Boyun kireçlenmesi nedir?

Boyun kireçlenmesi, toplumumuzda en sık karşılaşılan eklem hastalıklarından biridir. Bu hastalık daha çok 45 yaş ve üzerinde görülse de gün içinde yapılan yanlış ve ani hareketler, spor sırasında boyun kaslarına fazla yüklenme vb. nedenlerden dolayı hemen tüm yaş gruplarında görülebilmekte. Boyun kireçlenmesi belirtileri ile karşılaşan hasta çoğu zaman bu belirtileri geçiştirme yoluna gidebiliyor. Oysa boyunda kireçlenme hissedildiği anda gerekli müdahaleler yapılırsa boyun kireçlenmesiyle daha kolay mücadele edilebilir. Günün büyük bir bölümünü masa başı işlerde ve bilgisayar karşısında geçiren beyaz yakalılar, boyun kireçlenmesi konusunda temel risk gruplarından birini oluşturuyor. Ofiste veya evde çalışırken boyunda kireçlenme belirtileri ile karşılaşmanız durumunda bu belirtileri kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Basit birtakım boyun kireçlenmesi egzersizleri bile erken aşamalarda önemli kazanımlar sağlar. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, boyun kireçlenmesi konusunu kısaca ele alacağız. Boyunda kireçlenme şikayetiniz varsa, ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Kısaca Boyun Kireçlenmesi

Tıp literatüründe servikal spondiloz olarak ifade edilen boyun kireçlenmesi, boyun omurlarının birbiriyle eklem yaptığı disklerdeki kıkırdak dokunun hasar görmesi sonucu ortaya çıkar. Boyun kireçlenmesi neden olur diye merak ediyorsanız, boyun kireçlenmesinin kısaca disklerdeki kıkırdak doku üzerinde oluşan hasarlardan kaynaklandığını söyleyebiliriz. Boyun omurgasını meydana getiren yapılarda oluşan tahribat boyun kireçlenmesi şikayetlerine yol açar. Bu yapılar zaman içinde yıpranarak işlevlerini yitirir. Boyun bölgesinde 7 adet küçük omur kemiği ve bunları birleştiren disk, eklem ve eklem bağları vardır. Bu bölgede oluşan hasarlar ilk olarak disklerde başlar. Omurganın en hareketli bölgelerinden biri olan boyunda omurlar arasındaki eklemlere aşırı yüklenme veya yaşa bağlı olarak oluşan değişiklikler, eklemlerin üzerine binen yükü arttırır. Boyundaki kireçlenmeyle omur gövdeleri arasındaki disklerin suyu ve esneme özelliği azalır. Bunun sonucunda boyunda ağrı ve tutukluk gibi şikayetler oluşur. Boyunda kireçlenme belirtileri başladığında hastanın bu belirtilere duyarsız kalmaması gerekir. Çünkü ileriki aşamalarda hastanın yaşam kalitesi ve iş performansı ciddi ölçüde azalır. 

Karmaşık bir yapıya sahip olan boyun omurgasında 7 tane omur kemiğinin birbiriyle yaptığı eklemler vardır. Omur kemikleri C1, C2, C3, C4, C5, C6 ve C7 şeklinde adlandırılır. Bu kemiklerden C1, kafatasının hemen altında bulunur ve mitolojide dünyayı sırtında taşıdığına inanılan Atlas karakterinden hareketle atlas kemiği olarak adlandırılır. C2 kemiği ise başın sağa sola dönme hareketini düzenlediği için aksis kemiği olarak adlandırılır. C2’den itibaren omur kemiklerinin gövdeleri arasında disk denilen özel yapılar bulunur. Kıkırdak ve bağ dokusu yapısına sahip 6 tane disk, boynun hareketini sağlar ve zarar görmesini önler. Disklerde ve etrafındaki dokularda oluşan hasarlar boyunda kireçlenmeye yol açar. Disklerde oluşan tüm hasarlar komşu kemik ve kıkırdaklara zarar verir. Boyun kireçlenmesi belirtileri vermeye başlayan hasta, ilk belirtileri görmezden gelmemelidir. Yoksa daha büyük şikayetlerle karşı karşıya kalır. Bu bağlamda en çok sırt kireçlenmesi yaygındır. Disklerde oluşan hasarlar zamanla sırt bölgesine yayılır. Böylelikle sırtta kireçlenme başlar. 

Boyun kireçlenmesi belirtileri nelerdir?

Hareket ettikçe kötüleşen baş ağrıları bu hastalığın en önemli belirtisidir. Bu ağrılara çoğu zaman, boyunda hissedilen sertlik eşlik eder. Boynun hareket alanını kısıtlayan bu ağrıların, sırt veya omuzlarda kas spazmları veya ağrılara yol açması mümkündür. Boyunda kireçlenme belirtileri, disklerin gördüğü zararın niteliğine göre farklı derecelerde oluşur. Hareket etmekle azalan eklem sertliği, boyunda kireçlenme konusunda ipucu verir. Bu durumda hastanın boyun kireçlenmesi masajı uygulaması faydalı olur. Ancak tedavi için yeterli değildir. Boyun kireçlenmesi çoğu zaman sırt kireçlenmesi belirtileri ile birlikte gelişir. Bazen de kollarda kireçlenme şikayetlerine yol açar. Boyunda başlayan kas spazmları sonucu oluşan sırt kireçlenmesi hastanın boyun ağrılarını arttırır. Kollarda kireçlenme başlamışsa hastanın hareket kabiliyeti daha da azalır. Bu ağrılara ek olarak baş ağrısı, kulaklarda çınlama, parmak uyuşması ve kuvvet kaybı gibi şikayetler de boyun kireçlenmesi belirtileri arasındadır. Sinir ve omurilik kanallarında oluşan daralma nedeniyle hastanın tüm kas iskelet sistemi zarar görür. 

Boyun kireçlenmesi belirtileri baş ağrısı söz konusu olduğunda doğru değerlendirilmemiş olabilir. Baş ağrısının pek çok nedeni olabileceği için bu konuda hastanın aklına pek çok açıklama gelir. Yeterli sürede ve kaliteli bir uyku uyuyamamak, aşırı stres altında çalışmak ve benzeri nedenlerle daha çok ilişkilendirilen baş ağrısı, boyun kireçlenmesi ile pek ilişkilendirilmez. Hatta susuzluk ve baş ağrısı arasındaki ilişki bile daha iyi bilinir. Fakat boyun kireçlenmesi belirtileri baş ağrısı ile daha az ilişkilendirilir. Oysa, boyun kireçlenmesi nedeniyle hastanın sinir ve omurilik kanallarında daralma oluşur. 60 yaş üzerinde bu daralmanın miktarı çok daha fazla olduğu için hissedilen baş ağrısı ve diğer şikayetlerin şiddetinin daha yüksek olması mümkündür. Bu bağlamda en çok merak edilen sorulardan biri de “Boyun kireçlenmesi baş döndürür mü?” sorusudur. Cevap olarak evet, boyun kireçlenmesi nedeniyle hastanın baş dönmesi şikayetleri yaşaması mümkündür diyebiliriz. Tedaviyi ihmal ederseniz şiddetli baş ağrısı ve baş dönmesi riskleriniz artar. 

Boyun kireçlenmesi nasıl anlaşılır?

Kişinin yaşadığı her boyun ağrısı şikayeti, boyun kireçlenmesi belirtisi değildir. Bu nedenle boyun kireçlenmesini anlamak için öncelikle belirtileri iyi incelemek gerekir. Boyun ağrısına boyun ve omuz bölgesinde uyuşma ve sertlik, boyun tutukluğu gibi şikayetlerin eşlik edip etmediği önemlidir. Bunlar varsa ve 2 haftadan uzun süredir devam ediyorsa hastada boyun kireçlenmesinin olması mümkündür. Boyun ve sırt bölgesinin yanı sıra kollarda kuvvet kaybı yaşayan, yutkunmada zorluk çeken, baş ağrısı ve kulaklarda çınlama şikayeti olan hastanın boyun kireçlenmesi yaşama ihtimali yüksektir. Daha önce artrit hastalığı geçirenlerde boyun kireçlenmesi konusunda daha yüksek bir risk vardır. İleri yaş gruplarında ve özellikle 60 yaş üzerinde de risk düzeyi yüksektir. Ancak yaşı veya hastalık geçmişi ne olursa olsun bazı meslek grupları boyun kireçlenmesi konusunda daha dezavantajlıdır. Başta beyaz yakalılar olmak üzere birçok meslek grubunun boyun kireçlenmesi belirtileri konusunda dikkatli olması gerekir. Hastaya boyun kireçlenmesiyle ilgili kesin teşhisin konulabilmesi içinse sağlık kuruluşunda muayene olması gerekir. 

Boyun kireçlenmesi nedenleri nelerdir?

Bu hastalığın boyun osteoartriti, servikal spondilozve, servikal miyelopati, romatoit artrit gibi farklı türleri mevcuttur. Bunların farklı birçok nedeni olsa da aslında disklerde ve etrafındaki dokularda oluşan hasarlar nedeniyle ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Nitekim boyun kireçlenmesi neden olur diye merak ediyorsanız, esas nedenin bu diskler ve dokulardaki hasarlar olduğunu söyleyebiliriz. Fazla kilolu olan, yeterince egzersiz yapmayan, işi gereği ağır kaldırmak durumunda kalan kişilerde boyun kireçlenmesi daha sık görülür. “Boyunda kireçlenme neden olur?” sorusuna cevap verirken farklı meslek grupları için farklı etkenlerden bahsetmek mümkündür. Boyun kaslarının fazla gerilmesi veya yırtılmasına yol açan yanlış ve ani hareketler, spor sırasında boyun kaslarına fazla yüklenme, trafik kazaları gibi nedenlerden dolayı da boyun kireçlenmesi oluşur. Boyun çevresine alınan darbelerin boyun damarlarında kireçlenmeye neden olması da mümkündür. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak omurlar arası mesafenin azalması, omurganın kötü kullanılması, kalsiyum eksikliği gibi nedenler de boyun kireçlenmesi nedenleri arasındadır. 

Boyun kireçlenmesi nasıl tedavi edilir?

Boyun kireçlenmesi tedavisi için her şeyden önce hastaya boyun kireçlenmesi teşhisinin konulması gerekir. Bu teşhisin konulabilmesi için hastanın bir sağlık kurumuna başvurması gerekir. Hastanelerin fizik tedavi bölümleri veya beyin ve sinir cerrahisi bölümleri boyun kireçlenmesinin teşhisi ve tedavisi için hastaya gereken desteği sağlar. Boyun kireçlenmesi için nereye başvurmak gerekir diye merak ediyorsanız, hastanelerin fizik tedavi bölümleri ile beyin ve sinir cerrahisi bölümlerine başvurmalısınız. Yapılacak teşhisin ardından nasıl bir tedavi sürecinin izleneceği konusunda ilgili birimden gerekli bilgileri alırsınız. Hastada teşhis edilen boyun kireçlenmesinin türüne ve derecesine göre farklı tedavi seçenekleri uygulanır. Bir aydan daha kısa süren ağrılarda boyun kireçlenmesi için egzersizler faydalı olur. Bir ay ile üç ay arasında devam eden şikayetler için boyun egzersizlerine ek olarak manuel terapi ve ultrason terapisi faydalıdır. Ayrıca şikayetleri azaltmak için hastanın kas gevşetici ve ağrı kesici kullanması yararlıdır. Daha ileriki aşamalarda ise cerrahi seçenekler gündeme gelir. 

Boyun kireçlenmesine ne iyi gelir?

Boyun kireçlenmesi şikayeti yaşayanlar, arama motorları üzerinden “Boyun kireçlenmesine ne iyi gelir?” sorusuna cevap arar. Bu soruya verilecek cevaplar belirli bir dereceye kadar hasta için faydalıdır. Ancak sırf bu tür çözümlerle buyun kireçlenmesinin tedavisi mümkün değildir. Boyun kireçlenmesiyle ilgili herhangi bir şikayetiniz varsa bazı bitki kürlerinin faydalı etkilerini görebilirsiniz. Bunlardan biri çınar ağacı yaprağıdır. 1 bardak sıcak suyun içine 2 adet çınar yaprağı koyarak birkaç dakika bekletebilirsiniz. Bu suyu temiz bir bez yardımıyla boyun bölgenize uyguladığınızda boyundaki kireçlenme belirtileri konusunda güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Boyun düzleşmesi belirtileri olanlar için okaliptus yağı faydalıdır. Boynunuzu ılık suyla yıkadıktan sonra okaliptus yağını masajla uyguladığınızda boyun düzleşmesi belirtilerinizde azalma gözlemleyebilirsiniz. Aloe vera yağı da yine boyun kireçlenmesine iyi gelen yağlardan biridir. Bu yağı da boynunuzu temizledikten sonra masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Bu yağları bulamıyorsanız herhangi bir masaj yağı ile maden suyu karışımını da boyun bölgenize uygulayabilirsiniz. 

Boyun kireçlenmesiyle ilgili şikayetleriniz 1 aydan uzun süredir devam ediyorsa artık fazla vakit kaybetmemelisiniz. Bu gibi durumlarda kireçlenme belirtileri için medikal çözümlere başvurmak gerekir. Ağrı giderici kremler veya spreyler bu konuda etkili sonuçlar doğurur. Fakat internette boyun kireçlenmesi için krem adı altında satışı gerçekleşen ürünlerden istediğiniz sonuçları alamayabilirsiniz. Üstelik boyun sağlığı konusunda daha kötü sonuçlarla karşılaşmanız da mümkündür. Boyun kireçlenmesi için krem kullanmak istiyorsanız öncelikle mutlaka hekiminize danışmalısınız. Ayrıca sağlıklı beslenmek yoluyla da olumlu sonuçlar elde edersiniz. Örneğin süt ve süt ürünleri, brokoli, yeşil çay, sarımsak ve C vitamini yönünden zengin turunçgiller bu konuda çok faydalıdır. Boyun bölgesinde bazen hasarlı dokuları ve kıkırdağı onarmak için cerrahi müdahaleler gerekir. Bu gibi durumlarda krem ve diğer ikincil çözümler kesin sonuç için yeterli değildir. Boyunda kireçlenme belirtisi olarak başlayan şikayetler ikincil çözümlerle geçiştirildiğinde cerrahi müdahaleler zorlaşır. Hastanın yaşayacağı boyun ağrıları da artar.

Elma sirkesi boyun kireçlenmesi için faydalı mıdır?

Boyun kireçlenmesi hakkında en merak edilen konulardan biri de elma sirkesinin boyun kireçlenmesine iyi gelip gelmediğidir. Elma sirkesi asetik asit bakımından zengin bir sirke çeşididir. Elma sirkesinde ayrıca bol miktarda laktik asit, sitrik asit ve malik asit bulunur. Kas ve eklem dokuları üzerinde bu asitlerin faydalı etkileri vardır. Dolayısıyla boyun kireçlenmesi nedeniyle oluşan ağrılarınıza elma sirkesi iyi gelir. Bununla birlikte uygulama şekline de dikkat etmek lazım. İyi bir sonuç almak için 1 kaşık elma sirkesini 1 litre suda çözüp temiz bir bez yardımıyla boyun bölgenize uygulayın. Bezi yarım saat boyun bölgenizde tutun. Bu sayede boyun kaslarınızda oluşan baskı azalır. Dahası suyun ılık olması faydalıdır. Fakat boynunuza soğuk suyla yapacağınız uygulamalar dokulara zarar verir. Boyun kireçlenmesi için elma sirkesi uygulamaları bu hastalığın ilk ve erken aşamalarında faydalıdır. Ancak kesin tedavinin yerine geçmez. Elma sirkesiyle yapacağınız harici uygulamalardan daha iyi sonuçlar almak için bir fizik tedavi uzmanıyla görüşmelisiniz.

Boyun kireçlenmesine iyi gelen bitkiler nelerdir?

Bu hastalıkla ilgili en çok merak edilen konulardan biri de boyun kireçlenmesine iyi gelen bitkilerin hangileri olduğudur. Bu bağlamda özellikle zencefil, yeşil çay ve ada çayı gibi bazı bitkilerden bahsedebiliriz. Bu bitkilerin ortak özelliği, anti-inflamatuar özellikte olması ve yüksek miktarda antioksidan içermeleridir. Bunlar içinde özellikle zencefil çok iyi bir seçimdir. Ballı limonlu zencefil çayı ile özellikle kış aylarında tüm metabolizmanızı güçlendirebilir, pek çok sağlık sorununa karşı önlem alabilirsiniz. Zencefilin yanı sıra yeşil çay ve ada çayı da kas ve eklem ağrıları üzerinde faydalıdır. Ancak bununla birlikte, boyun kireçlenmesine iyi gelen bitkilerin hiçbir zaman esas tedavi yöntemlerinin yerine geçmeyeceğini unutmamalısınız. Bu bitkiler esas tedavinin yanında ikincil yöntemler olarak faydalıdır. Ve doğru şekilde tüketildiğinde tüm metabolizmayı güçlendirir. Fakat yanlış tüketim şekilleri metabolizmaya zarar verir. Özellikle zencefil, yeşil çay ve ada çayı ile boyun bölgenize harici uygulamalar yapmadan önce bir fizik tedavi uzmanına danışmalısınız. 

Boyun kireçlenmesi tedavi edilmezse ne olur?

Aslına bakarsanız boyun kireçlenmesi, erken aşamalarda kolaylıkla tedavi edilebilen bir hastalıktır. Bu aşamalarda uygulanacak tedavi seçenekleri hastanın yaşam kalitesi ve iş performansını yükseltir. İleriki aşamalarda ise tedavi süreci zorlaşır ve hastanın yaşadığı sorunlar artar. Çok az rastlanan bazı durumlarda boyun kireçlenmesi hiç belirti vermez. Hastanın başka bir sağlık sorunundan dolayı çektirdiği röntgende teşhisi tesadüfen gerçekleşir. Teşhisi ve tedavisi ihmal edilen boyun kireçlenmesi nedeniyle hastanın günlük işlerini gerçekleştirmesi zorlaşır. Boyun kireçlenmesi tedavisi için bazen basit egzersizler ve istirahat yeterli olur. Tedavinin ihmali durumunda hasta günlük işlerini yaparken bile çok güçlük çeker. Eğilip kalkarken, kafasını çevirirken, kollarını kullanırken yaşadığı ağrılar hayatını olumsuz etkiler. Özellikle 60 yaş ve üzerinde vücudun boyun kireçlenmesine vereceği tepkiler daha yüksektir. Boyun kireçlenmesi tedavisinin ihmali, hastanın kişisel bakımla ilgili konularda bile yardıma ihtiyaç duymasına yol açabilir. Hasta daha önce boyun yaralanması geçirmişse, boyun kireçlenmesi tedavisinin ihmali hayati riskler yaratır. 

Boyun kireçlenmesini önlemek için neler yapmak gerekir?

Boyun kireçlenmesi konusunu kısaca bu şekilde ele aldıktan sonra yazımızın bu kısmında, boyun kireçlenmesini önlemek için neler yapmak gerektiği hakkında birkaç noktaya temas edeceğiz. Fakat şunu özellikle belirtmek istiyoruz. Burada paylaşacağımız bilgiler yalnızca genel sağlık bilgileri bağlamında olup tedavi edici hiçbir niteliğe sahip değildir. Boyun kireçlenmesi şikayetiniz varsa, vakit kaybetmeden hekiminize başvurarak muayene olmalı ve tedavi sürecinizi hekiminizin gözetiminde sürdürmelisiniz. Boyun kireçlenmesine iyi gelen ilaçlar adı altında internette veya farklı kanallarda satışı yapılan hiçbir ilacı hekiminiz yazmadıkça kullanmamalısınız. Boyunda kireçlenme belirtileri vücudunuzun eklem sağlığı açısından uyarı sistemidir. Bu uyarıları dikkate alırsanız boyun sağlığınıza daha kolay kavuşursunuz. Boyun kireçlenmesini önlemek için ofiste ve evde alacağınız basit birtakım önlemler etkin sonuçlar doğurur. Bu önlemlerin neler olduğunu bilirseniz şikayetlerin birçoğunu zaten hiç yaşamazsınız. Bu sayede boyun sağlığınızı korursunuz. Bu önlemler aynı zamanda da boyun kireçlenmesi tedavisi için faydalıdır. Ancak sırf bu önlemlerle boyun kireçlenmesinin tedavi edilmesi mümkün değildir.

Ani ve sert hareketlerden kaçınmalısınız.

Ani ve sert hareketler, disklerde ve etrafındaki dokularda ciddi hasarlar oluşmasına yol açabilmekte. Boyunda kireçlenme neden olur diye merak ediyorsanız, ilk ve en önemli nedenin bu hareketler olduğunu söyleyebiliriz. Bu tür hareketler sırasında, beyne giden kan damarları zarar görür. Hareket sırasında damarlarda oluşan baskı, beyne yeterince kan ve oksijen ulaşmasını önler. Bunun içindir ki boyun kireçlenmesi baş ağrısı ile çok önemli bir belirti verir. İleri düzeyde boyun kireçlenmesi yaşayan hastalarda diskler boynu korumaz. Bu yüzden kan akışındaki ani azalmalar hastanın bilincini kaybederek yere düşmesine veya bayılmasına yol açar. Dolayısıyla ani ve sert hareketler nedeniyle hastanın baş dönmesini sıkça yaşaması mümkündür. Günün büyük bir bölümünü bilgisayar karşısında geçiren beyaz yakalılarda boyun kasları çok zayıflar. Bu yüzden bu şikayetler daha yaygındır. Baş ağrısı ve baş dönmesi şikayeti yaşayan boyun kireci hastaları, yaptıkları işlere odaklanmada sorun çeker. Dolayısıyla boyun kireçlenmesini önlemek için her şeyden önce, ani ve sert hareketlerden kaçınmalısınız. 

Postürünüzü korumalısınız.

Vücut kısımlarının diziliş ve düzenini ifade eden postürle ilgili sorunlar omurilik, sırt, bel ve boyun ağrısı şikayetlerine yol açabiliyor. Boyunda kireçlenme ve düzleşme ile beldeki kireçlenme şikayetleri postürle yakından ilişkili olabilir. Masa başı işlerde çalışıyorsanız, uzun süre aynı pozisyonda oturmamalı, oturduğunuz süre boyunca postürünüzü korumaya dikkat etmelisiniz. Uzun süre aynı pozisyonda oturmak ve postüre dikkat etmemek, boyun damarlarında kireçlenme şikayetlerinin oluşmasına yol açabiliyor. Yaptığınız iş nedeniyle günün büyük bir kısmını ayakta durarak geçirmeniz gerekiyorsa, postürünüzü ayakta dururken de korumalısınız. Aksi durumda omurilikte kireçlenme şikayetleri ile karşılaşabilirsiniz. Otururken vücut ağırlığınızı her iki kalçanıza eşit olarak dağıtmalı, belinizi ve sırtınızı dik tutmalısınız. Ensede kireçlenme belirtileri oluşmaya başlamışsa boyun kireçlenmesini önlemek için sırt desteği olan ofis koltukları kullanmalı ya da ergonomi destek ürünleri ile sırtınızı dik tutacak şekilde gerekli önlemleri almalısınız. Boyun kireçlenmesi ilaçları veya boyun kireçlenmesine doğal çözüm yolları postürünüzü korumadığınız sürece etkili olamaz. 

Monitör uzaklığına dikkat etmelisiniz. 

Monitör ile aranızdaki mesafe hiçbir zaman 50 cm’in altına inmemeli. Yazıları okurken bu mesafenin altına iner veya üzerine çıkarsanız, boyun kaslarınızda aşırı zorlama oluşur. Boyun kireçlenmesi için egzersizler yapmak hastalığın erken evrelerinde çok faydalıdır. Ancak monitör uzaklığınız olması gereken düzeyde değilse, boyun kireçlenmesi egzersizleri yetersiz kalır. Ofiste veya evde ense kireçlenmesi belirtileri ile sıkça karşılaşmaya başladıysanız, monitör uzaklığınızı doğru ayarlayarak işe başlayın. Kireçlenme belirtileri boyun sağlığıyla ilgili her olumlu gelişmede biraz daha azalır. Monitörünüz göz hizasında olmalı, tercihen biraz altta kalabilir. Ofiste çalışırken mümkün olduğunca sırtınızı koltuğunuza yaslamalı ve dik tutmaya çalışmalısınız. Bu şekilde boyun kireçlenme egzersizleri daha faydalıdır. Sırtınız dik olmadıkça, boyun kireçlenmesine iyi gelen kremler de fayda göstermez. Üstelik, omurilikte kireçlenme belirtileri başlamışsa sırtınızı dik tutmanız da yeterli olmaz. Fakat çalışırken sırtınızı dik tutarak oturmayı alışkanlık haline getirirseniz, boyun kaslarınızın aşırı zorlanmasını önlersiniz. Böylelikle boyun sağlığınızı daha etkin şekilde korursunuz. 

Koltuk veya kanepe kenarlarına başınızı yaslamamalısınız.

Akşamları eve gelip yemek yedikten sonra genellikle televizyon seyrederek vakit geçirmek tercih ediliyor. Televizyon izlerken günün yorgunluğunu üzerinizden atmak için koltuk veya kanepeye uzanmayı tercih edebilirsiniz. Fakat koltuk veya kanepe kenarlarına başınızı yaslarsanız boyun kaslarınız fazlasıyla zorlanır. Hele bir de uykuya dalarsanız, uyandığınızda boynunuzda şiddetli bir ağrı hissedebilirsiniz. Bu davranış şekli, boyun kireçlenmesi ve fıtık konusunda pek çok riske zemin hazırlar. Ayrıca sırtta kireçlenme ve kollarda kireçlenme oluşumunu da tetikler. Özellikle ensede kireçlenme şikayeti olanlar bu gibi risklere daha açıktır. Dolayısıyla boyun kireçlenmesini önlemek için bu alışkanlıktan kurtulmalısınız. Uzanarak televizyon izleyecekseniz mutlaka boynunuzu destekleyen bir yastık kullanmalısınız. Nitekim ortopedik yastıklar bu konuda çok işe yarar. Hatta ortopedik yastık kullanmak için boyunda kireçlenme ve düzleşme belirtileri oluşmasını beklememelisiniz. Kireçlenme boyun çevresi için çok tehlikeli olsa da bu tehlikeleri önlemek aslında zor değildir. Boyun kireçlenmesine bitkisel çözüm yolları da ancak diğer önlemler alındığı zaman faydalı olur. 

Spor yaparken dikkatli olmalısınız.

Orta yaş ve sonrasında spor yapmaya başlayanlar, doğru olduğunu zannettikleri pek çok yanlışı kolayca yapmakta. Bu yanlışlar içinde özellikle esneme hareketleri, boyun kasları ve eklemlere zarar veriyor. Faydalı olduğu zannedilen esneme hareketlerinin birçoğu kireçlenme belirtilerini tetikliyor. Nitekim genel kanının aksine, esneme hareketlerinden birçoğu kasların daha fazla sertleşmesine yol açar. Bunun sonucunda kas zedelenmelerine zemin hazırlar. Boyun kireçlenmesine çözüm adına önerilen hareketlerde bile bazı riskler mevcuttur. Özellikle ileri yaş gruplarında boyun kireçlenmesi için egzersiz yapmak risklidir. Çünkü şikayetlerin artmasına yol açması mümkündür. Bu bağlamda kollarınızda kireçlenme belirtileri başlamışsa, kollarınıza fazla yüklenmemelisiniz. Bir eklem büküldüğünde eklemden tıkırtı ya da çıtırtı sesi gelmesi eklem sağlığı açısından bir şeylerin yolunda gitmediğine işarettir. Dolayısıyla boyunda kireçlenme şikayetiniz varsa spor yaparken dikkatli olmalısınız. Hatta spora hazırlık için ısınma egzersizlerine çok dikkat etmelisiniz. Bu konuda en doğru bilgileri fizik tedavi uzmanınızdan alabilirsiniz. 

Boynunuzu kütletmemelisiniz.

Boyun kireçlenme belirtisi olanlar boyun kütletme konusunda yanlış birtakım istekler içinde bulunabiliyor. Halk arasında faydalı olduğuna inanılan boyun kütletme uygulaması aslında çok zararlıdır. Nitekim boyunda kireçlenme belirtilerinin daha kötü hale gelmesine yol açar. Boyundan kırt sesi gelmesi disklerde ve kıkırdak dokularda olağan dışı bir durumun varlığına işaret eder. Gırtlağa ait kıkırdak ile yakınındaki hyoid kemiği yutkunma sırasında birbirlerine veya boyun omurlarına temas ederek boyun kırt etmesi sesi çıkarır. Oysa boyun kırt etmesi şikayeti olan hastalar çoğu zaman kulaktan dolma bilgilerle hareket ederler. Bu yüzden boyun kütletmenin iyi geleceğini zanneder. Oysa boyun kütletmeyle oluşan hasar, yutkunma sırasında boyun omurlarından gelen kırt sesini arttırır. Dolayısıyla boyunda kırt sesi şikayeti olanların yapabileceği en iyi şey hekime başvurmaktır. Çektireceğiniz tomografi sonucunda boyunda kırt sesi kaynağının teşhisi gerçekleşir. Böylelikle durum netleşir ve gerekiyorsa cerrahi seçenekler devreye girer. Boyun ve omuz kireçlenmesi belirtileri için en doğru değerlendirmeler ultrasondan ziyade tomografiyle mümkündür. 

“Boyundaki kireçlenme nasıl geçer?” sorusuna cevap olarak önerilen fizik tedavi uygulamaları, ancak uzmanlar tarafından yapıldığında olumlu sonuç doğurur. Fizik tedavi uzmanları, karmaşık bir yapıya sahip olan boyun omurgasını iyi bilirler. Yani omur kemiklerinin yerleri ve dizilimlerine hakimdirler. “Boyunda kireçlenme nedir?” sorusuna internet üzerinden cevap arayan kullanıcılar, boyun kütletmenin aynı etkileri gösterdiği yanılgısına kapılabiliyor. Ofiste boynunuz ağrıdığı bir sırada ofis arkadaşınız bu işte usta olduğunu söylemişse dikkatli olmalısınız. Ve boynunuzu kütletmesine izin vermemelisiniz. Aynı şekilde berber koltuğunda da boynunuzu kütletmek isteyenlere karşı çıkmalısınız. Boyun kütletme sonucu boyunda kırt sesi şikayetleriniz artar. Üstelik omuz, kol, çene ve baş ağrısı şikayetleriniz de artar. Omuz bölgenizdeki şikayetler bel bölgenizi de etkiler. Bu konuda yaş faktörü de önemlidir. Nitekim orta yaş ve üzerindeki hastalarda boyunda kırt sesinin birçok nedenden kaynaklanması mümkündür. Dahası tedavi süreçleri de zordur. Bu gibi durumlarda yanlış müdahalelerden kaçınmak gerekir. Doğru uygulamaları sadece hekiminizin gözetiminde yapmalısınız. 

Editörün Tavsiyesi: Escrito ESEM370 Lome Plus Monitör Yükseltici Yükseklik Ayarlanabilir Çekmeceli – Siyah

Boyun kireçlenmesi hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘da satışı devam eden Escrito ESEM370 Lome Plus monitör yükseltici yükseklik ayarlanabilir çekmeceli – siyah ürünümüzü kısaca tanıtmak istiyoruz. Boyun kireçlenmesini önlemede monitör yüksekliğini doğru ayarlamak çok önemlidir. Monitörünüzü yükseltici olmadan kullanıyorsanız bu ürünler iyi bir seçimdir. Yükseklik ayarı sayesinde monitörünüzü doğru yüksekliğe getirebilirsiniz. Böylelikle boynunuzu korursunuz. Ürünün çekmeceli olması, çalışma alanınızda özel notlarınız veya eşyalarınızı saklamak için güzel bir fırsat sunmakta. Siyah renkli olduğu için ofis dekorasyonunuza kolayca uyum sağlar. Ürünün bir diğer avantajı da maliyet avantajı. Sitemizde bu ürünü uygun fiyat avantajıyla sipariş verebilirsiniz. Ürün için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. Kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için ise burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir