Çamaşır makinesinde tasarruf nasıl yapılır?

Merhaba sevgili okurlarım! Bir süredir tasarrufla ilgili yazdığım bloglara bu hafta çamaşır makinesinde tasarruf yöntemleri ile devam edeceğim. Gayet iyi bildiğiniz gibi devir tasarruf devri. Hangi alanda olursa olsun uygulayabileceğimiz tüm tasarruf önlemleri sayesinde mevcut ekonomik sorunların üstesinden daha kolay gelebiliriz. Geçtiğimiz haftalarda da belirttiğim gibi hayat şartları bizleri tasarruflu olmak zorunda bırakıyor. Üstelik tasarruf yaparak elektrik, su ve deterjan tüketimimizi azaltarak doğanın korunmasına da katkı sağlıyoruz. Bu konuda işyerleri daha başarılı. Çünkü işyerlerinde tasarruf yöntemleri daha sıkı takip ediliyor. Evlerde ise birçok konu çoğu zaman ihmal ediliyor. Bu nedenle evlerde tasarruf yöntemleri konusunda alınması gereken daha çok mesafe var. Tasarrufla ilgili bloglarıma bu hafta çamaşır makinesinde tasarruf yöntemleri ile devam ederken özellikle ev kullanıcılarına seslenmek istiyorum. Lütfen başkasının uyarmasına gerek olmadan tasarruf yöntemleri konusunda farkındalıklarımızı arttıralım. Tasarruf konulu blog dizimde bu hafta çamaşır makinesinde tasarruf yöntemleri işte huzurlarınızda… 

Makineniz dolmadan yıkama yapmayın.

Çamaşır makinesinde tasarruf yöntemleri listemin ilk sırasında çamaşır makinesinde kapasite kullanımı var sevgili arkadaşlar. Çok sevdiğiniz bir giysiniz kirlideyse ve ertesi gün bunu giymek istiyorsanız muhtemelen çamaşır makinenizin dolmasını beklemeden bu giysiyi yıkamak isteyeceksiniz. Sevgili arkadaşlar, bu gibi durumlar tasarruf konusunda en önemli engeller arasındadır. Bir giysiyi çok sevebilir, kendinize çok yakıştırıyor olabilirsiniz. Peki ertesi gün bu giysiyi giymeniz gerçekten de şart mı? Gardırobunuzda bu giysiye alternatif olabilecek başka hiçbir giysi yok mu? Mutlaka vardır. Ama siz alternatif aramak yerine çamaşır makinesini dolmadan açmayı seçerseniz büyük bir hata yaparsınız. Evde tasarruf yöntemleri günlük hayattan uzak, saçma sapan öneriler değildir sevgili arkadaşlar. Eğer tasarruf yapmayı ilke haline getirirseniz, çok sevdiğiniz giysiyi hangi gün giyeceğinize baştan karar verirsiniz. Gerektiğinde kullanmak üzere B, hatta C ve D planınız da olur. Dolayısıyla tek parça giysi için makineyi çalıştırmak yerine gardırobunuzu şöyle iyice bir gözden geçirin bakalım. 

Bir giysiyi sevmek güzeldir. Ama hiçbir şeyi saplantı haline getirmemek lazım. Malumunuz, evde en çok enerji harcayan araçların başında çamaşır makineleri geliyor. Hemen her evde haftada en az bir kez çamaşır makinesi çalışıyor. Bazı evlerde bu sayı ikiye, hatta üçe çıkıyor. Çamaşır makinesinin enerji sarfiyatı diğer pek çok elektrikli aracın sarfiyatından katbekat fazladır. Bu nedenle evde tasarruf etmenin yolları konusunda çamaşır makinesinin imkanları fazladır. Fakat evde enerji israfı konusunda da çamaşır makinelerinin sicili epeyce bozuktur. Özellikle çocuklu evlerde bu israf maalesef yüksek düzeyde. Kızınızın veya oğlunuzun inadı yüzünden çamaşır makinenizi çoğu zaman dolmadan çalıştırmak zorunda kalabilirsiniz. Bir kardeşiniz olarak ben derim ki, bu gibi durumları fırsata dönüştürmeye bakın. Yani çocuğunuza tasarruf bilincini tam da bu gibi durumlarda kazandırmaya çalışın. Başta biraz zorluk çekebilirsiniz. Ancak zamanla çocuğunuz tasarruf konusunda güzel alışkanlıklar kazanır. Hatta siz ihmal ettiğinizde gerekli hatırlatmaları yapar. 

Makinenizin kapasitesini aşmayın.

Çamaşır makinesinde tasarruf yöntemleri konusunda bu madde de yine kapasite kullanımıyla ilgili sevgili arkadaşlar. Çamaşır makinenizi dolmadan çalıştırmanız yanlış olduğu gibi, kapasitesini aşmanız da yanlıştır. Çünkü çamaşırların temizlenmesi için makine içinde boşluk kalması gerekir. Aksi durumda su ve deterjan çamaşırlara yeterince nüfuz edemez. Bunun sonucunda çamaşırlarınız iyi temizlenmez. Hal böyle olunca çamaşırlarınızı tekrar yıkamanız gerekir. Ki bu durumda harcayacağınız elektrik, su ve deterjan miktarı artacaktır. Eğer kalabalık bir evde yaşıyorsanız, 7 veya 8 kg kapasiteli çamaşır makinesi çeşitleri sizin için yetersiz kalabilir. Bu gibi durumlarda 9, 10 veya 11 kg kapasiteli çamaşır makineleri daha iyi bir seçimdir. Bu sayede çamaşır makinesinde kapasite aşımı sorunu yaşamazsınız. Tasarruf etmenin yolları sadece ürünleri kullanmayla ilgili değildir. Aynı zamanda da ürün seçimiyle ilgilidir. Eğer ihtiyaçlarınızı karşılamayan bir çamaşır makinesi kullanıyorsanız tasarruf yöntemleri işinize yaramayabilir. Bu durumda geniş kapasiteli bir çamaşır makinesi almanız daha doğru bir adımdır. 

Zorunlu haller dışında düşük sıcaklıkta yıkayın.

Çamaşır makinesinde tasarruf yöntemleri içinde en önemli konulardan biri de sıcaklık ayarıdır sevgili arkadaşlar. Birçoğunuzun bildiği gibi bir enerji çeşidini diğerine dönüştürürken sarfiyat ciddi ölçüde artıyor. Geçen hafta bulaşık makinesinde tasarruf yöntemleri hakkında yazdığım blogda da belirttiğim bir konu var. Elektrikli araçlar en fazla enerjiyi ısıtma sistemlerinde harcıyor. Çamaşır makinenizi yüksek sıcaklıkta çalıştırırsanız enerji sarfiyatı ciddi ölçüde artacaktır. Gerçi zorunlu hallerde evet, sıcaklığı yüksek tutabilirsiniz. Ancak bu zorunlu haller inatçı yağ lekeleri gibi gerçekten de zorunlu hallerle sınırlı kalmalı. Yoksa hijyen takıntısı nedeniyle her yıkamayı yüksek sıcaklıkta yapmamalısınız. Mesela az kirli çamaşırları 60 derecede yıkamak yerine 30, hatta 20 derecede yıkayabilirsiniz. Bu sayede çamaşır makinesinin enerji sarfiyatında yüzde 20 düzeyinde tasarruf elde edebilirsiniz. Çamaşır makinesi enerji tasarrufu sıcaklık derecesiyle ters orantılıdır. Yani biri arttığında diğeri azalır. Ayrıca zorlu lekeler için makinenizde varsa leke çıkarıcı programını seçmelisiniz. 

Çamaşır türüne ve kirlilik derecesine uygun program seçin.

İyi bir çamaşır makinesine sahipseniz makinenizde farklı ihtiyaçlara uygun programlar vardır. Bu programların her birinde yıkama özellikleri farklıdır. Örneğin yünlü programıyla perde programı aynı değildir. Leke çıkarma programı da günlük hızlı programından farklıdır. Çamaşır makinenizi çalıştırmadan önce çamaşırların türüne ve kirlilik derecesine uygun bir program seçmeye mutlaka dikkat etmelisiniz. Bu sayede makineniz elektrik, su ve deterjan sarfiyatını ihtiyaca uygun şekilde ayarlar. Bu noktada en yaygın yanlışlardan biri, soğuk suda çamaşırların iyi temizlenmeyeceğine inanmaktır. Oysa sevgili arkadaşlar, soğuk suda çamaşır yıkama çamaşır makinesinde tasarruf yöntemleri içinde çok etkilidir. Şu şartla ki, bu yıkama özelliğini az kirli çamaşırlarda kullanmalısınız. Bir diğer yanlış da deterjan köpüğüyle ilgilidir. Nedense çok köpüren deterjanların daha iyi temizlediğine inanılır. Oysa bu da doğru değildir. Deterjanın iyisi az köpürenidir. Çamaşır türüne ve kirliliğine uygun program seçmişseniz gerisini dert etmeyin. Su sıcaklığını ve deterjan kullanımını makineniz ayarlar. 

Az kirli çamaşırları hızlı programda yıkayın.

Günümüzde çamaşır makinelerinin teknik özellikleri çok gelişti sevgili arkadaşlar. Eğer son teknoloji ürünü iyi bir çamaşır makinesi kullanıyorsanız makinenizde hızlı programlar mutlaka vardır. Bununla birlikte bu programlara karşı önyargınız olmamalı. Programların adı üstünde, kısa bir çalışma süreleri var. Ancak bu durum iyi temizlemedikleri anlamına gelmez. Böyle bir şeye öncelikle çamaşır makinesi üreticileri izin vermez. Yani sanıyor musunuz ki makineniz test edilmeden satışa sunulmuş olsun. Ve hızlı programlar iyi temizlemediği halde testlerde onay sürecinden geçsin. Bu tür evhamlara lüzum yok sevgili arkadaşlar. Çamaşır makinesinde tasarruf yöntemleri içinde hızlı programlardan yararlanmak çok faydalıdır. Özellikle elektrik ve su sarfiyatınızı bu yolla önemli ölçüde azaltırsınız. Program kısa sürdüğü için çamaşırları daha erken kurumaya alabilirsiniz. Bu da zamandan tasarruf sağlar. Hızlı programlardaki soğuk yıkama döngüleri az kirli çamaşırlarınızı etkin şekilde temizler. Çamaşır makinesinde tasarruf yöntemleri hızlı programlarla daha başarılı sonuçlar verir. 

İyi bir çamaşır deterjanı kullanın.

Çamaşır makinesinde tasarruf yöntemleri içinde deterjan seçimi de önemli bir konudur sevgili arkadaşlar. Piyasada çeşitli markaların birçok çamaşır deterjanını bulabilirsiniz. Bu ürünler arasında kalite ve fiyat bakımından bazı farklar mevcuttur. Eğer kaliteli bir çamaşır deterjanı kullanırsanız, ürünün çok az bir bölümü bile çamaşır temizliğinde başarılı olur. Fakat kalitesiz çamaşır deterjanları çamaşırlarınızı iyi temizlemez. Bu da deterjan sarfiyatınızın atmasına neden olur. Çamaşır makinesinde tasarruf yapmak adına kalitesiz deterjan kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmem. Kalitesiz ürünlerin tasarrufa faydası olduğu zannedilse de hakikat aksi yöndedir. Bu noktada özellikle az köpüren deterjanları tavsiye ederim. Çünkü genel kanının aksine, bir deterjan ne kadar az köpürürse o kadar iyidir. Oluşan fazla köpüğü makineniz temizlemede zorlanır. Köpük yeterince arınmazsa cildinizde kaşıntı ve yanmaya sebep olabilir. Üstelik fazla köpük nedeniyle makineniz de zarar görebilir. Makinenizin iç kısımlarında kalan köpük, kararma ve leke oluşmasına yol açabilir. 

Çamaşır deterjanları hakkında bu vesileyle başka bir konuya da kısaca temas etmek istiyorum. Deterjan denildiğinde aklınıza sadece toz deterjanlar gelmesin. Günümüzde deterjanların farklı pek çok çeşidi mevcut. Bunlar içinde özellikle sıvı deterjanlar bir taraftan fiyat bakımından avantajlı. Bir taraftan da temizlik kalitesi bakımından tercih nedeni. Toz deterjanlara oranla sıvı deterjanlar, suda çok daha iyi çözünüyor. Ayrıca çamaşırların arasına gizlenmiyor, topaklanma oluşturmuyor. Eğer sıvı deterjanların toz deterjanlar kadar iyi olmadığını düşünüyorsanız hata ediyorsunuz. Bunu dilediğiniz zaman test ederek sınayabilirsiniz. Aynı şekilde jel deterjanlar ve tablet deterjanlar gibi farklı ürün tiplerine de şans tanımanızda yarar var. Çamaşır makinesinde tasarruf yöntemleri duruma göre her birinde etkin sonuçlar verir. Deterjan çeşitlerine önyargıyla yaklaşırsanız bu gibi fırsatlardan yararlanamazsınız. Üstelik kullanım ölçüsünü de epeyce abartırsınız. Ölçü konusunda bence sıvı ve tablet deterjanlar daha başarılı. Toz deterjanlarda ölçü biraz kaçabiliyor. Bu da tasarruf için zararlı. 

İmkanınız varsa 3 zamanlı tarifeye geçin.

Çamaşır makinesinde tasarruf yöntemleri içinde elektrik tasarrufu konusunda bu yöntem çok etkilidir sevgili arkadaşlar. Tarifeniz eğer 3 zamanlıysa, saat 22:00’den sonra yapacağınız çamaşır yıkama işleriniz sırasında enerji maliyetiniz azalır. Özellikle son zamlardan sonra 3 zamanlı tarife konusu çok önemli hale geldi. Elektrik faturaları cep yakmaya devam ediyor. 3 zamanlı tarife sadece çamaşır makinesi enerji tasarrufu için faydalı değildir. Aynı zamanda tüm elektrikli araçlar için de faydalıdır. Fakat saat 17:00 ile 22:00 arasında enerji sarfiyatınıza dikkat etmelisiniz. Elektrik tasarruflu çamaşır makinesi kullanıyorsanız bu konuda daha büyük avantaj elde edersiniz. Fakat en iyi tasarruf yöntemleri bile yanlış kullanıma bağlı olarak enerji maliyetinizi arttırabilir. Yani elektrik tasarruflu çamaşır makinenizi de 3 zamanlı tarifede 17:00 ile 22:00 saatleri arasında çalıştırmamalısınız. Tek zamanlı tarife kullanıyorsanız makinenizi saat kaçta çalıştırdığınızın önemi yok. Tarife değişimi için gerekirse sayaç değişikliğinden kaçınmayın. Çünkü oluşacak maliyet kısa zamanda size geri dönecektir. 

Makinenizi temiz tutun.

Çamaşır makinesinde tasarruf yöntemleri içinde makine temizliği de diğerleri kadar önemli bir konudur sevgili arkadaşlar. Bu konuda zannetmeyin ki çamaşırlar yıkanırken makine de temizlenir. Ve dolayısıyla makineyi ayrıca temizlemeye gerek yoktur. Bu düşünceler doğru değildir sevgili arkadaşlar. Çünkü makinenizde gözle görünmeyen kısımlar kirli kalabilir. Özellikle kapak çevresinde biriken kirler birçok bakımdan sakıncalıdır. Temizliğin ihmali makinenizin içinde kireç ve pas oluşumunu hızlandırır. Ayrıca deterjan gözü, pompa kısmı, hortum ve çevresini de temiz tutmak gerekir. Çamaşır makinesi temizliğinde rezistans temizliği ise çok daha önemlidir. Çünkü rezistansta biriken kireç nedeniyle makinenizin enerji sarfiyatı artar. Kireç kaplı rezistans daha geç ısınır ve daha çok enerji tüketir. Sudaki kirecin rezistansta birikmesi makinenizin diğer kısımlarına da zarar verir. Dolayısıyla çamaşır makinesinde tasarruf yöntemleri içinde makine temizliğine de özen göstermelisiniz. Rezistans için dilerseniz özel temizleyicilerden yararlanabilirsiniz. Kapak ve çevresini ise her yıkamadan sonra silerek temizleyebilirsiniz. 

A+++ sınıfı ürünleri tercih edin.

Diyelim ki çamaşır makineniz bozuldu ve kullanılamayacak duruma geldi. Bu durumda sevgili arkadaşlar, yeni çamaşır makinenizin A+++ enerji sınıfında olmasına dikkat etmelisiniz. Elektrikli araçlarda enerji sınıflandırması günümüzde tercihleri etkileyen önemli bir konu haline geldi. A+++ grubunda yer alan elektrik tasarruflu çamaşır makinelerinin elektrik sarfiyatı çok daha düşüktür. Elektrik tasarrufu çamaşır makinesi için olduğu gibi bütçe için de kritik bir konudur. Diğer ürünlerin fiyatı daha düşüktür. Ancak enerji maliyeti ciddi ölçüde yüksektir. Oysa A+++ sınıfı çamaşır makinesi sadece elektrikten değil, sudan da tasarruf etmenizi sağlar. A+ sınıfı çamaşır makinesi enerji tasarrufu konusunda günümüz kriterlerine göre artık yetersizdir. Ayrıca A++ sınıfı çamaşır makinesinde tasarruf da beklentilerinizi karşılayamayabilir. Bana sorarsanız, evde tasarruf yapmanın yolları konusunda imkanları bir parça zorlamanızda yarar var. A+++ sınıfı çamaşır makinesinde enerji tasarrufu orta ve uzun vadede bütçenizde önemli kazanımlar sağlayacaktır. 

Ofixboy’un Tercihi: Omo Hijyen Sıvı Çamaşır Deterjanı Renkli ve Beyaz 1.95 L – 30 Yıkama

Çamaşır makinesinde tasarruf yöntemleri hakkında benim söyleyeceklerim özetle bu şekilde sevgili arkadaşlar. Bu yöntemler umarım çok işinize yarar ve bütçenize güzel bir katkı sağlar. Haftayı kapatmadan önce son olarak bir ürün tavsiyesinde bulunacağım. Ben çamaşır makinemde Omo Hijyen Sıvı Çamaşır Deterjanı Renkli ve Beyaz 1.95 L – 30 Yıkama ürününü kullanıyorum. Size de tavsiye ederim. Çünkü bu ürünler düşük sıcaklıkta bile gayet başarılı. Ürün özellikleri ve fiyat bilgisi için linki tıklayabilirsiniz. Ayrıca sipariş için de aynı linki kullanabilirsiniz. Tasarruf konulu blog dizim önümüzdeki haftalarda devam edecek. Beni izlemeye devam edin… 

Haftaya görüşmek üzere.

Ofixboy… 

İlgili yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir