Bulaşık süngeri kullanırken nelere dikkat etmek gerekir?

Bulaşık deterjanı ve diğer temizlik ürünlerini uygularken en sık kullandığımız araçlardan biri şüphesiz ki bulaşık süngeridir. Bulaşık yıkamanın yanı sıra tezgah ve lavabo temizliği, banyo ve küvet temizliği, fayans ve derz temizliği gibi temizlik işlerinde de çoğu zaman bulaşık süngerlerini kullanıyoruz. Ne var ki bulaşık ve leke temizliğinde hızlı ve etkin çözümler sunan bulaşık süngerleri çeşitli nedenlerden dolayı zarar görebiliyor. Bunun sonucunda kullanım süreleri daha kısa zamanda bitebiliyor. Bulaşık süngerinin hafif bir yapıda olması, diğer temizlik ürünlerine karşı en önemli avantajlarından biridir. Ancak bu durum, bulaşık süngerinin yanlış kullanım şekillerine karşı dayanıklılığını azaltmakta. Bulaşık süngeri kullanırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında göstereceğiniz özen, bu ürünleri daha verimli kullanmanızı sağlar. Bu bir taraftan bulaşık temizliği masraflarınızda tasarruf sağlar. Bir taraftan da eşyalarınızın ve yüzeylerin zarar görmesini önler. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, bulaşık süngeri kullanırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

İhtiyaçlarınıza cevap veren bir ürün seçmelisiniz.

Bulaşık süngeri denildiğinde birçok kişinin aklına sarı-yeşil renkli, yeşil kısmı tırtıklı bulaşık süngerleri geliyor. Oluklu bulaşık süngeri olarak da bilinen bu ürünler piyasada geniş bir kullanıcı kitlesine hitap etmekte. Ancak bunların yanı sıra deterjan hazneli bulaşık süngeri, selülozik bulaşık süngeri, tel sünger gibi farklı pek çok ürün çeşidi mevcut. Bu ürün çeşitlerinin her birinin kendine özgü birtakım avantajları ve kullanım kolaylıkları var. Eğer basit bulaşık ve temizlik işlerinde kullanacaksanız oluklu bulaşık süngerleri ihtiyaçlarınızı karşılayabilir. Ancak oluklu süngerleri yetersiz buluyorsanız diğer ürün çeşitleriyle ihtiyaçlarınızı pratik şekilde karşılayabilirsiniz. Bulaşık süngeri kullanırken dikkat edilmesi gerekenler içinde ilk olarak doğru ürün seçimine özen göstermelisiniz. Seçtiğiniz ürün ihtiyaçlarınızı karşılamada yetersiz kalıyorsa süngere gereğinden fazla baskı uygulamak durumunda kalabilirsiniz. Bu bir taraftan süngerin kullanım ömrünü azaltır. Bir taraftan da daha fazla deterjan harcamanıza neden olur. İhtiyaçlarınıza uygun ürün seçerseniz bu gibi durumlarla karşılaşmazsınız. 

Bulaşık süngeri markaları piyasaya renk renk, çeşit çeşit ürün sunmakta. Renkli bulaşık süngeri çeşitleri evde veya ofiste elde bulaşık yıkamak gerektiğinde pratik çözümler sunar. Aynı zamanda da bulaşık yıkanan yerde hoş bir görüntü yaratır. Bulaşık süngerleri genellikle mutfakta bulaşık yıkarken kullanılır. Ancak bunun yanı sıra başka pek çok ortamda da temizlik işlerinde bulaşık süngerlerine ihtiyaç vardır. Bulaşık süngeri alırken öncelikle ihtiyaçlarınızı gözetirseniz doğru ürünü daha kolay seçebilirsiniz. Örneğin fazla bulaşık yıkanan ortamlarda deterjan hazneli bulaşık süngerlerinin daha pratik bir çözüm olması mümkündür. Çünkü bu ürünler sayesinde deterjan kullanımı ve ovma işlemini bir arada yapabilirsiniz. Bulaşık yıkarken doğal ürünleri tercih ediyorsanız selülozik bulaşık süngerleri tam size göredir. Bu ürünler tümüyle bitkisel bazlı fiberlerden üretilmekte. Dayanıklılık konusunda da daha avantajlı. Ancak bu ürünlerin maliyeti daha yüksektir. Basit bulaşık ve temizlik işlerinde ise oluklu bulaşık süngerleri maliyet bakımından daha avantajlıdır. 

Süngerin sert kısmını narin yüzeylerde kullanmamalısınız.

Bulaşık süngerlerinin genellikle iki farkı yüzeyi vardır. Bunlardan biri yumuşak temas sağlar. Diğeri ise zorlu kir ve lekeleri temizlemek için kullanılır. Ne var ki süngerin sert kısmı narin yüzeylere zarar verebilir. Örneğin teflon tencere ve tava temizliği bu bağlamda özen gerektiren bir iştir. Bulaşık süngeri kullanırken dikkat edilmesi gerekenler içinde sünger seçimi kadar yüzey türü de önemlidir. Süngerin sert kısmını teflon tencere veya tava temizliğinde kullanmanız durumunda yüzeyde oluşan hasar nedeniyle bu eşyalarınız kullanılamaz hale gelebilir. Nitekim teflon gibi narin dokulu yüzeyler süngerin sert kısmı için uygun yüzeyler değildir. Teflon ürünlerin elde yıkamaya uygun olması, bulaşık süngerinin sert kısmının vereceği zararlara karşı dayanıklı olduğu anlamına gelmez. Kaldı ki, dökme demir tava gibi dayanıklı ürünlere uygulanan fazla baskı da yüzeyde önce zedelenmeye, ardından paslanmaya neden olabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için süngerin sert kısmını kullanırken dikkatli olmanız gerekir. 

Teflon tencere veya tavanızı elde yıkarken yağ ve kirlerin yumuşaması için içine bir miktar su ve deterjan koyun. Ardından ocakta kaynamaya bırakın. Su kaynadıktan kısa bir süre sonra en zorlu yağ lekeleri bile yumuşar. Böylelikle süngerin yumuşak kısmıyla temizliği sağlayabilirsiniz. Bulaşık süngeri kullanırken dikkat edilmesi gerekenler içinde bu yöntemi diğer hassas yüzeylerde de uygulayabilirsiniz. Bu sayede yüzeyler aşınmadığı gibi, bulaşık süngeri de zarar görmez. Bununla birlikte uygulama yapmadan önce yüzeyi ılıklaştırmayı ihmal etmemelisiniz. Aksi durumda aşırı sıcakla temasın bulaşık süngerine zarar vermesi mümkündür. Hangi markanın hangi ürününü kullanırsanız kullanın, bulaşık süngerleri sentetik maddelerdir. Yani üretim aşamalarında kimyasal yöntemler yer alır. Tüm sentetik ürünler sıcaklıktan zarar görür. Bulaşık süngerinin en önemli bileşenlerinden biri selülozdur. Süngere yumuşaklık kazandıran selüloz, aşırı sıcağa karşı ürünü korunmasız hale getirir. Bulaşık süngeri kullanırken dikkat edilmesi gerekenler içinde süngerin aşırı sıcakla temas etmemesine mutlaka özen göstermelisiniz. 

Süngerin kararmasını önlemelisiniz.

Bulaşık süngeri kullanırken en sık yapılan hatalardan biri, tencere veya çaydanlıkta kalan yemek veya içecek kalıntılarını iyice çalkalamadan süngeri kullanmaktır. Oysa bu durum süngerin kirlenmesine ve kısa sürede kararmasına yol açar. Bu konuda özellikle çay ve kahve hazırladığınız ürünleri temizlerken dikkatli olmalısınız. Örneğin çaydanlık temizliği sırasında demlikteki tüm çayı dökmeden bulaşık süngerini kullanmamalısınız. Aksi durumda bulaşık süngeri kısa sürede kararır. Bir süre sonra da kullanılamaz hale gelir. Bulaşık süngeri kullanırken dikkat edilmesi gerekenler içinde kararma konusunu ihmal etmemelisiniz. En iyi bulaşık süngeri bile kullanım hataları nedeniyle ömrünü kısa sürede tamamlar. Özellikle tencere ve çaydanlık temizliğinde bulaşıkları iyice çalkaladıktan sonra süngeri kullanmaya başlamanız bu konuda en doğru adımdır. Böylelikle bir taraftan bulaşık süngerinin kullanım ömrü artar. Bir taraftan da deterjan kullanımınız azalır. Aksi durumda süngeri temizlemek için daha fazla bulaşık deterjanı ve emek harcamak durumunda kalırsınız. Bu da birçok bakımdan maliyeti arttırır. 

Sıkma yaparken fazla kuvvet uygulamamalısınız.

Bulaşık süngeri kullanırken dikkat edilmesi gerekenler içinde süngeri nasıl sıktığınız da önemli bir konudur. Süngerin esnek ve yumuşak bir dokuya sahip olması, aslında sıkma işlemini az bir kuvvetle yapmaya imkan sağlar. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı süngere fazla kuvvet uygulamanız, süngerin doğal yapısını bozar. Özellikle tencere ve tava temizliğinde dilerseniz silikon bulaşık süngeri kullanmayı tercih edebilirsiniz. Çünkü bu ürünlerde sıkmayla ilgili bir sorun yaşamazsınız. Ayrıca hazneli bulaşık süngerleri de bulaşık yıkarken sıkma sorununa etkin çözümler sunar. Gerçi bu ürünlerin fiyatları daha yüksektir ve bu da maliyeti arttırır. Fakat bulaşık yıkamayı kolay ve zahmetsiz hale getirirler. Bulaşık süngeri fiyatı kullanım kolaylığıyla birlikte size geri döner. Diğer taraftan, endüstriyel alanlarda endüstriyel bulaşık süngerlerini kullanmak gerekir. Bu ürünler diğerlerine oranla daha büyük olduğu için geniş hacimli tencere ve diğer bulaşıkların temizliğinde daha avantajlıdır. Bu ürünlerin sıkmaya karşı dirençleri de daha yüksektir. 

Çamaşır suyu süngere ve ellerinize zarar verebilir.

Yüzey temizliği sırasında en fazla kullanılan ürünlerden biri şüphesiz ki çamaşır suyudur. Mutfakta veya mutfak dışı ortamlarda çamaşır suyunu bulaşık süngeriyle uygularken dikkatli olmalısınız. Çünkü çamaşır suları çok güçlü kimyasal formüllere sahiptir. Bu nedenle gereğinden fazla kullanırsanız süngerin yumuşak dokusu zarar görür. Zaman içinde bulaşık süngerinde kararma oluşması da mümkündür. Eğer imkanınız varsa, çamaşır suyunu seyrelttikten sonra bulaşık süngeriyle yüzeye uygulayabilirsiniz. Böyle bir imkanınız yoksa süngere çok az miktarda çamaşır suyu döktükten sonra üzerini ıslatmayı ihmal etmemelisiniz. Bunlar da yine bulaşık süngeri kullanırken dikkat edilmesi gerekenler içinde önemli konulardır. Ayrıca çok gerekli olmadıkça süngerin tırtıklı kısmına çamaşır suyu uygulamamalısınız. Çünkü çamaşır suyu zaten güçlü bir kimyasal maddedir. Tırtıklı kısımla yapacağınız ovalama işlemlerinin yüzeye zarar vermesi mümkündür. Diğer taraftan çamaşır suyuyla yapacağınız temizlik işleri sırasında eldiven takmayı kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Bu konuda dilerseniz süngerli bulaşık eldiveni çeşitlerini de tercih edebilirsiniz. 

Kurumuş kirleri yumuşatmadan temizliğe başlamamalısınız.

Bulaşık temizliğiyle ilgili en sıkıntılı konulardan biri de şüphesiz ki kurumuş kirlerdir. Gün içinde çeşitli nedenlerden dolayı bulaşıkları temizlemek mümkün olmadığında kirler kuruyor. Bunun sonucunda temizliği zorlaşıyor. Bulaşık süngeri çeşitleri bu gibi durumlarda ancak doğru kullanıldığında etkin sonuçlar verir. Fakat kullanıcı hataları nedeniyle süngerin ve bulaşıkların, özellikle tencere ve tavaların zarar görmesi de mümkün. Dibi tutmuş tencereye bazen doğrudan bulaşık teli uygulamak da sık rastlanan bir durumdur. Zorlu kirler için bulaşığa sünger uygulamadan önce bulaşık teli uygulamak isteyebilirsiniz. Bununla birlikte, öncesinde kirlerin yumuşamasını sağlamanız çok daha doğru bir adım olur. Telli bulaşık süngeri çeşitleri için de aynı durum söz konusudur. Eğer kirler yumuşamadan telli bulaşık süngerini yüzeye doğrudan uygularsanız bazı olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Öncelikle süngeriniz çok kirlenir ve zarar görür. Daha fazla efor harcarsınız ve tencere yüzeyinde aşınma oluşur. Kirlerin yumuşaması için bulaşıkları bir süre deterjanlı suda bekletmeniz yeterlidir. Böylelikle bulaşık süngerini daha kolay kullanırsınız. 

Bulaşık süngerini kirli bırakmamalısınız.

Bulaşık süngeri kullanırken dikkat edilmesi gerekenler içinde bulaşık süngeri temizliği de önemli bir diğer konudur. Nitekim bulaşık süngerini temiz tutmanız bir taraftan hijyenik nedenlerle önemlidir. Çünkü süngeri kirli bırakmanız durumunda sonraki kullanıma kadar üzerinde zararlı mikroorganizmalar üreyebilir. Bulaşık süngeri temizliği bir taraftan da ürünün kullanım ömrünü uzatır. Temiz bulaşık süngerlerinde mikroorganizmalar üreyemeyeceği için kararma oluşmaz. Deformasyona karşı direnç zayıflamaz. Her ne kadar bulaşık yıkarken deterjan kullansanız da temiz bırakmadığınız bulaşık süngerindeki mikroorganizmalarda deterjana karşı direnç gelişmesi mümkündür. Bulaşık süngeri kullanırken dikkat edilmesi gerekenler içinde bulaşık süngeri temizliği bu nedenlerle önemlidir. Ayrıca süngeri sakladığınız yüzeyin temizliğine de dikkat etmelisiniz. Aksi durumda yüzeyler arasında mikroorganizma geçişleri sağlık risklerine kapı aralar. Bu bağlamda bulaşık süngeri markaları arasında önemli bir fark olduğunu söyleyemeyiz. Temiz bırakmamanız durumunda tüm bulaşık süngerinde kararma ve bozulma başlar. Tırtıklı bulaşık süngerlerinin yanı sıra tel bulaşık süngerleri için de aynı durum söz konusudur. 

Eğer bulaşık süngeriyle yağlı yüzey temizliği yaptıysanız süngeri iyice temizlemek için birkaç kez yıkamaya dikkat etmelisiniz. Çünkü bulaşık süngerleri yağlı yüzey temizliğinde bazen istenmeyen sonuçlar yaratabiliyor. Süngerin yumuşak dokusuna işleyen yağ lekelerini temizlemek kolay değildir. Yağı eritmek için sıcak su kullanmanız süngere zarar verir. Ilık suyun ise yetersiz kalması mümkündür. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için aslında temizliğe başlamadan önce yağlı yüzeyin deterjanlı suda çözünmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle sünger yağlı yüzeye temas ettiğinde daha az yağ kalıntısıyla karşılaşır. Bu kalıntılar süngerin içine nüfuz edemeyeceği için yüzeyi de süngeri de temizlemek kolaylaşır. Aksi durumda süngerde kalacak yağ lekeleri nedeniyle diğer bulaşıklarda istenmeyen görüntüler oluşur. Bulaşık süngerinizi derinlemesine temizlemek için deterjanlı suda bekletmeyi deneyebilirsiniz. Çok kirli bulaşık süngerleri için seyreltilmiş çamaşır suyu kullanabilirsiniz. Süre için 5-10 dakika yeterlidir. Ayrıca bulaşık süngerini nemli bırakmamaya da dikkat etmelisiniz. Aksi durumda süngerinizin nem nedeniyle zarar görmesi de mümkündür.

Ofis dostu bulaşık süngerleri Ofix.com’da!

Online ofis marketiniz Ofix.com, ofislerin en çok sipariş verdiği bulaşık süngerlerine uygun fiyat avantajıyla sahip olma fırsatı sunuyor. Sitemizde birçok markanın bulaşık süngeri çeşitlerini bulabilir, ürünler arasında fiyat karşılaştırması yapabilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz ürünleri kolayca sepetinize ekleyebilir, 1 günde kargoya teslimat uygulamamız sayesinde ürünlere hızlıca ulaşabilirsiniz. Sitemizde satışı devam eden tüm bulaşık süngerlerini buradan inceleyebilirsiniz. Kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz özel fırsatlardan yararlanmak için de burayı tıklayabilirsiniz. Bulaşık süngerlerinin yanı sıra ofisinizde her zaman lazım olan pek çok sarf malzemesini Ofix.com‘da uygun fiyat avantajıyla bulabilirsiniz.

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir