Buzdolabında mevsim ayarı nasıl yapılır?

Her yıl olduğu gibi bu yıl da havaların ısınmasıyla birlikte buzdolabında mevsim ayarı konusu yeniden gündeme geldi. Hangi markanın hangi model buzdolabını kullanırsanız kullanın, yılda iki defa buzdolabında mevsim ayarı yapmanız gerekir. Buzdolabı kullanıcıları için buzdolabında sıcaklık ayarı aslında basit bir iştir. Şu şartla ki, konu hakkında doğru bilgilere sahip olmak ve ayarlamayı zamanında yapmak lazım. Buzdolabınızı ilkbahar ve yaz aylarında kış ayarlarıyla çalıştırırsanız içindekiler hızla bozulur. Sonbahar ve kış aylarında ise yaz ayarlarında çalıştırırsanız buzdolabınızın enerji sarfiyatı ciddi ölçüde artar. Bu da elektrik faturanız üzerinde gereksiz bir yük oluşturur. Buzdolabında sıcaklık ayarları her ne kadar markadan markaya değişse de bu konuda değişmeyen bazı noktalar var. Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, buzdolabında mevsim ayarı hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Buzdolabını yaz ve kış ayarlarına getirme konusunda ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz. 

Buzdolabında mevsim ayarı nedir?

Yiyecek ve içeceklerimizi saklamak için kullandığımız buzdolabında sıcaklık derecesini mevsim şartlarına göre ayarlamaya mevsim ayarı yapmak denir. Mevsim geçişlerinde değişen hava koşulları, buzdolabı iç sıcaklığı kaç derece olmalı diye düşünmemize yol açar. Nitekim buzdolapları, ortam sıcaklığından doğrudan etkilenir. Bu nedenle her yıl geçiş dönemlerinde “Buzdolabı kaç derecede olmalı?” sorusu merak konusu olur. Havaların soğuk olduğu dönemlerde buzdolapları soğutma işlemini kolayca yapar. Bunun için fazla enerji harcamalarına gerek yoktur. Buzdolabında kış ayarı dediğimiz sıcaklık ayarı, buzdolabının düşen hava sıcaklıkları nedeniyle fazla efor sarf etmeden çalışmasını sağlar. Ülkemiz koşullarında buzdolabında kış ayarları için ideal sıcaklık aralığı 4 ile -18 arasıdır. Kış aylarında havaların çok soğuk olduğu Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da buzdolabını çok düşük derecede çalıştırmaya gerek yoktur. Hatta birçok evde buzdolapları tasarruf amacıyla kullanım dışı bırakılır ve geleneksel yöntemler kullanılır. Ancak diğer bölgelerimizde hava sıcaklığına göre uygun bir değerde buzdolabında sıcaklık ayarı yapmak gerekir. 

Havaların ısınmasıyla birlikte buzdolaplarının da sıcaklık derecesini yeniden ayarlamak gerekir. Çünkü en sıcak havalarda buzdolabının en soğuk derecesinin devreye girmesi gerekir. Sonbahar ve kış aylarına uygun sıcaklık değerleri, ilkbaharın gelişiyle birlikte yetersiz kalmaya başlar. İlkbaharda artan hava sıcaklıkları nedeniyle buzdolabınız soğutma işlemini kış ayarında yapmada zorluk çeker. Bu durumdan en fazla etkilenen gıda maddelerinin başında süt ve süt ürünleri gelir. Özellikle açık sütler, buzdolabında mevsim ayarı doğru yapılmadığında hızla bozulur. Yoğurtta ekşime başlar. Peynirde ise küf oluşumu artar. Ülkemizde buzdolaplarında yaz ayarı konusunda en yaygın sıcaklık aralığı 2 ile -20 arasıdır. Bazı buzdolabı çeşitlerinde en soğuk derece -24’e kadar çıkar. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yaz aylarında sıcaklık çok arttığı için buzdolabı iç sıcaklığı genellikle -20’inin altındadır. Batı bölgelerimize doğru yaklaştıkça buzdolabının iç sıcaklığı konusunda ideal aralık değişmeye başlar. Bu konuda en doğru bilgileri buzdolabınızın kullanım kılavuzunda bulabilirsiniz. 

Termostat üzerindeki rakamlar ne anlama geliyor?

Buzdolabının en önemli parçalarından biri termostattır. Nitekim buzdolabında sıcaklık ayarı yapmak için kullandığımız araca termostat diyoruz. Buzdolaplarında termostat çeşitleri mekanik veya dijital olabilir. Buzdolabınızda mekanik termostat varsa üzerinde 0 ile 5 arasında değişen rakamlar görebilirsiniz. Bazı buzdolabı çeşitlerinde en yüksek termostat kademesi 7’dir. Buzdolabı kaç derecede olmalı diye merak eden kullanıcılar aslında buzdolabında termostat ayarlarını öğrenmek ister. Buzdolabının temel işlevi olan soğutma işlevini yerine getirmesi, termostatın doğru çalışmasıyla mümkündür. Bu nedenle “Buzdolabı sıcaklığı kaç derecedir?” sorusu önemli bir sorudur. İdeal buzdolabı derecesi mevsim koşullarına göre değişir. Termostat üzerindeki 1 rakamı, buzdolabının en sıcak derecesidir. Kademeler 5’e veya 7’ye doğru ilerledikçe buzdolabının soğutma derecesi artar. Dolayısıyla buzdolabınızın termostatındaki en yüksek kademe, en yüksek soğutma derecesine karşılık gelir. Fakat buzdolabınızı bu kademede çalıştırmak için hava sıcaklıklarının gerçekten de çok yüksek olması gerekir. Oysa örneğin buzdolabınıza koyduğunuz ayranı hızlıca soğutmak adına termostatı 5’e çıkarmamalısınız. 

Buzdolaplarını sonbahar ve kış aylarında düşük termostat kademesinde çalıştırmak gerekir. Bu bağlamda kış aylarında buzdolabı sıcaklığı kaç derece olmalı diye merak ediyor olabilirsiniz. Mekanik termostata sahip buzdolabında mevsim ayarı için en soğuk bölgelerde 1. kademe uygundur. Hava sıcaklıklarının daha yüksek olduğu bölgelerde ise 2. kademe uygundur. Fakat bununla birlikte, bu kademeleri sıcaklık derecesi zannetmemek gerekir. Yani termostatınızın üzerindeki 1 rakamının anlamı 1 santigrat derece değildir. Nitekim 1. kademe, en düşük soğutma derecesini, yani en yüksek santigrat derecesini ifade eder. 1. kademenin dijital termostatta karşılığı yaklaşık 4 ile -5 santigrat aralığıdır. Mekanik termostatta 5. kademe ise en yüksek soğutma derecesini, yani en düşük santigrat derecesini gösterir. Dijital termostatta bunun karşılığı ise -20 santigrat derece dolaylarıdır. Bazı buzdolabı çeşitlerinde 5’in yanı sıra 6 ve 7 şeklinde iki kademe daha vardır. Bu kademeler ise -20’den daha düşük santigrat dereceleri olan -22 ile -24 derecelerine karşılık gelir. 

Buzdolabını her mevsim 3. kademede çalıştırmak doğru mudur?

Ülkemizde buzdolabında mevsim ayarı konusunda en yaygın hatalardan biri, buzdolabını her mevsim 3. kademede çalıştırmaktır. Buzdolabı termostatını 3. kademeye getirmek mevsim geçişleri için uygundur. Ancak dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de artık mevsim geçişlerini pek hissetmiyoruz. Üstelik kış aylarını eskiye oranla daha ılık, yaz aylarını ise daha sıcak geçiriyoruz. Kış aylarında buzdolabında mevsim ayarı için 3. kademe gereksiz bir enerji sarfiyatıdır. Özellikle Doğu Anadolu’da bu uygulamaya hiç gerek yoktur. Buzdolabında tasarruf yöntemleri içinde kış aylarında termostat kademesini 1’e getirmek gerekli ve faydalıdır. Yaz aylarında ise 3. kademe hemen tüm bölgelerimizde yetersiz kalır. Çünkü doğu bölgelerimizde buzdolabının bu kademede soğutma yapması mümkün değildir. Batı bölgelerimizde de 3. kademe yetersiz kalır. Dolayısıyla, buzdolabında mevsim ayarı konusunda buzdolabını her mevsim 3. kademede çalıştırmak doğru değildir. Buzdolabınızın sıcaklığını mevsim şartlarına göre mutlaka değiştirmeniz gerekir. Çok sıcak bölgelerde buzdolabının termostatının 6 veya 7. kademede olması gerekir. 

Buzdolabında mevsim ayarı için doğru termostat kademesi nasıl belirlenir?

Ne tür bir buzdolabınız olursa olsun, buzdolabında mevsim ayarı konusunda yapmanız gereken işler aslında çok basittir. Bunun için öncelikle hava sıcaklıklarını dikkate almanız gerekir. Hava sıcaklıklarındaki artış, buzdolabında mevsim ayarı konusunda yaz ayarına geçiş işaretidir. Hava sıcaklıklarının 20-25 derece dolaylarında seyrettiği zaman dilimleri için 4. kademe uygundur. 30 derece ve üzerine çıktığında ise termostat kademesini 5. kademeye çıkarabilirsiniz. Buzdolabınız 7 kademeli termostata sahipse sıcaklıklar 40 derece ve üzerine çıktığında termostatı 6 veya 7. kademeye getirebilirsiniz. Kış aylarında buzdolabında mevsim ayarı için termostat kademesini düşürmek gerekir. Bulunduğunuz ortamda hava sıcaklıkları çok düşükse, termostat kademesi için 1. kademe uygundur. Fakat daha ılık bir kış geçiriyorsanız buzdolabı termostatı 2. kademede olabilir. Termostatta kademelerin sayısı arttıkça sıcaklık dereceleri arasındaki sınırlar azalır. Bu konuda en doğru bilgileri buzdolabınızın kullanım kılavuzunda bulabilirsiniz. Böylelikle buzdolabınız mevsim şartlarına en uygun ve en ekonomik soğutma kapasitesiyle çalışır. 

Hızlı soğutma yapmak için buzdolabında mevsim ayarını değiştirmek doğru mudur?

Buzdolabı sıcaklığını ayarlama konusunda ülkemizde en yaygın hatalardan biri de termostat ayarı ile soğutma süresi arasında kurulan yanlış ilişkidir. Hangi mevsimde olursa olsun hiçbir zaman hiçbir yiyecek veya içeceği hızlıca soğutmak adına buzdolabınızın mevsim ayarını değiştirmemelisiniz. Nitekim termostattaki bu tür değişimler, buzdolabınızın kompresör ve diğer ünitelerine zarar verir. Aynı zamanda da enerji tasarrufu konusunda kayıp yaratır. Diğer taraftan, buzdolabınıza hiçbir zaman sıcak yiyecek veya içecek koymamalısınız. Oda sıcaklığına gelmeden önce buzdolabına koyacağınız her şey buzdolabının iç sıcaklığını arttırır. Bu durum içerideki diğer yiyecek ve içeceklere de zarar verir. Buzdolabında biriken su buharı, soğutucu gazların işlevini yerine getirmesini engeller. Bu tür davranışları sık yapmanız durumunda buzdolabı arızası ile karşılaşmanız da mümkündür. Oysa hızlı soğutma işlemleri için buzdolabını değil, derin dondurucuyu kullanmak gerekir. Şu şartla ki, derin dondurucuyu kullanmadan önce de yiyecek veya içeceğinizin oda sıcaklığında olması gerekir. Derin dondurucuya hiçbir zaman sıcak bir şeyler koymamak gerekir. 

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir