Bulaşık makinesi neden temiz yıkamaz?

Hangi marka olursa olsun tüm bulaşık makineleri, bulaşıkları temiz şekilde yıkamak için tasarlanır. Doğru şekilde kullanıldığında tüm bulaşık makineleri bulaşık temizliği konusunda başarılı sonuçlar verir. Bulaşık makineleri arasında kapasite, program çeşitliliği, enerji sarfiyatı, iç ve dış tasarım özellikleri bakımından çeşitli farklılıklar vardır. Aslına bakarsanız bu farklılıklar bulaşık temizliği konusunda önemli bir fark yaratmaz. Oysa bulaşık makinesi kullanıcılarının yaptığı çeşitli hatalar, bulaşık makinesinin temiz yıkamamasına neden olur. Bu hataların neler olduğunu bilirseniz, gerekli önlemleri alır ve bulaşık makinenizin temizlik kalitesini arttırırsınız. Aksi takdirde ne yazık ki son teknoloji ürünü bulaşık makineleri bile bulaşık temizliğinde yetersiz kalabilir. Bu bağlamda bulaşık makinesi neden güzel yıkamaz diye merak ediyor olabilirsiniz. Bulaşık makinenizin temiz yıkamadığından şikayet ediyorsanız, makinenizin veya deterjan ya da parlatıcınızın markasını değiştirmeden önce kullanım şekillerinizi gözden geçirmenizde yarar var. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, bulaşık makinesi neden temiz yıkamaz konusunu ele alacağız. 

Tıkalı Fıskiyeler

Bulaşık makinesi neden temiz yıkamaz diye merak edenlerin en çok dikkat etmeleri gereken konuların başında fıskiye tıkanıklığı geliyor. Bulaşık makinelerinin temizlik kalitesini etkileyen farklı pek çok konu vardır. Bunlardan en önemlisi fıskiyelerdir. Nitekim fıskiyelerde gerçekleşen en küçük bir tıkanıklık bulaşık makinesinin temizlik kalitesini düşürür. Bulaşıkları her yıkamada pırıl pırıl yapmak istiyorsanız fıskiyelerin açık olduğundan emin olmalısınız. Oysa gerçekte çok az kullanıcı fıskiyelerin tıkalı olup olmadığını kontrol eder. Üstelik “Bulaşık makinesi neden temiz yıkamaz?” sorusu, bulaşık makinesinin bulaşıkları kirli bırakma nedeninin makineden kaynaklandığını düşündürür. Ne var ki hangi marka bulaşık makinesi kullanırsanız kullanın, fıskiyeler zamanla tıkanır. Fıskiye tıkanıklığı bazen sudaki kireçten kaynaklanır. Bazı durumlarda ise yemek artıkları nedeniyle meydana gelir. Nedeni ne olursa olsun, bulaşık makinenizin temizlik kalitesini arttırmak için fıskiyelerin tıkalı olup olmadığını zaman zaman kontrol etmelisiniz. Eğer bulaşık makinesi temizlik ve bakımı işlerinizi aksatmazsanız tıkalı fıskiye sorunuyla zaten hiç karşılaşmazsınız. 

Sudaki Kireç Miktarı

Ülkemizde pek çok bölgede şebeke suları kireç bakımından gerekli niteliklere sahip değil. Kullandığınız şebeke suyunda kireç miktarı yüksekse bulaşık makinenizin temizlik kalitesinin düşük olması mümkündür. Bu bağlamda bulaşık makinesi üstü neden temiz yıkamaz diye merak ediyor olabilirsiniz. Bunun en önemli nedeni sudaki kireç miktarıdır. Bulaşık makinesi neden temiz yıkamaz diye merak edenler, genellikle iyi bir parlatıcıyla bu sorunu çözmenin mümkün olduğuna inanır. Oysa kireç miktarı yüksek şebeke suları nedeniyle en iyi parlatıcılar bile bazı durumlarda yetersiz kalır. Bulaşık makinesi parlatıcısı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler arasında sudaki kireç miktarı önemli bir konudur. Bulunduğunuz bölgede şebeke sularının kireç derecesi yüksekse, makinenizde parlatıcı ayarları konusunda gerekli değişimi mutlaka sağlamalısınız. Bulaşık makinelerinin fabrika ayarlarında parlatıcı derecesi genellikle 5 olarak sabittir. Yoğunluğun sert olduğu bölgelerde parlatıcı derecesinin 6 olması gerekir. Buna rağmen başarılı sonuç alamıyorsanız bulaşık makinesi kireç çözücüsü kullanmak doğru bir yöntem olur. 

Filtre ve Süzgeçteki Yağ Lekeleri

Bulaşık makinesi neden temiz yıkamaz diye merak edenlerin dikkat etmeleri gereken konulardan biri de filtre ve süzgeçteki yağ lekeleridir. Tüm bulaşık makinelerinde filtre ve süzgeçte zaman içinde yağ lekeleri birikir. Makinenizin filtre ve süzgecini düzenli şekilde temizlerseniz bu kısımdaki yağlanmaya karşı önlem almanız mümkün olur. Hangi marka bulaşık makinesi deterjanı kullanırsanız kullanın, yemeklerdeki yağ kalıntıları zamanla filtre ve süzgeçte yağ lekeleri meydana getirir. Makine içinde temiz su dolaşımını engelleyen yağ lekeleri, bulaşıkların kirli kalmasına neden olur. Bulaşık makinesi neden bulaşıkları temiz yıkamaz diye merak edenler, iyi bir yağ çözücü ile bu kısımlarda temizlik sağlamalı. Oysa gerçekte çok az kullanıcı bu kısımları yağ çözücüyle temizlemekte. Günümüzde bulaşık makineleri artık bir standart haline geldi. 30 yıl öncesine kadar bulaşık makinesi kullanmak lüks kategorisine giriyordu. Oysa günümüzde bulaşık makinesi kullanmayan ev pek kalmadı. Fakat bulaşık makinesini doğru kullanmak konusunda farkındalıklar yeterince hızlı ilerlemiyor. 

Makine Parçalarını Temizlememe

Bulaşık makinelerinde çıkarılabilir bazı parçalar mevcuttur. Nitekim alt ve üst sepet, çatal bıçak sepeti, püskürtme kolları ve tuz kabı modüler kısımlardır. Bulaşık makinelerinde bu kısımlar bazen kirli kalır. Özellikle sepet kenarları zaman içinde yemek kalıntıları nedeniyle kir ve kötü kokuya sebep olur. Ayrıca bulaşık makinesi tuzu için stok kabı da kir bakımından sorunlu bir bölümdür. Bu kısmı temizlemek çoğu zaman makinenin tuzu bittiğinde akla gelir. Makinenizden bulaşıkları çıkardığınızda bulaşıklarda kir görüyorsanız bu size birçok ipucu verir. Nitekim bulaşık makinesi neden temiz yıkamaz diye merak edenler bu ipuçlarını mutlaka değerlendirmeli. Bulaşıklarınız kirli kalmışsa, bunun bir ya da birkaç nedeninin olması mümkündür. Bu neden belki alt ve üst sepet kenarlarında biriken kirlerdir. Belki stok kabını kaplayan yemek kalıntılarıdır. Nedenleri bulur ve makine parçalarını temiz tutarsanız bulaşık makinesinin temiz yıkamama sorunu ile pek karşılaşmazsınız. Bazı durumlarda basit bir temizlik süngeri bile sorunu çözmek için yeterlidir. 

Makine İçinde Yanlış Alan Kullanımı

Bulaşık makinesi neden temiz yıkamaz diye merak edenlerin dikkat etmeleri gereken konulardan biri de makine içinde yanlış alan kullanımıdır. Bulaşık makinelerinde alan verimliliği çok önemli bir konudur. Nitekim bulaşık makinenizi yeterince dolmadan çalıştırırsanız su, deterjan ve enerji israfı yapmış olursunuz. Ancak tam kapasitede kullanmak adına bulaşıkları yanlış yerleştirdiğinizde durum değişir. “Bulaşık makinesi niye temiz yıkamaz?” sorusu bazı durumlarda makine içi alan kullanımıyla ilgili yanlışlara işaret eder. Bu durum, yanlış kullanım şekilleri arasında en yaygın olanlarından biridir. Hatta kullanıcıların bulaşık makinesi markasını değiştirmelerine bile yol açar. Makinenizde doğru alan kullanımı hakkında en kapsamlı bilgileri kullanım kılavuzunda bulursunuz. Makinenizi doğru alan kullanımıyla çalıştırdığınızda bulaşık makinesi neden iyi yıkamaz diye düşünmenize gerek kalmaz. Doğru alan kullanımı aynı zamanda da bulaşık makinesinde tasarruf yöntemleri bağlamında avantaj sağlar. Aksi durumda ne yazık ki makineniz iyi temizlemez. Bu nedenle bulaşıklarınızı tekrar yıkamak zorunda kalır ve israfa yol açarsınız. 

Yemek Artıklarını Makineye Taşımak

Günümüzde bulaşık makinesi deterjanları eskiye oranla çok daha güçlü etkilere sahip. Bulaşık makinesinin icadı gerçekten de bulaşık yıkama şeklinde tarihi bir dönüşüme imza attı. Zaman içinde deterjan endüstrisi çok büyük ilerlemeler kaydetti. Günümüzde artık sudan geçirmeye bile gerek olmadan bulaşık makinesi deterjanları başarılı sonuçlar veriyor. Hatta ön yıkama programına da gerek olmadan bulaşıklar temizleniyor. Ne var ki bu durumu abartıp bulaşıklarınızı yemek artıklarıyla birlikte makineye yerleştirmemelisiniz. Bu durumda yemek artıkları makine içinde kirliliğe yol açar. Makine içindeki suyun hareketiyle birlikte yemek artıkları bulaşıkların üzerinde kalmayı sürdürür. Aslına bakarsanız, yemek artıkları için geri dönüşüm kutularını kullanmak gerekir. Ancak bu konuda da ülkemizde henüz yeterli düzeye ulaştığımızı söylememiz güç. Bulaşık makinenize koyacağınız bulaşıkları öncelikle yemek artıklarından arındırmalısınız. Ardından sudan geçirmeye gerek olmadan makineye yerleştirmeniz mümkün. Böylelikle bulaşık makinesi neden temiz yıkamaz konusunda daha başarılı sonuçlara ulaşırsınız. 

Bulaşık makinesi neden temiz yıkamaz konusunu ele aldığımız bu yazımızı küçük bir hatırlatmayla tamamlamak istiyoruz. Online ofis marketiniz Ofix.com, ofislerin en çok sipariş verdiği temizlik sarf malzemelerine uygun fiyat avantajıyla sahip olma fırsatı sunuyor. Sitemizde satışı devam eden tüm bulaşık yıkama ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz. Kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için ise burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir