Boyun kireçlenmesi nedir?

Boyun kaslarının fazla gerilmesi veya yırtılmasıyla oluşan boyun kireçlenmesi, toplumumuzda en sık karşılaşılan eklem hastalıklarından biridir. Bu hastalık daha çok 45 yaş ve üzerinde görülse de gün içinde yapılan yanlış ve ani hareketler, spor sırasında boyun kaslarına fazla yüklenme vb. nedenlerden dolayı hemen tüm yaş gruplarında görülebilmekte. Günün büyük bir bölümünü masa başı işlerde ve bilgisayar karşısında geçiren beyaz yakalılar, boyun kireçlenmesi konusunda temel risk gruplarından birini oluşturuyor. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, boyun kireçlenmesi hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Kısaca Boyun Kireçlenmesi

Tıp literatüründe servikal spondiloz olarak ifade edilen boyun kireçlenmesi, boyun omurlarının birbiriyle eklem yaptığı disklerdeki kıkırdak dokunun hasara uğraması sonucu ortaya çıkar. Omurganın en hareketli bölgelerinden biri olan boyunda omurlar arasındaki eklemlere aşırı yüklenme veya yaşa bağlı olarak oluşan değişiklikler, eklemlerin üzerine binen yükü arttırmakta. Boyun kireçlenmesi vakıalarında, omur gövdeleri arasındaki disklerin suyu ve esneme özelliği azalır, boyunda ağrı ve tutukluk gibi şikayetler oluşur. İlerleyen vakıalarda hastanın yaptığı işlerde ciddi bir performans düşüklüğü ortaya çıkar.

Karmaşık bir yapıya sahip olan boyun omurgasında 7 tane omur kemiğinin birbiriyle yaptığı eklemler vardır. Omur kemikleri C1, C2, C3, C4, C5, C6 ve C7 şeklinde adlandırılmakta. Bu kemiklerden C1, kafatasının hemen altında bulunur ve mitolojide dünyayı sırtında taşıdığına inanılan Atlas karakterinden dolayı Atlas kemiği olarak adlandırılır. C2 kemiği ise başın sağa sola dönme hareketini düzenlediği için aksis kemiği olarak adlandırılır. C2’den itibaren omur kemiklerinin gövdeleri arasında disk denilen özel yapılar bulunur. Kıkırdak ve bağ dokusu yapısına sahip 6 tane disk, boynun hareketini sağlar ve zarar görmesini önler. Disklerde ve etrafındaki dokularda oluşan hasarlar ise boyun kireçlenmesi vakıalarına yol açar.

Boyun kireçlenmesinin belirtileri nelerdir?

Boyun kireçlenmesinin en önemli belirtisi, hareket ettikçe kötüleşen boyun ağrılarıdır. Bu ağrılara çoğu zaman, boyunda hissedilen sertlik eşlik eder. Boynun hareket alanını kısıtlayan bu ağrılar, sırt veya omuzlarda kas spazmları veya ağrılara da yol açabilir. Bu ağrılara ek olarak baş ağrısı, kulaklarda çınlama, kol veya ellerde uyuşma ya da karıncalanma, kuvvet kaybı gibi şikayetler de boyun kireçlenmesi nedeniyle ortaya çıkan en yaygın şikayetler arasında.

Boyun kireçlenmesinin nedenleri nelerdir?

Boyun kireçlenmesinin boyun osteoartriti, servikal spondilozve, servikal miyelopati, romatoit artrit gibi farklı türleri mevcut. Tıbbi açıdan her birinin farklı nedeni olsa da boyun kireçlenmesinin esasen disklerde ve etrafındaki dokularda oluşan hasarlar sonucu ortaya çıktığını söylemek mümkün. Boyun kaslarının fazla gerilmesi veya yırtılmasına yol açan yanlış ve ani hareketler, spor sırasında boyun kaslarına fazla yüklenme, trafik kazaları gibi nedenlerden dolayı boyun kireçlenmesi oluşabilir. Yaşın ilerlemesine bağlı olarak omurlar arası mesafenin azalması, omurganın kötü kullanılması, kalsiyum eksikliği gibi nedenlerden dolayı da boyun kireçlenmesi oluşabilmekte.

Boyun kireçlenmesini önlemek için neler yapmak gerekir?

Boyun kireçlenmesi konusunu kısaca bu şekilde ele aldıktan sonra yazımızın bu kısmında, boyun kireçlenmesini önlemek için neler yapmak gerektiği hakkında birkaç noktaya temas edeceğiz. Fakat şunu özellikle belirtmek istiyoruz. Burada paylaşacağımız bilgiler yalnızca koruyucu hekimlik bağlamında olup tedavi edici hiçbir niteliğe sahip değildir. Boyun kireçlenmesi şikayetiniz varsa, vakit kaybetmeden hekiminize başvurarak muayene olmalı ve tedavi sürecinizi hekiminizin gözetiminde sürdürmelisiniz.

Ani ve sert hareketlerden kaçınmalısınız.

Ani ve sert hareketler, disklerde ve etrafındaki dokularda ciddi hasarlar oluşmasına yol açabilmekte. Bu tür hareketler sırasında beyne giden kan damarları zarar görür ve hareket sırasında damarlarda oluşan baskı, baş dönmesine yol açar. İleri düzeyde boyun kireçlenmesi vakıalarında diskler boynu korumadığı için kan akışındaki ani azalmalar hastanın bilincini kaybederek yere düşmesine yol açabilir. Özellikle de günün büyük bir bölümünü masa başı işlerde ve bilgisayar karşısında geçiren beyaz yakalılarda boyun kasları zayıfladığı için bu tür şikayetler çok daha zor geçebilmekte. Boyun kireçlenmesi şikayetlerini önlemek için ani ve sert hareketlerden kesinlikle kaçınmalısınız.

Postürünüzü korumalısınız.

Vücut kısımlarının diziliş ve düzenini ifade eden postürle ilgili sorunlar omurilik, sırt, bel ve boyun ağrılarına yol açabiliyor. Masa başı işlerde çalışıyorsanız, uzun süre aynı pozisyonda oturmamalı, oturduğunuz süre boyunca postürünüzü korumaya dikkat etmelisiniz. Yaptığınız iş nedeniyle günün büyük bir kısmını ayakta durarak geçirmeniz gerekiyorsa, postürünüzü ayakta dururken korumalısınız. Otururken vücut ağırlığınızı her iki kalçanıza eşit olarak dağıtmalı, belinizi ve sırtınızı dik tutmalısınız. Mümkünse şayet, boyun kireçlenmesini önlemek için sırt desteği olan ofis koltukları kullanmalı ya da ergonomi destek ürünleri ile sırtınızı dik tutacak şekilde gerekli önlemi almalısınız. 

Monitör uzaklığına dikkat etmelisiniz. 

Monitör ile aranızdaki mesafe 50 cm’in altına inmemeli. Yazıları okurken bu mesafenin altına iner veya üzerine çıkarsanız, boyun kaslarınızda aşırı zorlama oluşur. Monitörünüz göz hizasında olmalı, tercihen biraz altta kalabilir. Ofiste çalışırken mümkün olduğunca sırtınızı koltuğunuza yaslamalı ve dik tutmaya çalışmalısınız. Sırtınız dik durduğu sürece boyun kaslarınızın aşırı zorlanmasını önler ve boyun sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Koltuk veya kanepe kenarlarına başınızı yaslamamalısınız. 

Akşamları eve gelip yemeğimizi yedikten sonra genellikle televizyon seyrederek vakit geçirmeyi tercih ediyoruz. Televizyon izlerken günlük yorgunluğumuzu üzerimizden atmak için koltuk veya kanepelere uzanabiliyoruz. Fakat, koltuk veya kanepe kenarlarına başımızı yasladığımızda boynumuz fena halde zorlanıyor. Hele bir de uykuya dalmışsak, uyandığımızda boynumuzun fena halde ağrıdığını hissedebiliyoruz. Boyun kireçlenmesini önlemek için bu alışkanlıktan kurtulmalı, uzanarak televizyon izleyeceksek mutlaka boynumuzu destekleyen bir yastık kullanmalıyız. Ortopedik yastıklar bu konuda çok işe yarayabilir.

Spor yaparken dikkatli olmalısınız.

Spor yapmaya özellikle de orta yaş ve sonrasında başlayanlar, pek çok yanlışı kolayca yapabilmekte. Bu yanlışlar içinde en çok esneme hareketleri boyun kasları ve eklemlere zarar vermekte. Sanılanın aksine, esneme hareketlerinden birçoğu kasların daha fazla sertleşmesine yol açarak kas zedelenmelerini beraberinde getiriyor. Boyun kireçlenmesi şikayetiniz varsa, spor yaparken dikkatli olmalı, spora hazırlık için basit birtakım ısınma hareketleriyle yetinmelisiniz. Isınma hareketleriyle ilgili bilgileri hekiminizden veya fizyoterapistinizden alabilirsiniz.

Editörün Tavsiyesi: 3M LX550 Notebook Desteği

Boyun kireçlenmesi konusunda boyun kaslarının önemine yukarıda işaret ettik. Çalışmalarınızı notebook üzerinden yapıyorsanız, boyun kaslarınızı korumak için mutlaka notebook desteği kullanmalısınız. Bu konuda örneğin 3M LX550 notebook desteği iyi bir seçim olabilir. Kaliteli plastik malzemeden üretilen bu ürünler, notebookunuzu masa seviyesinden 15 ile 23 cm arasında istediğiniz yüksekliğe getirmenizi sağlamakta. Bu ürün sayesinde ayrıca, masa başında çalışırken postürünüzü koruyabilir, omuz ve boyun ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir