Boyun kireçlenmesi nedir?

Boyun kaslarının fazla gerilmesi veya yırtılmasıyla oluşan boyun kireçlenmesi, toplumumuzda en sık karşılaşılan eklem hastalıklarından biridir. Bu hastalık daha çok 45 yaş ve üzerinde görülse de gün içinde yapılan yanlış ve ani hareketler, spor sırasında boyun kaslarına fazla yüklenme vb. nedenlerden dolayı hemen tüm yaş gruplarında boyun kireçlenmesi görülebilmekte. Günün büyük bir bölümünü masa başı işlerde ve bilgisayar karşısında geçiren beyaz yakalılar, boyun kireçlenmesi konusunda temel risk gruplarından birini oluşturuyor. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, boyun kireçlenmesi konusunu ele alacağız. Boyunda kireçlenme şikayetiniz varsa, bu yazımızda pek çok faydalı bilgi bulabilirsiniz.  

Kısaca Boyun Kireçlenmesi

Tıp literatüründe servikal spondiloz olarak ifade edilen boyun kireçlenmesi, boyun omurlarının birbiriyle eklem yaptığı disklerdeki kıkırdak dokunun hasara uğraması sonucu ortaya çıkar. Boyun bölgesinde 7 adet küçük omur kemiği ve bunları birleştiren disk, eklem ve eklem bağları bulunur. Bu bölgede oluşan hasarlar ilk olarak disklerde başlar. Omurganın en hareketli bölgelerinden biri olan boyunda omurlar arasındaki eklemlere aşırı yüklenme veya yaşa bağlı olarak oluşan değişiklikler, eklemlerin üzerine binen yükü arttırır. Boyunda kireçlenme belirtileri başladığında hastanın bu belirtilere duyarsız kalmaması gerekir. Nitekim, boyun kireçlenmesi ile omur gövdeleri arasındaki disklerin suyu ve esneme özelliği azaldığında boyunda ağrı ve tutukluk gibi şikayetler oluşur. İleriki aşamalarda hastanın yaşam kalitesi ve iş performansı ciddi ölçüde azalır. 

Karmaşık bir yapıya sahip olan boyun omurgasında 7 tane omur kemiğinin birbiriyle yaptığı eklemler vardır. Omur kemikleri C1, C2, C3, C4, C5, C6 ve C7 şeklinde adlandırılır. Bu kemiklerden C1, kafatasının hemen altında bulunur ve mitolojide dünyayı sırtında taşıdığına inanılan Atlas karakterinden hareketle atlas kemiği olarak adlandırılır. C2 kemiği ise başın sağa sola dönme hareketini düzenlediği için aksis kemiği olarak adlandırılır. C2’den itibaren omur kemiklerinin gövdeleri arasında disk denilen özel yapılar bulunur. Kıkırdak ve bağ dokusu yapısına sahip 6 tane disk, boynun hareketini sağlar ve zarar görmesini önler. Disklerde ve etrafındaki dokularda oluşan hasarlar ise boyun kireçlenmesi ile sonuçlanır. Boyun kireçlenmesi belirtileri vermeye başlayan hasta, bu belirtileri görmezden gelmesi durumunda daha büyük şikayetlerle karşı karşıya kalabilir. 

Boyun kireçlenmesi belirtileri nelerdir?

Boyun kireçlenmesinin en önemli belirtisi, hareket ettikçe kötüleşen boyun ağrılarıdır. Bu ağrılara çoğu zaman, boyunda hissedilen sertlik eşlik eder. Boynun hareket alanını kısıtlayan bu ağrılar, sırt veya omuzlarda kas spazmları veya ağrılara da yol açabilir. Hareket etmekle azalan eklem sertliği boyunda kireçleme konusunda ipucu verir. Bu durumda hastanın boyun kireçlenmesi masajı uygulaması faydalı olmakla birlikte kesin sonuç alması için yeterli değildir. Boyun kireçlenmesi çoğu zaman sırtta kireçlenme ile birlikte gelişir. Boyunda başlayan kas spazmları sonucu oluşan sırt kireçlenmesi ile hastanın şikayetleri daha da artar. Bazı durumlarda kollarda kireçlenme de görülebilir. Bu ağrılara ek olarak baş ağrısı, kulaklarda çınlama, kol veya ellerde uyuşma ya da karıncalanma, kuvvet kaybı gibi şikayetler de boyun kireçlenmesi belirtileri arasında yer alır. 

Boyun kireçlenmesi nedenleri nelerdir?

Boyun kireçlenmesinin boyun osteoartriti, servikal spondilozve, servikal miyelopati, romatoit artrit gibi farklı türleri mevcuttur. Boyun kireçlenmesi nedenleri her bir boyun kireçlenmesi türü için farklı olsa da boyun kireçlenmesinin esasen disklerde ve etrafındaki dokularda oluşan hasarlar sonucu ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Boyun kireçlenmesi neden olur, diye merak ediyorsanız, esas nedenin bu diskler ve dokulardaki hasarlar olduğunu söyleyebiliriz. Fazla kilolu olan ve egzersiz yapmayanlarda, işi gereği ağır kaldırmak durumunda kalan kişilerde boyun kireçlenmesi daha sık görülür. Boyun kaslarının fazla gerilmesi veya yırtılmasına yol açan yanlış ve ani hareketler, spor sırasında boyun kaslarına fazla yüklenme, trafik kazaları gibi nedenlerden dolayı da boyun kireçlenmesi oluşabilir. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak omurlar arası mesafenin azalması, omurganın kötü kullanılması, kalsiyum eksikliği gibi nedenler de yine boyun kireçlenmesi nedenleri arasında sayılabilir. 

Boyun kireçlenmesini önlemek için neler yapmak gerekir?

Boyun kireçlenmesi konusunu kısaca bu şekilde ele aldıktan sonra yazımızın bu kısmında, boyun kireçlenmesini önlemek için neler yapmak gerektiği hakkında birkaç noktaya temas edeceğiz. Fakat şunu özellikle belirtmek istiyoruz. Burada paylaşacağımız bilgiler yalnızca genel sağlık bilgileri bağlamında olup tedavi edici hiçbir niteliğe sahip değildir. Boyun kireçlenmesi şikayetiniz varsa, vakit kaybetmeden hekiminize başvurarak muayene olmalı ve tedavi sürecinizi hekiminizin gözetiminde sürdürmelisiniz. Boyun kireçlenmesine iyi gelen ilaçlar adı altında birtakım ilaçları hekiminiz yazmadıkça kullanmamalısınız. Boyunda kireçleme belirtileri vücudunuzun eklem sağlığı açısından uyarı sistemidir. Bu uyarıları dikkate alırsanız boyun sağlığınıza daha kolay kavuşabilirsiniz. Boyunda kireçlenme tedavisi, hastalığın ileriki aşamalarında daha zor gerçekleşebilmekte. 

Ani ve sert hareketlerden kaçınmalısınız.

Ani ve sert hareketler, disklerde ve etrafındaki dokularda ciddi hasarlar oluşmasına yol açabilmekte. Boyunda kireçlenme neden olur, diye merak ediyorsanız ilk ve en önemli nedenin bu hareketler olduğunu söyleyebiliriz. Bu tür hareketler sırasında, beyne giden kan damarları zarar görür. Hareket sırasında damarlarda oluşan baskı, beyne yeterince kan ve oksijen ulaşmasını önler. Bunun içindir ki boyun kireçlenmesi baş ağrısı ile çok önemli bir belirti verir. İleri düzeyde boyun kireçlenmesi yaşayan hastalarda diskler boynu korumadığı için kan akışındaki ani azalmalar hastanın bilincini kaybederek yere düşmesine bile yol açabilir. Özellikle de günün büyük bir bölümünü masa başı işlerde ve bilgisayar karşısında geçiren beyaz yakalılarda boyun kasları zayıfladığı için bu tür şikayetler çok daha zor geçebilir. Boyun kireçlenmesi şikayetlerini önlemek için her şeyden önce, ani ve sert hareketlerden kesinlikle kaçınmalısınız.

Postürünüzü korumalısınız.

Vücut kısımlarının diziliş ve düzenini ifade eden postürle ilgili sorunlar omurilik, sırt, bel ve boyun ağrılarına yol açabiliyor. Boyunda kireçlenme ve düzleşme ile beldeki kireçlenme şikayetleri aynı zamanda da postürle yakından ilişkili olabiliyor. Masa başı işlerde çalışıyorsanız, uzun süre aynı pozisyonda oturmamalı, oturduğunuz süre boyunca postürünüzü korumaya dikkat etmelisiniz. Uzun süre aynı pozisyonda oturmak boyun damarlarında kireçlenme şikayetlerinin oluşmasına yol açabiliyor. Yaptığınız iş nedeniyle günün büyük bir kısmını ayakta durarak geçirmeniz gerekiyorsa, postürünüzü ayakta dururken korumalısınız. Otururken vücut ağırlığınızı her iki kalçanıza eşit olarak dağıtmalı, belinizi ve sırtınızı dik tutmalısınız. Mümkünse şayet, boyun kireçlenmesini önlemek için sırt desteği olan ofis koltukları kullanmalı ya da ergonomi destek ürünleri ile sırtınızı dik tutacak şekilde gerekli önlemi almalısınız. Boyun kireçlenmesine doğal çözüm yolları postürünüzü korumadığınız sürece etkili olamaz. 

Monitör uzaklığına dikkat etmelisiniz. 

Monitör ile aranızdaki mesafe 50 cm’in altına inmemeli. Yazıları okurken bu mesafenin altına iner veya üzerine çıkarsanız, boyun kaslarınızda aşırı zorlama oluşur. Boyun kireçlenmesi için egzersizler yapmak da faydalı olabilir. Ancak monitör uzaklığınız olması gereken düzeyde değilse, boyun kireçlenmesi egzersizleri yetersiz kalacaktır. Monitörünüz göz hizasında olmalı, tercihen biraz altta kalabilir. Ofiste çalışırken mümkün olduğunca sırtınızı koltuğunuza yaslamalı ve dik tutmaya çalışmalısınız. Bu şekilde boyun kireçlenme egzersizleri daha faydalı olabilir. Sırtınız dik olmadıkça, boyun kireçlenmesine iyi gelen kremler de fayda göstermeyebilir. Üstelik, omurilikte kireçlenme belirtileri başlamışsa sırtınızı dik tutmanız da yeterli olmayabilir. Fakat çalışırken sırtınızı dik tutarak oturmayı alışkanlık haline getirirseniz, boyun kaslarınızın aşırı zorlanmasını önler ve boyun sağlığınızı daha etkin şekilde koruyabilirsiniz.

Koltuk veya kanepe kenarlarına başınızı yaslamamalısınız. 

Akşamları eve gelip yemeğimizi yedikten sonra genellikle televizyon seyrederek vakit geçirmeyi tercih ediyoruz. Televizyon izlerken günlük yorgunluğumuzu üzerimizden atmak için koltuk veya kanepelere uzanabiliyoruz. Fakat, koltuk veya kanepe kenarlarına başımızı yasladığımızda boynumuz fena halde zorlanıyor. Hele bir de uykuya dalmışsak, uyandığımızda boynumuzun fena halde ağrıdığını hissedebiliyoruz. Boyun kireçlenmesini önlemek için bu alışkanlıktan kurtulmalı, uzanarak televizyon izleyeceksek mutlaka boynumuzu destekleyen bir yastık kullanmalıyız. Ortopedik yastıklar bu konuda çok işe yarayabilir. Hatta ortopedik yastık kullanmak için boyunda kireçlenme ve düzleşme belirtileri oluşmasını beklememek gerekir. Boyun kireçlenmesine bitkisel çözüm ancak diğer önlemler alındığı zaman faydalı olabilir. 

Spor yaparken dikkatli olmalısınız.

Spor yapmaya özellikle de orta yaş ve sonrasında başlayanlar, pek çok yanlışı kolayca yapabilmekte. Bu yanlışlar içinde en çok esneme hareketleri boyun kasları ve eklemlere zarar vermekte. Sanılanın aksine, esneme hareketlerinden birçoğu kasların daha fazla sertleşmesine yol açarak kas zedelenmelerini beraberinde getiriyor. Boyun kireçlenmesi için egzersizler yapmak da yine bazı durumlarda zararlı olabilir. Kollarda kireçlenme belirtileri başlamışsa, kollarınıza fazla yüklenmemeniz gerekir. Bir eklem büküldüğünde eklemden tıkırtı ya da çıtırtı sesi gelmesi eklem sağlığı açısından bir şeylerin yolunda gitmediğine işaret eder. Boyun kireçlenmesi şikayetiniz varsa, spor yaparken dikkatli olmalı, spora hazırlık için basit birtakım ısınma hareketleriyle yetinmelisiniz. Isınma hareketleriyle ilgili bilgileri hekiminizden veya fizyoterapistinizden alabilirsiniz.

Editörün Tavsiyesi: 3M LX550 Notebook Desteği 

Boyun kireçlenmesi konusunda boyun kaslarının önemine yukarıda işaret ettik. Çalışmalarınızı notebook üzerinden yapıyorsanız, boyun kaslarınızı korumak için mutlaka notebook desteği kullanmalısınız. Bu konuda örneğin 3M LX550 notebook desteği iyi bir seçim olabilir. Kaliteli plastik malzemeden üretilen bu ürünler, bilgisayarınızı masa seviyesinden 15 ile 23 cm arasında istediğiniz yüksekliğe getirmenizi sağlamakta. Bu ürün sayesinde ayrıca, masa başında çalışırken postürünüzü koruyabilir, omuz ve boyun ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir