Bisiklet kullanırken nelere dikkat etmek gerekir?

Havaların ısınmasıyla birlikte bisiklet sezonu açıldı. Hem spor, hem ulaşım şekli, hem de bir outdoor etkinliği olarak bisiklet kullanmak 7’den 70’e hemen herkesin heves ettiği bir iş. Fakat her işte olduğu gibi bisiklet kullanmanın da bazı kuralları var. Bu kurallara uygun şekilde bisiklet kullanırsanız, istenmeyen birçok durumun önüne geçebilirsiniz. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, bisiklet kullanırken nelere dikkat etmek gerektiği konusunu ele alacağız.

Bisikletiniz boyunuz ve kilonuza uygun olmalı.

Bisiklet kullanmak son derece eğlenceli bir iş olsa da birçok riski içinde barındırmakta. Bisiklet kazaları nedeniyle vücudun çeşitli bölgelerinde yaralanmalar oluşabilmekte. Bu yaralanmalar içinde özellikle de el, ayak bilekleri ve yüzde büyük hasarlar meydana gelebilmekte. Bisiklet kullanmak için her şeyden önce, bisikletinizin boyunuz ve kilonuza uygun olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi durumda bisiklet üzerinde dengenizi korumanız zorlaşır ve istenmeyen birçok duruma zemin hazırlamış olursunuz. 

Bisikleti boyunuza uygun hale getirmek için sele ayarlarını kullanabilirsiniz. Bisiklete oturduğunuz zaman ayağınızın ucu yere dokunabiliyorsa sele ayarınız doğru demektir. Bisikletinizle yük taşımak zorundaysanız, dengeyi korumak için bisikletinizin sepet kısmını kullanmalısınız. Bisiklet genişliğinizi bozacak hiçbir yükü bisikletinize koymamalısınız.

Frenler çalışır durumda olmalı.

Bisiklet kazalarının büyük bir bölümü frenlerin çalışmaması nedeniyle yaşanmakta. Bu kazalar bazen ezilme, burkulma veya morarma gibi hafif düzeyde kalabileceği gibi, bazı durumlarda çok daha büyük travmalara yol açabilmekte. Bu gibi durumların önüne geçmek için, bisikletinizin frenlerinin çalışır durumda olduğundan emin olmalısınız. Fren tutacakları aşınmamış olmalı ve fren sistemi mevsim değişimlerinden etkilenmemeli, sıcaklık farklarına uyum gösteren parça ve malzemelerden yapılmış olmalı. Fren sisteminizi yıpranmalardan korumak için ani fren yapmaktan kaçınmalısınız.

Zincirler temiz ve yağlanmış olmalı.

Bisikletin zincirleri hareketi sağlayan esas unsurlardan biri olduğu için zincirlerin temiz ve yağlanmış olması çok önemli. Zincirinizi temizlemeyi ve yağlamayı ihmal edip bakım yapmazsanız, sürüş sırasında istenmeyen durumlarla karşılaşabilirsiniz. Eğer bisikletinizle outdoor etkinliklere katılıyorsanız, 300 kilometrede bir bisikletinizin tüm kısımlarını kontrol etmeli, zincirlerinizin bakımını kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Bisiklet kullanmak için zincirlerin çok sıkı olmaması gerekir. Zincirinizde kırık varsa veya bağlantıları zayıflamışsa vakit geçirmeden zincirinizi yenilemelisiniz.

Lastikler yeterince şişirilmiş olmalı.

Lastiklerdeki hava basıncı çevresel faktörlere göre değişebilmekte. Bisiklet kullanmak için lastikleri mutlaka kontrol etmeli, lastiklerin yeterince şişirilmiş olduğundan emin olmalısınız. Lastiğiniz yeterince şişirilmiş değilse tekerlekler sağa sola doğru yalpalar ve kazalara davetiye çıkarır. Yol bisikleti kullanıyorsanız, lastiklerinizdeki hava basıncı 90-120 psi aralığında olmalı. Kalın lastikli bisikletlerde ise lastiklerinin hava basıncı 50-80 psi aralığında olmalı. Lastiklerinizde aşınma varsa veya tekerlekte kırık oluşmuşsa vakit geçirmeden gerekli değişimi sağlamalısınız.

Ön ve arka kısımlarda reflektör bulunmalı.

Bisikletin ön ve arka kısımlarında reflektör bulundurmak akşam ve gece saatlerinde sürüş için gerekli ve faydalıdır. Ön ve arka çamurluklarda ışığı yansıtan bantlar kullanırsanız, diğer sürücü ve yayalar tarafından daha kolay fark edilirsiniz. Bunlara ek olarak, kıyafet seçiminize dikkat etmeli; yansıtıcı malzemeler içeren kıyafetler tercih etmeli ya da en azından açık renk kıyafetler giymelisiniz. Ayrıca, bisikletinizin lambalarını yakmalı, fazla hız yapmaktan kaçınmalısınız. Bisikletinizin ön lambası 150 metre ileriden, arka lambası ise 90 metre geriden görülebilecek kadar parlak olmalı. Bisikletinizde beyaz lambalar kullanmalı, lambalarınızı temiz tutmaya özen göstermelisiniz.

Uygun kıyafetler giymelisiniz.

Bisiklet kullanmak için seçeceğiniz kıyafetler hareket kabiliyetinizi sınırlamamalı, sürüş sırasında sizi rahatsız etmemeli. Fazla uzun ve bol kıyafetler veya aksesuarlar kullanmaktan kaçınmalı, tekerleklere takılmayacak kıyafet ve aksesuarlar tercih etmelisiniz. Outdoor etkinlikler sırasında daha çok floresan yeşili, sarı ve turuncu renklerini tercih edebilirsiniz. Çünkü bu renkler, diğer şoförler ve sürücüler ile yayalar tarafından kolay fark edilmenizi sağlar. Kıyafetleriniz ayrıca, hafif ve kat kat olmalı. Havanın durumuna göre terleme halinde, üzerinizden birkaç kat kolayca çıkarabilmelisiniz. Giyeceğiniz ayakkabılar ise kaydırmaz tabanlı olmalı.

Kask kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

Standartlara uygun bir kask kullanırsanız, kaza ve yaralanmalar sırasında oluşabilecek kafa travmalarına karşı etkin bir koruma sağlayabilirsiniz. Kaskınızda herhangi bir hasar oluşmuşsa bunu kullanmaktan kaçınmalı, yeni bir kask almalısınız. Kullanacağınız kask, görme ve işitme duyularınıza engel oluşturmamalı. Kaskınız başınıza tam oturmalı, alt kısımı yere paralel olmalı. Ayrıca, diz ve dirsek pedleri kullanmalı, eklem bölgelerinizi korumalısınız. Herhangi bir kaza ve yaralanma riskine karşı ceplerinizde sert, batıcı, kesici veya delici herhangi bir nesne bulundurmamalısınız.

Bisiklet yollarını kullanmalısınız.

Bisiklet kullanıcılarının en önemli şikayetlerinden biri, bisiklet yollarının yeterli olmamasıdır. Bu sorunu çözmek için belediyeler gerekli düzenlemeleri yapmakta. Bisiklet kullanmak için yalnızca bisiklet yollarını tercih etmeli, araç trafiği için ayrılmış cadde ve sokakları kullanmamalısınız. Bisiklet yollarını kullanırken tek şeritten gitmeli, kendi güvenliğinizi ve diğer sürücülerin güvenliğini riske atacak manevralardan kaçınmalısınız. Outdoor etkinlikler için kullanacağınız parkurları önceden belirlemeli, uygun olmayan parkurlarda bisiklet kullanmaktan kaçınmalısınız.

Editörün Tavsiyesi: Ttec EasyRide 2TT12 Bisiklet / Motosiklet Telefon Tutucu

Bisiklet kullanırken cep telefonumuzu takip etmek zorlaşıyor. Bu sorunu çözmek için Ttec EasyRide 2TT12 bisiklet / motosiklet telefon tutucuyu kullanabilirsiniz. Gidona kolayca takılıp çıkarılabilen bu ürünler 360 derece dönebilen başlığa sahip. Bisiklet kullanırken bu ürünle akıllı telefonunuzu güvence altına alabilir, düşme veya kayma gibi sorunların ortaya çıkmasını engelleyebilirsiniz. Online ofis marketiniz Ofix.com üzerinden bu ürünleri sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir