Cam yüzeyler nasıl temizlenir?

Evde veya ofiste cam yüzeylerin temizliği hem sağlık, hem de motivasyon açısından önemlidir. Fakat ne var ki, özellikle kalabalık ofislerde cam yüzeylerin temizliğine yeterince özen gösterildiğini söyleyemeyiz. Cam yüzeyler ofislerin gün ışığından daha etkin şekilde yararlanmasını sağlarken çalışanların motivasyonlarını da arttırır. Oysa temizliği sağlanamamış cam yüzeyler hem sağlık açısından risk oluşturur, hem de çalışanların motivasyonlarını düşürür. Peki, cam yüzeyleri temizlerken nelere dikkat etmek gerekir? Ofix Blog‘da bugünkü yazımızda, cam yüzeyleri temizleme yolları hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. Cam yüzeyleri temizlemenin püf noktalarını öğrenmek istiyorsanız, bu yazımızda çok şey bulabilirsiniz. 

Cam yüzeylerin temizliği niçin önemlidir?

Toplu yaşam ve çalışma alanlarında temizlik ve hijyenin önemini koronavirüs salgınından sonra daha iyi anladık. Bu gibi alanlarda enfeksiyonlar kolayca yayılırken yüzey temizliği sayesinde pek çok riski ortadan kaldırmak mümkün. Bir ortamda hijyenin olabilmesi için, tüm temizlik kurallarının yerine getirilmesi ve ortamdaki tüm zararlı mikroorganizmaların yok edilmesi gerekir. Ofis ortamında ise temizliği sağlamak çok güç olduğu gibi, hijyeni sağlamak çok daha zordur. Cam yüzeylerin temizliği bu bakımdan, ortamdaki temizlik ve hijyen standartlarına ilişkin önemli ipuçları verir. Cam yüzeylerde biriken kirler ve lekeler, ortamda temizlik ve hijyen standartlarına uyulmadığının en açık göstergesidir. Evlerde veya ofislerde cam yüzeylerin temizliği konusunda gerekli standartlara uyulursa, sağlık ve motivasyon konusunda daha iyi sonuçlar elde edilebilir. 

Cam yüzeylerin temizliği kendimiz ve iş arkadaşlarımızın yanı sıra misafirlerimiz için de çok önemlidir. Evimize veya ofisimize gelen misafirler cam yüzeylerde kir veya leke gördüklerinde bizimle ve işimizle ilgili olumsuz kanaatler geliştirebilirler. Başka deyişle cam yüzeylerin temizliği, kendimize olduğu kadar işimize karşı duyduğumuz saygının da bir göstergesidir. Misafirlerimiz cam yüzeylere baktıklarında yeterince temiz bir görüntü göremezlerse, hem bizim hakkımızda, hem de şirket imajımız hakkında olumsuz duygu ve düşünceler geliştirebilirler. Dahası, temizlik ve hijyen standartlarına ne kadar dikkat edilirse edilsin, bazı yanlış bilgiler ve yanlış uygulamalar nedeniyle istenilen sonuçlar alınamayabilir. Örneğin, cam yüzeylerin temizliğinde gazete kağıdı kullanmak gibi son derece yanlış ve zararlı uygulamalar ülkemizde oldukça yaygın. Bu gibi uygulamalar nedeniyle evlerde ve ofislerde cam yüzeylerin temizliğinde gerekli standartlar maalesef sağlanamıyor. 

Cam yüzeyleri temizleme yolları nelerdir?

Burada paylaşacağımız bilgiler, evde veya ofiste cam yüzey temizliği için kolaylıkla uygulayabileceğiniz bilgilerden oluşmakta. Evde veya ofiste bu yöntemleri uygulayarak daha sağlıklı ve motivasyonu yüksek yaşama ve çalışma alanlarına kavuşabilirsiniz. Ayrıca bu yöntemleri uygulamak için temizlik gününüzü veya saatinizi beklememeli, gerektiğinde uygulamaktan kaçınmamalısınız. Hatta koronavirüs salgınının artarak devam ettiği bugünlerde bu yöntemleri günlük rutinlerinizin bir parçası haline getirebilirsiniz. Cam yüzeyleri temizleme yolları ile aynı zamanda koronavirüsün yayılma hızını yavaşlatabilirsiniz. 

Temizlik için doğru ürünleri seçmelisiniz.

Cam yüzeylerin temizliği, doğru temizlik ürünleri kullanıldığında kolayca yapılabilecek bir iştir. Bu nedenle, cam yüzeyleri temizleme yolları arasında ilk sırada temizlik için doğru ürün seçimini değerlendirebilirsiniz. Cam yüzeyleri temizlemek için cam yüzey temizleyici ve cam bezi kullanabilirsiniz. Bu ürünlerin yanı sıra mikrofiber bez, temizlik süngeri, temizlik eldiveni ve bulaşık deterjanını da cam yüzeylerin temizliğinde kullanabilirsiniz. Bazı durumlarda çekçek kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Cam yüzey temizliğinde eğer deterjan veya cam temizleyici kullanmak istemiyorsanız, doğal yöntemlerden de yararlanabilirsiniz. 

Cam yüzeylerin temizliği için genel yüzey temizleyiciler uygun olmayabilir. Cam yüzeylerin temizliği için özel olarak üretilen cam yüzey temizleyiciler, yüzeylerin daha parlak görünmesini sağlayan özel birtakım bileşenlere sahiptir. Genel yüzey temizleyicilerde bu özellik bulunmadığı gibi, fazla köpürme nedeniyle cam yüzeylerin temizlenmesini zorlaştırdıkları da söylenebilir. Aynı şekilde, bulaşık deterjanı da cam yüzey temizliğinde güzel sonuçlar vermeyebilir. Nitekim bulaşık deterjanları fazla köpüren ve durulama isteyen ürünlerdir. Oysa cam yüzey temizleyiciler köpürme yapmadığı gibi, durulama olmaksızın kullanılabilmekte. Dahası, cam ocak temizliği için de yine doğru ürünleri seçmelisiniz. Cam ocak temizliği için özel olarak üretilen cam ocak temizleyici çeşitleri, bu iş için daha uygun bileşenlere sahiptir. Sıradan bulaşık deterjanları cam ocak temizliğinde başarılı sonuçlar vermez. 

Temizliğe önce lekelerden başlamalısınız.

Cam yüzeyleri temizleme yolları konusunda etkin sonuçlar almak için cam yüzey temizliğine önce lekelerden başlamalısınız. Cam yüzeylerde en çok su, çay, kahve ve yağ lekeleri birikir. Bunlar içinde en kolayı su lekeleridir. Yağ lekeleri ise daha çok mutfaktaki cam yüzeylerde görülür. Evde veya ofiste kullandığınız cam yüzeyler üzerinde yağ lekeleri oluşmuşsa, bu lekeleri asidik özelliği yüksek yağ çözücüler ile temizlemelisiniz. Sıradan cam yüzey temizleyiciler yağ lekelerini çıkarmada yetersiz kalabilir. Cam yüzeyler eğer ahşap gövdeyle birlikte kullanılıyorsa, yağ çözücüleri ahşap yüzeylere uygulamamalısınız. Çünkü bu ürünler ahşap yüzeyler üzerinde istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Leke çözücüleri kullanırken bu gibi asidik bileşiklerin cildinizle temasını kesmek için mutlaka temizlik eldiveni kullanmalısınız. Cam yüzeylerde oluşan su, çay, kahve lekeleri içinse cam temizleyicileri değerlendirebilirsiniz. 

Önce iç, sonra dış yüzeyleri temizlemelisiniz.

Cam yüzeyleri temizleme yolları içinde leke temizliğinin ardından yüzey temizliğine iç yüzeyden başlayabilirsiniz. Cam yüzeylerin iç tarafı, dış tarafına oranla daha temizdir. Temizliğe iç taraftan başlarsanız, dış tarafın yeterince temizlenip temizlenmediğini kolayca anlayabilirsiniz. Böyle yapmak yerine temizliğe dış yüzeyden başlarsanız, yüzeyin yeterince temizlenip temizlenmediğini anlamanız zorlaşır. Aynı zamanda da temizlik bezinizin daha çabuk kirlenmesine yol açmış olursunuz. Cam temizliği için eğer temizlik bezleri yerine gazete kağıtlarını tercih ediyorsanız, bunun hiç de sağlıklı ve ekonomik bir çözüm olmadığını belirtelim. Gazete kağıtları, yüzeyde kalan nemi hızlı emer, fakat yüzeyin kirlenmesine yol açar. Üstelik, sürtünmeyle oluşan elektriklenme nedeniyle tozları cama çeker. Cam yüzey temizliğinde iç veya dış yüzeyler için gazete kağıdı yerine mikrofiber bez kullanmayı tercih etmelisiniz. 

Cam yüzeyleri dairesel hareketlerle daha kolay temizleyebilirsiniz.

Cam yüzeyleri temizleme yolları içinde dairesel hareketler büyük avantaj sağlar. İster pencere camı olsun, isterse banyo aynası, dairesel hareketlerle yapacağınız temizleme işleri cam yüzeylerde daha başarılı sonuçlar verir. Çünkü dairesel hareketler, temizlik sırasında kullandığınız ürünlerin yüzeyde eşit dağılımını sağlar. Ve aynı zamanda da sürtünme sırasında oluşan ısıyla birlikte buharlaşmasını kolaylaştırır. Cam yüzey temizliği sırasında mikrofiber bezinizin üzerine deterjan dökmeyi veya fısfıs kullanmayı tercih edebilirsiniz. Her iki durumda da dairesel hareketlerle cam yüzeylerin daha etkin şekilde temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu noktada ayrıca, yüzeyin sadece orta kısmına odaklanmamalısınız. Cam yüzeylerin her tarafını temizlediğinizden emin olmalısınız. Eğer temizlik sırasında dairesel hareketler yaparsanız, tüm yüzeyi daha kolay şekilde temizleyebilirsiniz. 

Cam yüzeylerde nem bırakmamalısınız.

Temizliği zorlaştıran konular arasında nemin etkisi büyük. Cam yüzeylerde yapılan temizlik işleri sırasında ortam sıcaklığına dikkat etmelisiniz. Sıcak ortamlarda yapılan cam yüzey temizliği, yüzeyin hızlıca kurumasına ve leke oluşmasına yol açabilir. Fakat serin ortamlarda yapılan cam yüzey temizliği de yüzeyde kalan nem nedeniyle cam yüzey temizliğinden istenilen sonucun alınmasını engelleyebilir. Cam yüzey temizliği sırasında ortamda buhar oluşumu varsa, bu da yine yüzeyde leke oluşmasına neden olabilir. Bu nedenle, mutfak ve banyo gibi ortamlarda cam yüzey temizliği diğer ortamlara göre daha zordur. Cam yüzeyleri temizleme yolları içinde yüzeydeki neme dikkat ederseniz daha başarılı sonuçlar alabilirsiniz. Temizliğin ardından yüzeydeki tüm nemi kuru bir mikrofiber bez yardımıyla alabilirsiniz. Bu sayede cam yüzeyler daha parlak ve lekesiz görünür. 

Cam yüzeyleri temizlerken doğal yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

Cam yüzeyleri temizlemek için piyasada pek çok ürün bulabilirsiniz. Fakat bu ürünleri tercih etmiyor ve cam yüzeyleri doğal yöntemlerle temizlemek istiyorsanız, bir miktar su ve sirke işinizi görür. Sirke kokusunun cam yüzeylerden kolayca gitmesi için yüzeyi sirkeli suyla sildikten sonra bir kez de sirkesiz suyla silebilirsiniz. Ayrıca, temizlik suyunuz kireç barındırmamalı ve suyunuzu değiştirmek için fazla beklememelisiniz. Aksi durumda, camlarınız yeterince temizlenmez, yalnızca kirler yer değiştirmiş olur. Cam yüzeylerde oluşan basit tozlar için de yine güçlü asidik bileşikler kullanmanıza gerek yok. Sirkeli suda beklettiğiniz nemli bir bezle üzerinden geçerek basit tozlardan kurtulabilirsiniz. Yüzeyde nem kalmaması için bir kez de kuru bir bezle üzerinden geçmeniz yeterli olacaktır. 

Editörün Tavsiyesi: Camsil Matik Cam Temizleme Spreyi 500 ml

Cam yüzeyleri temizleme yolları hakkında faydalı bilgiler paylaştığımız bu yazımızı bitirmeden önce, Ofix kullanıcılarının en çok sipariş verdiği cam temizleme ürünü olan Camsil Matik cam temizleme spreyi 500 ml ürünümüzü kısaca tanıtmak istiyoruz. Pencere camının yanı sıra tüm cam yüzeylerde kullanabileceğiniz bu ürünler, yüzeyleri temizlerken iz bırakmamakta. Özel bileşimi sayesinde cam yüzeylerde mikrop barınmasını engelleyen bu ürünler, aynı zamanda da pratik kullanım imkanı sunmakta. Bu sayede, cam yüzey temizliğinde harcanan süreyi kısaltmakta. Ev dışı ortamlarda ofis temizliğinin yanı sıra araba temizliğinde de kullanabileceğiniz bu ürünler, cam yüzeylerdeki lekelerin kolayca çözünmesini sağlıyor.  

Tüm okurlarımıza sağlıklı, keyifli ve bol kazançlı günler diliyoruz…

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir