Boyun sağlığımızı korumak için neler yapmak gerekir?

Masa başı işlerde çalışan beyaz yakalılar arasında boyun ağrısı oldukça yaygın bir sağlık sorunu. Gün içinde yeterince hareket etmemek, aynı pozisyonda ekrana uzun süre bakmak, akşam eve gidince koltuk veya kanepe kenarına başı yaslamak gibi nedenlerden dolayı beyaz yakalılarda boyun ağrısı sık görülebiliyor. Ofix Blog‘da bu haftaki sağlık köşemizde, boyun sağlığı konusunu ele alacağız ve boyun sağlığımızı korumak için neler yapmak gerektiği hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız.

Boyun sağlığı niçin önemlidir?

Kas ağrıları içinde en yaygın ağrılardan biri olan boyun ağrıları, kişinin yaşam kalitesini ve iş performansını olumsuz yönde etkilemekte. Boyun ağrısıyla ilgili yapılan araştırmalara göre, ofis çalışanları arasında her 3 kişiden biri boyun ağrısından şikayetçi. Modern iş hayatının ayrılmaz bir parçası olan bilgisayarlar, yanlış duruş ve oturma şekillerinden dolayı çeşitli kas ağrılarına ve özellikle de boyun ağrısına yol açabiliyor. Tüm günü bilgisayar başında geçiren ve çok az hareket eden beyaz yakalılar, boyun fıtığı konusunda temel risk grupları içinde ilk sıralarda yer alıyor. Üstelik, sorunun hafife alınması ve ofis ortamında gerekli iyileşmenin sağlanmaması durumunda boyun fıtığının tedavisi çok daha zor hale gelebiliyor.

Boyun sağlığımızı korumak için neler yapmak gerekir?

Boyun sağlığı konusunu bu şekilde kısaca ele aldıktan sonra, yazımızın bu kısmında boyun sağlığımızı korumak için neler yapmak gerektiği hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Fakat şu noktayı özellikle vurgulayalım. Burada paylaşacağımız bilgiler yalnızca koruyucu hekimlik bağlamında olup hiçbir tedavi edici niteliğe sahip değildir. 3 günden uzun süren boyun ağrısı şikayetiniz varsa mutlaka hekiminize başvurup muayene olmalı, gerekli tedavi sürecinizi hekiminizin gözetiminde sürdürmelisiniz.

Postürünüzü korumalısınız.

Vücut kısımlarının diziliş ve düzenini ifade eden postürle ilgili sorunlar omurilik, sırt, bel ve boyun ağrılarına yol açabiliyor. Masa başı işlerde çalışıyorsanız, uzun süre aynı pozisyonda oturmamalı, oturduğunuz süre boyunca postürünüzü korumaya dikkat etmelisiniz. Yaptığınız iş nedeniyle günün büyük bir kısmını ayakta durarak geçirmeniz gerekiyorsa, postürünüzü ayakta dururken korumalısınız. Otururken vücut ağırlığınızı her iki kalçanıza eşit olarak dağıtmalı, belinizi ve sırtınızı dik tutmalısınız. Mümkünse şayet, sırt desteği olan ofis koltukları kullanmalı ya da ergonomi destek ürünleri ile sırtınızı dik tutacak şekilde gerekli önlemi almalısınız. Ayakta dururken başınız dik, göğsünüz ileride, karnınız hafif içe çekik olmalı.

Ofis koltuğunuzda kaykılarak oturmamalısınız.

Ofiste çalışırken tüm gün dik bir şekilde oturmak mümkün olmayabiliyor. Ofis koltuğunuzda zaman zaman öne, arkaya ve yanlara doğru kısa süreli oturuş şekilleri deneyebilirsiniz. Fakat kaykılarak oturmak denilen arkaya doğru eğilerek veya yaslanarak oturma şekli hem omuz, bel ve boyun sağlığı için, hem de görüntü açısından hoş olmayan bir şeydir. Ofiste omuz, bel ve boynunuzu rahatlatmak için kaykılarak oturmak yerine ara sıra ayağa kalkıp basit birkaç egzersiz yapmanız çok daha faydalı olacaktır.

Ofis koltuğunuzun yüksekliğini doğru ayarlamalısınız.

Ofis çalışanları gün içinde ofis koltukları üzerinde farklı yükseklik ayarları yapabiliyor. Ofis koltuğunuzun yüksekliğinin az veya çok olması boyun ağrılarına yol açabilir. Boyun sağlığı konusunda gerekli önlemler içinde ofis koltuğunuzun yüksekliğini doğru ayarlamaya dikkat etmelisiniz. Bu konuda ideal ölçü, ofis masanızın göğüs kafesinizin bitiş noktasıyla aynı hizada olmasıdır. Ofis koltuğunuz bu sınırın altında kaldığında omuzlarınız boynunuza fazla baskı uygular, üzerine çıktığında ise boyun kaslarınız fazla gerilir ve zamanla aşınır.

Koltuk veya kanepe kenarına başınızı yaslamamalısınız.

Akşamları eve gelip yemeğimizi yedikten sonra genellikle televizyon seyrederek vakit geçirmeyi tercih ediyoruz. Televizyon izlerken günlük yorgunluğumuzu üzerimizden atmak için koltuk veya kanepelere uzanabiliyoruz. Fakat, koltuk veya kanepe kenarına başımızı yasladığımızda boynumuz fena halde zorlanıyor. Hele bir de uykuya dalmışsak, uyandığımızda boynumuzun fena halde ağrıdığını hissedebiliyoruz. Boyun sağlığı konusunda olumsuz bir durumla karşılaşmamak için bu alışkanlıktan kurtulmalı, uzanarak televizyon izleyeceksek mutlaka boynumuzu destekleyen bir yastık kullanmalıyız. Ortopedik yastıklar bu konuda çok işe yarayabilir.

Boyun egzersizleri yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Boyun sağlığı konusunda egzersizlerin önemi büyük. Aslında çok basit hareketlerle boyun sağlığınızı koruyabilir, boyun ağrılarını önleyebilirsiniz. Gün içinde boyun hareket açıklığınızı ne kadar korursanız, boyun sağlığınızı o kadar iyi koruyabilirsiniz. Bunun için ortalama her 2 saatte bir 5-6 kez başınızı öne ve arkaya doğru hareket ettirebilirsiniz. Boynunuzu fazla zorlamadan, gidebildiği noktalara kadar bu hareketi yavaşça yapmanız yeterli.

Monitör uzaklığına dikkat etmelisiniz.

Monitörle aranızdaki mesafe 50 cm’in altına inmemeli. Yazıları okurken bu mesafenin altına iner veya üzerine fazla çıkarsanız, boyun kaslarınızda aşırı zorlama oluşur. Monitörünüz göz hizasında olmalı, tercihen biraz altta kalabilir. Ofiste çalışırken mümkün olduğunca sırtınızı koltuğunuza yaslamalı ve dik tutmaya çalışmalısınız. Sırtınız dik durduğu sürece boyun kaslarınızın aşırı zorlanmasını önler ve boyun sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Boynunuzu asla kütletmemelisiniz.

Halk arasında “kütletme” olarak tabir edilen zorlayıcı birtakım hareketler, boyun sağlığı üzerinde son derece olumsuz etkiler yaratabiliyor. Ancak alanında uzman fizyoterapistlerin yapabileceği bazı fizik terapi uygulamaları, bilgisiz kişilerin elinde yarardan çok zarar doğurabiliyor. Ofiste boynunuz ağrıdığı bir sırada ofis arkadaşınız bu işte ne kadar usta olduğunu anlatırsa anlatsın, asla boynunuzu “kütletme”sine izin vermemelisiniz. 3 günden uzun süren boyun ağrısı şikayetiniz için en doğru tedaviyi hekiminiz önerecektir.

Boyun sağlığı konusunda ayrıca, ağır kaldırmamaya dikkat etmeli, ideal kilonuzu korumalı, kaslarınıza fazla yüklenmemelisiniz. Omuz, el veya sırt çantanız vücut ağırlığınızın yüzde 15’ini geçmemeli. Gün içinde yeterince su tüketmeli, aşırı stres ve yorgunluktan uzak durmalısınız. Banyo yaptıktan sonra vücudunuzu iyice kurulamalı, boynunuz ıslak şekilde banyodan çıkmamalısınız. Soğuk ve rüzgarlı havalarda boynunuzu korumak için atkı veya fular gibi aksesuarlardan yararlanabilirsiniz.

Editörün Tavsiyesi: Doğadan Kuşburnu Bardak Poşet Çay

Kas ve eklem ağrıları karşısında bazı bitki çaylarının koruyucu ve önleyici etkileri olduğu bilinmekte. Özellikle de kuşburnu çayı, içerdiği bol miktarda C vitaminine ek olarak A, B kompeks, E ve K vitaminleri sayesinde kasları güçlendirmekte ve gevşemesini kolaylaştırmakta. Kuşburnu çayı ayrıca, düzenli olarak kullanıldığında kireçlenmeye bağlı ağrıların azalmasına da yardımcı olmakta. Bu bakımdan örneğin, Doğadan kuşburnu bardak poşet çay boyun sağlığı konusunda iyi bir seçim olabilir. Fakat bu ürünleri günde 2 bardaktan fazla tüketmemelisiniz. Ve tabii, bitki çaylarının bir tedavi şekli olmadığını, tedaviye yardımcı ürünler olduğunu unutmamalısınız. Ürün sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir