Cafe Crown: Hazır kahve pazarında bir Türk markası…

Yerli bisküvi ve çikolata pazarında çok önemli bir güce sahip olan Ülker markası, 2003 yılında Cafe Crown markasıyla hazır kahve pazarına giriş yaptı. Bisküvi ve çikolata çeşitleri Ülker markasını pazarın güçlü oyuncularından biri haline getirirken Cafe Crown çeşitleriyle Ülker, hazır kahve pazarında da önemli bir güce ulaştı. Hedef kitlesi daha çok gençler olan Cafe Crown’un ürün çeşitliliği artarken ülkemizde hazır kahve pazarının büyümesi de artıyor. Bir Ofix Blog klasiği olan başarı hikayeleri köşemizde bu hafta, Cafe Crown markasının başarı hikayesini okurlarımızla paylaşacağız. 

Kısaca Cafe Crown

Ülkemizde kahve pazarı, toplam 22 bin ton büyüklüğünde ve yıllık 450 milyon liralık bir ciroya sahip. Sıcak içecek pazarında yüzde 21’lik paya sahip olan kahve pazarı, her yıl ortalama yüzde 5 düzeyinde büyüyor. Günlük hazır kahve tüketimi ortalama 45 ton düzeyinde. Bu tüketimde yüzde 60’ın üzerinde bir oranla daha çok birarada segmentinde yer alan ürünler tercih ediliyor. Hazır kahve pazarındaki büyümenin lokomotif unsurunu oluşturan birarada ürünleri, kahve tüketimini kolaylaştırıp yaygınlaştırıyor.

2003 yılında Ülker markası, üretici şirketi Örgen Gıda ile Cafe Crown markasıyla hazır kahve pazarına giriş yaptı. Ürün çeşitliliği arasında özellikle birarada segmentinde yer alan ürünleri, kahve severler tarafından ilgiyle karşılandı. Bu ürünler içinde 3’ü 1 arada Cafe Crown Action, 2’si 1 arada Cafe Crown Light ve 3’ü 1 arada Cafe Crown Break çeşitleri daha fazla öne çıktı. Öyle ki, sadece 2 yıl içinde, hazır kahve pazarında yüzde 58’lik bir güce ulaştı. Türk damak zevkinde çok özel bir yere sahip olan Türk kahvesinden farklı olarak bu ürünler, daha çok büyük şehirlerde ve gençler tarafından tercih edildi.

Markanın pazara en önemli katkılarından biri de aroma çeşitliliğini arttırmasıydı. Nitekim aromalı kahveler, tüketicilerin kahvelere ilgisini arttırdı. Ve pazarın büyümesini sağladı. Birarada segmentindeki ürünlerin yanı sıra aromalı ürün çeşitleriyle de Cafe Crown, kahve pazarının daha çok gençlerle büyümesini sağladı. Özellikle Genç Türk Kahvesi ve Latte ürünleri, gençler arasında daha çok ilgi gördü. Sütlü kahve grubunda yer alan latte ürünleri, kahvenin daha yumuşak içimini olanaklı kıldı. Fiyatının da düşmesini sağladı. Öyle ki, kahve zincirlerinde fiyatı 10-15 TL arasında olan latte, Cafe Crown’la 1 TL’nin altında satışa sunuldu.

Hazır Kahve Pazarında Cafe Crown

Cafe Crown markasının sahip olduğu pazar gücünde genç kesimlerin payı büyük. Özellikle üniversite gençliği, Türk kahvesi hazırlamak için fazla zahmete girmek istemiyor. Türk kahvesi yapımı için cezve kullanmak, ocakta kahve pişirmekle uğraşmak istemeyen genç kesim, hazır kahve çeşitlerini tercih ediyor. İlk şubesini 2003 yılında açan Cafe Crown, Türkiye’nin 8 ilinde 28 şubesiyle birlikte kahve tüketimi konusuna farklı bir yaklaşım getirdi. Şubelerinde kahvenin yanı sıra zengin bir yiyecek menüsü sundu.

Şubelerinde Cafe Crown Action, Cafe Crown Light ve soğuk kahve çeşitleri başta olmak üzere 40’tan fazla çeşit kahve sunan Cafe Crown, hemen her damak zevkine hitap eden geniş bir ürün yelpazesi geliştirdi. Bu ürünler içinde Cafe Crown Action, gençler arasında daha fazla ilgi gördü. Özellikle ders çalışırken ekstra enerjiye ve canlanmaya ihtiyaç duyan gençler, bu ürünlerle kendilerini derslerine ve sınavlarına hazırladı. Soğuk kahve grubunda ise damla sakızlı buzlu cappuccino ürünleri daha fazla ilgi gördü. Evde soğuk kahve yapımı konusunda pratik bir çözüm sunan bu ürünler, ilk olarak 2008 yılında piyasaya sunuldu. O günden bu yana soğuk kahve ürünleri, ev yapımı soğuk kahve için en iyi alternatiflerden biri olarak değerlendirilmekte.

Cafe Crown’un ürün yelpazesi, 2008 yılından bu yana aromalı ve soğuk içeceklerle genişlemekte. Bu grupta Coffee Frozen incir ve Coffee Frozen portakal daha yüksek bir satış başarısına ulaştı. Bunlardan ilki, incir tutkunlarına hitap etmekte. İkincisi ise bileşimindeki espresso, süt, vanilyalı dondurma ve portakal parçacıklarıyla farklı bir lezzet deneyimi sunuyor. 3’ü 1 arada Cafe Crown Break ise kafeinsiz hazır kahveyi yeşil çay, papatya özü ve bal aromasıyla birleştiriyor. Geleneksel kahve lezzetine oranla çok farklı bir kahve keyfi sunan bu ürünler, aynı zamanda da uygun fiyat avantajına sahip.

Günümüzde Cafe Crown

Cafe Crown’un yüzde 50 hissesinin Kuveytli Al Sayer Grubu’na satılması, marka tarihçesi içinde yeni bir dönüm noktası oldu. Bu satışın ardından, Cafe Crown’un 28 şubesinden 24’ü, faaliyetlerini Caribou Coffee ismiyle sürdürmeye başladı. Bu satışla birlikte Cafe Crown, daha çok üretim tarafına odaklandı. Mevcut üretim kapasitesinin ancak yarısını kullanan şirket, toplam 25 milyon Euro değerinde yatırıma sahip. Fabrikalarında dakikada 2 bin 400 kahve poşeti üretimi yapılabilmekte.

Cafe Crown kahve çeşitleri günümüzde, hazır kahve denildiğinde akla ilk gelen ürünler arasında yer alıyor. Bu grupta özellikle latte çeşitleri kahve pazarında uygun fiyat avantajıyla ön plana çıktı. Latte için ekonomik bir alternatif yaratan bu ürünler, Türk kahvesi yapımı için zorluk çeken kişiler için de daha pratik bir kahve seçeneği haline geldi. Soğuk kahve Cafe Crown çeşitleri arasında birbirinden güzel aromaların olması, kahve severlerin farklı lezzetleri deneyimlemesine fırsat sağlıyor.

Marka tarihi içinde Cafe Crown, çeşitli ödüllere layık görüldü. Bunlar içinde en önemlilerinden biri, 2009 yılında düzenlenen 21. Kristal Elma Töreni’nde kazandığı birincilik ödülüydü. En iyi kurumsal web sitesi kategorisinde kazandığı bu ödül, Cafe Crown’un kurumsallaşma ve marka yönetimi alanındaki başarısını yansıtıyordu. Sitesinde hedef kitlesinin ilgisini çekecek reklam ve bannerlarla başarılı çalışmalar gerçekleştirmeye günümüzde de devam ediyor. Ülker Arena Cafe Crown noktası, Ülker grubunun kahve severlerle buluşma noktası olmaya devam ediyor.

Ofis dostu Cafe Crown ürünleri Ofix.com’da!

Cafe Crown markasının başarı hikayesini kısaca özetlediğimiz bu yazımızı bitirmeden önce, online ofis marketiniz Ofix.com’un verilerine göre ofislerin en çok sipariş verdiği Cafe Crown ürünleri arasında ilk üçte yer alan ürünleri kısaca tanıtacağız. Sitemizde kurumsal müşterilerimiz için sunduğumuz avantajlardan yararlanmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Ülker Cafe Crown 3’ü 1 Arada Hazır Kahve 13 g x 40 Adet

Listemizin ilk sırasında, Ülker Cafe Crown 3’ü 1 arada hazır kahve 13 g x 40 adet var. Kahve dünyasının en popüler ürünlerinden biri olan bu ürünler, ofislerin yanı sıra evlerden de sıkça sipariş veriliyor. En önemli rakibi olan Nescafe 3’ü 1 arada ürünleriyle bu ürünlerin kıran kırana bir rekabeti var. Bu rekabette ürünlerin kalori miktarının önemli bir rolü var. Ürünlerin kalori miktarı arttıkça, formuna dikkat eden kullanıcılar tarafından tercih edilebilirliği düşüyor. İnternet aramalarında sütlü köpüklü 3’ü1 arada aramasında en çok bu ürünler ile Nescafe ürünleri çıkıyor. Tercihiniz Ülker Cafe Crown 3’ü 1 arada hazır kahve 13 g x 40 adet ürünlerimizden yanaysa, bu ürünler için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Ülker Cafe Crown Salep 17 g x 12 Adet

Listemizin ikinci sırasında, Ülker Cafe Crown salep 17 g x 12 adet var. Sıcak içecekler arasında salep, lezzetinin yanı sıra faydalarıyla da öne çıkan bir içecek. Göğsü yumuşatan, öksürük ve bronşite iyi gelen salep, kabızlığı önlemekte ve kalbi güçlendirmekte. Salep hazırlamak için sıcak su veya daha iyisi, sıcak süt kullanabilirsiniz. Ambalajın tamamını bir bardağa boşalttıktan sonra üzerine 200 ml sıcak su veya süt ekleyebilirsiniz. Bu ürünler şeker ve tatlandırıcı içerdiği için ayrıca şeker kullanmanıza gerek yok. Sütle birlikte tüketildiğinde salep, vücudun savunma mekanizmalarını güçlendirici bir etkiye sahip. Ancak şeker ve tatlandırıcı içerdiği için fazla tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Ülker Cafe Crown salep 17 g x 12 adet ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Ülker Cafe Crown 3’ü 1 Arada Hazır Kahve Fındıklı 18 g x 10 Adet

Listemizin üçüncü sırasında, Ülker Cafe Crown 3’ü 1 arada hazır kahve fındıklı 18 g x 10 adet var. 3’ü 1 arada grubunda bu ürünler, içerdiği fındık aroması sayesinde farklı bir lezzete sahip. İnternet aramalarında Cafe Crown fındıklı aramasında bu ürünle ilk sırada karşılaşabilirsiniz. Ülkemizde fındık ailesi oldukça sevilmekte. Özellikle fındıklı kurabiye, atıştırmalık grubunda sıkça tercih edilmekte. Fındıklı ürünler ve fındık ezmesi de yine, evde veya ofis ortamında tansiyon düştüğünde akla ilk gelen ürünler arasında yer alıyor. Fındık o kadar sevilen bir besin ki, fındıklı lahmacun bile üretilmekte. Ülker Cafe Crown 3’ü 1 arada hazır kahve fındıklı 18 g x 10 adet ürünümüz için fiyat bilgisi öğrenme ve sipariş işlemlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Ofix.com‘da satışı devam eden diğer Cafe Crown ürünlerini buradan inceleyebilirsiniz.

Tüm okurlarımıza başarı hikayeleri ile dolu bir hafta diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir