Bulaşık makinesi parlatıcısı kullanırken nelere dikkat etmek gerekir?

Bulaşıkları temizlemek için kullandığımız bulaşık makineleri evlerde, yemekhanelerde, kafe ve restoranlarda büyük bir kolaylık sağlıyor. Bulaşık makinesini doğru şekilde kullandığımızda bir taraftan bulaşık temizliğini hızlı ve kolay hale getiriyoruz. Bir taraftan da ekonomik bakımdan avantaj elde ediyoruz. Çünkü bulaşık makinesi kullanmak verimlilik ve tasarruf açısından oldukça faydalıdır. Fakat bulaşık makinesi kullanırken bazı konulara dikkat etmediğimizde ortaya çıkan sonuç bizi memnun etmeyebiliyor. Bu bağlamda özellikle bulaşık makinesi parlatıcısı kullanımı önemli bir konudur. Bulaşık parlatıcı çeşitlerini doğru ve uygun şekilde kullanmazsanız bulaşıklarınız ışıl ışıl bir görünüme sahip olmaz. Özellikle çatal, kaşık, bıçak gibi metal araçlarınızda mat bir görüntü oluşur. Cam eşyalarınızın görüntüsü de istediğiniz gibi olmaz. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, bulaşık makinesi parlatıcısı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Bu bilgileri dikkate alırsanız bulaşıklarınız ışıl ışıl bir görünüm kazanır. Bu da bulaşıklarınızı tekrar yıkama ihtiyacından sizi kurtarır. 

Bulaşık makinenizi parlatıcı koymadan çalıştırmamalısınız.

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki, bulaşık makinesi parlatıcısının çok önemli bir görevi vardır. Bu görev, bulaşık makinesindeki suyun yüzeydeki gerilimini azaltmaktır. Nitekim bulaşık parlatıcısı çeşitlerinde yüzey gerilimini azaltan özel maddeler vardır. Parlatıcı bulaşıklara temas ettiğinde, suyun yüzeyde tutunmasını önler. Böylelikle makine içindeki su, bulaşıkların yüzeyinde damlalar halinde birikmez. Yüzeyde tutunamayacağı için akıp gidecek olan su iz bırakmaz. İyi bir bulaşık makinesi parlatıcısı, bulaşıkların üzerindeki suyun akışkan hale gelmesini sağlar. Bu sayede yüzeyde su lekelerinin oluşmasına izin vermez. Yüzeyde su tutunamayacağı için kurutma işlemi de kusursuz şekilde gerçekleşir. Su kalıntılarının yüzeyden tam olarak akıp gitmesi, kurutma işlemini iz bırakmadan tamamlamayı sağlar. Böylelikle bulaşıklar ışıl ışıl bir görünüm kazanır. Oysa bulaşık makinesi parlatıcısı kaliteli değilse veya yetersizse bu sonuçlar oluşmaz. Bulaşıklarda kalan su parçacıkları, kurutma işlemi sırasında iz ve leke oluşmasına neden olur. Özellikle cam eşyalar ve metal araçlarda bu durum daha yaygındır. 

Bulaşık makinesi parlatıcısı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler içinde ilk olarak parlatıcı kullanmanın önemini akılda tutmalısınız. Mutfak araç ve gereçlerinin temizliği ve hijyeni birçok bakımdan önemli bir konudur. Fakat temizlik ve hijyenin yanı sıra bunların görüntüsü de önemlidir. Nitekim yemek yemek, su içmek, içecek tüketmek için kullandığımız araç ve gereçlerin sadece temiz ve hijyenik olması yetmez. Pırıl pırıl bir görünüme sahip olmasını da önemseriz. Örneğin misafirinize çay ikram etmek istediğinizde bardağın üzerinde su lekelerinin olması hoş bir durum değildir. Makinenizi eğer parlatıcı koymadan çalıştırırsanız cam bardaklarda su lekeleri ile karşılaşmanız kaçınılmaz hale gelir. Mutfak eşyalarının şık ve tertemiz bir görünüme sahip olması, evlerde ve işyerlerinde ilgili kişilerin işlerine gösterdiği özenin bir yansımasıdır. Dolayısıyla bulaşıklarınızın temiz ve lekesiz görünmesi için bulaşık makinesi parlatıcısı kullanmanız şarttır. Temiz ve pırıl pırıl bir görünüme sahip mutfak eşyaları için bulaşık makinesi parlatıcısı kullanımına mutlaka dikkat etmelisiniz. 

Parlatıcıyı makinenizin parlatıcı haznesine koymalısınız.

Hangi markanın hangi model bulaşık makinesini kullanırsanız kullanın, makinenin deterjan haznesinin yanında parlatıcı haznesi mutlaka vardır. Makinenizin kapağının iç yüzeyinde deterjan ve parlatıcı haznesi yer alır. Eğer hepsi bir arada tabletlerinden kullanmıyorsanız, deterjanı deterjan haznesine koymanız gerekir. Parlatıcı haznesi ise parlatıcı koymak içindir. Bulaşık makinelerinde parlatıcı haznesi bulaşık yıkama süresince parlatıcıdan etkin şekilde yararlanmayı sağlar. Parlatıcıyı başka bir kısımda kullanmanız durumunda istediğiniz sonuçları alamazsınız. Bulaşık makineleri ülkemizde henüz yeterince yaygın değilken bulaşıkların üzerine parlatıcı dökmek gibi uygulamalara zaman zaman rastlıyorduk. Oysa bu kullanım şekillerinin bulaşıklara bir faydası yok. Üstelik suyla birlikte akıp gidecekleri için israfa neden oldukları da bir gerçek. Bulaşık makinesi parlatıcısı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler içinde parlatıcı haznesini doğru şekilde kullanmaya önem vermelisiniz. Diğer kullanım şekilleri bir taraftan bulaşıklarda iz kalmasını engelleyemez. Bir taraftan da israfa yol açar. 

Parlatıcı miktarına dikkat etmelisiniz.

Bulaşık makinesi parlatıcısı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler içinde parlatıcı miktarı da önemli bir konudur. Ne tür bir bulaşık makinesi kullanırsanız kullanın, makinenizin parlatıcı kullanımıyla ilgili bazı sınırları vardır. Bu sınırlar bir taraftan parlatıcının işlevini yerine getirmesini sağlar. Bir taraftan da gereksiz kullanımları önler. Bulaşık makinesi parlatıcısı kullanırken bu sınırlara mutlaka dikkat etmelisiniz. Gereğinden fazla parlatıcı kullanmanız durumunda ürünler yeterince arıtılmaz. Bunun sonucunda makineden çıkardığınız mutfak eşyalarınızın üzerinde mavimsi bir görüntü oluşur. Bu görüntüyü özellikle metal ve cam mutfak eşyalarınızda görebilirsiniz. Bunların yüzeyine temas ettiğinizde kimyasal maddeler vücudunuza girer. Ayrıca makinenizde de lekeler oluşur. Diğer taraftan, gereğinden az miktarda parlatıcı kullanmanız durumunda bulaşık makinesi parlatıcısı işlevini yerine getiremez. Dolayısıyla, parlatıcı kullandığınız halde bulaşıklarınızda su lekesiyle karşılaşıyorsanız miktar konusunda farkındalıklarınızı arttırmanız gerekir. Aksi durumda ne yazık ki bulaşıklarınız yeterince temizlenmediği sonucunu yaratır. 

Parlatıcı derecesini doğru ayarlamalısınız.

Bulaşık makinenize parlatıcı koyduktan sonra parlatıcı derecesine dikkat etmeyi de ihmal etmeyin. Nitekim tertemiz ve pırıl pırıl bir görünüme sahip mutfak eşyalarına ulaşmak için parlatıcı derecesi de önemli bir konudur. Parlatıcıyı koymak için öncelikle makinenizin parlatıcı haznesini açın. Bu hazneye, maksimum çizgisini geçmeyecek şekilde parlatıcıyı koyun. Hazneyi kapattıktan sonra parlatıcı derecesini ayarlayın. Normal şartlar altında parlatıcı derecesi 0 ile 6 arasında değişir. Günümüzde birçok bulaşık makinesinde parlatıcı derecesi fabrika ayarlarında 5 olarak ayarlanmıştır. Ancak kullandığınız şebeke suyunun sertlik derecesi, parlatıcının kalitesi ve diğer nedenlerden dolayı parlatıcı derecesini değiştirmeniz gerekebilir. Doğru miktarda ve kaliteli bir parlatıcı kullandığınız halde yüzeyde iz oluşuyorsa şebeke suyunuzun sertlik derecesi iz oluşmasına sebep olmuş olabilir. Bu durumda parlatıcı derecesini 4 veya 3’e getirebilirsiniz. Bununla birlikte, parlatıcı derecesi ile miktarın aynı şey olmadığını unutmamalısınız. Bu gibi durumlarda daha az parlatıcı kullanmak yüzeyde daha fazla iz oluşmasına neden olur. 

Bulaşık makinesi parlatıcısı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler içinde bazen parlatıcı derecesini 6’ya çıkarmak da gerekir. Bunun nedeni şebeke suyunun sertlik derecesidir. Çünkü kireç miktarı yüksek şebeke suları karşısında parlatıcı çeşitleri bazen yetersiz kalır. Bunun sonucunda yüzeye yeterince nüfuz edemez. Ve su izlerini engelleyemez. Bu gibi durumlarda da yine parlatıcı miktarını kesinlikle arttırmamalısınız. Nitekim parlatıcı miktarı, makinenizin içindeki bulaşık miktarıyla ilgili bir konudur. Makineniz tam dolmuşsa, parlatıcı haznesini de maksimum çizgisine kadar doldurmalısınız. Oysa şebeke suyunuz çok sertse parlatıcı derecesini 6’ya getirmelisiniz. Bunu yaptığınız halde parlatıcıdan istediğiniz sonucu alamıyorsanız başka bir markanın ürününü kullanmak iyi bir seçimdir. Bazen piyasada çokça reklamı yapılan ürünler bile sert şebeke suları karşısında yetersiz kalabilir. Bu gibi durumlarda miktarı arttırmak bir taraftan israfa yol açar. Bir taraftan da yüzeyde mavimsi bir görüntü oluşturur. Normal şartlar altında parlatıcı derecesini 3’ün altına indirmek için ise bir sebep yoktur. 

Taşan parlatıcıyı temizlemelisiniz.

Bulaşık makinesi parlatıcısı kullanırken en sık yapılan hatalardan biri parlatıcıyı hazneden taşırmaktır. Taşmanın miktarı ne olursa olsun aslında bu tür durumlarda az veya çok israf oluşur. Dahası, taşan parlatıcı makine içinde fazlaca köpük oluşturur. Bulaşık makinesi parlatıcısı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler içinde parlatıcıyı hızlıca dökmekten kaçınmalısınız. Dökme işlemi zaten fazla süren bir iş değildir. Bu yüzden aslında acele etmenize gerek yoktur. Eğer taşma durumu oluşmuşsa makineyi çalıştırmadan önce taşan kısmı mutlaka temizlemelisiniz. “Nasıl olsa makineye su girecek, kendisi çıkar” şeklinde bir düşünce doğru değildir. Bu doğru olsaydı zaten bulaşık makinesi parlatıcısı için ayrı bir hazne kullanmaya gerek kalmazdı. Bu haznenin amacı, parlatıcıyı doğru zamanda ve doğru şekilde kullanmaktır. Taşan parlatıcılar doğru parlatıcı kullanımını önler ve bulaşıklara zarar verir. Nitekim taşan parlatıcı da bulaşıkların üzerinde mavimsi bir görüntü oluşturur. 

Bulaşıkları doğru yerleştirdiğinizden emin olmalısınız.

Bulaşık makinesi kullanırken en sık yapılan bir başka hata da bulaşıkları makineye özensizce yerleştirmektir. Bulaşıkları makinenize adeta gelişigüzel yerleştirirseniz su ve deterjanın yanı sıra parlatıcı da etkinsiz kalır. Bulaşıkları makineye doğru yerleştirmek bu yüzden önemli bir konudur. Makineyi tam dolmadan çalıştırmamak bulaşık makinesinde tasarruf yöntemleri bağlamında etkin bir yöntemdir. Ancak bununla birlikte bulaşıkların yerleşim şekli de önemlidir. Gerek üst sepet olsun, gerekse alt sepette tüm bulaşıklar düzgün şekilde yer almalı. Püskürtme kolları sorunsuz şekilde dönmeli. Su yumuşatıcı bölümü işlevini yerine getirmeli. Çatal rafı püskürtme kolunu engellememeli. Eğer tablet deterjan kullanıyorsanız, bulaşıklarınızın üzerinde kalıntı kalmaması için bu konulara daha fazla dikkat etmelisiniz. Çünkü makinenizde bulaşıklar düzgün yerleşmezse kapaktaki hazneler işlevini tam olarak yerine getiremez. Bulaşıkları makinenize doğru şekilde yerleştirmek için dilerseniz ürünün kullanım kılavuzuna bakabilirsiniz. Özellikle kısa programlarda bazı ihmaller daha fazla su, deterjan ve parlatıcı kullanmaya yol açıyor. 

Hepsi bir arada ürünleri hayal kırıklığı yaratabilir.

Deterjan sanayisinde yaşanan gelişmeler sayesinde günümüzde birçok markanın hepsi bir arada ürünlerini piyasada bulmak mümkün. Bunlar içinde bazıları beklentilerinizi çok iyi karşılayabilir. Ancak bazılarının çok kötü sonuçlar vermesi de mümkündür. Bulaşık makinelerinde temizlik için farklı temizlik maddelerine ihtiyaç vardır. Bunların başında şüphesiz ki bulaşık makinesi deterjanı gelir. İyi bir bulaşık makinesi deterjanı, zorlu yemek kalıntılarını bile kolayca çıkarır. Ancak bu yeterli değildir. Bulaşık makinesinin en iyi performansı vermesi için özel parlatıcı ve tuza da ihtiyacı vardır. Hepsi bir arada çeşitleri söz konusu olduğunda piyasada iyi ürünlerin yanı sıra kötü ürünlerin de olabileceğini unutmamalısınız. Artan rekabet koşulları içinde bazı markaların maliyeti düşürmek için parlatıcı ve tuz kalitesini düşürmesi mümkündür. Kullandığınız hepsi bir arada ürünü beklentilerinizi karşılamıyorsa bu konudaki görüş ve düşüncelerinizi paylaşmanızda yarar var. İlgili markaya ve satış kanallarına yapacağınız geri dönüşler, standartlara aykırı ürünlerin piyasadan elenmesine katkı sağlar. 

Markasız ürünlerden uzak durmalısınız.

Bulaşık makinesi parlatıcısı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler içinde markalı ürünler daha iyi bir seçimdir. Oysa özellikle endüstriyel ortamlarda markasız ürünlerin de kullanıldığını maalesef görmekteyiz. Bulaşık makinesi parlatıcıları konusunda piyasada geniş bir çeşitlilik mevcut. Aslına bakarsanız, markalı ürünlerin formülleri aşağı yukarı birbirine benzer. Ancak markasız ürünlere sıra geldiğinde durum değişir. Nitekim endüstriyel ortamlar için üretilen bazı ürünlerde, fiyat avantajı sağlamak adına farklı kimyasal bileşikler kullanılabilmekte. Büyük otel ve restoranlar için markasız ve ucuz ürünler daha cazip görünebilir. Oysa bu ürünler sadece su izi bakımından değil, sağlık bakımından da riskli sonuçlar yaratır. Markasız ürünlerdeki kimyasal maddelerin yıkama sırasında yeterince arıtıldığından emin olamazsınız. Yüzeyde kalan kimyasal maddeler cildinize temas yoluyla geçince sağlık riskleri yaratır. Oysa markalı ürünlerde hiçbir marka sahibi, bu gibi durumlara kayıtsız kalamaz. İz bırakmayan ve kaliteli bir bulaşık makinesi parlatıcısı arıyorsanız mutlaka markalı ürünleri tercih etmelisiniz. 

Makinenizi temizlemeyi ihmal etmemelisiniz.

Bulaşık makinesi parlatıcısı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler içinde önemli konulardan biri de bulaşık makinesi temizliği konusudur. Bu konu da maalesef ülkemizde çokça ihmal edilmekte. Bulaşık yıkarken makinenin de nasıl olsa temizlendiği düşünüldüğü için bulaşık makinesini temizlemek pek akla gelmiyor. Oysa makinenin sepet kenarları kirli kalabilir. Su püskürtme kollarında yemek kalıntılarının birikmesi mümkündür. Tuz kabı ise genellikle en kirli kalan kısımdır. Bulaşık makinenizi temiz tutmazsanız deterjan ve parlatıcı yetersiz kalır. Özellikle püskürtme kolları tıkalıysa bulaşıklara yeterince su temas etmez. Bu gibi durumlarda akla çoğu zaman marka değişimi gelir. Gerçekten çok az kullanıcı, bulaşık makinesinin püskürtme kollarının temiz olup olmadığını kontrol eder. Oysa bu kısımlar temiz değilse alacağınız yeni ürünlerin de faydası olmaz. Püskürtme kolları yeterince su püskürtmüyorsa bulaşıkların üzerinde mavimsi bir görüntü oluşur. Yemek kalıntıları ve su izleri nedeniyle makinenizi tekrar çalıştırmanız gerekir. Ki bu da israf demektir. 

Ofiste yoksa Ofix’te var!

Bulaşık makinesi parlatıcısı kullanırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı küçük bir hatırlatmayla tamamlamak istiyoruz. Online ofis marketiniz Ofix.com, ofislerin en çok sipariş verdiği bulaşık yıkama ürünlerine uygun fiyat avantajıyla sahip olma fırsatı sunuyor. Sitemizde satışı devam eden tüm bulaşık yıkama ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz. Kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için de burayı tıklayabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir