Bruno Bich’in Başarı Hikayesi

Fransız iş adamı Bruno Bich, babası Marcel Bich tarafından kurulan Bic markasını önce Amerika pazarında, ardından küresel pazarda lider konuma taşımak için büyük çabalar sarf etti. 1969 yılında bir finans kuruluşunda iş hayatına atılan Bruno Bich, 1975 yılında aile şirketi Bic‘in ABD’deki operasyonlarını yöneten Bic Corporation‘a satış ve pazarlama direktörü olarak giriş yaptı. 1983 yılında şirketin genel müdürlüğüne yükseldi, 10 yıl sonra Bic Group‘un CEO’su oldu. 2006 yılında Mario Guevara‘yı genel müdür olarak atarken icracı olmayan başkanlık görevini sürdürdü. 2018 yılında ise yönetim kurulu ve icra kurulu başkanlığı görevinden emekliye ayrıldı. 30 Mayıs 2021 tarihinde hayata veda eden Bruno Bich, babası Marcel Bich‘in izinde Bic markasının dünya pazarında gücüne güç kattı. Bruno Bich yönetiminde Bic‘in büyümesi hızlanırken Bic değerleri güçlendi. Bir Ofix Blog klasiği olan başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Bruno Bich‘in hayatından kesitler sunarak başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız. 

Bruno Bich kimdir?

Bruno Bich, 2 Ekim 1946 tarihinde Paris’te Bich ailesinin üçüncü çocuğu olarak dünyaya geldi. II. Dünya Savaşı’nın yaralarını sarmaya çalışan Paris’te babası Marcel Bich, yazı araç ve gereçleri alanında duyulan ihtiyaçları görüyor, dolma kalem parçaları ve diğer yazı gereçlerinin üretimini gerçekleştiriyordu. Ortağı Edouard Buffard ile birlikte Marcel Bich, henüz Nazi işgali sırasında Clichy’de fabrika kurmuştu. Nazi işgalinden yeni kurtulan Fransa’da Marcel Bich, yazı araç ve gereçlerinde yerli üretimin gelişmesini ve dışa bağımlılığın azalmasını istiyordu. Böyle bir dönemde dünyaya gelen Bruno Bich, babasının kalemlere olan tutkusunu yakından görüyor, yazı araç ve gereçlerine ilgi duymaya başlıyordu. Babası küçük Bruno‘nun iyi bir eğitim almasını istiyor, ileride işleri devralmasını ve büyütmesini bekliyordu. Lise eğitimini Sainte-Croix de Neuilly‘de tamamlayan Bruno Bich, üniversite eğitimi için ABD’ye gitti. New York University‘de aldığı pazarlama eğitimi, ileride babasının gurur duyacağı bir iş insanı haline gelmesine büyük katkı sağlayacaktı. 

1969 yılında üniversiteden mezun olan Bruno Bich‘in ilk iş deneyimi, Manhattan’da White Weld Company isimli bir yatırım bankasında başladı. Bankanın kurumsal finansman bölümünde yöneticilik dahil birçok görevde bulundu. 1970’li yıllar, Marcel Bich ve Bic markası için büyüme yıllarıydı. 1950 yılında Ladislao Biro‘dan satın alınan tükenmez kalem üretim hakkıyla birlikte Bic, yazı araç ve gereçleri alanında önemli bir güce ulaşmıştı. Bic‘in ürün gamı genişlerken dünyanın farklı coğrafyalarında fabrikalar kuruluyordu. 1954 yılından itibaren İtalya, Hollanda, Avusturya, İsviçre ve İspanya’da yeni yatırımları hayata geçiren Marcel Bich, işleri takip etmede zorluklar yaşıyordu. ABD pazarına 1958 yılında Waterman Pen Company‘yi satın alarak giriş yapan Marcel Bich, Bic‘in Amerika operasyonunu yönetebilecek en doğru ismin Bruno Bich olduğuna inanıyordu. 5 yıl boyunca White Weld Company‘de oğlunun kazandığı iş deneyimini yeterli gören Marcel Bich, 1975 yılında Bruno Bich‘in satış ve pazarlama direktörü olarak Bic Corporation‘a girişini sağladı. 

Bruno Bich ve Bic Corporation

Bic Corporation‘la birlikte Bruno Bich, kendisini büyük bir rekabet ortamında buldu. Daha önce çalıştığı finans kurumunun sessiz ve sakin atmosferine karşın Bic Corporation, Amerikan pazarında Bic‘in büyüyebilmesi için zorlu mücadelelerin planlamasının yapıldığı oldukça dinamik bir ortamdı. Bic‘in bir dünya markası olarak yalnızca yazı araç ve gereçleri alanında değil, diğer pek çok alanda da öncü olması gerektiğine inanan Marcel Bich, ABD pazarında tıraş bıçağı işinin oldukça kârlı bir iş olduğunu görmüştü. Fakat önlerinde çok güçlü bir rakip vardı. 1901 yılından beri Amerika’da tıraş bıçağı üreten Gillette, pazarın en büyük oyuncusuydu. Bu rekabette öne geçebilmek için Bic, dünyanın ilk tek parça tıraş bıçağını piyasaya sürmüştü. Bu işin tüm sorumluluğu ise satış ve pazarlama direktörlüğü görevine yeni başlayan Bruno Bich‘e aitti. Medyayla kurduğu ilişkiler, düzenlediği reklam kampanyaları ve kurduğu iş ilişkileri sayesinde Bruno Bich bu konuda önemli başarılar elde etti. 

1983 yılında Bruno Bich, Bic Corporation‘un genel müdürlüğü görevine getirildi. 1992 yılına kadar sürdürdüğü bu görev sırasında, şirketin Amerikan pazarında güçlenmesi için birbirinden önemli projeleri hayata geçirdi. Farklı tüketici alışkanlıklarının incelenmesine dayalı bu süreç, Bruno Bich için oldukça verimli bir süreçti. Tıraş bıçaklarını daha hafif ve ekonomik hale getirmek için sürdürülen çalışmalar, yalnızca Gillette ile rekabette değil, diğer alanlarda da önemli deneyimler kazandırdı. Marcel Bich‘in isteği üzerine satın alınan Tabur Marine markası ile Bic, bir taraftan da su sporları malzemeleri üretimi ve satışına başlamıştı. Amerika’da bu alanda dinamik bir pazar olduğunu gören Bruno Bich, satış ve pazarlama alanında kazandığı deneyimleri bu alana yansıttı. 1992 yılında kırtasiye grubunda ürün portföyünü genişletmek için Amerikan şerit düzeltici markası Wite-Out‘un satın alınması da Bruno Bich ve Bic Group açısından önemli bir deneyim oldu. Bu satın almayla birlikte Bic artık şerit düzeltici üretiminin yanı sıra grafit ve boya kalemi üretimine başladı. 

Bic Group CEO’su Bruno Bich

1993 yılında Bruno Bich, Bic Group‘un CEO’su oldu. 1 yıl sonra hayata veda eden Marcel Bich, Bic markasını büyütmek için yarım asır boyunca elinden geleni yapmış, Bic‘i dünya pazarında önemli bir konuma yükseltmişti. Marcel Bich‘in izinde Bruno Bich, Bic markasının büyümesini hızlandırmak için birbirinden önemli projeleri hayata geçirdi. Bu projeler içinde satın almalar yoluyla sağlanan başarılar önemli bir yer tutuyordu. 1997 yılında Sheaffer ve Tipp-Ex şirketlerinin satın alınması, Bic‘in büyümesinde önemli bir rol üstlendi. Yazı araç ve gereçleri alanının iki büyük oyuncusu olan bu şirketlerin satın alınması, Bic‘e yeni pazarlar kazandırdı. Lüks dolma kalem pazarında Sheaffer ile sağlanan başarılar, sıvı şerit düzeltici pazarında Tipp-Ex ile devam etti. Bic‘in kendi faaliyetlerini kurma ve geliştirme kapasitesi de Bruno Bich yönetiminde hızla arttı. Pazarın yüzde 32’sinin gelişmekte olan ülkelerden oluştuğunu gören Bruno Bich, daha önce Marcel Bich‘in uzak durduğu pazarlarda çok önemli yatırımları hayata geçirdi. 

CEO’luk görevi sırasında Bruno Bich, Bic‘in net satışlarının yüzde 40’tan fazlasının gelişmekte olan ülkeler pazarından elde edilmesi şeklinde bir hedef koydu. Bu hedef içinde Asya ve Ortadoğu pazarlarında yapılacak yatırımlar kritik bir öneme sahipti. Bunların yanı sıra Afrika pazarı da Bic için önemli bir pazar haline geldi. Tunus’ta gerçekleştirilen yatırımlar, Bic‘in Afrika pazarında emin adımlarla büyümesini olanaklı kıldı. Asya’da büyümenin merkez üssü ise Singapur olarak belirlendi. 2006 yılında Bruno Bich, şirket yönetiminde revizyona gitti ve genel müdürlük görevini Mario Guevara‘ya bıraktı. Kendisi icracı olmayan başkanlık görevini sürdürdü. 2011 yılında yeni bir iş kolu olarak mobil güç kaynakları alanına yatırım kararı alındı. Fransız Alternatif Enerji ve Atom Enerjisi Kurumu ile bazı ortak projeler geliştirildi. 2018 yılında Bruno Bich, yönetim kurulu ve icra kurulu başkanlığı görevinden emekliye ayrıldı. 30 Mayıs 2021 tarihinde hayata veda edinceye kadar zamanının büyük bir bölümünü sosyal etkinliklerle ve deneyimlerini insanlarla paylaşarak geçirdi. 

Ofix dostu Bic ürünleri Ofix.com’da!

Bruno Bich‘in hayatından kesitler sunarak başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com‘un verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği Bic tükenmez kalemlerinden ilk üçte yer alanları kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Bic Round Stick Tükenmez Kalem 1.0 mm 60 Adet – Mavi

Listemizin ilk sırasında, Bic Round Stick tükenmez kalem 1.0 mm 60 adet – mavi var. Paket içi miktarı 60 adet olan bu ürünler, 1.0 mm uç kalınlığına sahip. Yağ bazlı kaliteli mürekkebiyle hızlı ve kolay yazı yazma imkanı sunan bu ürünlerin plastik gövdesi oldukça dayanıklı. Özellikle de kalabalık ofisler için en ideal tükenmez kalemlerden biri olan bu ürünler için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. 

Bic Round Stick Tükenmez Kalem 1.0 mm 60 Adet – Siyah

Listemizin ikinci sırasında, Bic Round Stick tükenmez kalem 1.0 mm 60 adet – siyah var. Paket içi miktarı 60 adet olan bu ürünler siyah renkli olup diğer kalemlerle aynı özelliklere sahip. Renk tercihiniz siyah ise bu ürünleri tercih edebilirsiniz. Ofislerde en çok kullanılan tükenmez kalemlerin renk sıralamasında siyah ikinci sırada yer alıyor. Bu ürünler için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. 

Bic Round Stick Tükenmez Kalem 1.0 mm 60 Adet – Kırmızı

Listemizin üçüncü sırasında, Bic Round Stick tükenmez kalem 1.0 mm 60 adet – kırmızı var. Paket içi miktarı 60 adet olan bu ürünler ise kırmızı renkli olup diğer kalemlerle aynı özelliklere sahip. Renk tercihiniz kırmızı ise bu ürünleri tercih edebilirsiniz. Ofislerde kırmızı renkli tükenmez kalemler daha çok vurgu ve işaretleme yapmak için tercih ediliyor. Bu ürünler için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz. 

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Bic ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımızın her gününün bir başarı hikayesi ile geçmesini diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir