaçlarını en etkin şekilde karşılamaya çalıştı.

Ofis dostu Bingo ürünleri Ofix.com’da!

Bingo markasının başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com verilerine göre ofislerin en sık sipariş verdiği Bingo ürünlerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz. 

Bingo Oksijen Çamaşır Suyu Derin Hijyen

Listemizin ilk sırasında, Bingo Oksijen çamaşır suyu derin hijyen var. 3.5 litrelik bu ürünler, klor içermeyen özel bir formüle sahip. Bu sayede, ortamda kötü koku oluşumunu engellemekte ve kullanım sırasında rahat nefes aldırmakta. Formülünde bulunan hidrojen peroksit sayesinde yüzeylerde derinlemesine ve daha uzun süre hijyen sağlamakta, yağları hızlı ve kolay bir şekilde çözmekte, kirleri kolayca söküp atmakta. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Bingo Fresh Lovely Yüzey Temizleyici

Listemizin ikinci sırasında, Bingo Fresh Lovely yüzey temizleyici var. 2.5 litrelik bu ürünler, gerçek parfüm etkisine sahip. Kullanıldığı yüzeylerde iz ve yapışkanlık bırakmadan parlaklık sağlayan bu ürünlerin etrafa yaydığı ferahlığı gün boyunca hissedebilirsiniz. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Bingo Dalından Limon Bulaşık Detarjanı

Listemizin üçüncü sırasında, Bingo dalından limon bulaşık deterjanı var. 675 gram ağırlığındaki bu ürünler, ekstra yağ sökücü formülü sayesinde en zor ve inatçı yağları bile kolayca yok etmekte. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. 

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Bingo ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir