Boyun kireçlenmesi nedir?

Boyun kireçlenmesi, toplumumuzda en sık karşılaşılan eklem hastalıklarından biridir. Bu hastalık daha çok 45 yaş ve üzerinde görülse de gün içinde yapılan yanlış ve ani hareketler, spor sırasında boyun kaslarına fazla yüklenme vb. nedenlerden dolayı hemen tüm yaş gruplarında görülebilmekte. Boyun kireçlenmesi belirtileri ile karşılaşan hasta çoğu zaman bu belirtileri geçiştirme yoluna gidebiliyor. Oysa boyunda kireçlenme hissedildiği anda gerekli müdahaleler yapılırsa boyun kireçlenmesi ile daha kolay mücadele edilebilir. Günün büyük bir bölümünü masa başı işlerde ve bilgisayar karşısında geçiren beyaz yakalılar, boyun kireçlenmesi konusunda temel risk gruplarından birini oluşturuyor. Ofiste veya evde çalışırken boyunda kireçlenme belirtileri ile karşılaşmanız durumunda bu belirtileri kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Basit birtakım boyun kireçlenmesi egzersizleri bile erken aşamalarda önemli kazanımlar sağlayabilir. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, boyun kireçlenmesi konusunu ele alacağız. Boyunda kireçlenme şikayetiniz varsa, ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Kısaca Boyun Kireçlenmesi

Tıp literatüründe servikal spondiloz olarak ifade edilen boyun kireçlenmesi, boyun omurlarının birbiriyle eklem yaptığı disklerdeki kıkırdak dokunun hasara uğraması sonucu ortaya çıkar. Boyun kireçlenmesi neden olur diye merak ediyorsanız, boyun kireçlenmesinin kısaca disklerdeki kıkırdak doku üzerinde oluşan hasarlardan kaynaklandığını söyleyebiliriz. Boyun omurgasını meydana getiren yapılarda oluşan tahribat boyun kireçlenmesi şikayetlerine yol açar. Bu yapılar zaman içinde yıpranarak işlevlerini yitirebilir. Boyun bölgesinde 7 adet küçük omur kemiği ve bunları birleştiren disk, eklem ve eklem bağları bulunur. Bu bölgede oluşan hasarlar ilk olarak disklerde başlar. Omurganın en hareketli bölgelerinden biri olan boyunda omurlar arasındaki eklemlere aşırı yüklenme veya yaşa bağlı olarak oluşan değişiklikler, eklemlerin üzerine binen yükü arttırır. Boyun kireçlenmesi ile omur gövdeleri arasındaki disklerin suyu ve esneme özelliği azaldığında boyunda ağrı ve tutukluk gibi şikayetler oluşur. Boyunda kireçlenme belirtileri başladığında hastanın bu belirtilere duyarsız kalmaması gerekir. İleriki aşamalarda hastanın yaşam kalitesi ve iş performansı ciddi ölçüde azalır. 

Karmaşık bir yapıya sahip olan boyun omurgasında 7 tane omur kemiğinin birbiriyle yaptığı eklemler vardır. Omur kemikleri C1, C2, C3, C4, C5, C6 ve C7 şeklinde adlandırılır. Bu kemiklerden C1, kafatasının hemen altında bulunur ve mitolojide dünyayı sırtında taşıdığına inanılan Atlas karakterinden hareketle atlas kemiği olarak adlandırılır. C2 kemiği ise başın sağa sola dönme hareketini düzenlediği için aksis kemiği olarak adlandırılır. C2’den itibaren omur kemiklerinin gövdeleri arasında disk denilen özel yapılar bulunur. Kıkırdak ve bağ dokusu yapısına sahip 6 tane disk, boynun hareketini sağlar ve zarar görmesini önler. Disklerde ve etrafındaki dokularda oluşan hasarlar boyun kireçlenmesi ile sonuçlanır. Disklerde oluşan tüm hasarlar komşu kemik ve kıkırdakların zarar görmesine yol açar. Boyun kireçlenmesi belirtileri vermeye başlayan hasta, ilk belirtileri görmezden gelmesi durumunda daha büyük şikayetlerle karşı karşıya kalabilir. Bu bağlamda en çok sırt kireçlenmesi görülür. Disklerde oluşan hasarlar zamanla sırt bölgesine yayılıp sırtta kireçlenme yapabilir. 

Boyun kireçlenmesi belirtileri nelerdir?

Boyun kireçlenmesinin en önemli belirtisi, hareket ettikçe kötüleşen boyun ağrılarıdır. Bu ağrılara çoğu zaman, boyunda hissedilen sertlik eşlik eder. Boynun hareket alanını kısıtlayan bu ağrılar, sırt veya omuzlarda kas spazmları veya ağrılara yol açabilir. Boyunda kireçlenme belirtileri, disklerin gördüğü zararın derecesine göre farklı derecelerde oluşabilir. Hareket etmekle azalan eklem sertliği, boyunda kireçlenme konusunda ipucu verir. Bu durumda hastanın boyun kireçlenmesi masajı uygulaması faydalı olabilir. Ancak tedavi için yeterli değildir. Boyun kireçlenmesi çoğu zaman sırt kireçlenmesi belirtileri ile birlikte gelişir. Bazen de kollarda kireçlenme şikayetlerine yol açar. Boyunda başlayan kas spazmları sonucu oluşan sırt kireçlenmesi hastanın boyun ağrılarını arttırır. Kollarda kireçlenme başlamışsa hastanın hareket kabiliyeti daha da azalır. Bu ağrılara ek olarak baş ağrısı, kulaklarda çınlama, parmak uyuşması ve kuvvet kaybı gibi şikayetler de boyun kireçlenmesi belirtileri arasında yer alır. Sinir ve omurilik kanallarında oluşan daralma nedeniyle hastanın tüm kas iskelet sistemi zarar görebilir. 

Boyun kireçlenmesi belirtileri baş ağrısı söz konusu olduğunda doğru değerlendirilmemiş olabilir. Baş ağrısının pek çok nedeni olabileceği için bu konuda hastanın aklına pek çok açıklama gelebilir. Yeterli sürede ve kaliteli bir uyku uyuyamamak, aşırı stres altında çalışmak ve benzeri nedenlerle daha çok ilişkilendirilen baş ağrısı boyun kireçlenmesi ile pek ilişkilendirilmez. Hatta susuzluk ve baş ağrısı arasındaki ilişki bile daha iyi bilinirken boyun kireçlenmesi belirtileri baş ağrısı ile daha az ilişkilendirilir. Oysa, boyun kireçlenmesi nedeniyle hastanın sinir ve omurilik kanallarında daralma oluşur. 60 yaş üzerinde bu daralmanın miktarı çok daha fazla olduğu için hissedilen baş ağrısı ve diğer şikayetlerin şiddeti de daha yüksek olabilir. Bu bağlamda en çok merak edilen sorulardan biri de “Boyun kireçlenmesi baş döndürür mü?” sorusudur. Cevap olarak evet, boyun kireçlenmesi nedeniyle hastanın baş dönmesi şikayetleri yaşaması mümkündür diyebiliriz. Boyun kireçlenmesi tedavisi ihmal edildiğinde hasta şiddetli baş ağrısı ve baş dönmesi şikayetleriyle karşılaşabilir. 

Boyun kireçlenmesi nasıl anlaşılır?

Boyun kireçlenmesinin anlaşılması için belirtileri iyi incelemek gerekir. Kişinin yaşadığı her boyun ağrısı şikayeti boyun kireçlenmesi belirtisi olmayabilir. Boyun ağrısına boyun ve omuz bölgesinde uyuşma ve sertlik, boyun tutukluğu gibi şikayetler eşlik ediyorsa ve bu durum 2 haftadan uzun süredir devam ediyorsa, hastada boyun kireçlenmesi olduğu değerlendirilebilir. Boyun ve sırt bölgesinin yanı sıra kollarda kuvvet kaybı yaşayan, yutkunmada zorluk çeken, baş ağrısı ve kulaklarda çınlama şikayeti olan hastanın boyun kireçlenmesi yaşama ihtimali yüksektir. Daha önce artrit hastalığı geçirenlerde boyun kireçlenmesi konusunda daha yüksek bir risk söz konusudur. İleri yaş gruplarında ve özellikle 60 yaş üzerinde de risk düzeyi yüksektir. Ancak yaşı veya hastalık geçmişi ne olursa olsun bazı meslek grupları boyun kireçlenmesi konusunda daha dezavantajlıdır. Başta beyaz yakalılar olmak üzere birçok meslek grubunun boyun kireçlenmesi belirtileri konusunda dikkatli olması gerekir. Hastaya boyun kireçlenmesi konusunda kesin teşhisin konulabilmesi içinse sağlık kuruluşunda muayene olması gerekir. 

Boyun kireçlenmesi nedenleri nelerdir?

Boyun kireçlenmesinin boyun osteoartriti, servikal spondilozve, servikal miyelopati, romatoit artrit gibi farklı türleri mevcuttur. Boyun kireçlenmesi nedenleri her bir boyun kireçlenmesi türü için farklı olsa da boyun kireçlenmesinin esasen disklerde ve etrafındaki dokularda oluşan hasarlar nedeniyle ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Boyun kireçlenmesi neden olur diye merak ediyorsanız, esas nedenin bu diskler ve dokulardaki hasarlar olduğunu söyleyebiliriz. Fazla kilolu olan, yeterince egzersiz yapmayan, işi gereği ağır kaldırmak durumunda kalan kişilerde boyun kireçlenmesi daha sık görülür. “Boyunda kireçlenme neden olur?” sorusuna cevap verirken farklı meslek grupları için farklı etkenlerden bahsedilebilir. Boyun kaslarının fazla gerilmesi veya yırtılmasına yol açan yanlış ve ani hareketler, spor sırasında boyun kaslarına fazla yüklenme, trafik kazaları gibi nedenlerden dolayı da boyun kireçlenmesi oluşabilir. Boyun çevresine alınan darbeler boyun damarlarında kireçlenme başlamasına neden olabilir. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak omurlar arası mesafenin azalması, omurganın kötü kullanılması, kalsiyum eksikliği gibi nedenler de boyun kireçlenmesi nedenleri arasında sayılabilir. 

Boyun kireçlenmesi nasıl tedavi edilir?

Boyun kireçlenmesi tedavisi için her şeyden önce hastaya boyun kireçlenmesi teşhisinin konulması gerekir. Bu teşhisin konulabilmesi için hastanın bir sağlık kurumuna başvurması gerekir. Hastanelerin fizik tedavi bölümleri veya beyin ve sinir cerrahisi bölümleri boyun kireçlenmesinin teşhisi ve tedavisi için hastaya gereken desteği sağlar. Boyun kireçlenmesi için nereye başvurmak gerekir diye merak ediyorsanız, hastanelerin fizik tedavi bölümleri ile beyin ve sinir cerrahisi bölümlerine başvurmalısınız. Yapılacak teşhisin ardından nasıl bir tedavi sürecinin izleneceği konusunda ilgili birimden gerekli bilgileri alabilirsiniz. Hastada teşhis edilen boyun kireçlenmesinin türüne ve derecesine göre farklı tedavi seçenekleri uygulanabilir. Bir aydan daha kısa süren ağrılarda boyun kireçlenmesi için egzersizler faydalı olabilir. Bir ay ile üç ay arasında devam eden şikayetler için boyun egzersizlerine ek olarak manuel terapi ve ultrason terapisi değerlendirilebilir. Şikayetleri azaltmak için hastanın kas gevşetici ve ağrı kesici kullanması gerekebilir. Daha ileriki aşamalarda ise cerrahi seçenekler gündeme gelebilir. 

Boyun kireçlenmesine ne iyi gelir?

Boyun kireçlenmesi şikayeti yaşayanlar, arama motorları üzerinden “Boyun kireçlenmesine ne iyi gelir?” sorusuna cevap arar. Bu soruya verilecek cevaplar belirli bir dereceye kadar hasta için faydalı olabilir. Ancak sırf bu tür çözümlerle buyun kireçlenmesinin tedavisi mümkün değildir. Boyun kireçlenmesiyle ilgili herhangi bir şikayetiniz varsa bazı bitki kürlerinin faydalı etkilerini görebilirsiniz. Bunlardan biri çınar ağacı yaprağıdır. 1 bardak sıcak suyun içine 2 adet çınar yaprağı koyarak birkaç dakika bekletebilirsiniz. Bu suyu temiz bir bez yardımıyla boyun bölgenize uyguladığınızda boyundaki kireçlenme belirtileri konusunda güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Boyun düzleşmesi belirtileri olanlar için okaliptus yağı faydalı olabilir. Boynunuzu ılık suyla yıkadıktan sonra okaliptus yağını masajla uyguladığınızda boyun düzleşmesi belirtilerinizde azalma gözlemleyebilirsiniz. Aloe vera yağı da yine boyun kireçlenmesine iyi gelen yağlardan biridir. Bu yağı da boynunuzu temizledikten sonra masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Bu yağları bulamıyorsanız herhangi bir masaj yağı ile maden suyu karışımını da boyun bölgenize uygulayabilirsiniz. 

Boyun kireçlenmesiyle ilgili şikayetleriniz 1 aydan uzun süredir devam ediyorsa, boyun damarlarında kireçlenme belirtileri için medikal çözümlere başvurmak gerekebilir. Ağrı giderici kremler veya spreyler bu konuda daha etkili sonuçlar doğurabilir. İnternette boyun kireçlenmesi için krem adı altında satışı yapılan birtakım ürünlerden istediğiniz sonuçları alamayabilirsiniz. Üstelik boyun sağlığı konusunda daha kötü sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Boyun kireçlenmesi için krem kullanmak istiyorsanız hekiminize danışmadan hiçbir ürün kullanmamalısınız. Bunların yerine sağlıklı beslenmek yoluyla daha olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz. Örneğin süt ve süt ürünleri, brokoli, yeşil çay, sarımsak ve C vitamini yönünden zengin turunçgiller boyun kireçlenme belirtileri konusunda istediğiniz sonuçları almanızı sağlayabilir. Boyun bölgesinde bazen hasarlı dokuları ve kıkırdağı onarmak için cerrahi müdahaleler gerekebilir. Bu gibi durumlarda krem ve diğer ikincil çözümler kesin sonuç için yeterli değildir. Boyunda kireçlenme belirtisi olarak başlayan şikayetler ikincil çözümlerle geçiştirildiğinde cerrahi müdahaleler daha zor hale gelebilir. Hastanın yaşayacağı boyun ağrıları da artabilir. 

Elma sirkesi boyun kireçlenmesi için faydalı mıdır?

Boyun kireçlenmesi hakkında en merak edilen konulardan biri de elma sirkesinin boyun kireçlenmesine iyi gelip gelmediğidir. Elma sirkesi asetik asit bakımından zengin bir sirke çeşididir. Elma sirkesinde ayrıca bol miktarda laktik asit, sitrik asit ve malik asit bulunur. Kas ve eklem dokuları üzerinde bu asitlerin faydalı etkileri vardır. Boyun kireçlenmesi nedeniyle oluşan ağrılarınıza iyi gelmesi için elma sirkesinden yararlanabilirsiniz. İyi bir sonuç almak için 1 kaşık elma sirkesini 1 litre suda çözüp temiz bir bez yardımıyla boyun bölgenize uygulayabilirsiniz. Bezi yarım saat kadar boyun bölgenizde tutarsanız boyun kaslarınızda oluşan baskının azaldığını gözlemleyebilirsiniz. Suyun ılık veya biraz daha sıcak olması faydalıdır. Boyun bölgenize soğuk suyla yapacağınız uygulamalar dokuların zarar görmesine neden olabilir. Boyun kireçlenmesi için elma sirkesi uygulamaları bu hastalığın ilk ve erken aşamalarında faydalı olabilir. Ancak kesin tedavinin yerine hiçbir zaman geçmez. Elma sirkesiyle yapacağınız harici uygulamalardan daha iyi sonuçlar almak için bir fizik tedavi uzmanıyla görüşebilirsiniz. 

Boyun kireçlenmesine iyi gelen bitkiler nelerdir?

Boyun kireçlenmesi hakkında en çok sorulan sorulardan biri de “Boyun kireçlenmesine iyi gelen bitkiler nelerdir?” sorusudur. Bu soruya cevap olarak zencefil, yeşil çay ve ada çayı gibi bazı bitkilerden bahsedebiliriz. Bu bitkilerin ortak özelliği, anti-inflamatuar özellikte olması ve yüksek miktarda antioksidan içermeleridir. Bunlar içinde özellikle zencefil çok iyi bir seçim olabilir. Ballı limonlu zencefil çayı ile özellikle kış aylarında tüm metabolizmanızı güçlendirebilir, pek çok sağlık sorununa karşı önlem alabilirsiniz. Zencefilin yanı sıra yeşil çay ve ada çayı da kas ve eklem ağrıları üzerinde faydalı etkiler gösterir. Ancak bununla birlikte, boyun kireçlenmesine iyi gelen bitkilerin hiçbir zaman esas tedavi yöntemlerinin yerine geçmeyeceğini unutmamalısınız. Bu bitkiler esas tedavinin yanında ikincil yöntemler olarak kullanılabilir. Ve doğru şekilde tüketildiğinde tüm metabolizmayı güçlendirir. Yanlış tüketim şekilleri ise metabolizmaya zarar verebilir. Zencefil, yeşil çay ve ada çayı ile boyun bölgenize harici uygulamalar yapmadan önce bir fizik tedavi uzmanına danışmanızda yarar var. 

Boyun kireçlenmesi tedavi edilmezse ne olur?

Boyun kireçlenmesi erken aşamalarda kolaylıkla tedavi edilebilen bir hastalıktır. Bu aşamalarda uygulanacak tedavi seçenekleri hastanın yaşam kalitesi ve iş performansını yükseltir. İleriki aşamalarda ise tedavi süreci zorlaşır ve hastanın yaşadığı sorunlar artar. Çok az rastlanan bazı durumlarda boyun kireçlenmesi hiç belirti vermeyebilir. Hastanın başka bir sağlık sorunundan dolayı çektirdiği röntgende tesadüfen teşhis edilebilir. Teşhisi ve tedavisi ihmal edilen boyun kireçlenmesi nedeniyle hastanın günlük işlerini gerçekleştirmesi zorlaşır. Boyun kireçlenmesi tedavisi için bazen basit egzersizler ve istirahat yeterli olabilir. Tedavinin ihmali durumunda hasta günlük işlerini bile yardım almadan yapamayacak duruma gelebilir. Eğilip kalkarken, kafasını çevirirken, kollarını kullanırken yaşadığı ağrılar hayatını olumsuz etkiler. 60 yaş ve üzerinde ilerleyen yaşa bağlı olarak vücudun boyun kireçlenmesine vereceği tepkiler daha yüksek olur. Boyun kireçlenmesi tedavisinin ihmali, hastanın kişisel bakımla ilgili konularda bile yardıma ihtiyaç duymasına yol açabilir. Hasta daha önce boyun yaralanması geçirmişse, boyun kireçlenmesi tedavisinin ihmali hayati riskler yaratabilir. 

Boyun kireçlenmesini önlemek için neler yapmak gerekir?

Boyun kireçlenmesi konusunu kısaca bu şekilde ele aldıktan sonra yazımızın bu kısmında, boyun kireçlenmesini önlemek için neler yapmak gerektiği hakkında birkaç noktaya temas edeceğiz. Fakat şunu özellikle belirtmek istiyoruz. Burada paylaşacağımız bilgiler yalnızca genel sağlık bilgileri bağlamında olup tedavi edici hiçbir niteliğe sahip değildir. Boyun kireçlenmesi şikayetiniz varsa, vakit kaybetmeden hekiminize başvurarak muayene olmalı ve tedavi sürecinizi hekiminizin gözetiminde sürdürmelisiniz. Boyun kireçlenmesine iyi gelen ilaçlar adı altında internette veya farklı kanallarda satışı yapılan hiçbir ilacı hekiminiz yazmadıkça kullanmamalısınız. Boyunda kireçlenme belirtileri vücudunuzun eklem sağlığı açısından uyarı sistemidir. Bu uyarıları dikkate alırsanız boyun sağlığınıza daha kolay kavuşabilirsiniz. Boyun kireçlenmesini önlemek için ofiste ve evde alacağınız basit birtakım önlemler son derece etkin sonuçlar doğurabilir. Bu önlemlerin neler olduğunu bilirseniz şikayetlerin birçoğunu zaten hiç yaşamaz, boyun sağlığınızı koruyabilirsiniz. Bu önlemler aynı zamanda da boyun kireçlenmesi tedavisi için faydalı olabilir. Ancak sırf bu önlemlerle boyun kireçlenmesinin tedavi edilmesi mümkün değildir.

Ani ve sert hareketlerden kaçınmalısınız.

Ani ve sert hareketler, disklerde ve etrafındaki dokularda ciddi hasarlar oluşmasına yol açabilmekte. Boyunda kireçlenme neden olur diye merak ediyorsanız, ilk ve en önemli nedenin bu hareketler olduğunu söyleyebiliriz. Bu tür hareketler sırasında, beyne giden kan damarları zarar görür. Hareket sırasında damarlarda oluşan baskı, beyne yeterince kan ve oksijen ulaşmasını önler. Bunun içindir ki boyun kireçlenmesi baş ağrısı ile çok önemli bir belirti verir. İleri düzeyde boyun kireçlenmesi yaşayan hastalarda diskler boynu korumadığı için kan akışındaki ani azalmalar hastanın bilincini kaybederek yere düşmesine veya bayılmasına yol açabilir. Ani ve sert hareketler nedeniyle hastanın baş dönmesi şikayetlerini sıkça yaşaması mümkündür. Günün büyük bir bölümünü bilgisayar karşısında geçiren beyaz yakalılarda boyun kasları zayıfladığı için bu tür şikayetler artabilir. Baş ağrısı ve baş dönmesi şikayeti yaşayan boyun kireçlenmesi hastaları, yaptıkları işlere odaklanmada sorun çekebilir. Boyun kireçlenmesini önlemek için her şeyden önce, ani ve sert hareketlerden kaçınmalısınız. 

Postürünüzü korumalısınız.

Vücut kısımlarının diziliş ve düzenini ifade eden postürle ilgili sorunlar omurilik, sırt, bel ve boyun ağrısı şikayetlerine yol açabiliyor. Boyunda kireçlenme ve düzleşme ile beldeki kireçlenme şikayetleri postürle yakından ilişkili olabilir. Masa başı işlerde çalışıyorsanız, uzun süre aynı pozisyonda oturmamalı, oturduğunuz süre boyunca postürünüzü korumaya dikkat etmelisiniz. Uzun süre aynı pozisyonda oturmak ve postüre dikkat etmemek, boyun damarlarında kireçlenme şikayetlerinin oluşmasına yol açabiliyor. Yaptığınız iş nedeniyle günün büyük bir kısmını ayakta durarak geçirmeniz gerekiyorsa, postürünüzü ayakta dururken de korumalısınız. Aksi durumda omurilikte kireçlenme şikayetleri ile karşılaşabilirsiniz. Otururken vücut ağırlığınızı her iki kalçanıza eşit olarak dağıtmalı, belinizi ve sırtınızı dik tutmalısınız. Ensede kireçlenme belirtileri oluşmaya başlamışsa boyun kireçlenmesini önlemek için sırt desteği olan ofis koltukları kullanmalı ya da ergonomi destek ürünleri ile sırtınızı dik tutacak şekilde gerekli önlemleri almalısınız. Boyun kireçlenmesi ilaçları veya boyun kireçlenmesine doğal çözüm yolları postürünüzü korumadığınız sürece etkili olamaz. 

Monitör uzaklığına dikkat etmelisiniz. 

Monitör ile aranızdaki mesafe hiçbir zaman 50 cm’in altına inmemeli. Yazıları okurken bu mesafenin altına iner veya üzerine çıkarsanız, boyun kaslarınızda aşırı zorlama oluşur. Boyun kireçlenmesi için egzersizler yapmak hastalığın erken evrelerinde çok faydalı olabilir. Ancak monitör uzaklığınız olması gereken düzeyde değilse, boyun kireçlenmesi egzersizleri yetersiz kalabilir. Ofiste veya evde ense kireçlenmesi belirtileri ile sıkça karşılaşmaya başladıysanız, monitör uzaklığınızı doğru ayarlayarak şikayetlerinizde azalma gözlemleyebilirsiniz. Kireçlenme belirtileri boyun sağlığıyla ilgili her olumlu gelişmede biraz daha azalır. Monitörünüz göz hizasında olmalı, tercihen biraz altta kalabilir. Ofiste çalışırken mümkün olduğunca sırtınızı koltuğunuza yaslamalı ve dik tutmaya çalışmalısınız. Bu şekilde boyun kireçlenme egzersizleri daha faydalı olabilir. Sırtınız dik olmadıkça, boyun kireçlenmesine iyi gelen kremler de fayda göstermeyebilir. Üstelik, omurilikte kireçlenme belirtileri başlamışsa sırtınızı dik tutmanız da yeterli olmayabilir. Fakat çalışırken sırtınızı dik tutarak oturmayı alışkanlık haline getirirseniz, boyun kaslarınızın aşırı zorlanmasını önler ve boyun sağlığınızı daha etkin şekilde koruyabilirsiniz. 

Koltuk veya kanepe kenarlarına başınızı yaslamamalısınız.

Akşamları eve gelip yemek yedikten sonra genellikle televizyon seyrederek vakit geçirmek tercih ediliyor. Televizyon izlerken günün yorgunluğunu üzerinizden atmak için koltuk veya kanepeye uzanmayı tercih edebilirsiniz. Fakat koltuk veya kanepe kenarlarına başınızı yaslarsanız boyun kaslarınız fazlasıyla zorlanır. Hele bir de uykuya dalarsanız, uyandığınızda boynunuzda şiddetli bir ağrı hissedebilirsiniz. Bu davranış şekli, boyun kireçlenmesi ve fıtık konusunda pek çok riske zemin hazırlayabilir. Sırtta kireçlenme ve kollarda kireçlenme oluşumunu da tetikleyebilir. Ensede kireçlenme şikayeti olanlar bu gibi risklere daha açıktır. Boyun kireçlenmesini önlemek için bu alışkanlıktan kurtulmalı, uzanarak televizyon izleyecekseniz mutlaka boynunuzu destekleyen bir yastık kullanmalısınız. Ortopedik yastıklar bu konuda çok işe yarayabilir. Hatta ortopedik yastık kullanmak için boyunda kireçlenme ve düzleşme belirtileri oluşmasını beklememelisiniz. Kireçlenme boyun çevresi için çok tehlikeli olsa da bu tehlikeleri önlemek aslında zor değildir. Boyun kireçlenmesine bitkisel çözüm yolları da ancak diğer önlemler alındığı zaman faydalı olabilir. 

Spor yaparken dikkatli olmalısınız.

Orta yaş ve sonrasında spor yapmaya başlayanlar, doğru olduğunu zannettikleri pek çok yanlışı kolayca yapabilmekte. Bu yanlışlar içinde en çok esneme hareketleri boyun kasları ve eklemlere zarar veriyor. Faydalı olduğu zannedilen esneme hareketlerinin birçoğu boyun ve sırtta kireçlenme belirtileri için tetikleyici olabilmekte. Genel kanının aksine, esneme hareketlerinden birçoğu kasların daha fazla sertleşmesine yol açarak kas zedelenmelerini beraberinde getiriyor. Boyun kireçlenmesine çözüm adına önerilen hareketlerde bile bazı riskler söz konusudur. İleri yaş gruplarında boyun kireçlenmesi için egzersiz yapmak şikayetlerin artmasına yol açabilir. Bu bağlamda kollarınızda kireçlenme belirtileri başlamışsa, kollarınıza fazla yüklenmemelisiniz. Bir eklem büküldüğünde eklemden tıkırtı ya da çıtırtı sesi gelmesi eklem sağlığı açısından bir şeylerin yolunda gitmediğine işarettir. Boyun kireçlenmesi şikayetiniz varsa, spor yaparken dikkatli olmalı, spora hazırlık için basit birtakım ısınma hareketleriyle yetinmelisiniz. Isınma hareketleriyle ilgili bilgileri hekiminizden veya fizik tedavi uzmanınızdan alabilirsiniz. Boyun sağlığı için yapılması gerekenler hakkında en doğru bilgileri de onlardan alabilirsiniz. 

Boynunuzu kütletmemelisiniz.

Boyun kireçlenme belirtisi olanlar boyun kütletme konusunda yanlış birtakım istekler içinde bulunabiliyor. Halk arasında faydalı olduğuna inanılan boyun kütletme uygulaması, boyun kireçlenmesinin belirtileri konusunda faydalı olmak bir tarafa, belirtilerin çok daha kötü hale gelmesine yol açabilir. Boyundan kırt sesi gelmesi disklerde ve kıkırdak dokularda olağan dışı bir durumun varlığına işaret eder. Gırtlağa ait kıkırdak ile yakınındaki hyoid kemiği yutkunma sırasında birbirlerine veya boyun omurlarına temas ederek boyun kırt etmesi gibi bir sonuç doğurabilir. Boyun kırt etmesi şikayeti olan hastalar çoğu zaman kulaktan dolma bilgilerle boyun kütletmenin bu şikayete iyi geleceğini zanneder. Oysa boyun kütletme sonucu dokularda oluşan hasar, yutkunma sırasında boyun omurlarından gelen kırt sesinin artmasına yol açabilir. Boyunda kırt sesi şikayeti olan hastaların yapabileceği en iyi şey hekime başvurmaktır. Çekilecek tomografi sonucunda boyunda kırt sesi kaynağı saptanabilir ve gerekiyorsa cerrahi seçenekler uygulanabilir. Boyun ve omuz kireçlenmesi belirtileri için en doğru değerlendirmeler ultrasondan ziyade tomografiyle yapılabilir. 

“Boyundaki kireçlenme nasıl geçer?” sorusuna cevap olarak önerilen fizik tedavi uygulamaları, ancak uzmanlar tarafından yapıldığında olumlu sonuç doğurur. Fizik tedavi uzmanları, karmaşık bir yapıya sahip olan boyun omurgasında omur kemiklerinin yerlerini ve dizilimlerini bilirler. “Boyunda kireçlenme nedir?” sorusuna internet üzerinden cevap arayan kullanıcılar, boyut kütletmenin aynı etkileri gösterdiği yanılgısına kapılabiliyor. Ofiste boynunuz ağrıdığı bir sırada ofis arkadaşınız bu işte ne kadar usta olduğunu anlatırsa anlatsın, asla boynunuzu kütletmesine izin vermemelisiniz. Berber koltuğunda veya masaj salonlarında da boynunuzu kütletmek isteyenlere karşı çıkmalısınız. Boyun kütletme sonucu boyunda kırt sesi şikayetleriniz artabileceği gibi omuz, kol, çene ve baş ağrısı şikayetleriniz de artabilir. Omuz bölgenizdeki şikayetler bel bölgenizi de etkileyebilir. Bu konuda yaş faktörü de önemlidir. Orta yaş ve üzerindeki hastalarda boyunda kırt sesi birçok nedenden kaynaklanabileceği gibi, tedavi süreçleri de daha zor olabilir. Bu gibi durumlarda yanlış müdahalelerden kaçınmalı, doğru uygulamaları sadece hekiminizin gözetiminde yapmalısınız. 

Editörün Tavsiyesi: 3M LX550 Laptop Yükseltici – Gri

Boyun kireçlenmesi hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘da satışı devam eden 3M LX550 laptop yükseltici – gri ürünümüzü kısaca tanıtmak istiyoruz. Boyun kireçlenmesi konusunda boyun kaslarının önemine yukarıda işaret ettik. Çalışmalarınızı notebook üzerinden yapıyorsanız, boyun kaslarınızı korumak için mutlaka notebook desteği kullanmalısınız. Bu konuda 3M LX550 laptop yükseltici – gri ürünümüz iyi bir seçim olabilir. Kaliteli plastik malzemeden üretilen bu ürünler, bilgisayarınızı masa seviyesinden 15 ile 23 cm arasında istediğiniz yüksekliğe getirmenizi sağlamakta. Bu ürün sayesinde ayrıca, masa başında çalışırken postürünüzü koruyabilir, omuz ve boyun ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Kollarda kireçlenme belirtileri için de bu ürünler faydalı olabilir. Bilgisayarınızın monitörüne bakmak için boynunuza uygulayacağınız baskının artması sadece boyun ve sırt bölgenizi değil, kollarınızı da etkiler. Bu gibi sorunlarla karşılaşmamak için 3M LX550 laptop yükseltici – gri ürünümüz iyi bir seçim olabilir. Ürünü incelemek ve sipariş vermek için burayı tıklayabilirsiniz. 

Boyun kireçlenmesi hakkında faydalı bilgiler Ofix Blog'da...

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir